Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Budou další školení, tuší strojvůdci. Dráhy zintenzivní výcvik i kontroly

  13:24aktualizováno  14:39
Na malých regionálních tratích s označením D3, které jsou řízeny zjednodušeným způsobem, začne od 15. srpna platit pro strojvůdce ohlašovací povinnost před odjezdem ze stanic. Bez výpravčích, zabezpečovacích zařízení a návěstidel je celkem 1 715 kilometrů tratí. České dráhy v návaznosti slíbily zpřísnit tréninky. „Byla to nešťastná shoda náhod,“ shodují se strojvůdci.
Při srážce nákladního a osobního vlaku mezi Úvaly a Českým Brodem se zranily...

Při srážce nákladního a osobního vlaku mezi Úvaly a Českým Brodem se zranily desítky lidí. Strojvůdce, který zůstal zaklíněný ve zdemolované kabině, zemřel. (15. července 2020) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Nebojím se jezdit, protože nehody jsou shoda náhod,“ uvedl jeden ze strojvůdců, který si nepřál být jmenován. „Vždycky se něco může stát, stejně jako v jakémkoli jiném zaměstnání,“ myslí si a dodává, že sám se nebojí, protože se na řízení vždycky soustředí.

„Daleko větší strach než z podobných nehod mám z aut nebo kamionů na přejezdu, popadaných stromů nebo lidí v kolejišti,“ souhlasí další strojvůdce.

Oba jsou smířeni s tím, že kvůli nehodám budou mít další povinná školení a přezkoušení. To potvrdily i ČD, které se podle ředitele zaměří na zkvalitnění výcviku, průběžného tréninku a zvýšení četnosti kontrol. 

„Kontrol jsme loni provedli o dvacet pět procent více než před rokem. Příčiny všech těchto mimořádných událostí budou po vyšetření součástí povinného školení a připravíme speciální blok tréninku na simulátorech v Praze a v České Třebové zaměřený na reakční schopnosti při mimořádnostech,“ doplnil ředitel ČD Václav Nebeský.

„O kvalifikovanosti strojvedoucích nesmí být pochyb, pravidelně chodíme na zdravotní prohlídky a jsme přezkušováni ze znalosti předpisů. Ty nejsou vůbec jednoduché a rozsahem si nezadají s bakalářským studiem, nicméně je musíme zvládat, i kdyby nás zkoušející právě vytáhl z postele,“ popisuje strojvůdce. 

Strojvůdci se také shodují, že jsou si vědomi své odpovědnosti. „Na koleje by nás nikdo nepustil, pokud bychom svou práci nezvládali. Za mé kolegy dám ruku do ohně,“ dodává druhý. 

Ohlašovací povinnost od 15. srpna

Ohlašovací povinnost nyní funguje jen na části tratí, od poloviny srpna by ale měla být povinná na všech železnicích D3. Strojvedoucí bude muset před vyjetím z určeného místa vždy ohlásit dispečerovi svou jízdu. V této souvislosti se mimořádně změní i jízdní řád. Jde o jedno z prvních opatření reagující na poslední železniční nehody.

„Strojvůdci se budou hlásit telefonicky, takže by jízdní doby měly zůstat stejné,“ uvedl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš.

O situaci na železnici, kde se v posledním týdnu stalo několik vážných nehod, ve středu jednalo také vedení Správy železnic. Generální ředitel organizace Jiří Svoboda také písemně vyzval dopravce k větší důslednosti, školení a kontrolám zaměstnanců. 

„Výzvou dopravcům nehledám ani neukazuji na viníky. Probíhají nezávislá šetření, která vyhodnotí příčiny, případná rizika a potřebná nápravná opatření. Při současném zabezpečení české železnice, a to i v případě koridorových tratí, sehrává a bude i nadále v budoucnu sehrávat lidský faktor v celém procesu velmi významnou roli,“ uvedl Svoboda.

Nezabezpečené tratě strojvůdci kritizovali

V případě tratí typu D3 bez zabezpečovacího systému již ČD podle jeho slov zahájily přípravu systému na bázi GPS, který bude strojvůdce upozorňovat na nutnost hlásit se dispečerovi v místech křížení vlaků. „Dokud nebudou tyto tratě zabezpečeny, může takové zařízení pomoci předejít fatálním událostem,“ doplnil Nebeský.

Na tratích se zjednodušeným řízením provozu nejsou technická zabezpečení provozu, doprava je tak závislá na komunikaci strojvedoucího s dispečerem. Současný stav na těchto tratích v minulém týdnu kritizovali zástupci strojvedoucích, kteří odmítají, aby provoz závisel jen na lidském rozhodování. Navrhli využití již existujících zařízení typu radioblok, který funguje na trati na Volarsku. 

To však zamítlo ministerstvo dopravy, podle kterého je jedinou možností vybudování systému ETCS. Jde o automatický zabezpečovací systém, který kontroluje pohyb a polohu vlaků a umožňuje zastavit vlak na dálku. Podle statistik z letošního dubna je systémem pokryto přes 255 kilometrů, dalších přes 200 kilometrů je ve zkušebním provozu. Celkem je v Česku přes 9 tisíc kilometrů železnic.

„Co můžeme udělat okamžitě, je apel na všechny zúčastněné strany v rámci železnice. Dopravci musí důsledně a pravidelně kontrolovat své zaměstnance. Předpisy jsou jasně dané a jejich dodržování je základní, zcela nezbytný krok pro fungování železniční dopravy. Stejně důrazná doporučení půjdou i zaměstnancům Správy železnic,“ doplnil Svoboda.

V posledním týdnu se stalo na českých tratích několik nehod. Nejtragičtější byl střet dvou vlaků na regionální trati na Karlovarsku, při kterém zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno. 

Další nehoda se stala v pátek na trati mezi Prahou a Kolínem. U pražských Běchovic narazil vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Na stejné trati v úterý v noci narazil osobní vlak do zadní části nákladního expresu. Po nehodě zemřel strojvedoucí. Příčiny nehod se zatím vyšetřují, podle předběžných zpráv šlo o lidské chyby.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Petr Pavel přijel na návštěvu Pardubického kraje

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

„Máme nejlepší tým za deset let.“ Češi ve fanzónách věří ve zlato

25. května 2024  15:46

Tisíce lidí na různých místech Česka sledují hokejové semifinále. Plné jsou fanzóny v Praze i...

Českem se ženou silné bouřky, meteorologové varují před kroupami

25. května 2024  14:36

Šumavu a jižní část Plzeňského kraje zasáhly v sobotu kolem poledne silné srážky. Kvůli dešti...

Fico se cítí lépe. Komunikuje s činiteli, informují ho o dění v zemi

25. května 2024  14:24

Slovenský premiér Robert Fico se cítí lépe. Uvedla to v sobotu odpoledne nemocnice v Banské...

Češi staromilci. Digitální podpis půlka nevyužívá, raději tisknou, ukazuje studie

25. května 2024  13:21

Starý dobrý papír a propiska, vyplývá z průzkumů společnosti Ipsos ohledně Čechů a elektronického...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...