Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. září 2022 Jaromír

Nákup knih přes e-shopy stoupl, knihkupci kvůli viru i tak bojují o přežití

  10:26
Češi v době nouzového stavu nakupovali knihy v e-shopech. Některým knihkupectvím tak stoupl nárůst objednávek přes internet až o sto procent. Přesto nyní knihkupectví bojují o přežití a žádají o osvobození knih od DPH.

Po uvolnění vládních opatření proti šíření koronaviru se otevřela řada dosud zavřených provozoven, mezi nimi i Knihkupectví Jitka v jihlavské Komenského ulici. Pro zákazníky je zde připravena dezinfekce i ochranné rukavice, přičemž majitelka kontroluje, aby se uvnitř neshromáždilo větší množství osob než je povoleno. (27. dubna 2020) | foto: Libor PlíhalČTK

Na podporu knihkupců vznikla také akce Staň se hrdinou - Zachraň knihkupectví, která má pomoci knihkupcům, jejichž tržby se nyní pohybují jen zhruba na polovině obvyklých objemů.

Kvůli zavřeným kamenným knihkupectvím se do popředí dostaly hlavně e-shopy. „Nákup knih přes e-shopy v období nouzového stavu narostl o desítky procent. Některé e-shopy zaznamenaly dokonce až osmdesátiprocentní nárůst. Tento skok ovšem nepokryl ani zdaleka ztráty, které utrpěla kamenná knihkupectví a velké řetězce, jejichž onlinové nákupy před tím představovaly 10-15 procent celkového obratu,“ uvedl Zdeněk Novák, ředitel marketingu Euromedia. Podotkl, že vzrostl zájem zejména o audioknihy.

Koronavirus v Česku

V hradeckých Malšovicích začala pouť. (22. května 2020)
Pražští zastupitelé seděli při jednání odděleni plexiskly na ochranu proti...
Zahradnice karlovarské Správy lázeňských parků letos poprvé vysadily tradiční...

Větší zájem o audioknihy i e-knihy potvrzuje ze strany Čechů také Zuzana Kadecká, oblastní manažerka knihkupectví Martinus.cz. „V porovnání s běžným obdobím stoupl prodej e-knih a audioknih na stažení v řádech desítek procent. Zákazníci více využívají tento způsob čtení, který je rozhodně bezpečnější. Zároveň si e-knihy rozhodli koupit i zákazníci, kteří běžně elektronické knihy nečtou,“ podotkla.

Nárůst prodeje na e-shopu zaznamenalo i knihkupectví Knihy Dobrovský. „Na našem e-shopu je velmi oblíbená možnost osobního odběru na prodejnách, která v tento čas logicky nebyla možná. Mnoho zákazníků tedy poprvé vyzkoušelo dodání knížek až domů. Stále často převládá tradice, kdy zákazník vyžaduje důkladnou prohlídku knížky a často nevěří, že jim domů přijde bezvadný kus,“ doplnil Adama Pýcha, marketingový ředitel Knihy Dobrovský.

Knihkupectví Kosmas zaznamenalo podle obchodního ředitele Ctirada Fuchse v průběhu března a dubna na svém e-shopu nárůst objednávek oproti stejnému období loni o více než 100 procent. 

Zájem byl o nekonfliktní témata

Podle Nováka lidé nakupovali zejména uklidňující čtení s nekonfliktními tématy, ženské romány a ezoterické a motivační tituly. Největší bestsellerem se stránkách Martinus.cz stal román Radky Třeštíkové Foukneš do pěny.

„Za období karantény bylo několik velmi zajímavých a silných titulů. Zákazníci vyhledávali humor a napětí, které často přechází až do hororu. Právě v hororu se v poslední době objevil fenomén v podobě autorky Darcy Coates, která píše nejen o strašidelných domech. Její novinka Přízraky domu Carrowů se držela a stále drží v našich bestsellerech. Humor byl zastoupen titulem Jeho banán,“ uvedl Pýcha. 

Z knížek, které se věnují pandemiím, v prodejích podle něj narostl primárně titul Bledý jezdec. Publikace pojednává o pandemii Španělské chřipky. V souvislosti s epidemií koronaviru Češi projevili zájem i o takové tituly. „Nebylo tolik výrazné jako v některých jiných zemích. Mor Alberta Camuse se ale prodával i u nás. Velký zájem je o knihy domácích autorů Doba koronavirová a Za oknem,“ doplnil Fuchs.

Epidemie koronaviru však knihkupectví poznamenala, i když lidé nakupovali přes e-shopy. Tržby knihkupectví se nyní pohybují v průměru okolo 50 až 70 procent obvyklých obratů. 

Například ředitel marketingu Euromedia předpokládá ztráty mezi 15 až 25 procenty.

Staň se hrdinou!

„Ztráty budou výrazné, museli jsme nejen uzavřít všechna naše knihkupectví, ale jako distributor jsme přišli i o možnost dodávat knihy a další zboží do celé sítě knihkupectví v republice. Konečné ztráty ještě nemáme zcela vyčíslené, ale pokles obratu za toto období je v řádu desítek milionů korun a tedy i ztráta bude velká,“ popsal Fuchs. 

Seznam prodejen, kde mohou čtenáři nákupem knih podpořit svého oblíbeného knihkupce, a katalog knižních titulů se nachází na webových stránkách www.zachranknihkupectvi.cz. 

Společnost Euromedia group vytiskla dva miliony katalogů s vybranými knižními tituly, jež doručí do poštovních schránek stejného počtu domácností.

Na pomoc knihkupcům vznikla iniciativa, za kterou stojí Euromedia Group a podporuje ji i Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Akce má název Staň se hrdinou – Zachraň knihkupectví.

Do akce se zapojili i nakladatelé, kteří vybrali ze své produkce 80 nejúspěšnějších titulů, u kterých očekávají velký zájem čtenářů. Právě u těchto knih se vzdali části svého zisku ve prospěch knihkupců, ti z každého prodaného výtisku získají 10 korun navíc.

„Začali jsme tím, že jsme vybrali top tituly z naší produkce a poté oslovili i další nakladatele, kteří se k nám ochotně připojili, protože všichni vnímáme současnou kondici knihkupectví jako bídnou a státem zanedbanou. Je proto potřeba knihkupcům podat pomocnou ruku, a to nejen vylepšenou marží, ale především kampaní, kterou si sami dovolit nemohou. Toto gesto může v kombinaci se zvýšenou zákaznickou aktivitou knihkupectví opravdu zachránit,“ uvedl Zdeněk Novák, ředitel marketingu Euromedia.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů také požádal ministryni financí Alenu Schillerovou o osvobození knih od DPH, zatím do konce roku 2021. DPH na knihy nyní činí deset procent. V případě osvobození od DPH by podle předsedy Svazu Martina Vopěnky šlo o opatření spravedlivé a sociální, které by zároveň utlumilo tlak na zvyšování cen v důsledku poklesu počtu vydaných výtisků. Spravedlivě by se rozložilo mezi knihkupce, distributory i nakladatele a pomohlo by i autorům.

Už koncem dubna zástupci SČKN, který sdružuje více než 150 velkých i malých knihkupců a nakladatelství, apelovali na vládu, aby se knižnímu trhu dostalo pomoci a podpory úměrné jeho významu pro společnost. Knižní trh podle nich ztratí až tři miliardy. Po vládě proto chtějí miliardu korun, která by měla oboru pomoci. Ministr kultury Lubomír Zaorálek tehdy uvedl, že na malé nakladatele myslí v záchranném balíčku, který předložil vládě.

Z poslední zprávy o českém knižním trhu, kterou svaz vydal, vyplývá, že Češi v roce 2018 utratili za knihy 8,3 miliardy korun včetně DPH, tedy o 250 milionů korun meziročně více.

Autor:

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Drogy prodávají i lidi, do kterých byste to neřekli, říká Adam Mišík

  • Nejčtenější

Ještě více izolovaný Putin. Indie a Čína nemile překvapily vládce Kremlu

Když jel ruský prezident Vladimir Putin na summit Šanghajské organizace pro spolupráci, zřejmě doufal, že získá nové...

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je úspěšná, nebo ne? Podívejte se na mapě, jak je na tom vaše obec

Určitě máte svou obec rádi, ale víte, jak obstojí ve srovnání v ostatními? Kde je bezpečnost a kde jsou drahé byty?...

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko posílá protestující na frontu. Davy na letištích jsou fake, říká Kreml

Zadržení při protestech a následně rovnou předvolání, z kterého plyne povinnost dostavit se na vojenskou správu. Rusko...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Okamura na protest volil poškozeným lístkem. Hlas ale zřejmě platí a TOP 09 děkuje

V senátních volbách v okrsku předsedy SPD Tomia Okamura nekandidoval žádný zástupce jeho strany, a tak se rozhodl, že...

U voleb v Hamru policie zabavila počítač, mohl snímat prostor za plentou

V jedné z volebních místností na Českolipsku zabavili policisté notebook. Mohl totiž snímat prostor za plentou. Případ...

Mé poslední narozeniny? Ingrid vděčí za život dárkyni, konečně se směly poznat

Začalo to nenápadně. Ingrid Beránková Ambruzová, bývalá baletka Národního divadla v Praze, se cítila často unavená....

Zastupitelstva obcí ovládají nezávislí. V boji o Senát vede ANO

Sledujeme online Česko má za sebou další volby do obecních zastupitelstev a první kolo voleb do třetiny Senátu. Po 18. hodině, tedy...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Herní svět je v šoku. Hacker vypustil na internet záběry z nového GTA

Klidnou neděli pro hráče přerušil masivní únik záběrů z chystaného Grand Theft Auto VI. Ačkoliv se oficiálně o hře nic...