Sucho napáchalo škody už za 24 miliard. Zdraží brambory, pivo i kapři

  21:00
Letošní sucho napáchalo škody za desítky miliard korun. Dvanáct miliard počítají zemědělci a minimálně stejnou částku lesníci. Ještě donedávna byl nejsušším rokem rok 2015. Ten letošní se mu nejen vyrovnal, ale experti se shodují, že jej i překonal. Jen v říjnu doposud napršelo pětkrát méně než obvykle.

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pro zemědělce to znamená rekordní škody. Ministerstvo zemědělství a agrární komora je vyčíslily na 10 až 12 miliard korun. Nejvíce utrpěli chovatelé hospodářských zvířat. Kvůli suchu mají málo krmiva pro dobytek. „Největší škody způsobilo sucho na krmných plodinách, a to v hodnotě 5 až 6 miliard,“ řekl Jan Doležal z agrární komory.

Minimálně dvanáctimiliardové ztráty pociťují rovněž lesníci. Extrémní teploty a minimální srážky způsobily oslabení dřevin a vytvořily ideální podmínky pro množení kůrovce.

„Troufám si odhadovat, že reálné škody budou ještě vyšší, protože v těchto 12 miliardách nejsou zatím započítány vodohospodářské ztráty,“ poznamenal Jan Příhoda z platformy sdružující lesníky Czech Forest Think Tank.

Hynou tuny ryb

To rybáři své ztráty teprve počítají. Jasné ale je, že výlovy ryb budou znatelně nižší. „Vody je málo, má horší kvalitu a ryby jsou náchylnější k nemocem,“ vysvětluje za Rybářské sdružení ČR Martin Urbánek.

Česko stále trápí sucho, v říjnu zatím pršelo pětkrát méně, než je obvyklé

Připomněl třeba rybník Buňkov v Břehách na Pardubicku, kde veterináři nařídili likvidaci 90 tun ryb nakažených herpes virem. Jejich výlov začal včera. V srpnu zase v největším moravském rybníku Nesyt na Břeclavsku uhynulo 100 tun ryb. Škoda přesáhla pět milionů korun.

Ministerstvo zemědělství chce vyčlenit na kompenzaci ztrát způsobených suchem téměř tři miliardy. „Jako první začneme vyplácet dotace za krmné plodiny,“ sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Pro srovnání, v roce 2015 ministerstvo vyčlenilo 1,2 miliardy korun. 

Díky rezervám z minulého roku ještě krmivo pro dobytek máme, jestli ale bude sucho i na jaře příštího roku, nebudeme mít zvířata čím krmit,“ popsal svou situaci středočeský farmář Josef Stehlík, který je zároveň předsedou Asociace soukromých zemědělců. I podle farmářů letošním extrémním suchem utrpěly nejvíce krmné plodiny, třeba kukuřice a hlavně tráva na pastvinách.

„První seče trávy letos na jaře byly nižší o šedesát procent. Druhé a třetí se často nekonaly vůbec, přičemž situace byla napříč celou republikou velmi podobná,“ říká jejich mluvčí Šárka Gorgoňová.

Kvůli suchu se neurodily obilniny, brambory a krmivo pro dobytek.

Ministerstvo zemědělství letos plánuje vyhradit na kompenzace 850 milionů korun, které nevyplatilo za škody způsobené suchem a jarními mrazy loni, a k tomu přidá dvě miliardy. Celkem odhaduje škody až na dvanáct miliard korun, tedy zhruba o dvě miliardy více než loni.

Od prosince budou mít na dotace přednostně nárok chovatelé hospodářských zvířat. Těm sucho způsobilo škody ve výši mezi pěti až šesti miliardami korun. Místo aby dobytek spásal louky, krmili ho zásobami na zimu.

Nižší úrodu měli i pěstitelé obilnin. Vydělali o dvě až tři miliardy korun méně než obvykle. Právě úroda obilnin je dost individuální. Situace se ale liší farma od farmy. Soukromí zemědělci hlásí celkově nejvyšší pokles na Hané, v severních Čechách, v okolí Prahy a středních Čechách.

Úrodu však ovlivnily například i lokální srážky. Třeba zemědělec Stehlík ze středních Čech si na úrodu obilí na farmě nestěžuje. „Tady se srážky objevily v době, kdy to porost potřeboval,“ doplnil.

Dražší Vánoce

Podle Stehlíka může nastat i problém s napájením. „Nejenže není dostatek vody na vegetaci, která kvůli tomu neroste. Začíná být nedostatek vody pro napájení zvířat,“ poukázal.

Co kvůli neúrodě letos zdraží

● Pečivo (hlavně chléb nebo rohlíky a housky a pečivo s mákem) – až 10 procent

● Pivo – až 5 procent

● Brambory – 25 až 50 procent

● Kapři – 5 až 10 Kč za kilogram

Kvůli nedostatku vody letos umíraly tuny ryb. „Loni jsme měli v historii snad nejlepší výlov. I proto v porovnání s předchozím rokem nyní očekáváme pokles znatelný,“ konstatoval rybář Martin Urbánek z Českých Budějovic. Hůř než jihočeské rybníky na tom ale letos byly ty na jižní Moravě, Pardubicku či Chlumecku. „Kapři před Vánocemi proto mohou o 5 až 10 korun za kilo podražit,“ dodal Urbánek.

Zdražení kvůli suchu se zřejmě nevyhne ani bramborám. Jejich úroda je velmi špatná, oproti loňsku klesla o pětinu. „Brambory podraží zhruba o 25 procent, před vánočními svátky však cena brambor může vyletět vzhůru až o polovinu,“ předpokládá ekonom Lukáš Kovanda. Kvůli nižším výnosům chmele zdraží i pivo. Ne však více než o pět procent.

S nedostatkem deště se nepotýkají jen zemědělci a rybáři. Ve velkém trápí i lesníky. Jan Příhoda z platformy Czech Forest Think Thank odhaduje, že kůrovec letos způsobil škody za 12 miliard korun. Do této částky započítal náklady na asanaci kůrovcového dřeva, jeho nižší zpeněžení na trhu a uschlé sazenice. Jen státnímu podniku Lesy ČR se neujalo 2,5 milionu sazenic.

Ovoci a řepce se dařilo

Naopak ovoci teplé počasí přálo, i když bylo menší. „Ovoce je letos dostatek, nicméně problémy jsou s dostatečným množstvím kvalitního ovoce,“ říká tajemník Agrární komory Jan Doležal.

Sklizeň jablek podle odhadů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského měla být tento podzim o čtvrtinu vyšší než loni. Hrušek bylo dokonce dvojnásobně. Dařilo se i řepce, jejíž sklizeň bude vyšší o pětinu.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Novým slovenským prezidentem je Pellegrini. Korčok mu vyčetl kampaň

6. dubna 2024,  aktualizováno  7.4 2:25

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica,...

Klaus závidí Slovákům, že zvolili svého člověka, a ne Aspen Institute

7. dubna 2024  11:20,  aktualizováno  12:29

Do zástupu gratulantů nového slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu se postavil i bývalý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Desítky lidí kolabovaly na pražském půlmaratonu, aktivoval se traumaplán

6. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  19:41

Při sobotním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oblékala se „evropsky“, tak ji spolužáci ve Francii surově zbili. Skončila v kómatu

4. dubna 2024  20:01

Třináctiletou školačku přistěhovaleckého původu ve francouzském Montpellier zbila parta spolužáků....

Vlak srazil v Hlubočepech člověka, mezi Radotínem a Smíchovem se jezdí po jedné koleji

12. dubna 2024  12:22,  aktualizováno  14:21

V Praze Hlubočepech v pátek dopoledne osobní vlak srazil a usmrtil člověka, provoz mezi Smíchovem a...

V Horních Měcholupech sjelo auto do kolejiště, koridor na Benešov stál

12. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  14:14

V železničním kolejišti v Horních Měcholupech uvázlo osobní auto, které na trať sjelo z nástupiště,...

Ruská armáda sílí, Ukrajince přečíslí deset ku jedné, varuje americký generál

12. dubna 2024  14:08

Ruská armáda se dokázala vrátit do stavu, v němž byla na začátku invaze na Ukrajinu. Dokonce je teď...

Schválně narazil do auta před sebou a tlačil ho do příkopu, řidiči hrozí 10 let

12. dubna 2024  13:53

Jako smyslů zbavený se na silnici na Jihlavsku choval čtyřiapadesátiletý řidič. Úmyslně totiž...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...