Města bojují se suchem vysokou trávou. Často však naráží na odpor obyvatel

  14:36aktualizováno  14:36
Není tomu tak dávno, co byla vzrostlá tráva úhlavním nepřítelem správců městské zeleně a dlouhá stébla se kosila při každé druhé příležitosti. Nízký trávník byl naopak brán jako důkaz, že správce o město dobře pečuje. Jenže situace se kvůli suchu mění, v současnosti je vše naprosto jinak.

Vysoká tráva ve městech už není výjimkou a i když se na první pohled může zdát, že na vině je nezájem radnice, pravdou může být pravý opak. Česko se už několik let potýká se suchem a města se rozhodla, že nenechají jeho dopady náhodě. Jejich nejnovější zbraní se stává právě vysoká tráva. Ta má pomoci také hmyzu.

„Vysoký trávník má smysl v tom, že když zaprší, tráva později vyschne,“ říká krajinný inženýr Martin Dočkal z ČVUT. 

Fotogalerie

Redakce MF DNES oslovila všechna krajská města, aby zjistila, jaké nové trendy v sekání trávy se zavádějí. 

Pro města se testování nových způsobů péče o zeleň stává v posledních suchých letech nutností. A nejde jen o to, aby centra vypadala hezky. Zelená plocha, která je v dobrém stavu, má totiž důležitý vliv i na pohodlí obyvatel, funguje jako přírodní klimatizace. 

„Každá zeleň snižuje teplotní extrémy,“ vysvětluje Dočkal. Přirozené procesy, které v rostlinách probíhají, dokážou korigovat jak nepříjemně vysoké, tak nízké teploty.

Dvě třetiny českých měst kvůli suchu výrazně mění režim sečení městských parků a luk. Radnice dalších změnu zvažují, jsou ale ostražité – kvůli negativním reakcím veřejnosti. Ukázal to průzkum MF DNES mezi 72 okresními městy.

„Město Louny uvažovalo o zavedení travnatých ploch se zaměřením na luční nebo motýlí louky přímo v centru města, avšak negativní ohlasy občanů v předchozích dnech na rychlý nárůst travin tuto úvahu vrátilo k podrobnějšímu rozpracování,“ říká Kateřina Lavičková z odboru správy veřejné zeleně na lounské radnici.

Ve vedru nesekat

S nevolí obyvatel s vysokou trávou se potýkají i části hlavního města. Praha 6 se snaží starat o zeleň šetrněji k přírodě už čtyři roky. S naštvanými ohlasy se vypořádává stále a často. „Odezvy ze strany našich občanů jsou vesměs negativní, lidé si stěžují, protože chtějí mít posekáno všude,“ popisuje mluvčí městské části Ondřej Šrámek.

Přitom i pražský magistrát už na začátku května doporučil městským částem, že pokud teplota vzduchu přesáhne 26 stupňů Celsia, mají sekání zastavit. Při dlouhotrvajícím suchu by údajně mohlo trávník poškodit, například snadnějším šířením nemocí rostlin a bujením plevele.

Jenže lidem se neposečená tráva nelíbí, připadá jim neupravená. Vadí jim ale hlavně zdravotní rizika – klíšťata a alergie.

„Sezonní pyl je u nás nejčastějším typem alergie,“ vysvětluje Petr Panzner, předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie. Neplatí ale logika, že čím blíž louce alergik bydlí, tím větší má zdravotní problémy.

Důvod je jednoduchý. Pylová zrna jsou v létě prostě všude. „Pyl dokáže vzduchem putovat několik desítek kilometrů,“ vysvětluje Panzner. V nejkritičtějších měsících, kterými jsou květen, červen a červenec, je u nás vzduch pylových zrn plný a je celkem jedno, jak daleko kdo od rozkvetlé louky bydlí.

Co města zavádí při boji se suchem. (22. 6. 2019)

Posekat jen částečně

Strategie měst při zavádění novinek jsou různé. Většina připouští, že jsou připravena přestat sekat trávu, pokud by to bylo kvůli suchu nutné, další testují promyšlenější projekty – například zavádění městských luk.

„Luční trávníky kosíme zejména na svazích a málo frekventovaných místech dvakrát až třikrát za rok. Dodám, že používáme mozaikovitou nebo výběrovou seč,“ popisuje přístup Filip Poňuchálek, mluvčí magistrátu Brna.

Mozaiková seč je obecně stále populárnější. Část trávníku se v takovém případě poseče a část se nechá vyrůst.

Jedním z důvodů, proč města k mírnějšímu sečení přistupují, je také snaha dostat mezi domy a silnice větší druhovou rozmanitost. Cílem je přilákat hlavně hmyz. Podle studie německých entomologů z Radboudovy univerzity v Nizozemsku a německé Entomologické společnosti v Krefeldu se počet létavého hmyzu za 25 let snížil o tři čtvrtiny.

Nové druhy, ale i roztoči

Pro druhy, které se dnes nedokážou udržet v intenzivně využívané zemědělské krajině, by se právě vyšší tráva městské zeleně mohla stát novým útočištěm. Ovlivnit se to ale nedá. A navíc, s lučními koníky se tak do měst budou stěhovat také klíšťata.

„Ve vyšší trávě se klíšťatům daří líp,“ připouští František Marec, ředitel Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd. Výhody neposečené trávy podle něj ale nakonec převažují.

„Udržení biodiverzity je důležité všude,“ říká Marec. Hmyz totiž významně přispívá k opylování rostlin. Je také zásadním článkem potravinového řetězce. „Příroda si s tím vždycky nějak poradí, ale do budoucna to může být k našemu neprospěchu,“ uzavírá Marec.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Ukradená strana? Šlechtic Czernin je favorit v boji o křeslo šéfa TOP 09

Tomáš Czernin (vlevo) se stal senátorem za obvod Jičín. Na snímku s čestným...

Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek si s trochou nadsázky chtějí vzít zpět svou stranu, kterou jim „sebral“...

Posílám léky na Ukrajinu, pomáhají Češi i tamní celníci, řekl Prokopjuk

Ukrajinský psycholog žijící v Praze Rostislav Prokopjuk v Rozstřelu (22. 7....

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Raper a boxer Beránek podle obžaloby napadl několik lidí, včetně invalidy

Leo Beránek v reality show Hotel Paradise

Městský soud v Praze začal projednávat případ Lea Beránka. Muž je obžalován z napadení několika lidí včetně invalidy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz