Posekat, zvertikutovat, dosít. Jak opravit suchý trávník v 10 krocích

aktualizováno 
Do konce července napršelo v Česku téměř o třetinu méně srážek oproti třicetiletému normálu. Napříč republikou jsme tak zažili extrémně suché a teplé jaro a léto, které dalo zabrat naprosté většině trávníků.

Použít můžete travní směs, která byla v trávníku původně. | foto: Tomáš Šena

Teplota vzduchu se k tomu navíc odchýlila v průměru o 1,5 °C nad dlouhodobý průměr a všechno uzavřel třetí nejteplejší srpen za posledních 50 let. Pokud jsou suchá místa jen lokální, lze přistoupit k jednotlivým opravám – dosevu trávníku. Jestli je trávník suchý více než z poloviny, pak už je vhodné přistoupit ke kompletní regeneraci trávníku.

Fotogalerie

Nejvhodnějším obdobím pro regeneraci pažitu je druhá polovina srpna a celé září. To už začnou klesat teploty, častěji prší, je vyšší vlhkost, ale půda je stále dost teplá, takže klíčení osiva probíhá bez problémů a zároveň je dost času na to, aby trávník vyrostl a před zimou dostatečně zesílil.

Na jaře má pak trávník lepší startovací pozici, je méně náchylný k chorobám a škůdcům a také se rychleji zazelená. Září je vhodné jak pro dosev (lokální opravy trávníku), přesev (kompletní přesetí trávníku) i výsev (založení nového trávníku).

Postup regenerace uschlého trávníku v 10 krocích:

1. Začněte tím, že trávník pokosíte na velmi nízkou výšku, až na jeden centimetr. Toto je důležité dodržet kvůli následujícím krokům a rychlejší regeneraci. Suchá stébla už sama neobrazí.

2. Přistupte k vertikutaci trávníku, tedy k jeho prořezání. Ideálně vertikutujte ve dvou směrech do kříže. Pokud je půda příliš vyschlá, trávník den předem zavlažte, abyste si nezničili sekačku s vertikutační kazetou nebo vertikutátor (jak vybrat vertikutátor, najdete zde).

3. Následně použijte vyčesávací kazetu (v případě, že vlastníte sekačku, která má výměnné kazety) a vyčesejte z trávníku zbytky trávy a plsť. Pokud nemáte vyčesávač, k úklidu stařiny z trávníku postačí švédské hrábě. Vyčesaný materiál přidejte na kompost.

4. Přejděte k přesetí suchých míst. Ideální je však kompletní přesetí celého trávníku pomocí ručního rozmetadla. Postupně se totiž z trávníku vytratí slabší druhy trav, které ale mají svou nezastupitelnou roli například v boji proti škůdcům a chorobám. Použít můžete travní směs, která byla v trávníku původně, případně vyzkoušené travní směsi. Vyvarujte se použití rádoby rychlých a moderních řešení typu travní náplasti, které z trávníku udělají flekaté a nesourodé puzzle.

5. V závislosti na tom, kdy přesně regeneraci trávníku provádíte, a předpovědi počasí, pohnojte dlouhodobě působícím organominerálním hnojivem. V srpnu a začátkem září použijte ještě sezonní dusíkaté hnojivo. Od půlky září už hnojte podzimním hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Pokud používáte hnojivo Pure, pak je dávkování v obou případech 2,5–3,5 kg/100 m².

Zeolit

Zeolity jsou krystalické hydratované alumosilikáty alkalických kovů a kovů alkalických zemin. Jedinečnost spočívá v tom, že prostorové uspořádání atomů vytváří kanálky a dutiny konstantních rozměrů. V těchto kanálcích se mohou zachytávat látky tuhého, kapalného a plynného skupenství.

Zdroj: Wikipedia

6. Aby byl dosev nebo přesev účinný, není možné nechat osivo volně ležet na půdě. Zajistěte si dostatek jemného baleného travního substrátu, případně smíchaného se zeolitem, který rukou volně v přibližně půlcentimetrové vrstvě, rozházíte po trávníku. Jedno 50kg balení by mělo vystačit na 10 m². Pozor, použití písku je pro svrchní vrstvu kvůli rychlému vysychání a pomalému vzcházení osiva nežádoucí.

Pokud máte tu možnost, použijte válec nebo přejeďte trávník vřetenovou sekačkou na válcích. Tento krok můžete využít také k vyrovnání děr a nerovností na trávníku.

7. Nyní je na řadě vydatná závlaha. Pokud se chystáte zavlažovat hadicí, dejte pozor na silný proud, který by pracně „instalované“ osivo vyplavil a hrozilo by tak, že tráva nevzroste rovnoměrně.

8. Trávníku je nyní potřeba věnovat náležitou pozornost a nenechat substrát vyschnout. Ideální je udržovat jej neustále vlhký, ale nikoliv mokrý. Zajistíte tak rychlé vzklíčení osiva.

9. Trávník by měl vzejít do jednoho až tří týdnů v závislosti na počasí, závlaze a typu osiva. Během toho na osetou plochu nevstupujte a hlídejte také domácí mazlíčky.

10. Na první seč nespěchejte. Vyčkejte, až bude mít trávník přibližně 8 cm. Nezapomeňte dodržovat pravidlo jedné třetiny, tedy že vždy se seče maximálně o třetinu výšky trávníku. 

Vřetenová sekačka s pojezdem díky zadnímu válci trávník uválí a vyrovná, dopředu lze nasadit kolečka na vysokou trávu. Pokud budete sekat rotační sekačkou na kolečkách, snažte se jí co nejvíce odlehčovat, aby se v trávníku nedělaly rýhy po kolečkách, a dbejte na to, abyste měli výborně nabroušený spodní nůž.

Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Zakládáte či chcete měnit svou zahradu? Nejdříve si ujasněte koncepci

Patříte-li mezi společenské typy, můžete zahradu koncipovat jako velký obývák s...

Chystáte se vybudovat novou zahradu či změnit vzhled té stávající? Právě vám je tedy určen pětidílný seriál magazínu...

V Česku se téměř polovina domácností točí kolem psa

Jemná psí masáž . I takové rozmazlování může být součástí služeb psího hotelu.

Česko je psí velmoc. Hafany už nepoužíváme jen k hlídání svého domu. Také s nimi tančíme, voláme jim taxík a posíláme...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

Tradiční česká zelenina se vrací do módy. Je napěchovaná vitaminy

Ředkvičky a jejich příbuzné

Cizokrajná zelenina je vítaným zpestřením jídelníčku, ale stále častěji se do talířů vrací tradiční zelenina, která tu...

Architekti přenesli do současnosti pocity z babiččiny zahrady z dětství

Po rekonstrukci venkovského domu čekala na své znovuzrození také asymetrická...

Stromy a stín, tak si z minulosti pamatuje rodinnou zahradu paní Alena. Dnes patří k prostřední ze tří generací, které...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz