Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nákup knih přes e-shopy stoupl, knihkupci kvůli viru i tak bojují o přežití

  10:26
Češi v době nouzového stavu nakupovali knihy v e-shopech. Některým knihkupectvím tak stoupl nárůst objednávek přes internet až o sto procent. Přesto nyní knihkupectví bojují o přežití a žádají o osvobození knih od DPH.

Po uvolnění vládních opatření proti šíření koronaviru se otevřela řada dosud zavřených provozoven, mezi nimi i Knihkupectví Jitka v jihlavské Komenského ulici. Pro zákazníky je zde připravena dezinfekce i ochranné rukavice, přičemž majitelka kontroluje, aby se uvnitř neshromáždilo větší množství osob než je povoleno. (27. dubna 2020) | foto: Libor PlíhalČTK

Na podporu knihkupců vznikla také akce Staň se hrdinou - Zachraň knihkupectví, která má pomoci knihkupcům, jejichž tržby se nyní pohybují jen zhruba na polovině obvyklých objemů.

Kvůli zavřeným kamenným knihkupectvím se do popředí dostaly hlavně e-shopy. „Nákup knih přes e-shopy v období nouzového stavu narostl o desítky procent. Některé e-shopy zaznamenaly dokonce až osmdesátiprocentní nárůst. Tento skok ovšem nepokryl ani zdaleka ztráty, které utrpěla kamenná knihkupectví a velké řetězce, jejichž onlinové nákupy před tím představovaly 10-15 procent celkového obratu,“ uvedl Zdeněk Novák, ředitel marketingu Euromedia. Podotkl, že vzrostl zájem zejména o audioknihy.

Koronavirus v Česku

V hradeckých Malšovicích začala pouť. (22. května 2020)
Pražští zastupitelé seděli při jednání odděleni plexiskly na ochranu proti...
Zahradnice karlovarské Správy lázeňských parků letos poprvé vysadily tradiční...

Větší zájem o audioknihy i e-knihy potvrzuje ze strany Čechů také Zuzana Kadecká, oblastní manažerka knihkupectví Martinus.cz. „V porovnání s běžným obdobím stoupl prodej e-knih a audioknih na stažení v řádech desítek procent. Zákazníci více využívají tento způsob čtení, který je rozhodně bezpečnější. Zároveň si e-knihy rozhodli koupit i zákazníci, kteří běžně elektronické knihy nečtou,“ podotkla.

Nárůst prodeje na e-shopu zaznamenalo i knihkupectví Knihy Dobrovský. „Na našem e-shopu je velmi oblíbená možnost osobního odběru na prodejnách, která v tento čas logicky nebyla možná. Mnoho zákazníků tedy poprvé vyzkoušelo dodání knížek až domů. Stále často převládá tradice, kdy zákazník vyžaduje důkladnou prohlídku knížky a často nevěří, že jim domů přijde bezvadný kus,“ doplnil Adama Pýcha, marketingový ředitel Knihy Dobrovský.

Knihkupectví Kosmas zaznamenalo podle obchodního ředitele Ctirada Fuchse v průběhu března a dubna na svém e-shopu nárůst objednávek oproti stejnému období loni o více než 100 procent. 

Zájem byl o nekonfliktní témata

Podle Nováka lidé nakupovali zejména uklidňující čtení s nekonfliktními tématy, ženské romány a ezoterické a motivační tituly. Největší bestsellerem se stránkách Martinus.cz stal román Radky Třeštíkové Foukneš do pěny.

„Za období karantény bylo několik velmi zajímavých a silných titulů. Zákazníci vyhledávali humor a napětí, které často přechází až do hororu. Právě v hororu se v poslední době objevil fenomén v podobě autorky Darcy Coates, která píše nejen o strašidelných domech. Její novinka Přízraky domu Carrowů se držela a stále drží v našich bestsellerech. Humor byl zastoupen titulem Jeho banán,“ uvedl Pýcha. 

Z knížek, které se věnují pandemiím, v prodejích podle něj narostl primárně titul Bledý jezdec. Publikace pojednává o pandemii Španělské chřipky. V souvislosti s epidemií koronaviru Češi projevili zájem i o takové tituly. „Nebylo tolik výrazné jako v některých jiných zemích. Mor Alberta Camuse se ale prodával i u nás. Velký zájem je o knihy domácích autorů Doba koronavirová a Za oknem,“ doplnil Fuchs.

Epidemie koronaviru však knihkupectví poznamenala, i když lidé nakupovali přes e-shopy. Tržby knihkupectví se nyní pohybují v průměru okolo 50 až 70 procent obvyklých obratů. 

Například ředitel marketingu Euromedia předpokládá ztráty mezi 15 až 25 procenty.

Staň se hrdinou!

„Ztráty budou výrazné, museli jsme nejen uzavřít všechna naše knihkupectví, ale jako distributor jsme přišli i o možnost dodávat knihy a další zboží do celé sítě knihkupectví v republice. Konečné ztráty ještě nemáme zcela vyčíslené, ale pokles obratu za toto období je v řádu desítek milionů korun a tedy i ztráta bude velká,“ popsal Fuchs. 

Seznam prodejen, kde mohou čtenáři nákupem knih podpořit svého oblíbeného knihkupce, a katalog knižních titulů se nachází na webových stránkách www.zachranknihkupectvi.cz. 

Společnost Euromedia group vytiskla dva miliony katalogů s vybranými knižními tituly, jež doručí do poštovních schránek stejného počtu domácností.

Na pomoc knihkupcům vznikla iniciativa, za kterou stojí Euromedia Group a podporuje ji i Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Akce má název Staň se hrdinou – Zachraň knihkupectví.

Do akce se zapojili i nakladatelé, kteří vybrali ze své produkce 80 nejúspěšnějších titulů, u kterých očekávají velký zájem čtenářů. Právě u těchto knih se vzdali části svého zisku ve prospěch knihkupců, ti z každého prodaného výtisku získají 10 korun navíc.

„Začali jsme tím, že jsme vybrali top tituly z naší produkce a poté oslovili i další nakladatele, kteří se k nám ochotně připojili, protože všichni vnímáme současnou kondici knihkupectví jako bídnou a státem zanedbanou. Je proto potřeba knihkupcům podat pomocnou ruku, a to nejen vylepšenou marží, ale především kampaní, kterou si sami dovolit nemohou. Toto gesto může v kombinaci se zvýšenou zákaznickou aktivitou knihkupectví opravdu zachránit,“ uvedl Zdeněk Novák, ředitel marketingu Euromedia.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů také požádal ministryni financí Alenu Schillerovou o osvobození knih od DPH, zatím do konce roku 2021. DPH na knihy nyní činí deset procent. V případě osvobození od DPH by podle předsedy Svazu Martina Vopěnky šlo o opatření spravedlivé a sociální, které by zároveň utlumilo tlak na zvyšování cen v důsledku poklesu počtu vydaných výtisků. Spravedlivě by se rozložilo mezi knihkupce, distributory i nakladatele a pomohlo by i autorům.

Už koncem dubna zástupci SČKN, který sdružuje více než 150 velkých i malých knihkupců a nakladatelství, apelovali na vládu, aby se knižnímu trhu dostalo pomoci a podpory úměrné jeho významu pro společnost. Knižní trh podle nich ztratí až tři miliardy. Po vládě proto chtějí miliardu korun, která by měla oboru pomoci. Ministr kultury Lubomír Zaorálek tehdy uvedl, že na malé nakladatele myslí v záchranném balíčku, který předložil vládě.

Z poslední zprávy o českém knižním trhu, kterou svaz vydal, vyplývá, že Češi v roce 2018 utratili za knihy 8,3 miliardy korun včetně DPH, tedy o 250 milionů korun meziročně více.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Petr Pavel přijel na návštěvu Pardubického kraje

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...