Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

S dalajlámou se sešlo 50 zákonodárců, univerzity vyvěsily vlajky Tibetu

  10:00aktualizováno  22:14
Úterní deklarace loajality čtyř vrcholných českých politiků k Pekingu má odezvu v parlamentu i akademické obci. S dalajlámou se ve středu sešlo padesát poslanců a senátorů, vysoké školy na protest vyvěsily tibetské vlajky. Premiér Bohuslav Sobotka podotkl, že prohlášení plně odpovídá pozici vlády. Podle Českého rozhlasu mu předcházela návštěva čínské velvyslankyně na Pražském hradě.

Univerzity vlajky vyvěsily ve středu symbolicky před polednem, „za pět minut dvanáct“. Vyzval je k tomu rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Tibetská vlajka se kromě brněnské univerzity objevila například na Univerzitě Karlově v Praze.

Připojení k akci avizovaly další vysoké školy, například VŠCHT, Západočeská univerzita, AMU, Univerzita Palackého v Olomouci, Ostravská univerzita, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Univerzita Hradec Králové, Univerzita Pardubice, Mendelova univerzita v Brně či JAMU.

Ústavní činitelé se distancují od schůzky Hermana s dalajlámou

„Podnět rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka je reakcí na úterní prohlášení politiků, výzvou, jak s tím prohlášením vysoké školy mohou dát najevo nespokojenost,“ řekla iDNES.cz mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

„Domnívám se, že (tón prohlášení ústavních činitelů) překračuje standardní hranice diplomatického protokolu a významně se blíží způsobu, kterým komunikovala možná snad protektorátní vláda s Berlínem nebo normalizační vláda s Moskvou. Není to podle mého názoru běžný tón v komunikaci suverénního státu s cizí mocností,“ uvedl rektor Bek.

Doplnil, že úkolem univerzity je stimulovat veřejnou debatu a kritickou reflexi u studentů a přispět tak k vytváření konsensu o tom, kde jsou hranice, které by měl český stát dodržovat. „Vedle profesní přípravy je to podle mého přesvědčení jednou z významných funkcí univerzity,“ dodal rektor.

K akci se nepřipojily Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, Slezská univerzita v Opavě, VUT či Technická univerzita v Liberci. Nechtěly spojovat politiku s akademickou půdou. „Univerzita nevyvěšuje vlajky žádných států bez ohledu na to, zda s nimi vedení univerzity osobně sympatizuje či nikoliv,“ řekl ČTK rektor Technické univerzity Liberec Zdeněk Kůs.

Vlajku mimo univerzit vyvěsila Národní technická knihovna i brněnský magistrát. „Nemá to nic společného s územní celistvostí Číny. Jde o symbol nesouhlasu se servilním gestem, které včera prostřednictvím dopisu čínské vládě předvedli nejvyšší zástupci České republiky,“ uvedl primátor Petr Vokřál.

Zkritizoval i argument možné čínské odvety. „Z jakých sankcí máme strach, ekonomických? Náš vývoz na Slovensko je téměř desetkrát větší než do Číny, takže pokud zástupci státu poklonkují z ekonomických zájmů, tak bychom měli dopisem podpořit spíš Slovensko a Andreje Kisku,“ napsal.

Dalajláma v Senátu: odpověď ústavním činitelům

Odpovědí na prohlášení ústavních činitelů k setkání dalajlámy s ministrem kultury Danielem Hermanem bylo také středeční dopolední setkání části poslanců a senátorů s dalajlámou v prostorách Senátu. Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška bylo účastníků asi padesát.

Křišťálová Lupa 2016

„Je skvělé, že kolegové ze Senátu uspořádali toto setkání. Myslím, že je to skvělá odpověď na vyjádření předsedů obou komor. Tato osobnost má světu i České republice mnoho co říct a je škoda, že se s ním bojí setkat,“ napsal ke středeční schůzce ČTK Ženíšek.

Předseda STAN Petr Gazdík na svém facebookovém profilu napsal, že dalajláma s politiky mluvil mimo jiné o upřímnosti. „Lidé poznají upřímnost a kdo z vás politiků to myslí upřímně a kdo ne. Bez lásky a upřímnosti v srdci je sebekrásnější projev jen na chvíli. Sebestředné cíle vše pokazí,“ řekl podle něj zákonodárcům dalajláma. S duchovním vůdcem se setkal také předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Prohlášení ústavních činitelů ve středu dopoledne odsoudila i pravicová opozice. Podle ODS to bylo zbytečné politické poklonkování, i když strana respektuje princip jedné Číny. TOP 09 mluví o ostudě, ústavní činitelé podle ní nejsou ochotni navázat na odkaz bývalého prezidenta Václava Havla.

Čínská velvyslankyně na Pražském hradě

Sobotka ve středu uvedl, že ústavní činitelé mají právo se jasně vyjádřit k zahraniční politice státu, za kterou nesou odpovědnost. „Jsme díkybohu svobodná a demokratická země a každý se může scházet, s kým uzná za vhodné,“ uvedl premiér v prohlášení pro ČTK.

Sobotka rovněž poukázal na dlouhodobé postoje ČR k Číně: „To není věc, se kterou by přišla naše vláda, vlády ČR dlouhodobě, ať byly pravicové, nebo levicové, v minulosti zastávaly politiku respektování územní integrity Číny,“ uvedl. K vyvěšování vlajek doplnil, že „je právo občanů, aby se vyjádřili“. „Jsou lidé, kteří mají pocit, že Tibet by měl být samostatným. Já jim tyto názory nechci brát, ale platí, že ČR dlouhodobě respektuje územní integritu Číny,“ řekl novinářům v Norimberku Sobotka.

Český Rozhlas - Radiožurnál ve středu večer přišel s informací, že v úterý před vydání kritizovaného prohlášení navštívila Pražský hrad čínská velvyslankyně. Mluvila prý s ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynkem Kmoníčkem, který ji ujistil, že Česko politiku vůči Číně nezměnilo. Kmoníček to však po 22:00 v Událostech-komentářích v ČT popřel s tím, že s rozhlas jeho odpověď mylně interpretoval. „Hovořil jsem s ní před deseti dny, tedy nikoli chvíli před vydáním onoho prohlášení,“ řekl.

„Česká republika je svobodná země. My nebudeme omezovat ani své návštěvníky ani to, kdo se s nimi setkává. Nicméně vládní politika umožňuje členům vlády pouze něco. Tedy se členové vlády budou chovat tak, jak se chovají členové vlády, to jest, že mají stejný názor jako v okamžiku, kdy souhlasili se strategickým partnerstvím s Čínskou lidovou republikou,“ řekl v podveček Kmoníček Radiožurnálu.

Prezident Zeman televizi Prima řekl, že v případě nevydání deklarace „by mohl v nezainteresovaných kruzích vzniknout dojem, že stanovisko ministra Hermana je stanoviskem celé české vlády“. Podle Zemana mohou podobné postoje ohrozit čínské investice v Česku: „Samozřejmě, že nemáme zájem likvidovat velkou práci, kterou zde odvedl ministr zahraničí, premiér, další ministři, ale také hejtmani v rámci regionální spolupráce s čínskými provinciemi, a koneckonců i já,“ řekl Primě.

Nic se nemění, ujišťovali ústavní činitelé Čínu

Čtyři nejvýše postavení politici v zemi - prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěch a šéf Sněmovny Jan Hamáček - v úterním společném prohlášení v reakci na Hermanovu schůzku s dalajlámou napsali, že ČR „respektuje svrchovanost a územní celistvost Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí“.

Herman: Vztah s Čínou musí být rovnocenný, kritice nerozumím

Ústavní činitelé v prohlášení také uvedli, že „osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány“.

Prohlášení podle Hamáčka připravilo ministerstvo zahraničí. U zahraničněpolitických témat je to obvyklé, uvedl k tomu šéf diplomacie Lubomír Zaorálek.

Ministra Hermana se zastal vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš. „Postupně objevuji jeho svět a nevidím nic špatného na tom, že se setkal s dalajlámou, je to jeho soukromá věc. Absolutně nechápu, proč kolem toho vznikla taková hysterie,“ řekl Babiš deníku Aktuálně.cz.

19.října 2016 v 07:18, příspěvek archivován: 19.října 2016 v 10:33

Vážím si Vás, pane ministře @DanielDherman. Nebát se a nekrást, říkal Masaryk.

Babiš poznamenal, že nevidí, v čem by dalajlámova návštěva měla ohrozit obchod s Čínou, ani to, v čem by dalajláma ohrožoval celistvost Číny. „Proč dělat takové prohlášení nejvyšších ústavních činitelů? Já tomu opravdu nerozumím,“ cituje deník Babiše. Za ANO zkritizoval prohlášení ústavních činitelů i ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Hradní kancléř Vratislav Mynář v rámci rozhovoru pro Rádio Impuls hájil postoj svého šéfa. „Rozumím tomu, taky jsem byl student, taky jsem naskočil na první dobrou. Univerzity a školy byly vždy průkopníci ‚správných‘ myšlenek bez toho, aby si někdo ověřil fakta a argumenty, jak to skutečně je,“ řekl Rádiu Impuls (portál iDNES.cz před časem zmíněná „fakta a argumenty“ rozebíral, článek najdete zde).

Kancléř Mynář v Rádiu Impuls kritizoval vyvěšování vlajek:

Kam směl Konvička, dalajláma nesmí

Dalajláma je pro Peking nepřítel, ačkoliv nepožaduje nezávislost Tibetu na Číně. Akcentuje dodržování lidských práv Tibeťanů a zachování jejich kulturní identity. A právě s tím mají Číňané problém a neradi slyší výtky, že v těchto disciplínách nemají čisté svědomí.

Schůzka Kisky s dalajlámou poškodí vztahy, říká ministr

Schůzka slovenského prezidenta Andreje Kisky s dalajlámou o uplynulém víkendu v Bratislavě poškodí vztahy Slovenska s Čínou, řekl ve středu novinářům šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák. „Slovensko to poškodí nejen proto, že Čína je největší ekonomikou světa, ale je také světová supervelmoc a člen Rady bezpečnosti, který se momentálně na Slovensko zlobí," uvedl Lajčák. Podle něj si Čína už začátkem týdne opakovaně předvolala slovenského diplomata v Pekingu.

Když se v Bratislavě setkal s dalajlámou slovenský prezident Andrej Kiska, reagovala například Čína zastřenou pohrůžkou, že „přijme odpovídající reakci.“ (více čtěte zde).

Symbolem otočky, kterou česká politická reprezentace v čele s prezidentem Milošem Zemanem provádí od dob, kdy dalajlámu v Praze vítal Václav Havel, se stalo i dalajlámovo veřejné vystoupení 17. října v Praze. Organizátoři chtěli akci uspořádat na Hradčanském náměstí.

Správa Pražského hradu ale bez bližšího zdůvodnění akci nepovolila (zábor povoluje městská část Praha 1, ale u Hradčanského náměstí je třeba souhlas Správy Pražského hradu a Arcibiskupství pražského, pozn. red.), přestože v minulosti nechala na Hradčanském náměstí řečnit například i protiislámského aktivistu Martina Konvičku. Pódium organizátoři setkání museli umístit na nádvoří Salmovského paláce (více o setkání jsme psali zde).

Přivítání dalajlámy v Praze (17. října 2016):

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Státu propadly pozemky za pět miliard. Vlastníci se o ně včas nepřihlásili

20. dubna 2024

Premium Česko letos velmi zbohatlo. Získalo do svého majetku rozsáhlé pozemky miliardových hodnot po...

Režim nás zatáhne do války, děsí se Íránci. Ultrakonzervativci v zemi posilují

20. dubna 2024

Premium Zdaleka ne všichni Íránci podporují místní konzervativní islámský režim a jeho válečné choutky....

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...