Kvůli riziku požárů si Pražané v parcích nezapálí, strážníci zatím nepokutují

  17:39aktualizováno  17:39
Od neděle platí v pražských parcích nařízení, které má zabránit vzniku požárů. V jeho rámci nesmí lidé v městské zeleni kouřit. Zákaz platí do odvolání, magistrát jej vydal na základě výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nařízení je však spíše preventivní, strážníci na něj zatím kuřáky většinou jen upozorní.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Na Petříně v pondělí dopoledne vzhledem k úmornému vedru moc lidí není. Někteří přicházejí na rozhlednu, jiní jen tak odpočívají. Ve stínu pod stromy sedí dva starší muži a pokuřují, na lavičce o kousek dál si několik hlučných cizinek zapaluje cigarety. Na trávě se opaluje parta mladých lidí, kteří si volný den užívají s pivem a cigaretou.

Ani jeden z nich netuší, že dělají něco, co se v parku nyní nesmí. Kouří. Od neděle až do odvolání platí totiž v Praze opatření, které má zabránit vzniku požárů, a to zahrnuje i zákaz kouření v parcích.

O nařízení města ví ale jen málokdo. „O tom slyším poprvé. Nestačí, že už nám zakázali kouřit v hospodách?“ ptá se překvapeně jeden z kouřících lidí, kteří se přišli na Petřín ukrýt před rozpáleným betonem velkoměsta.

Vzhledem k tomu, že porušuje nařízení, nechce, aby redakce zveřejnila jeho jméno. Omezení je součástí nařízení, které zakazuje v metropoli rozdělávat ohně v místech, kde je zvýšené riziko vzniku požárů.

Kromě táboráků v parcích, lesích, polích či zahradách nesmějí lidé zapalovat lampiony, dělat ohňostroje, odhazovat nedopalky, hořící předměty a ani kouřit. Na rizikových místech lze kouřit jen elektronické cigarety. Lidé také nesmí odebírat vodu z nádrží určených pro hašení.

Nařízení města bude platit až do odvolání. Magistrát jej automaticky vydává na základě výstrahy z ČHMÚ, který hodnotí stupeň míry rizika vzniku požáru.

Zákaz je spíše preventivní

Ohně vzniklé od cigaret odhozených do odpadků či suchého porostu řeší hasiči pravidelně. „Od nedopalků cigaret vznikají požáry, v suchých dnech zaznamenáváme drobný nárůst,“ říká Martin Kavka, mluvčí pražských hasičů. Kavka upozorňuje, že se nejedná o žádné dramatické zvýšení, které by se nějak promítlo do statistik. V průměru hasiči řeší pět až šest požárů za den.

Zákaz je tedy spíše preventivní. „To nařízení funguje a je důležité proto, aby nehořelo víc,“ vysvětluje. Problematické ale nejsou jen parky a lesíky. Hasiči řeší například i požáry vzniklé od odhozených cigaret z aut do trávy u cesty.

Jak ale Kavka dodává, zjistit, zda za požár travního porostu může nedopalek cigaret z auta, je téměř nemožné. Naštěstí požáry travního porostu bývají většinou beze škody.

Meteorologové upozorňují, že samotný vznik požárů není tím největším problémem. Výstraha znamená, že vznikly podmínky, kdy se v přírodě snáze oheň šíří. K vyhodnocení nebezpečí sledují meteorologové proto nejen dlouhé období bez deště a horké teploty, ale také vlhkost vzduchu či rychlost větru, který přispívá k tomu, že by se požár mohl rychle šířit.

Ani déšť automaticky neznamená, že výstraha pomine. „Ze současných bouřek jsou srážky hodně lokální a často se to zlepší třeba jen na jeden den,“ říká Janek Doležal z Českého hydrometeorologického ústavu.

V současné době je index rizika v Praze na čísle čtyři, tedy druhém nejvyšším. Předpověď na dnešek je v tomto ohledu pro Prahu podobná. Do konce týdne by nemělo ani moc pršet.

Výstraha a s ní spojené nařízení o zákazu rozdělávání ohňů ale i kouření v parcích zatím proto platí. „Vzhledem k přetrvávajícímu suchu a nepříznivé předpovědi srážek bude pokračovat na našem území zvýšené riziko vzniku a šíření požárů,“ píše ČHMÚ na svých stránkách. Loni v létě trval zákaz rozdělávání ohňů tři týdny.

Na pokuty dojde jen výjimečně

Dodržování má na starost městská policie, ale protože se nejedná o vyhlášku, nýbrž o nařízení, na místě strážníci nemohou lidem uložit pokutu. „My jako městská policie zjištěný přestupek můžeme oznamovat příslušnému správnímu orgánu,“ říká mluvčí městské policie Michaela Teplá, která dodává, že se provinění snaží řešit zdravým rozumem. „Lidé o tom zatím neví, protože je nařízení v platnosti od neděle, takže je většinou strážníci upozorňují,“ dodává.

Pokud už se tedy přestupek k úředníkům na magistrát dostane, může kuřáka čekat nepříjemná pokuta. „Sazby jsou až do výše sto tisíc korun, ale posuzuje se to jednotlivě, ale těch případů jsou jen jednotky ročně,“ říká Tadeáš Provazník, mluvčí pražského magistrátu. Nařízení se vztahuje i na velké akce, které se v parcích konají.

Nejčtenější

Krejčířovu vilu v Černošicích zřejmě někdo zapálil, škoda jde do milionů

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Někdejší vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích zasáhl v noci na úterý rozsáhlý požár, shořela...

Kluž - Slavia 0:1, Kolář v závěru chytil penaltu, Liga mistrů je blíž

Lukáš Masopust (vlevo) ze Slavie se raduje se spoluhráči z gólu na hřišti Kluže.

Udělali první krůček, ale od vysněné Champions League je stále dělí ještě minimálně devadesát minut. Slávističtí...

Dočištění Karlova mostu zdarma Praha odmítla. Dá 25 tisíc restaurátorovi

Restaurátoři začali s odstraňováním graffiti z Karlova mostu. (27. července...

Technická správa komunikací (TSK) se chystá zaplatit pětadvacet tisíc korun restaurátorovi Janu Mjartanovi, který...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je přece posvátná a podle...

Další z rubriky

Praha 6 vyčistí počmáraného Koněva, jen když se přesune na ruskou ambasádu

Pomník Koněva v Praze 6 opět terčem vandalismu. (22. 8. 2019)

Policie vyšetřuje útok vandala na pomník sovětského maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6. Někdo ho polil...

VIDEO: Zloději odtáhli od benzinky dodávku na laně, jeden z nich kulhal

Zloději odtáhli dodávku na tažném laně, jeden z nich kulhá.

Dodávku zaparkovanou u čerpací stanice na Praze-západ ukradli v červnu dva neznámí muži. Podle policie ji odtáhli na...

Do stavby stadionu na Chodově se zapojí Praha 11, bruslit se má do dvou let

Plánovaná podoba haly s kluzištěm a čtyřmi curlingovými drahami na pražském...

Praha 11 vstoupí do pozastaveného projektu stadionu na Chodově. Původně měl stadion spolufinancovat magistrát se...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz