Česko stále trápí sucho, v říjnu zatím pršelo pětkrát méně, než je obvyklé

  13:39aktualizováno  13:39
Kvůli ojedinělým srážkám se sucho z léta přeneslo i na začátek podzimu. A ani říjen zatím nepřinesl větší množství srážek, jsou pětinové oproti obvyklému množství v tomto období. „Nejzávažnější situace je i nadále v severovýchodních Čechách,“ uvádí hydrolog Českého hydrometeorologického ústavu Radek Čekal.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V prvním říjnovém týdnu byly srážky na území České republiky značně podprůměrné, přesto rozdílné. Zatímco na Moravě spadla polovina běžného množství, v Čechách odpovídaly srážkové úhrny necelé třetině. V uplynulém týdnu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) nezaznamenal na celém území České republiky dokonce žádné srážkové úhrny. 

Výstraha ČHMÚ

V důsledku toho, že se ve střední Evropě dlouhodobě udržuje suché počasí s nedostatkem srážek vydal ČHMÚ výstrahu před nebezpečím požárů (nízký stupeň nebezpečí) v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji, v Ústeckém kraji a okresech Brno-město, Brno-venkov, Břeclav a Znojmo v Jihomoravském kraji, platí od 11 hodin do odvolání.

Z pohledu hydrologického sucha u povrchových vod se situace v jednotlivých povodích na území České republiky v porovnání s předchozím týdnem mírně zhoršila. 

Aktuálně téměř polovina sledovaných oblastí na území České republiky vykazuje stav hydrologického sucha. Nejvíce suchých oblastí se nachází v severní polovině Čech, tedy v povodí Labe a Ohře. Nejmenší sucho je podle hydrologů v povodí Vltavy a Dyje.

„Aktuálně ve sledovaných profilech protéká ve vodních tocích převážně deset až pětapadesát procent toho, co je pro toto období obvyklé. Vodnější, i když celkově také podprůměrné, jsou některé toky v povodí horní Vltavy a přítoky Berounky. Nejzávažnější situace je i nadále v severovýchodních Čechách,“ uvádí Čekal.

Nejvíce jsou nadále postiženy toky v povodí Sázavy, Jizery a některé přítoky horního a středního Labe. Historicky nejmenší průtoky vykazuje také Smědá, Lužická Nisa, Ploučnice, Kamenice a Úterský potok. Na moravských tocích se historické minimum vyskytuje na Třebůvce, Loučce, Litavě, Jevišovce a na dolním toku Moravy.

Přehled aktuálních vodností na tocích ve srovnání s dlouhodobým pozorováním....

Přehled aktuálních vodností na tocích ve srovnání s dlouhodobým pozorováním. Profily označené vykřičníkem momentálně vykazují nejmenší průtok pro 17. říjen za celou dobu jejich sledování.

Hladina podzemní vody ve vrtech v povodí Orlice, Labe od Orlice po Jizeru, Jizery, horní Ohře, Ploučnice a střední Moravy dosáhla úrovně mimořádného sucha.

Aktuální stav podzemních vod – mělké vrty.

Sucho v Česku bylo tématem pořadu Rozstřel:


Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Skočil do rozbouřené řeky, aby zachránil tonoucího. Policista získal ocenění

Policista Tomáš Kocmánek získal ocenění za pomoc muži, kterého unesl silný...

Profesionálové i laici, kteří často za dramatických okolností pomohli k záchraně lidských životů, na Pražském hradě ve...

V Ostravě dokončili po 32 letech stavbu skeletu, kde měli sídlit komunisté

Stavba takzvaného skeletu, která začala v roce 1987, je nyní dokončena. Místo...

V Ostravě je u konce stavba budovy na ulici 28. října, která začala už v roce 1987. Jen místo původně plánovaných...

Schizofrenik, který vraždil mačetou, jde do detence. Před činem trpěl bludy

Davida K. přivedli ke Krajskému soudu v Plzni policisté ze zásahové jednotky....

David K., který podle vyšetřovatelů loni v prosinci v Plzni brutálně zavraždil mačetou mladistvého chlapce, půjde do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz