Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Vzduch z Afriky je suchý, silné bouřky nepřijdou, říkají meteorologové

  12:28aktualizováno  14:19
Středa má být nejteplejším dnem od začátku roku. Vedro zavinil horký vzduch proudící z Afriky, řekl v Rozstřelu meteorolog Petr Dvořák. „Padesátistupňové extrémy jako v Indii by nás v tomto století zasáhnout neměly. Západní proudění teploty umírňuje,“ podotkl. Podle jeho kolegyně z ČHMÚ Jany Hujslové se ochladí už ve čtvrtek, ale silné bouřky nelze čekat.

„Takhle teplý vzduch u nás normálně nevzniká,“ řekl meteorolog Petr Dvořák v Rozstřelu. Současné vedra připutovala do Česka ze severu Afriky, kde se aktuálně teploty pohybují kolem 45 stupňů. Šíření horkého vzduchu navíc u nás napomáhá jasné počasí.

Fotogalerie

„Třicet nebo šedesát let zpátky bylo typické medardovské počasí,“ popisuje Dvořák, jak vypadal konec června dříve. Počasí bývalo studenější, až pak přišlo skutečné léto.

Takový průběh se však v posledních letech neobjevuje. Horka přicházejí dříve. Navíc je pravděpodobné, že nás čekají o prázdninách spíše další vlny veder, než chladnější a deštivé počasí.

„Dá se očekávat, že letos padne nový absolutní teplotní rekord,“ říká Dvořák. Padesátistupňové extrémy jako v Indii by nás však podle něj v tomto století zasáhnout neměly. Západní proudění v Česku totiž stále převažuje a teploty umírňuje.

Veterináři kvůli vysokým teplotám pozastavili odbavování hospodářských zvířat z Česka na vzdálenosti delší než 600 kilometrů. Omezení platí od středy do pátku. Pokud budou vysoké teploty panovat i nadále, mohou veterináři opatření prodloužit.  

Mezi lidmi kolují pověry, že existují místa, která déšť odpuzují, ale podle Dvořáka žádná taková místa nejsou. Specificky se však chovají velká města. „Tím že je v Praze vzduch rozpálenější než v okolí, je nad ní více mraků,“ říká Dvořák. Horký vzduch z ulic stoupá totiž vzhůru a pomáhá kondenzování vzduchu. Nad rozpálenými velkými městy tak podle Dvořáka prší o něco častěji. Jenže problémy se suchem tato odchylka ovlivnit nedokáže.

„Chybí celý jeden roční úhrn srážek,“ popisuje Dvořák. Situaci by dokázal pomoci pozvolný pravidelný déšť. Toho je v poslední době nedostatek. Intenzivní deště nepomohou, naopak by mohly způsobit ještě více problémů – a to především zemědělcům.

„U nás jsou klimatické rozdíly citelnější než třeba na rovníku,“ říká Dvořák. V tropickém pásu pomáhá velké množství odpařené vodní páry, která dokáže omezit teplotní výkyvy. Nejvíc jsou změny naopak citelné na pólech. Země s větším množstvím vody v krajině se bude díky tomuto mechanismu daleko snadněji vyrovnávat s klimatickými změnami. „Bude třeba udělat z naší země něco jako houbu, která by vodu nasála,“ uzavírá Dvořák.

Horko opadne už v noci, slibuje meteoroložka

Podle meteoroložky Jany Hujslové  budou dnes padat teplotní rekordy. „Už noc na středu byla výjimečně teplá. Na dvaceti čtyřech stanicích jsme zaznamenali tropickou noc, to znamená, že teplota neklesla pod dvacet stupňů,“ řekla v rozhovoru pro iDNES.cz.

Jsou aktuální vedra z meteorologického pohledu něčím specifická?
Vlny veder se u nás častěji objevují v červenci a srpnu, to že teploty v červnu přesahují třicet stupňů, není až tak neobvyklé. Nicméně očekávaná maxima 33 až 37 stupňů Celsia v Čechách už jsou poměrně výjimečná. Očekáváme, že na mnoha stanicích padne teplotní rekord. Ještě uvidíme, na kolika stanicích to bude.

Zhruba na čtyřiceti procentech stanic, které měří alespoň třicet let, padl rekord nejteplejší noci pro 26. červen. Tropická noc byla mimo jiné v Liberci, Teplicích, nebo Ústí nad Labem a také v Praze, a to i v Klementinu, kde byla nejnižší noční teplota 22,7 stupně Celsia.

Předpověď teplot pro středu 26.6. 2019.

Předpověď teplot pro středu 26.6. 2019.

Kdy se ochladí?
Očekáváme, že dnešek by měl být nejteplejší. Během noci na čtvrtek by měla přejít nad naším územím studená fronta, která přinese ochlazení. Zítra (ve čtvrtek) už nebude v platnosti výstraha pro vysoké teploty. Očekáváme, že se teploty budou pohybovat od 26 do 30 stupňů. Na jihu a na jihovýchodě území by mohlo být až 32 stupňů.

Posílejte fotky a videa

Máte zajímavé záběry z událostí způsobených dnešními vedry a extrémními teplotami?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem. Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.

Jak aktuální horká vlna vznikla?
Od jihu z Afriky proudí hlavně do jihozápadní a aktuálně i střední Evropy horký vzduch. Saharský vzduch je také hodně suchý. U nás se čeká teplota kolem 35 stupňů, ale ve Francii nebo ve Španělsku bude vlna veder ještě výraznější, tam se očekávají teploty i kolem čtyřicítky.

Už dnes je nad Beneluxem studená fronta, která by měla přecházet nad střední Evropou během noci na čtvrtek. Teploty by tak měly klesnout i v Německu a Polsku, kde je dnešek také nejteplejším dnem z tohoto týdne.

Ve Francii ale přijde ochlazení pravděpodobně až během víkendu, ve Španělsku zůstanou teploty na úrovni čtyřiceti stupňů i na začátku příštího týdne. Při postupu se totiž bude studená fronta rozpadat a na jih Evropy zřejmě vůbec nedorazí.

Podívejte se na rozpálenou Prahu v přímém přenosu iDNES.tv:

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Objeví se nad naším územím také saharské písky, které občas horký vzduch z Afriky doprovázejí?
V tomto případě by se u nás saharské písky objevit neměly. Záleží na rozložení tlakových útvarů, které tentokrát neodpovídají tomu, že by se u nás pouštní prach mohl objevit.

Jak extrémní vedra vznikají, kdy skončí?

Na otázky spojené s aktuální vlnou vysokých teplot, které zaplavily Česko a Evropu odpoví v pořadu Rozstřel meteorolog Petr Dvořák.

Pořad začíná ve středu ve 13:30.

Bývá obvyklé, že s ochlazením po vysokých teplotách přicházejí také bouřky. Tentokrát ale výrazné deště meteorologové neočekávají, jak je to možné?
Je to taková zvláštnost. Studená fronta, která bude nad našim územím přecházet je sice docela výrazná z hlediska rozdílů teplot, ale vzduch je tak suchý, že silné deště neočekáváme. Počítáme jen s výjimečnými přeháňkami a bouřkami. Největší pravděpodobnost deště je na severovýchodě našeho území hlavně během noci a čtvrtečního rána, ale oproti většině studených front, na kterých prší, je tato fronta spíše takovou frontou „nasucho“.

Rekord pro Prahu na 26. června

V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 1935 (37,2 stupně Celsia) a nejnižší v roce 1923 (7,4 stupně Celsia).

S vysokými teplotami bývá spojen také vznik přízemního ozónu, jak to vypadá tentokrát?
To uvidíme podle dnešního vývoje, v pondělí byly koncentrace přízemního ozónu mírně zvýšené, včerejšek ale nebyl až tak výrazný a to hlavně díky jihovýchodnímu větru, který zlepšoval rozptylové podmínky a díky tomu ozón nevystoupal na vysoké hodnoty. Dnes předpokládáme, že jeho koncentrace mírně zvýšené budou. Případná smogová situace se vyhlašuje, pokud hodinová koncentrace dosáhne 180 mikrogramů na metr krychlový. Pokud by k tomu došlo, vydá ČHMÚ výstrahu.

Pro koho je zvýšená koncentrace ozónu nejnebezpečnější?
Přízemní ozón je škodlivý hlavně pro osoby s respiračními onemocněními. Je to přece jenom letní forma smogu. Ozón je škodlivý mimo jiné také pro rostliny.

Koronavirus oslabuje, nakažlivost ale neklesá, řekl epidemiolog

  • Nejčtenější

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Výbuch v Bejrútu: 135 obětí, Trump mluvil o útoku. Česko posílá záchranáře

Úterní exploze v bejrútském přístavu, která si podle posledních informací vyžádala už nejméně 135 životů a okolo 5 000...

Bejrút předtím a potom. Satelity odhalily, co lze zničit za pár sekund

Jen kráter široký skoro 140 metrů zůstal na místě, kde před mohutnou explozí stálo v bejrútském přístavu skladiště s...

Sex jako povinnost? Dlouho jsem žila v tom, že je to normální, líčí oběť

Se sexuálním násilím se za život setká čtvrtina žen. Jednou z nich je i Klára. Jako mnoho jiných si ze začátku myslela,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mohutná exploze v Bejrútu: zemřely desítky lidí, zraněných jsou tisíce

Libanonskou metropolí Bejrútem v úterý odpoledne otřásly silné výbuchy, které nepřežilo nejméně 78 lidí. Zraněno je...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Hygienička Rážová: Koho by motivovala práce, do které se pořád střílí?

Premium Na ministerstvu běhá ze schůzky na schůzku, z místnosti do místnosti, jako by kopírovala své podřízené – hygiena...

V nemocnici následné péče v Horažďovicích má dvacet lidí koronavirus

V horažďovické nemocnici na Klatovsku je zhruba 20 lidí nakaženo koronavirem. Pozitivní testy mají jak pacienti, tak...

V sobotu se návštěvníkům otevře Kramářova vila. Uvnitř jsou povinné roušky

Během soboty mohou lidé navštívit Kramářovu vilu v Praze, rezidenci českých premiérů. Jméno získala po předsedovi první...

Byl to poděs. Smrti druhé ženy se dalo předejít, říkají známí vraha

Záhada dvou vražd žen v Českém ráji je rozluštěna. Spáchal je dvaačtyřicetiletý K.Š. z Rovenska pod Troskami. Mezi...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...