Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

S dalajlámou se sešlo 50 zákonodárců, univerzity vyvěsily vlajky Tibetu

  10:00aktualizováno  22:14
Úterní deklarace loajality čtyř vrcholných českých politiků k Pekingu má odezvu v parlamentu i akademické obci. S dalajlámou se ve středu sešlo padesát poslanců a senátorů, vysoké školy na protest vyvěsily tibetské vlajky. Premiér Bohuslav Sobotka podotkl, že prohlášení plně odpovídá pozici vlády. Podle Českého rozhlasu mu předcházela návštěva čínské velvyslankyně na Pražském hradě.

Univerzity vlajky vyvěsily ve středu symbolicky před polednem, „za pět minut dvanáct“. Vyzval je k tomu rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Tibetská vlajka se kromě brněnské univerzity objevila například na Univerzitě Karlově v Praze.

Připojení k akci avizovaly další vysoké školy, například VŠCHT, Západočeská univerzita, AMU, Univerzita Palackého v Olomouci, Ostravská univerzita, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Univerzita Hradec Králové, Univerzita Pardubice, Mendelova univerzita v Brně či JAMU.

Ústavní činitelé se distancují od schůzky Hermana s dalajlámou

„Podnět rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka je reakcí na úterní prohlášení politiků, výzvou, jak s tím prohlášením vysoké školy mohou dát najevo nespokojenost,“ řekla iDNES.cz mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

„Domnívám se, že (tón prohlášení ústavních činitelů) překračuje standardní hranice diplomatického protokolu a významně se blíží způsobu, kterým komunikovala možná snad protektorátní vláda s Berlínem nebo normalizační vláda s Moskvou. Není to podle mého názoru běžný tón v komunikaci suverénního státu s cizí mocností,“ uvedl rektor Bek.

Doplnil, že úkolem univerzity je stimulovat veřejnou debatu a kritickou reflexi u studentů a přispět tak k vytváření konsensu o tom, kde jsou hranice, které by měl český stát dodržovat. „Vedle profesní přípravy je to podle mého přesvědčení jednou z významných funkcí univerzity,“ dodal rektor.

Fotogalerie

K akci se nepřipojily Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, Slezská univerzita v Opavě, VUT či Technická univerzita v Liberci. Nechtěly spojovat politiku s akademickou půdou. „Univerzita nevyvěšuje vlajky žádných států bez ohledu na to, zda s nimi vedení univerzity osobně sympatizuje či nikoliv,“ řekl ČTK rektor Technické univerzity Liberec Zdeněk Kůs.

Vlajku mimo univerzit vyvěsila Národní technická knihovna i brněnský magistrát. „Nemá to nic společného s územní celistvostí Číny. Jde o symbol nesouhlasu se servilním gestem, které včera prostřednictvím dopisu čínské vládě předvedli nejvyšší zástupci České republiky,“ uvedl primátor Petr Vokřál.

Zkritizoval i argument možné čínské odvety. „Z jakých sankcí máme strach, ekonomických? Náš vývoz na Slovensko je téměř desetkrát větší než do Číny, takže pokud zástupci státu poklonkují z ekonomických zájmů, tak bychom měli dopisem podpořit spíš Slovensko a Andreje Kisku,“ napsal.

Dalajláma v Senátu: odpověď ústavním činitelům

Odpovědí na prohlášení ústavních činitelů k setkání dalajlámy s ministrem kultury Danielem Hermanem bylo také středeční dopolední setkání části poslanců a senátorů s dalajlámou v prostorách Senátu. Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška bylo účastníků asi padesát.

Křišťálová Lupa 2016

„Je skvělé, že kolegové ze Senátu uspořádali toto setkání. Myslím, že je to skvělá odpověď na vyjádření předsedů obou komor. Tato osobnost má světu i České republice mnoho co říct a je škoda, že se s ním bojí setkat,“ napsal ke středeční schůzce ČTK Ženíšek.

Předseda STAN Petr Gazdík na svém facebookovém profilu napsal, že dalajláma s politiky mluvil mimo jiné o upřímnosti. „Lidé poznají upřímnost a kdo z vás politiků to myslí upřímně a kdo ne. Bez lásky a upřímnosti v srdci je sebekrásnější projev jen na chvíli. Sebestředné cíle vše pokazí,“ řekl podle něj zákonodárcům dalajláma. S duchovním vůdcem se setkal také předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Prohlášení ústavních činitelů ve středu dopoledne odsoudila i pravicová opozice. Podle ODS to bylo zbytečné politické poklonkování, i když strana respektuje princip jedné Číny. TOP 09 mluví o ostudě, ústavní činitelé podle ní nejsou ochotni navázat na odkaz bývalého prezidenta Václava Havla.

Čínská velvyslankyně na Pražském hradě

Sobotka ve středu uvedl, že ústavní činitelé mají právo se jasně vyjádřit k zahraniční politice státu, za kterou nesou odpovědnost. „Jsme díkybohu svobodná a demokratická země a každý se může scházet, s kým uzná za vhodné,“ uvedl premiér v prohlášení pro ČTK.

Sobotka rovněž poukázal na dlouhodobé postoje ČR k Číně: „To není věc, se kterou by přišla naše vláda, vlády ČR dlouhodobě, ať byly pravicové, nebo levicové, v minulosti zastávaly politiku respektování územní integrity Číny,“ uvedl. K vyvěšování vlajek doplnil, že „je právo občanů, aby se vyjádřili“. „Jsou lidé, kteří mají pocit, že Tibet by měl být samostatným. Já jim tyto názory nechci brát, ale platí, že ČR dlouhodobě respektuje územní integritu Číny,“ řekl novinářům v Norimberku Sobotka.

Český Rozhlas - Radiožurnál ve středu večer přišel s informací, že v úterý před vydání kritizovaného prohlášení navštívila Pražský hrad čínská velvyslankyně. Mluvila prý s ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynkem Kmoníčkem, který ji ujistil, že Česko politiku vůči Číně nezměnilo. Kmoníček to však po 22:00 v Událostech-komentářích v ČT popřel s tím, že s rozhlas jeho odpověď mylně interpretoval. „Hovořil jsem s ní před deseti dny, tedy nikoli chvíli před vydáním onoho prohlášení,“ řekl.

„Česká republika je svobodná země. My nebudeme omezovat ani své návštěvníky ani to, kdo se s nimi setkává. Nicméně vládní politika umožňuje členům vlády pouze něco. Tedy se členové vlády budou chovat tak, jak se chovají členové vlády, to jest, že mají stejný názor jako v okamžiku, kdy souhlasili se strategickým partnerstvím s Čínskou lidovou republikou,“ řekl v podveček Kmoníček Radiožurnálu.

Prezident Zeman televizi Prima řekl, že v případě nevydání deklarace „by mohl v nezainteresovaných kruzích vzniknout dojem, že stanovisko ministra Hermana je stanoviskem celé české vlády“. Podle Zemana mohou podobné postoje ohrozit čínské investice v Česku: „Samozřejmě, že nemáme zájem likvidovat velkou práci, kterou zde odvedl ministr zahraničí, premiér, další ministři, ale také hejtmani v rámci regionální spolupráce s čínskými provinciemi, a koneckonců i já,“ řekl Primě.

Nic se nemění, ujišťovali ústavní činitelé Čínu

Čtyři nejvýše postavení politici v zemi - prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěch a šéf Sněmovny Jan Hamáček - v úterním společném prohlášení v reakci na Hermanovu schůzku s dalajlámou napsali, že ČR „respektuje svrchovanost a územní celistvost Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí“.

Herman: Vztah s Čínou musí být rovnocenný, kritice nerozumím

Ústavní činitelé v prohlášení také uvedli, že „osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány“.

Prohlášení podle Hamáčka připravilo ministerstvo zahraničí. U zahraničněpolitických témat je to obvyklé, uvedl k tomu šéf diplomacie Lubomír Zaorálek.

Ministra Hermana se zastal vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš. „Postupně objevuji jeho svět a nevidím nic špatného na tom, že se setkal s dalajlámou, je to jeho soukromá věc. Absolutně nechápu, proč kolem toho vznikla taková hysterie,“ řekl Babiš deníku Aktuálně.cz.

19.října 2016 v 07:18, příspěvek archivován: 19.října 2016 v 10:33

Vážím si Vás, pane ministře @DanielDherman. Nebát se a nekrást, říkal Masaryk.

Babiš poznamenal, že nevidí, v čem by dalajlámova návštěva měla ohrozit obchod s Čínou, ani to, v čem by dalajláma ohrožoval celistvost Číny. „Proč dělat takové prohlášení nejvyšších ústavních činitelů? Já tomu opravdu nerozumím,“ cituje deník Babiše. Za ANO zkritizoval prohlášení ústavních činitelů i ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Hradní kancléř Vratislav Mynář v rámci rozhovoru pro Rádio Impuls hájil postoj svého šéfa. „Rozumím tomu, taky jsem byl student, taky jsem naskočil na první dobrou. Univerzity a školy byly vždy průkopníci ‚správných‘ myšlenek bez toho, aby si někdo ověřil fakta a argumenty, jak to skutečně je,“ řekl Rádiu Impuls (portál iDNES.cz před časem zmíněná „fakta a argumenty“ rozebíral, článek najdete zde).

Kancléř Mynář v Rádiu Impuls kritizoval vyvěšování vlajek:

Kam směl Konvička, dalajláma nesmí

Dalajláma je pro Peking nepřítel, ačkoliv nepožaduje nezávislost Tibetu na Číně. Akcentuje dodržování lidských práv Tibeťanů a zachování jejich kulturní identity. A právě s tím mají Číňané problém a neradi slyší výtky, že v těchto disciplínách nemají čisté svědomí.

Schůzka Kisky s dalajlámou poškodí vztahy, říká ministr

Schůzka slovenského prezidenta Andreje Kisky s dalajlámou o uplynulém víkendu v Bratislavě poškodí vztahy Slovenska s Čínou, řekl ve středu novinářům šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák. „Slovensko to poškodí nejen proto, že Čína je největší ekonomikou světa, ale je také světová supervelmoc a člen Rady bezpečnosti, který se momentálně na Slovensko zlobí," uvedl Lajčák. Podle něj si Čína už začátkem týdne opakovaně předvolala slovenského diplomata v Pekingu.

Když se v Bratislavě setkal s dalajlámou slovenský prezident Andrej Kiska, reagovala například Čína zastřenou pohrůžkou, že „přijme odpovídající reakci.“ (více čtěte zde).

Symbolem otočky, kterou česká politická reprezentace v čele s prezidentem Milošem Zemanem provádí od dob, kdy dalajlámu v Praze vítal Václav Havel, se stalo i dalajlámovo veřejné vystoupení 17. října v Praze. Organizátoři chtěli akci uspořádat na Hradčanském náměstí.

Správa Pražského hradu ale bez bližšího zdůvodnění akci nepovolila (zábor povoluje městská část Praha 1, ale u Hradčanského náměstí je třeba souhlas Správy Pražského hradu a Arcibiskupství pražského, pozn. red.), přestože v minulosti nechala na Hradčanském náměstí řečnit například i protiislámského aktivistu Martina Konvičku. Pódium organizátoři setkání museli umístit na nádvoří Salmovského paláce (více o setkání jsme psali zde).

Přivítání dalajlámy v Praze (17. října 2016):

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Nárůst počtu případů covidu-19 dál zpomaluje, PES zůstává na 57 bodech

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku i v pondělí dál zpomaloval. Přibylo 3 572 nakažených, to je asi o 800 méně...

Opozice chce řešit cestu prezidentova poradce Nejedlého do Moskvy

Poslancům v úterý začíná řádná prosincová schůze, jejímž vrcholem bude konečné hlasování o vládním návrhu státního...

Ministr Blatný hájí povinné roušky ve fitness a při sportování uvnitř

Ani po protestech sportovních spolků a provozovatelů fitness vláda neuvažuje o tom, že by přehodnotila povinnost nosit...

Masírovat mohli leda příbuzné. Učňům hrozí, že zameškanou praxi nedoženou

Budoucí kuchař vaří rodinnou večeři a dívka, která se jednou stane kosmetičkou, masíruje obličej mamince. Oba se u toho...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...