Sucho mění zvyklosti, města nechávají trávu růst a pěstují luční kvítí

  12:03aktualizováno  12:03
Ve městech na Vysočině se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice reagují na klimatické změny. Sekat trávu nebudou tak často a přibude lokalit, kde nechají vyrůst louky s květinami.

Tak jako vykvetlá tráva na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, mohou postupně vypadat i další lokality ve městech. | foto: Archiv MAFRA

Například ve Žďáru nad Sázavou letos výrazně přibude takzvaných květnatých luk, které město nechá posekat jen dvakrát ročně.

„Žďár s tím začal už loni ve třech lokalitách,“ říká místostarostka Ludmila Řezníčková. „Městská krajinářka letos vytipovala dvakrát až třikrát více míst tam, kde kvetoucí druhy jsou. Postupovat budeme podle toho, jak bude tráva dorůstat,“ dodává.

Kolik takových lokalit nakonec bude, zatím není jasné. Během sezony bude záležet i na konkrétní domluvě odboru komunálních služeb s externí zahradnickou firmou.

Město loni novinku vyzkoušelo na podnět správy CHKO Ždárské vrchy. „Vítáme to, že se trávníky nebudou kosit tak často. Obecně se dá říci, že je to prospěšné, obzvláště pokud přijde další sucho,“ reaguje mluvčí ochranářů Kateřina Machová. Loni se takové lokality objevily před správou CHKO, v parku U Ivana a u Dolního hřbitova.

Debaty o zeleni jsou ve Žďáře evergreenem, seče firma nestíhala

„Byť se v průběhu roku ne vše dařilo podle původních představ, množství živočichů i rostlin na vybraných plochách i celkový vzhled trávníků v průběhu sezony z pohledu ochrany přírody potvrdily smysluplnost podobného přístupu,“ napsala mluvčí v radničním zpravodaji.

Podle odborníků vzrostlé trávníky v létě ochlazují vzduch, přispívají k udržení vláhy v půdě a poskytují úkryt pro vývoj různých druhů hmyzu.

Fotogalerie

Debaty o zeleni jsou ve Ždáru už několik let určitým evergreenem. V uplynulých dvou letech byla radnice společně s dodavatelskou firmou GFP Service terčem ostré kritiky, protože město zarůstalo trávou a plevelem, jelikož firma opakovaně nestíhala udržovat město v požadovaných termínech a kvalitě.

Nakonec se obě strany dohodly na předčasném ukončení smlouvy a město v novém tendru vybralo jiného dodavatele.

V novém trendu však půjde o místa, kde už se vyskytuje luční kvítí, například kopretiny. „Květnaté louky budou označené cedulkami,“ říká Řezníčková. Lidé by si tak měli na první pohled všimnout rozdílu oproti zanedbaným zeleným plochám v minulých letech. Podle místostarostky z nového trendu nemusejí mít obavy ani alergici.

Květnaté louky založili na vhodných místech i v Jihlavě a Třebíči

Ludmila Řezníčková sice mluví o tom, že Žďár předběhl dobu, ale například v krajském městě Vysočiny založili květnaté louky už před několika lety.

„Tyto trávníky se sečou jen dvakrát ročně systémem seno/otava. Jedná se o plochy se specifickou druhovou skladbou,“ vysvětluje Katarína Ruschková, vedoucí jihlavského odboru životního prostředí.

„Zvonečky a kopretiny nemají rády, když po nich šlapou běžci. Vybrali jsme proto místa, kam lidi běhat nechodí nebo mají hned vedle pro běhání prostor, například na Březinkách nebo u Českého mlýna,“ doplnila.

Naopak intenzivně využívané trávníky, určené i k posedávání, třeba v Parku Gustava Mahlera nebo ve Smetanových sadech, se dříve sekaly i šestkrát ročně. Při loňském extrémním suchu se v Jihlavě zastavili na třech sečích.

Na klimatické změny reagují také v Třebíči. „Budeme se snažit správně načasovat jednotlivé seče tak, aby se sice pokud možno bránilo nežádoucímu přerůstání trávníků, ale současně aby nedocházelo ani k sečení tehdy, kdy suchem sužovaný porost už nedokáže po pokosu regenerovat a dochází k jeho úplnému vyschnutí,“ uvedl Petr Urbánek, správce městské zeleně v Třebíči.

I tam vytipují plochy vhodné pro květnaté louky. „Mezi prvními by měly být meze na Strážné hoře u Kostelíčka, některé plochy kolem Rafaelovy ulice nebo vnitroblok sídliště Obránců míru. Podle Urbánka však založení a vypěstování květnaté louky vyžaduje mnohaleté úsilí a stojí nemalé prostředky.

Autor:

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Na brodském stadionu se zelená tráva, na kterou se půl roku nesmí vkročit

Atleti mají při trénincích k dispozici běžecký ovál. Na travnatou plochu...

Na havlíčkobrodském letním stadionu se od loňské rekonstrukce zelená nový trávník. Má však drobnou chybu. Nikdo na něj...

Zdař Bůh, havíři! Jihlava si připomíná dávnou hornickou slávu

Jihlava si během víkendových slavností s názvem Havíření připomněla svou dávnou...

Zdař Bůh! Starobylý havířský pozdrav od pátku burácí Jihlavou, která si celý víkend připomíná svou dávnou stříbrnou...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Najdete na iDNES.cz