Domácnosti si v průměru za elektřinu připlatí méně než 10 procent, řekl Síkela

  6:06aktualizováno  16:40
Poslanci jednali o cenách energií v příštím roce. „Domácnosti si v průměru za elektřinu připlatí o méně než 10 procent,“ řekl ve Sněmovně ministr průmyslu a obchodu za hnutí STAN Jozef Síkela v reakci na rozhodnutí Energetického regulačního úřadu o zvýšení regulované složky ceny elektřiny v příštím roce.
Premiér a předseda ODS Petr Fiala s ministrem financí Jozefem Síkelou ve Sněmovně

Premiér a předseda ODS Petr Fiala s ministrem financí Jozefem Síkelou ve Sněmovně | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

„Vliv vlády na rozhodnutí ERÚ je omezený,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS. Kdyby vláda do rozhodnutí Energetického regulačního úřadu chtěla vstoupit, nemá podle něj šanci.

Sněmovna po necelých sedmi hodinách jednání přijala usnesení, které navrhl poslanec STAN Ondřej Lochman. Vyzvala v něm mimo jiné vládu, aby připravila strategii pro další rozvoj jaderné energetiky v České republice, včetně stanovení plánu pro výstavbu nových jaderných zdrojů.

Schválené usnesení Poslanecké sněmovny

Poslanecká sněmovna konstatuje, že Česká republika zaostala v oblasti rozvoje výroby elektřiny z cenově dostupných zdrojů, jako jsou vítr, voda a sluneční energie nebo jádro.

Poslanecká sněmovna dále vládu vyzývá, aby

1, podnikla opatření na podporu vzniku nových zdrojů pro výrobu elektrické energie,
2. pokračovala v realizaci opatření, která zjednoduší, zefektivní a zatraktivní výrobu a využívání elektřiny z obnovitelných zdrojů,
3. pokračovala v opatřeních, která mají za cíl posílit energetickou bezpečnost České republiky,
4. připravila strategii pro další rozvoj jaderné energetiky v České republice, včetně stanovení plánu pro výstavbu nových jaderných zdrojů,
5. vypracovala kvalitní a dlouhodobou státní energetickou koncepci, která provede Českou republiku procesem dekarbonizace a zároveň zaručí dostatečné množství energie pro české občany a firmy za přijatelné ceny,
6. prověřila možnosti využívání finančních prostředků dostupných z evropských fondů k financování rozvoje distribuční soustavy či přenosové soustavy v České republice.

„Máme jedny z nejvyšších cen energií, lidé chtějí vidět řešení,“ řekl před tím na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou vyvolalo opoziční hnutí ANO, předseda stínové vlády a exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Podle údajů Eurostatu jsme měli v prvním pololetí mírně nadprůměrnou cenu elektrické energie. Uzavírali jsme první třetinu členských zemí,“ řekl premiér Petr Fiala ve Sněmovně. Mluvil také o tom, že je rád, že už ANO neopakuje, že máme nejdražší cenu elektřiny ani nejvyšší nárůst ceny elektřiny.

Nemůžeme se vrátit k předválečným cenám energie, jsou jiné, řekl premiér Fiala

„Nemůžeme se vrátit předválečným cenám, a to ne kvůli tomu, co se tady odehrává v České republice, i když jak jsem vysvětlil, tak ta minulá rozhodnutí mají vliv na to, kde dnes jsme, třeba v evropském srovnání. Ale svět je prostě jinde. Ceny energií jsou jiné,“ prohlásil premiér a předseda ODS. Většina domácností podle něj nebude platit víc, než byly zastropované ceny.

Vláda by podle stínového premiéra Havlíčka měla zveřejnit, kolik stát příští rok vybere kvůli cenám energií na dividendě ČEZ či díky windfall tax.

Program schůze byl hladce schválen, když se na tom dokázaly domluvit vláda a opozice. „Lidé a firmy jsou otráveni a nezajímá je už to, co bylo. Zajímá je to, co bude. Situace je vážná, ale je šance s tím ještě něco pro rok 2024 udělat,“ vybídl vládu po schválení programu Havlíček.

Slíbil, že ANO nebude tím, kdo začne útočit. Dodal ale, že když se koalice bude chtít hádat, je i na to ANO připraveno a má „nabito“.

Podle něj se 40 procent zákazníků růst cen elektřiny dotkne v nízkých jednotkách procent, 45 procent zaplatí o deset až dvacet procent více než letos a 15 procent o vyšší desítky procent. U firem je to podle Havlíčka výrazně více.

Podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury budou dopady zejména na průmyslové podniky likvidační a fatální, obrovské budou i na domácnosti.

Předseda poslanců SPD Radim Fiala uvedl, že řešením je, aby vláda převzala odpovědnost za celkovou cenu energií, za jejich výrobu, distribuci a cenovou politiku. Druhou možností podle něj jsou kompenzace z Modernizačního fondu, protože ČR ještě nepřijala směrnici EU, která to neumožňuje.

„Dopady na některé podniky si uvědomujeme a také s nimi jednáme. Vláda nemůže pomoci každé jednotlivé firmě,“ uvedl premiér Petr Fiala. „Byla by chyba si myslet, že vláda může každou firmu zajistit,“ dodal. Jde o situaci v celém sektoru.

ERÚ oznámil konečné rozhodnutí. Regulovaná část ceny elektřiny vzroste o 65,7 procenta

Energetický regulační úřad ve čtvrtek oznámil, že regulovaná část ceny elektřiny v příštím roce meziročně vzroste o 65,7 procenta, u plynu o 38,8 procenta. Podle ERÚ se koncové ceny oproti letošku moc nezmění.

Fiala před tím ve Sněmovně řekl, že věří, že ERÚ bude ještě korigovat svůj původní návrh „dobrým směrem“. Odhadl to správně.

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Původní návrh úřadu totiž počítal s meziročním růstem regulované části ceny elektřiny pro domácnosti o 71 procent a u plynu o 39 procent.

Většina domácností nebude platit víc, než byly zastropované ceny, říká Fiala

Premiér Petr Fiala ve Sněmovně řekl, že růst ceny u části spotřebitelů se může týkat těch, kteří měli dlouhodobě zafixované ceny. „Není to většina spotřebitelů,“ řekl Fiala.

„Samotní dodavatelé říkají, že žádné drastické zdražování se nekoná a každý, kdo říká něco jiného, tak neříká pravdu,“ uvedl před poslanci předseda vlády.

„Výraznější vliv na ty koncové ceny, na to, co platí zákazníci, má ta silová složka energie, tedy to, co se odehrává v tržním prostředí,“ řekl už ve středu po schválení státního rozpočtu na příští rok na tiskové konferenci premiér a předseda ODS Petr Fiala.

„Nikdo nebo naprostá většina domácností nebude platit více, než byly zastropované ceny v letošním roce, přičemž pro velkou část našich domácností budou znamenat ceny v příštím roce spíše drobný pokles, pro některé mírný nárůst, ale všechno se to bude pohybovat ve velmi nízkých číslech,“ řekl také Fiala.

Dodal, že lepší než dělat nějaká plošná opatření v energetické oblasti a podporovat i ty, kdo tu pomoc vůbec nepotřebují, je dělat cílená opatření.

„A tím cíleným opatřením je příspěvek na bydlení, který jsme upravili tak, aby ho snadno, s jednodušší administrativou, a snadno ve smyslu, že se týká většího množství lidí, mohli čerpat ti, kdo se dostanou do problémů, třeba v důsledku cen energií a nemají na to, aby spláceli náklady za svou domácnost,“ uvedl předseda vlády.

Korektní debata je, že se nelže, nemanipuluje, prohlásil Babiš

„My bychom si měli vysvětlit, co je korektní debata, věcná debata,“ reagoval na vystoupení premiéra jeho předchůdce, předseda ANO Andrej Babiš.

„Liberty podala návrh na ochranu před věřiteli. Vy jste tam ani nebyl, vy jste byl v Africe nebo kde jste byl,“ prohlásil Babiš.

„Korektní debata je, že se nelže, že se nemanipuluje. Vy jste zase se vrátil k vašim demagogickým tezím,“ řekl Babiš.

Připomněl, že loni v únoru, už několik měsíců před rozhodnutím vlády o zastropování cen elektřiny vyzvalo ANO vládu, aby cenu zastropovalo ceny u výrobců a to na ceně 1500 korun za megawatthodinu – tedy za cenu čtyřikrát nižší, než to pak udělal kabinet Petra Fialy.

„Kdybyste vykoupili ČEZ, mohli jste zastropovat ceny na úrovni výrazně nižší,“ uvedl Babiš. „Nemůžete zastropovat cenu v ČEZ, když tam je menšinový akcionář, který chce zisk,“ uvedl bývalý premiér.

Nesmíme být úplní šílenci, vyzýval ministra životního prostředí Hladíka poslanec

„Platíme i za Green deal Evropské unie,“ prohlásil pak lídr SPD Tomio Okamura, podle kterého doplácíme také na válku na Ukrajině odstřižením od levných ruských surovin. „Každá velmoc nemá skutečné přátele, má jen své zájmy,“ řekl Okamura.

Navrhl usnesení, podle nějž by vláda na kompenzaci vysokých cen energií měla použít výnos z prodeje emisních povolenek a z dividendy od ČEZ.

Hladík mluvil o modernizaci. Přirovnali ho k Jakešovi na Červeném Hrádku

Poslanec ANO Jiří Mašek požádal ministra životního prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL o racionální zelenou politiku. „My už nesmíme být úplní šílenci,“ řekl Mašek.

„Neděláme aktivistickou politiku. Děláme zelené věci rozumem,“ reagoval lidovecký ministr životního prostředí.

„Jste arogantní vláda, odstupte, zabalte to a nechte to dělat někoho jiného,“ prohlásil další poslanec ANO Hubert Lang. Řekl, že bydlí v poměrně velkém domě na venkově s roční spotřebou 15 MWh. Při růstu cen. které oznámil Energetický regulační úřad, to nebude stát málo peněz. Zatímco on jako poslanec si to může dovolit, zapochyboval, jak to zvládnou občané, kteří takové příjmy jako poslanci nemají.

Napoprvé koalice mimořádnou schůzi odmítla a Babiš zpochybnil transformaci po roce 1989

ANO chtělo mimořádnou schůzi již před dvěma týdny, koalice ale tehdy konání schůze neumožnila kvůli nepřítomnosti ministra financí Zbyňka Stanjura, a tak jen sedm hodin hovořili řečníci s právem přednostního vystupování.

Babiš ve svém hodinovém projevu den před výročím událostí 17. listopadu 1989 pochyboval, že transformace po pádu komunistického režimu byla pro Česko úspěšná. „No, není to skvělé. Nám totiž tady téměř nic nepatří. A to, co si nechaly ty tradiční strany, tak vlastně velice úspěšně tunelovaly,“ prohlásil Babiš.

Na schůzi, která se nakonec nekonala, Havlíček řekl, že by vláda měla na snížení cen energií využít výnosy z emisních povolenek, daně z nadměrných zisků a dividendy z ČEZ.

Při prvním, neúspěšném pokusu o mimořádnou schůzi k cenám energií kritizoval vládu za to, že chce v příštím roce na občany a firmy přenést platbu 64 miliard korun za obnovitelné zdroje energie a za její distribuci a přenos. Místo toho by podle něho na tuto platbu měla využít zdrojů za emisní povolenky a vyjednat si kvůli tomu výjimku s Evropskou komisí. „Není pravda, že by to nešlo,“ prohlásil Havlíček.

službě v kuse až 24 hodin, pokud to upravuje kolektivní smlouva či vnitřní předpis v zařízení. Vedení by s pracovníkem muselo uzavřít dohodu o takových službách písemně, a to nejvýš na rok.

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Hudební podhoubí etiopské metropole. Jak heavy metal ovládl Addis Abebu

3. března 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Addis Abeba je hlučné místo a rocková muzika je v nerovném hlukovém souboji s církevními hodnostáři...

Přes 145 milionů za rady. Ministři si najali i experta na polepy autobusů

3. března 2024

Premium Ministerstva včetně Úřadu vlády ve druhém pololetí loňského roku za externí poradce a právní služby...

Trump uspěl v Missouri i Michiganu. Haleyová je v primárkách dál bez výhry

2. března 2024  20:21

Bývalý americký prezident Donald Trump zvítězil na republikánském volebním shromáždění v Missouri a...

Podstrčil jsem mu knížky Remarqua, teď si to vyčítám, říká otec. Káju zabil granát

2. března 2024

Premium Táta mu chtěl zlomit ruku, aby ho udržel doma. Nestačilo. Teprve dvaadvacetiletý Karel Kučera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...