Posekat, zvertikutovat, dosít. Jak opravit suchý trávník v 10 krocích

aktualizováno 
Do konce července napršelo v Česku téměř o třetinu méně srážek oproti třicetiletému normálu. Napříč republikou jsme tak zažili extrémně suché a teplé jaro a léto, které dalo zabrat naprosté většině trávníků.

Použít můžete travní směs, která byla v trávníku původně. | foto: Tomáš Šena

Teplota vzduchu se k tomu navíc odchýlila v průměru o 1,5 °C nad dlouhodobý průměr a všechno uzavřel třetí nejteplejší srpen za posledních 50 let. Pokud jsou suchá místa jen lokální, lze přistoupit k jednotlivým opravám – dosevu trávníku. Jestli je trávník suchý více než z poloviny, pak už je vhodné přistoupit ke kompletní regeneraci trávníku.

Fotogalerie

Nejvhodnějším obdobím pro regeneraci pažitu je druhá polovina srpna a celé září. To už začnou klesat teploty, častěji prší, je vyšší vlhkost, ale půda je stále dost teplá, takže klíčení osiva probíhá bez problémů a zároveň je dost času na to, aby trávník vyrostl a před zimou dostatečně zesílil.

Na jaře má pak trávník lepší startovací pozici, je méně náchylný k chorobám a škůdcům a také se rychleji zazelená. Září je vhodné jak pro dosev (lokální opravy trávníku), přesev (kompletní přesetí trávníku) i výsev (založení nového trávníku).

Postup regenerace uschlého trávníku v 10 krocích:

1. Začněte tím, že trávník pokosíte na velmi nízkou výšku, až na jeden centimetr. Toto je důležité dodržet kvůli následujícím krokům a rychlejší regeneraci. Suchá stébla už sama neobrazí.

2. Přistupte k vertikutaci trávníku, tedy k jeho prořezání. Ideálně vertikutujte ve dvou směrech do kříže. Pokud je půda příliš vyschlá, trávník den předem zavlažte, abyste si nezničili sekačku s vertikutační kazetou nebo vertikutátor (jak vybrat vertikutátor, najdete zde).

3. Následně použijte vyčesávací kazetu (v případě, že vlastníte sekačku, která má výměnné kazety) a vyčesejte z trávníku zbytky trávy a plsť. Pokud nemáte vyčesávač, k úklidu stařiny z trávníku postačí švédské hrábě. Vyčesaný materiál přidejte na kompost.

4. Přejděte k přesetí suchých míst. Ideální je však kompletní přesetí celého trávníku pomocí ručního rozmetadla. Postupně se totiž z trávníku vytratí slabší druhy trav, které ale mají svou nezastupitelnou roli například v boji proti škůdcům a chorobám. Použít můžete travní směs, která byla v trávníku původně, případně vyzkoušené travní směsi. Vyvarujte se použití rádoby rychlých a moderních řešení typu travní náplasti, které z trávníku udělají flekaté a nesourodé puzzle.

5. V závislosti na tom, kdy přesně regeneraci trávníku provádíte, a předpovědi počasí, pohnojte dlouhodobě působícím organominerálním hnojivem. V srpnu a začátkem září použijte ještě sezonní dusíkaté hnojivo. Od půlky září už hnojte podzimním hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Pokud používáte hnojivo Pure, pak je dávkování v obou případech 2,5–3,5 kg/100 m².

Zeolit

Zeolity jsou krystalické hydratované alumosilikáty alkalických kovů a kovů alkalických zemin. Jedinečnost spočívá v tom, že prostorové uspořádání atomů vytváří kanálky a dutiny konstantních rozměrů. V těchto kanálcích se mohou zachytávat látky tuhého, kapalného a plynného skupenství.

Zdroj: Wikipedia

6. Aby byl dosev nebo přesev účinný, není možné nechat osivo volně ležet na půdě. Zajistěte si dostatek jemného baleného travního substrátu, případně smíchaného se zeolitem, který rukou volně v přibližně půlcentimetrové vrstvě, rozházíte po trávníku. Jedno 50kg balení by mělo vystačit na 10 m². Pozor, použití písku je pro svrchní vrstvu kvůli rychlému vysychání a pomalému vzcházení osiva nežádoucí.

Pokud máte tu možnost, použijte válec nebo přejeďte trávník vřetenovou sekačkou na válcích. Tento krok můžete využít také k vyrovnání děr a nerovností na trávníku.

7. Nyní je na řadě vydatná závlaha. Pokud se chystáte zavlažovat hadicí, dejte pozor na silný proud, který by pracně „instalované“ osivo vyplavil a hrozilo by tak, že tráva nevzroste rovnoměrně.

8. Trávníku je nyní potřeba věnovat náležitou pozornost a nenechat substrát vyschnout. Ideální je udržovat jej neustále vlhký, ale nikoliv mokrý. Zajistíte tak rychlé vzklíčení osiva.

9. Trávník by měl vzejít do jednoho až tří týdnů v závislosti na počasí, závlaze a typu osiva. Během toho na osetou plochu nevstupujte a hlídejte také domácí mazlíčky.

10. Na první seč nespěchejte. Vyčkejte, až bude mít trávník přibližně 8 cm. Nezapomeňte dodržovat pravidlo jedné třetiny, tedy že vždy se seče maximálně o třetinu výšky trávníku. 

Vřetenová sekačka s pojezdem díky zadnímu válci trávník uválí a vyrovná, dopředu lze nasadit kolečka na vysokou trávu. Pokud budete sekat rotační sekačkou na kolečkách, snažte se jí co nejvíce odlehčovat, aby se v trávníku nedělaly rýhy po kolečkách, a dbejte na to, abyste měli výborně nabroušený spodní nůž.

Autor:

Nejčtenější

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Čtenáře nadchla zahrada respektující podhorskou krajinu Nízkého Jeseníku

Výherci druhého kola soutěže Naše krásná zahrada

Týden vybírali čtenáři iDNES.cz pět vítězů druhého kola soutěže Naše krásná zahrada, kteří získávají nové pomocníky i...

Čekejte na stálou teplotu pod osm stupňů. Pak je čas na sázení česneku

Když česnek, tak český (22. března 2012, Praha)

V půlce listopadu přichází ideální čas na sadbu česneku. Vypěstujte si kvalitní český paličák na celý příští rok, stačí...

OBRAZEM: Užijte si krásný podzim, inspirujte se, ochutnejte dýně

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na...

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na okrasu, lze tento víkend a celý následující...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz