Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

S dalajlámou se sešlo 50 zákonodárců, univerzity vyvěsily vlajky Tibetu

  10:00aktualizováno  22:14
Úterní deklarace loajality čtyř vrcholných českých politiků k Pekingu má odezvu v parlamentu i akademické obci. S dalajlámou se ve středu sešlo padesát poslanců a senátorů, vysoké školy na protest vyvěsily tibetské vlajky. Premiér Bohuslav Sobotka podotkl, že prohlášení plně odpovídá pozici vlády. Podle Českého rozhlasu mu předcházela návštěva čínské velvyslankyně na Pražském hradě.

Univerzity vlajky vyvěsily ve středu symbolicky před polednem, „za pět minut dvanáct“. Vyzval je k tomu rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Tibetská vlajka se kromě brněnské univerzity objevila například na Univerzitě Karlově v Praze.

Připojení k akci avizovaly další vysoké školy, například VŠCHT, Západočeská univerzita, AMU, Univerzita Palackého v Olomouci, Ostravská univerzita, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Univerzita Hradec Králové, Univerzita Pardubice, Mendelova univerzita v Brně či JAMU.

Ústavní činitelé se distancují od schůzky Hermana s dalajlámou

„Podnět rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka je reakcí na úterní prohlášení politiků, výzvou, jak s tím prohlášením vysoké školy mohou dát najevo nespokojenost,“ řekla iDNES.cz mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

„Domnívám se, že (tón prohlášení ústavních činitelů) překračuje standardní hranice diplomatického protokolu a významně se blíží způsobu, kterým komunikovala možná snad protektorátní vláda s Berlínem nebo normalizační vláda s Moskvou. Není to podle mého názoru běžný tón v komunikaci suverénního státu s cizí mocností,“ uvedl rektor Bek.

Doplnil, že úkolem univerzity je stimulovat veřejnou debatu a kritickou reflexi u studentů a přispět tak k vytváření konsensu o tom, kde jsou hranice, které by měl český stát dodržovat. „Vedle profesní přípravy je to podle mého přesvědčení jednou z významných funkcí univerzity,“ dodal rektor.

K akci se nepřipojily Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, Slezská univerzita v Opavě, VUT či Technická univerzita v Liberci. Nechtěly spojovat politiku s akademickou půdou. „Univerzita nevyvěšuje vlajky žádných států bez ohledu na to, zda s nimi vedení univerzity osobně sympatizuje či nikoliv,“ řekl ČTK rektor Technické univerzity Liberec Zdeněk Kůs.

Vlajku mimo univerzit vyvěsila Národní technická knihovna i brněnský magistrát. „Nemá to nic společného s územní celistvostí Číny. Jde o symbol nesouhlasu se servilním gestem, které včera prostřednictvím dopisu čínské vládě předvedli nejvyšší zástupci České republiky,“ uvedl primátor Petr Vokřál.

Zkritizoval i argument možné čínské odvety. „Z jakých sankcí máme strach, ekonomických? Náš vývoz na Slovensko je téměř desetkrát větší než do Číny, takže pokud zástupci státu poklonkují z ekonomických zájmů, tak bychom měli dopisem podpořit spíš Slovensko a Andreje Kisku,“ napsal.

Dalajláma v Senátu: odpověď ústavním činitelům

Odpovědí na prohlášení ústavních činitelů k setkání dalajlámy s ministrem kultury Danielem Hermanem bylo také středeční dopolední setkání části poslanců a senátorů s dalajlámou v prostorách Senátu. Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška bylo účastníků asi padesát.

Křišťálová Lupa 2016

„Je skvělé, že kolegové ze Senátu uspořádali toto setkání. Myslím, že je to skvělá odpověď na vyjádření předsedů obou komor. Tato osobnost má světu i České republice mnoho co říct a je škoda, že se s ním bojí setkat,“ napsal ke středeční schůzce ČTK Ženíšek.

Předseda STAN Petr Gazdík na svém facebookovém profilu napsal, že dalajláma s politiky mluvil mimo jiné o upřímnosti. „Lidé poznají upřímnost a kdo z vás politiků to myslí upřímně a kdo ne. Bez lásky a upřímnosti v srdci je sebekrásnější projev jen na chvíli. Sebestředné cíle vše pokazí,“ řekl podle něj zákonodárcům dalajláma. S duchovním vůdcem se setkal také předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Prohlášení ústavních činitelů ve středu dopoledne odsoudila i pravicová opozice. Podle ODS to bylo zbytečné politické poklonkování, i když strana respektuje princip jedné Číny. TOP 09 mluví o ostudě, ústavní činitelé podle ní nejsou ochotni navázat na odkaz bývalého prezidenta Václava Havla.

Čínská velvyslankyně na Pražském hradě

Sobotka ve středu uvedl, že ústavní činitelé mají právo se jasně vyjádřit k zahraniční politice státu, za kterou nesou odpovědnost. „Jsme díkybohu svobodná a demokratická země a každý se může scházet, s kým uzná za vhodné,“ uvedl premiér v prohlášení pro ČTK.

Sobotka rovněž poukázal na dlouhodobé postoje ČR k Číně: „To není věc, se kterou by přišla naše vláda, vlády ČR dlouhodobě, ať byly pravicové, nebo levicové, v minulosti zastávaly politiku respektování územní integrity Číny,“ uvedl. K vyvěšování vlajek doplnil, že „je právo občanů, aby se vyjádřili“. „Jsou lidé, kteří mají pocit, že Tibet by měl být samostatným. Já jim tyto názory nechci brát, ale platí, že ČR dlouhodobě respektuje územní integritu Číny,“ řekl novinářům v Norimberku Sobotka.

Český Rozhlas - Radiožurnál ve středu večer přišel s informací, že v úterý před vydání kritizovaného prohlášení navštívila Pražský hrad čínská velvyslankyně. Mluvila prý s ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynkem Kmoníčkem, který ji ujistil, že Česko politiku vůči Číně nezměnilo. Kmoníček to však po 22:00 v Událostech-komentářích v ČT popřel s tím, že s rozhlas jeho odpověď mylně interpretoval. „Hovořil jsem s ní před deseti dny, tedy nikoli chvíli před vydáním onoho prohlášení,“ řekl.

„Česká republika je svobodná země. My nebudeme omezovat ani své návštěvníky ani to, kdo se s nimi setkává. Nicméně vládní politika umožňuje členům vlády pouze něco. Tedy se členové vlády budou chovat tak, jak se chovají členové vlády, to jest, že mají stejný názor jako v okamžiku, kdy souhlasili se strategickým partnerstvím s Čínskou lidovou republikou,“ řekl v podveček Kmoníček Radiožurnálu.

Prezident Zeman televizi Prima řekl, že v případě nevydání deklarace „by mohl v nezainteresovaných kruzích vzniknout dojem, že stanovisko ministra Hermana je stanoviskem celé české vlády“. Podle Zemana mohou podobné postoje ohrozit čínské investice v Česku: „Samozřejmě, že nemáme zájem likvidovat velkou práci, kterou zde odvedl ministr zahraničí, premiér, další ministři, ale také hejtmani v rámci regionální spolupráce s čínskými provinciemi, a koneckonců i já,“ řekl Primě.

Nic se nemění, ujišťovali ústavní činitelé Čínu

Čtyři nejvýše postavení politici v zemi - prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěch a šéf Sněmovny Jan Hamáček - v úterním společném prohlášení v reakci na Hermanovu schůzku s dalajlámou napsali, že ČR „respektuje svrchovanost a územní celistvost Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí“.

Herman: Vztah s Čínou musí být rovnocenný, kritice nerozumím

Ústavní činitelé v prohlášení také uvedli, že „osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány“.

Prohlášení podle Hamáčka připravilo ministerstvo zahraničí. U zahraničněpolitických témat je to obvyklé, uvedl k tomu šéf diplomacie Lubomír Zaorálek.

Ministra Hermana se zastal vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš. „Postupně objevuji jeho svět a nevidím nic špatného na tom, že se setkal s dalajlámou, je to jeho soukromá věc. Absolutně nechápu, proč kolem toho vznikla taková hysterie,“ řekl Babiš deníku Aktuálně.cz.

19.října 2016 v 07:18, příspěvek archivován: 19.října 2016 v 10:33

Vážím si Vás, pane ministře @DanielDherman. Nebát se a nekrást, říkal Masaryk.

Babiš poznamenal, že nevidí, v čem by dalajlámova návštěva měla ohrozit obchod s Čínou, ani to, v čem by dalajláma ohrožoval celistvost Číny. „Proč dělat takové prohlášení nejvyšších ústavních činitelů? Já tomu opravdu nerozumím,“ cituje deník Babiše. Za ANO zkritizoval prohlášení ústavních činitelů i ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Hradní kancléř Vratislav Mynář v rámci rozhovoru pro Rádio Impuls hájil postoj svého šéfa. „Rozumím tomu, taky jsem byl student, taky jsem naskočil na první dobrou. Univerzity a školy byly vždy průkopníci ‚správných‘ myšlenek bez toho, aby si někdo ověřil fakta a argumenty, jak to skutečně je,“ řekl Rádiu Impuls (portál iDNES.cz před časem zmíněná „fakta a argumenty“ rozebíral, článek najdete zde).

Kancléř Mynář v Rádiu Impuls kritizoval vyvěšování vlajek:

Kam směl Konvička, dalajláma nesmí

Dalajláma je pro Peking nepřítel, ačkoliv nepožaduje nezávislost Tibetu na Číně. Akcentuje dodržování lidských práv Tibeťanů a zachování jejich kulturní identity. A právě s tím mají Číňané problém a neradi slyší výtky, že v těchto disciplínách nemají čisté svědomí.

Schůzka Kisky s dalajlámou poškodí vztahy, říká ministr

Schůzka slovenského prezidenta Andreje Kisky s dalajlámou o uplynulém víkendu v Bratislavě poškodí vztahy Slovenska s Čínou, řekl ve středu novinářům šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák. „Slovensko to poškodí nejen proto, že Čína je největší ekonomikou světa, ale je také světová supervelmoc a člen Rady bezpečnosti, který se momentálně na Slovensko zlobí," uvedl Lajčák. Podle něj si Čína už začátkem týdne opakovaně předvolala slovenského diplomata v Pekingu.

Když se v Bratislavě setkal s dalajlámou slovenský prezident Andrej Kiska, reagovala například Čína zastřenou pohrůžkou, že „přijme odpovídající reakci.“ (více čtěte zde).

Symbolem otočky, kterou česká politická reprezentace v čele s prezidentem Milošem Zemanem provádí od dob, kdy dalajlámu v Praze vítal Václav Havel, se stalo i dalajlámovo veřejné vystoupení 17. října v Praze. Organizátoři chtěli akci uspořádat na Hradčanském náměstí.

Správa Pražského hradu ale bez bližšího zdůvodnění akci nepovolila (zábor povoluje městská část Praha 1, ale u Hradčanského náměstí je třeba souhlas Správy Pražského hradu a Arcibiskupství pražského, pozn. red.), přestože v minulosti nechala na Hradčanském náměstí řečnit například i protiislámského aktivistu Martina Konvičku. Pódium organizátoři setkání museli umístit na nádvoří Salmovského paláce (více o setkání jsme psali zde).

Přivítání dalajlámy v Praze (17. října 2016):

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....