Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Nakladatelé v nouzovém režimu. Pozastavují se vydávání knih

  16:52aktualizováno  16:52
Nastalá situace sice vybízí k návratu ke čtení, nakladatelé se však z uzavření kamenných knihkupectví příliš neradují. Pozastavují tisk plánovaných titulů a podle informací iDNES.cz odmítají uvádět na trh pouze elektronické verze novinek.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Díky současným restrikcím je situace na knižním trhu velice vážná. Zavřená knihkupectví znamenají citelný výpadek finanční hotovosti potřebné pro fungování nakladatelství,“ říká šéf nakladatelství Argo Milan Gelnar a dodává, že e-shopy ani prodeje e-knih stačit nebudou.

„E-knihy se bez 'papíru' nedají rentabilně vydávat. Zcela jistě dojde k velkému rozkolísání stability trhu, druhotným platebním neschopnostem a troufnu si predikovat i nějaké bankroty. Kniha je zbytné zboží a dojde proto i k citelnému poklesu poptávky,“ míní. Nakladatelství Argo, které mimo jiné vydává knihy Miloše Urbana, Emila Hakla nebo Dana Browna tak přechází na nouzový režim a bude připravovat rozpracované tituly „do šuplíku“.

Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová

K pozastavení výroby přechází také brněnské nakladatelství Host, které je nakladatelským domovem Aleny Mornštajnové, jedné z nejúspěšnějších autorek posledních let. „Dokud budou knihkupectví zavřená, bude tato situace trvat. Pouze elektronicky knihy vydávat nechystáme. Nakladatelství funguje podle možností, lidé zatím pracují z domova,“ hlásí z Hostu Radek Štěpánek.

Ke kompletnímu odsunu titulů přistoupilo nakladatelství Paseka, rozdělovat vydání elektronické knihy a její fyzické podoby nechtějí. „Právě teď nově skládáme ediční plán na rok 2020, bohužel to ovlivní dost knih. I když z tempa vypadneme třeba jen na jeden nebo dva měsíce, tak následky pro nás budou dlouhodobější,“ říká Lukáš Růžička z PR a marketingu společnosti.

Právě duben a květen je pro Paseku prvním obdobím, kdy po Vánocích přichází s širší nabídkou titulů. „Květnový Svět knihy vnímáme jako vyvrcholení jarní sezony novinek, které si lidé můžou vzít na prázdniny. Poté se už soustředíme na knížky, které začnou vycházet od srpna a mohou žít do Vánoc,“ vysvětluje.

Odkládat vydání bude také nakladatelství MOBA, které v tuto chvíli kromě pracovníků skladu celé funguje na principu práce z domova. „Březnové tituly vyšly bez omezení. Pro další tituly, které měly vycházet od dubna, musíme změnit plány a budou vycházet s časovým posunem podle aktuální situace,“ upozorňuje Petr Lovecký.

Michal Viewegh vydá na apríla román o unaveném novináři Leopoldovi

Spisovatel Michal Viewegh

Ředitel nakladatelství Euromedia Antonín Kočí prozatím mluví o snaze udržet plánované termíny vydání těch nejpodstatnějších titulů sezony a vysvětluje proč: „Provozujeme totiž i Knižní klub, který pokračuje v provozu bez omezení, a věříme, že katalog, který členům přijde v prvních dubnových dnech, bude pro ně vítaným rozptýlením.“ Třeba plánovaná dubnová novinka Michala Viewegha by tak měla vyjít beze změn.

U některých dalších titulů pak může podle Kočího vlivem nastalé situace hrozit snížení nákladu. „To může být případ knih, které měly vyjít u příležitosti návštěvy zahraničního autora,“ přiznává. „Vydat knihu pouze elektronicky je pro nás velmi špatné řešení, raději pozdržíme vydání tištěných i elektronických verzí, aby mohly na trh současně,“ přidává se k názoru kolegů z branže.

V nakladatelství Prostor se rozhodli na situaci reagovat cílenou a tematickou nabídkou – veřejnosti znovu nabízí svůj úspěšný titul Dějiny medicíny - Od starověku po současnost, ve kterém britský historik Roy Porter mapuje historii boje člověka s epidemiemi. 

„Zvažujeme další titul s tématem pandemie, tentokrát beletrii. O vydávání knih pouze elektronicky neuvažujeme,“ říká Aleš Lederer. Z pozice majitele se v tuto chvíli rozhodl přistoupit k pozastavení inzerce. „Nemohu-li prodávat, nemá smysl zadávat reklamu,“ uzavírá.

  • Nejčtenější

Na komplikace s COVID-19 zemřel Mark Blum, herec z Krokodýla Dundee

Newyorská scéna přišla o další osobnost. Filmový i divadelní herec Mark Blum zemřel na komplikace spojené s nemocí...

Stream, spasitel zábavy za éry koronaviru. Ale co nastane po ní?

Když vy nemůžete za námi, my přijdeme k vám až do obýváku. Divadla, muzikanti, filmaři ustavili internet spasitelem...

Nevracej vstupenku, zachraň divadlo? Jen Národní vrací za dvacet milionů

Hned v prvních dnech nařízení vlády, který v podstatě zakázal veškerou divadelní produkci, se začala internetem šířit...

PRVNÍ DOJMY: Ruční práce a dobrou náladu. Co radí seniorům program ČT3

Děti dostaly za pandemie od veřejnoprávní stanice vzdělávací program UčíTelka, senioři kanál ČT 3. Zatímco účel prvního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Zprávy nejvýše dvakrát denně. Ideál, nebo iluze?

Zůstávejte doma, žádá občany stát. To je vlastně stejné, jako by vzkázal: Seďte u televize.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

RECENZE: Z Baletek čpí pach zkušeben, sprch a internátů konce 90. let

Být umělcem, ne interpretem. Nejvýraznější postava tuzemského moderního tance Miřenka Čechová v jednom z rozhovorů...

RECENZE: Všechno, co jste chtěli vědět o životě Agathy Christie

Byla plachá, raději naslouchala než diskutovala, nesnášela veřejná vystoupení a televizi, libovala si v dobrém jídle,...

Román o koronaviru nechám jiným, já bych to nestihl, přiznává Daniel Cole

Řídil sanitku a zachraňoval lidi i zvířata. Nakonec však Angličan Daniel Cole skončil u psaní detektivek. Oblíbily si...

RECENZE: Varyšovo Na vrcholu zoufalství je debut i epitaf zároveň

Hledat nějaké vodítko v knize, kterou autor dokončil těsně před svým dobrovolným odchodem ze života, samozřejmě svádí....

Najdete na iDNES.cz