Minerálky a častější přestávky. Odpočívajícím dělníkům na D1 řidiči spílají

  14:50aktualizováno  16:31
Minerálky, iontové nápoje i nealkoholické pivo dostávají za veder pracovníci náročných provozů v podnicích. Někde mají zaměstnanci také častější přestávky. Vyplývá to z ankety mezi firmami. V některých firmách mají pracovníci pití zdarma v létě i v zimě, například kvůli neustálému horku z vypalovacích pecí v továrnách, které dosahují teploty 1 500 stupňů.

V Třineckých železárnách se nejvíce pijí minerálky. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V uničovské strojírensko-metalurgické společnosti Unex podle mluvčího firmy Borise Keky mají zaměstnanci v tepelně náročných provozech v těchto vedrech bezplatný přísun minerálek. „Ve slévárenských provozech dostávají také nealkoholické pivo a mají častější přestávky. Výroba v tuto chvíli omezena není,“ řekl ve středu Keka.

Vedra svědčí prodejům klimatizací, rostou raketovým tempem

Na vysokých pecích v hutích dosahuje při odpichu surového železa teplota až 70 stupňů Celsia. Slezské hutě ve vedrech zaměstnancům poskytují nápoje a hlavně v horkých provozech musí také pracovníci dělat častěji přestávky, které například v ArcelorMittalu Ostrava (AMO) tráví v klimatizovaných prostorech.

Minerálky za 13 milionů

„S náročností práce se limitní teplota pro poskytování ochranných nápojů snižuje. Zatímco techničtí pracovníci a úředníci mají nárok na ochranný nápoj při dosažení venkovní teploty 30 stupňů Celsia, manuálně pracující zaměstnanci už při 24 stupních,“ řekla mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková. Lidé v AMO dostávají sypané nápoje s preparátem na ochranu imunity, které doplňují neperlivou nebo perlivou vodou.

V Třineckých železárnách, kde mají zaměstnanci v horku nárok na dvojnásobné množství ochranných nápojů než při běžném provozu, se nejvíce pijí minerálky. Mluvčí železáren Petra Macková Jurásková řekla, že tam loni náklady na ochranné nápoje přesáhly 13 milionů korun.

Někde nepomáhá ve velkých vedrech ani klimatizace. Firma Viscofan z Českých Budějovic, která vyrábí umělá střívka pro potravinářský průmysl, má klimatizovanou většinu provozů, a přesto se je v nynějších vedrech nedaří vychladit na komfortní teplotu. Jejích 600 zaměstnanců teď proto dostává iontové nápoje, vitamíny a minerály, řekl jednatel firmy Miloslav Kamiš.

Práce ve 1 500 stupních

Například v táborské firmě Brisk s 550 zaměstnanci, která vyrábí zapalovací svíčky pro auta, motocykly, traktory i sekačky, jsou vysoké teploty po celý rok kvůli pecím na vypalování keramiky nebo při montážích izolátorů. Její pracovníci jsou na horko zvyklí a firma jim dává balíčky s iontovými nápoji i vitamíny. „Máme tři pece, které vypalují při teplotě 1 500 stupňů, tak je skoro jedno, jestli je to v zimě při minus dvaceti nebo při plus padesáti,“ uvedl majitel Brisku a předseda představenstva firmy Mojmír Čapka.

Fotogalerie

Opatření kvůli vedru udělal i otrokovický výrobce pneumatik Continental Barum. „V současných teplých dnech se snažíme na směny zajistit větší počet zaměstnanců - střídačů, aby měli standardní operátoři delší čas na přestávky. Odpočinkové místnosti jsou klimatizované a zde se mohou zaměstnanci zchladit a občerstvit. V těchto místnostech je neomezená nabídka filtrované perlivé a neperlivé vody. Všichni operátoři mají měsíčně nárok na balení práškových iontových, energetických nápojů. Nyní navíc dostanou i tyto nápoje s vyšším obsahem magnezia. Na přechodnou dobu se v horkých provozech fasovala minerální voda s magneziem,“ řekla mluvčí společnosti Regina Feiferlíková.

Dělníci na D1 mají víc přestávek, řidiči jim nadávají

Dělníci stavební skupiny Eurovia CS, kteří staví a opravují několik částí dálnic v ČR, se kvůli horku přes den více střídají a mají častěji kratší přestávky. Pracují vždy alespoň ve dvojicích, aby se navzájem hlídali, kdyby se některému z nich udělalo špatně. V horku jeden dělník na stavbě spotřebuje v průměru čtyři litry vody, firma pracovníky vodou zásobuje. Řidiči na dělníky v horku často křičí, proč se prý schovávají ve stínu.

Tak horko v červnu ještě nikdy nebylo. V Doksanech naměřili 38,5 stupně

I v mimořádných teplotách dnešních dní pracují zaměstnanci Eurovie podle harmonogramů. „Extrémní teploty mají na naše pracovníky na stavbách vliv. Celý den se pohybují v otevřeném prostoru, kde se de facto nemají kam schovat. Pokud se pohybují u pokládky asfaltových směsí, tak zažívají situace, kdy jim slunce nadělí až čtyřicetistupňová vedra a pod nohama mají směs o teplotách kolem 150 stupňů Celsia,“ řekla mluvčí Eurovia CS Iveta Štočková.

Za těchto podmínek se firma snaží využívat pro práci dobu, kdy není takové horko, to znamená brzy ráno či večer. Firma každý rok obnovuje mechanizaci, strojníci tak mají pro horké dny v kabinách klimatizaci.

Extrémní teploty mají vliv i na materiály. Při pokládce asfaltových směsí se musí na silnici déle válcovat, protože pomaleji chladnou. To ale podle mluvčí nemá vliv na postup prací. S vedry souvisí i sucho, na mnoha stavbách musí firma často zkrápět povrchy, aby se tolik neprášilo.

Vedra svědčí prodejům klimatizací, rostou raketovým tempem

„Bohužel, v těchto náročných dnech, kdy naši lidé pracují za provozu, se často stává, že okolní řidiči nejenže nedodržují stanovené rychlosti, ale pokřikují na naše zaměstnance, že pracují málo a pomalu a proč se schovávají ve stínu. To je bohužel další faktor, který nám poslední dny neulehčuje,“ uvedla Štočková.

Zaměstnavatelé musí ze zákona zajišťovat pitnou vodu pro pracovníky. Může to být i voda z kohoutku. Za mimořádných teplot ale musí navíc poskytnout pracovníkům i takzvaný ochranný nápoj, a to nejen za velkých veder. Ochranný nápoj může být i teplý v případech, kdy zaměstnanci musí pracovat dlouhodobě v chladném prostředí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Česko nepřijde o miliardy z evropských dotací, splnilo podmínky EU

ilustrační snímek

Česko nepřijde o 37 miliard korun z evropských dotací na programové období 2014 až 2020 z takzvané výkonnostní rezervy....

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Home office nebo sdílená místa. Trh práce se mění a nabízí větší volnost

Ilustrační snímek

Trh práce prochází v posledních letech zásadní proměnou. S rozvojem IT technologií, sociálních sítí a změnou hodnot...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz