Schůzku iDNES.cz potvrdila mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová. Číňany znepokojila jak návštěva dalajlámy, tak to, že se má setkat s některými členy české vlády. „Zdůraznila vysokou citlivost otázky územní celistvosti, v jejímž kontextu na celou záležitost pohlíží, připomněla strategické partnerství obou zemí a vyzvala, aby nedošlo k žádnému setkání oficiálních představitelů a především členů vlády s dalajlámou,“ uvedla Lagronová.

Velvyslanec Kopecký čínskou stranu upozornil, že se jedná o soukromou návštěvu dalajlámy v Česku a soukromý program členů vlády. „To vše s odkazem na náš pluralitní systém, který musí být respektován a který musí čínská strana pochopit,“ řekla mluvčí.
Kopecký také reagoval na hrozbu Číňanů. Ti uvedli, že by v případě zpochybnění celistvosti „museli reagovat s možným nepříznivým dopadem na rozvíjející se bilaterální vztahy a spolupráci.“
Podle ministerstva zahraničí velvyslanec Číňany ujistil, že Česko respektuje svrchovanost a územní celistvost Čínské lidové republiky. „Dále potvrdil, že Česká republika si je vědoma důležitosti tibetské otázky a podporuje dialog mezi centrální administrativou a tibetskou komunitou,“ dodala mluvčí Lagronová.
Návštěva dalajlámy a jeho setkání s ministrem kultury vyvolalo celou řadu reakcí i v Česku. Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěch a předseda Sněmovny Jan Hamáček vydali společné prohlášení, kde se od „osobní aktivity“ Hermana distancovali. Ujistili v něm Čínu, že Tibet je její součástí (více o prohlášení ústavních činitelů zde).
Sobotka ve čtvrtek při příjezdu na summit EU v Bruselu novinářům zopakoval, že na onom vyjádření nevidí nic špatného. „Naopak si myslím, že to je dobře,“ uvedl. S čínskou velvyslankyní se na rozdíl od jiných státníků prý nesetkal, její aktivitě se nicméně nediví. „Obecně lze konstatovat, že kamkoli přijede dalajlama, tak čínská ambasáda je v pohotovosti a je velmi aktivní. Pravděpodobně se to dotýkalo i České republiky,“ doplnil premiér.
Hermana se naopak zastal jeho kolega z vlády, ministr financí Andrej Babiš. V reakci na postoj vedení země se s dalajlámou následně setkalo padesát poslanců a senátorů, vysoké školy na protest vyvěsily tibetské vlajky (více o reakci na kritizované prohlášení čtěte zde).
Vyjádření premiéra Sobotky pro novináře po příjezdu na summit EU v Bruselu: