Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vichr přerušil elektřinu desítkám tisíc domácností. Potíže byly i v dopravě

  18:16aktualizováno  19:17
Silný vítr lámal v pátek větve i celé stromy, které padaly na komunikace i elektrické rozvody. Provoz byl kvůli zlámaným stromům omezený třeba na dálnici D10 ve směru na Prahu a na několika železničních tratích hlavně v Čechách, informovala Správa železnic. Jen ve Středočeském kraji bylo večer bez proudu zhruba 26 tisíc domácností.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Provoz na dálnici D10 byl omezený kvůli popadaným stromům na 36. kilometru ve směru na Prahu. Řidiči mohli jezdit pouze levým pruhem, informovala policie na twitteru. Silný vítr shodil několik stromů, další byly nakloněné nad dálnicí. Hasiči a pracovníci správy a údržby silnic stromy rozřezali a odklidili. Nyní již je provoz zcela obnoven.

Potíží na silnicích přibývalo i s klesající teplotou. Místy se tvořilo náledí a zmrazky, o komplikace se především postaral nárazový vítr.

Sněžení a silný vítr zkomplikovaly v pátek i dopravu v Libereckém kraji. Hasiči od rána vyjížděli k více než 60 událostem, většinou šlo o popadané stromy a ulámané větve, vyprošťovat pomáhali i uvízlá auta, řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda.

Stromy, které popadaly kvůli sněžení a silnému větru, komplikovali provoz i na několika železničních tratích hlavně v Čechách, informovala o tom Správa železnic. Spadlý strom odpoledne zastavil vlaky například na Klatovsku, Karlovarsku či Mostecku.

V důsledku počasí spadl strom například na trať mezi Perninkem a Potůčky a také mezi Poutnovem a Bečovem nad Teplou na Karlovarsku. Spadlý strom zastavil provoz i mezi Nepomukem a Pačejovem na Klatovsku, Loukou u Litvínova a Osekem na Mostecku či mezi Zručí nad Sázavou a Zbraslavicemi na Kutnohorsku. Popadané stromy v podvečer zastavily provoz i na třech železničních tratích ve Frýdlantském výběžku a také na Semilsku. Do spadlého stromu najel osobní vlak na trati mezi Višňovou a Frýdlantem, nehoda se obešla bez zranění.

ZOO tuto sobotu návštěvníky nepřivítá

Liberecká zoo v zimě

Vichřice způsobila škody v liberecké zoologické zahradě, popadaly tam stromy. Z důvodů jejich odklízení zůstane v sobotu zahrada pro veřejnost uzavřená. Podmáčené stromy v areálu zahrady poničily výběh šimpanzům a koním, zvířata jsou v pořádku a výběhy ošetřovatelé zabezpečili.

Český hydrometeorologický ústav odpoledne uvedl, že přes sever Čech přešla studená fronta, zde v Ústeckém kraji vyjeli hasiči během odpoledne a večera k 74 událostem způsobeným silným větrem. Jednalo se zejména o popadané stromy a větve na silnicích. v níž se například na Liberecku vyskytly i bleskové výboje. Fronta pak postupovala k jihovýchodu, doprovázely jí silné nárazy větru a přechodně intenzivní srážky. Spadlé stromy se na většině míst daří odstraňovat.

Ve Středočeském kraji bylo bez proudu zhruba 26 tisíc domácností, nejvíce na Nymbursku. Dva tisíce odběratelů bylo potmě v jižních Čechách. Poruchy způsobily stromy a větve, které v silném větru napadaly do vedení. Na odstranění závad pracovali pověření technici.

Na Šumavě připadly desítky centimetrů sněhu. Pod jeho tíhou se stromy vyvraceli a lámaly. „Všichni návštěvníci musejí dbát zvýšené opatrnosti při pohybu v lesních porostech na turistických a běžeckých trasách, v blízkosti stromů, ale také při jízdě autem,“ nabádal mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Moravskoslezští záchranáři dnes od rána do odpoledne zasahovali u 24 zranění souvisejících s náledím a sněhem. Tři případy se týkaly nehod automobilů, jinak šlo o pády chodců. Sdělil to mluvčí zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl. Ráno a dopoledne zde měly problémy hlavně kamiony, Na obchvatu Frýdku-Místku se na namrzlé vozovce srazilo deset aut.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

„Zranění při pádech utrpěli lidé mladého i středního věku, ve více než polovině případů pak šlo o osoby ve věku seniorském. Nejčastějšími, v deseti případech, byla poranění hlavy, u dvou pacientů i se známkami otřesu mozku,“ uvedl Humpl.

Na východě Čech bylo kvůli poruchám, jež vznikly v silnému větru, asi 5 500 domácností bez elektrické energie. V Pardubickém kraji bylo zaznamenáno 11 poruch na vedení vysokého napětí, asi čtyři tisíce domácností nemělo elektřinu. Nejhorší byla situace v regionech Svitavy, Pardubice, Ústí nad Orlicí a Chrudim.

V Královéhradeckém kraji k 17:00 evidovali energetici sedm poruch na vedení vysokého napětí, k nejpostiženějším oblastem patřilo Rychnovsko, Trutnovsko, Jičínsko. Bez elektřiny bylo asi 1 500 domácností. „Na odstraňování poruch samozřejmě pracujeme a budeme pracovat i v noci, pokud počasí, terén a bezpečnost dovolí. Poruchy jsou způsobeny velmi silným větrem, mokrým těžkým sněhem, stromy a větve padají do vedení,“ uvedla mluvčí.

Na Vysočině kvůli silnému větru popadaly desítky stromů. Důsledkem je výpadek v dodávce elektřiny na Havlíčkobrodsku a omezení provozu vlaků. Kvůli větru bylo na Vysočině, jihu Čech a jižní Moravě 12 tisíc domácností bez proudu. EG.D eviduje 26 poruch. Do vedení vysokého napětí padaly stromy. Spadlé stromy na několika místech omezily provoz na železnici. Vyplývá to z informací firem E.ON, ČEZ, hasičů a Českých drah.

Kvůli větru bylo na Vysočině, jihu Čech a jižní Moravě bez proudu zhruba 2300 odběratelů firmy EG.D. Firma evidovala 19 poruch, taktéž kvůli padajícím stromům. Sdělil to mluvčí firmy E.ON Roman Šperňák. Vpodvečer bylo bez proudu 12.000 domácností, jimž firma energii dodává. „Nejčastějšími důvody poruch jsou pády stromů a větví, které nevydržely nápor větru, do vedení. Dodávku energií se snažíme obnovit, co nejdříve to bude možné,“ uvedl Šperňák. Na jihu Čech bylo bez elektřiny 153 odběratelů, ještě v 18:30 to bylo 1900 domácností. Jde o lidi na Českobudějovicku, Písecku a kolem Lipna. Omezení se většinou týkala odlehlých chatových osad. Na Vysočině bylo po 20:00 bez dodávek proudu zhruba 850 domácností na Jihlavsku, Třebíčsku a v okolí Telče. Na jižní Moravě to bylo asi 1300 odběratelů na Blanensku a v oblasti Boskovic.

Kvůli silnému větru popadaly na Vysočině desítky stromů blokujících silnice. Hasiči je museli od dnešních 12:00 odstraňovat na 80 místech v kraji. Přes dvě hodiny nejezdily vlaky mezi Horní Cerekví a Pelhřimovem. Před spadlým stromem zastavil před 18:00 vlak také mezi stanicemi Herálec a Lípa na Havlíčkobrodsku. České dráhy předpokládali, obnovení provozu před 20:00. Strom z trati bylo nutné odstranit také mezi stanicemi Třebíč a Studenec, Provoz tam už České dráhy obnovily. Vlaky ale kvůli stromům či větvím v kolejišti nejezdili mezi Kostelcem u Jihlavy a Třeští. Omezení bylo kvůli popadaným větvím mezi Světlou nad Sázavou a stanicí Leština u Světlé, v provozu byla jen jedna ze dvou kolejových tratí. České dráhy předpokládali plné obnovení provozu okolo 21:30

„V Kraji Vysočina evidujeme jednu poruchu na vedení vysokého napětí, na Havlíčkobrodsku je asi sto domácností bez energie. Na odstraňování poruch samozřejmě pracujeme a budeme pracovat i v noci, pokud počasí terén a bezpečnost dovolí.“ uvedla mluvčí společnosti ČEZ Lapáčková Beránková.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se v části Čech a Moravy budou v sobotu ráno a dopoledne při ochlazení tvořit zejména v místech bez sněhové pokrývky zmrazky a náledí. Do sobotního dopoledne bude silný vítr, přičemž na Českomoravské vrchovině, v Pardubickém kraji a na západě Jihomoravského kraje bude velmi silný. Od vyšších poloh a na horách bude nárazový vítr místy tvořit sněhové jazyky a závěje.

Autoři: ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Pátek přinese tropické teploty i silné bouřky, některé doprovodí kroupy

20. června 2024  6:30

Přímý přenos Podle meteorologů bude ve čtvrtek slunečno, jen na západě se k večeru mohou objevit přeháňky. „V...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...