Lidé přivítali dalajlámu chlebem. EU je vzorem, řekl duchovní vůdce

  12:15aktualizováno  18:04
Zhruba tisíc lidí přivítalo v pondělí na Hradčanském náměstí v Praze tibetského duchovního vůdce dalajlámu. Zúčastní se 20. ročníku mezinárodní konference Forum 2000. Dalajláma vyzval k šíření vizí bývalého prezidenta Václava Havla, pochválil i příznivý vliv Evropské unie.

Dalajláma dorazil ve 13 hodin, lidé jej přivítali potleskem. Duchovní vůdce dostal na přivítanou český chléb, který ihned ochutnal. „Je docela tvrdý. Ale chci vám ukázat, že mám dobré zuby,“ pobavil přítomné.

Fotogalerie

„Nadešel čas, abychom o světě přemýšleli jako o jediném organismu. Lidé ve světě jsou stejní nehledě na náboženství,“ uvedl. Ocenil Evropskou unii, které se podle něj podařilo usmířit znesvářené národy. Podobně by se měly spojit země i na dalších kontinentech, navrhl.

„Bratři a sestry, jsem tu s vámi rád. A oceňuji vaši podporu spravedlnosti,“ řekl dalajláma. Zavzpomínal i na svého přítele Václava Havla, který podle něj společnosti chybí. Vyzval k šíření Havlových vizí.

„Tibeťané do mě vkládají naděje, přestože jsem se politického vedení vzdal v roce 2011. Proto vám zde děkuji i za šest milionů Tibeťanů,“ uvedl. „Neusilujeme o odtržení Tibetu od Číny, ale aby byla respektována práva Tibeťanů,“ doplnil.

„Úzkoprsejší Číňané dnes považují tibetskou vlajku za zakázanou. Přitom v 50. letech mi sám Mao řekl, že si vlajku máme ponechat. Příště, až vám ji bude někdo vyčítat, můžete mu říct tuhle historku,“ rozesmál dalajláma publikum, které tvořili lidé všech generací.

Bouřlivý aplaus si za svou řeč vysloužil i Mikuláš Kroupa, ředitel neziskové organizace Post Bellum, která se na organizaci uvítání dalajlámy podílela. „Pane Zemane, jestli budete upřednostňovat ekonomické zájmy před svobodou, tak o ni přijdeme,“ vzkázal prezidentovi. „Nelze měnit lidská práva za ekonomický profit, jako se to děje v naší zemi,“ hovořil v podobném duchu kněz Ladislav Heryán.

Příznivcům Tibetu zazpívaly Langerová a Dusilová

Podle šéfa neziskové společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka se někteří snaží dělit lidi na chytré a hloupé, bohaté a chudé a normální a handicapované. „Nenávist není k ničemu dobrá,“ podotkl. Podle exministra Martina Bursíka má akce ukázat Tibeťanům, že je Češi podporují. Dalajláma všem projevům s úsměvem naslouchal. Při odchodu slíbil, že do Česka opět zavítá.

Na Hradčanském náměstí, kde zahrály i zpěvačky Aneta Langerová a Lenka Dusilová, se také podepisovala petice proti ničení Institutu Larung Gar, centra tibetského buddhismu. Určena je Radě bezpečnosti OSN. Na závěr zazpívala kapela Zrní spolu s lidmi píseň Imagine od Johna Lennona.

Podle serveru Hlídací pes měl původně dalajláma vystoupit na pódiu postaveném u sochy prezidenta Masaryka vedle Schwarzenberského paláce, Správa Pražského hradu ale nepovolila zábor prostranství. Své rozhodnutí organizace neodůvodnila. Praha 1 předtím podle serveru dala k uspořádání akce kladné stanovisko.

S dalajlámou se setkají Bělobrádek a Herman

Dalajláma na Havlovo pozvání na konferenci Forum 2000 v minulosti opakovaně vystupoval. Letos se zúčastní několika diskusních panelů a na závěr konference bude mít veřejnou přednášku.

Konference Forum 2000 začala v neděli a potrvá do středy. Motto letošního ročníku zní Odvaha převzít odpovědnost. V neděli Forum zahájil slovenský prezident Andrej Kiska, který varoval politiky, aby si nehráli s ohněm, neuchylovali se k populismu a nevyvolávali emoce mezi lidmi.

Slovenský prezident se jako nejvyšší představitel státu s dalajlámou setkal v neděli v Bratislavě. Svou nevoli vzápětí dala najevo čínská diplomacie s tím, že Čína „přijme odpovídající reakci.“ Z českých politiků se s tibetským duchovním vůdcem setkají vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr kultury Daniel Herman.

České ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, že soukromý program členů vlády nebude komentovat. Černínský palác ujistil, že Česko nemění politiku jedné Číny. „V souvislosti s návštěvou dalajlámy v ČR je potřeba zdůraznit, že vláda ČR nijak nemění svou dlouhodobou politiku vůči ČLR a vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi,“ uvedlo ministerstvo.

17.října 2016 v 14:29, příspěvek archivován: 17.října 2016 v 16:34

Jsem ministrem svobodné a suverénní země. Je pro mne ctí,že se mohu setkat s dalajlámou,jednou z nemnoha morálních autorit současného světa.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Proruský výklad moderních dějin? Zprávu BIS odmítají historici i učitelé

Ilustrační snímek

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby je výuka především moderních dějin poplatná ruskému úhlu pohledu....

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz