Nehorázné rozhodnutí, zlobí se vláda. Chystá nótu Norům kvůli dětem

  12:21aktualizováno  17:26
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chystá kvůli nesouhlasu s rozhodnutím o obou dětech rodiny Michalákových nótu norské vládě, odešle ji ve středu. „Rozhodnutí o dětech je nehorázné,“ prohlásil. Sešel se už se zástupkyní norské velvyslankyně. Česká vláda byla podle něj ujišťována, že v Norsku bude zohledněn zájem biologické rodiny o obě děti.

Podle Zaorálka norská strana porušila to, co slibovala: že zájem biologické rodiny o bratry Denise a Davida Michalákovy bude respektovat. Mladší David byl dán v Norsku k adopci a se starším Denisem se už matka nesmí stýkat (více zde). Může se ale ještě odvolat.

„Rozhodnutí norské komise, které pokládám za bezohledné jak k matce, tak k biologické rodině jako takové, je v rozporu s předchozími informacemi, které české straně poskytovaly v uplynulých měsících norské úřady. Pokud se toto rozhodnutí potvrdí, nepochybně to poškodí česko-norské vztahy,“ uvedl v prohlášení předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Potvrdil předvolání norské velvyslankyně na české ministerstvo zahraničí kvůli vyjádření nesouhlasu české vlády. Ale protože velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová byla mimo Prahu, sešel se Zaorálek jen s její zástupkyní. Sobotka také odpoledne svolal ministry, aby projednali další postup české vlády. Po schůzce premiér řekl, že ministerstvo práce a sociálních věcí bude žádat Norsko o vysvětlení a potvrdil i poslání nóty Norsku.

„Paní Michaláková nyní musí využít všech možností odvolání v rámci norského právního systému, česká vláda je připravena ji v tomto pomoci, a podpoří ji rovněž pokud jde o případné podání stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku,“ uvedl předseda vlády. I na těchto doporučeních Evě Michalákové se v úterý odpoledne premiér s ministry shodl. „Vyhoštění norské velvyslankyně není něco, co může pomoci k naplnění práv paní Michalákové,“ prohlásil premiér Sobotka.

Zeman: Mohl by být stažen náš velvyslanec v Norsku

Český prezident Miloš Zeman se domnívá, že o dětech Michalákových musí rozhodnout Evropský soud pro lidská práva a na rozdíl od Sobotky nejprve řekl, že by o vyhoštění norské velvyslankyně uvažoval. Pak to ale v rozhovoru pro ČTK označil za nadsázku a řekl, že by naopak mohl být stažen na konzultace do Prahy český velvyslanec v Norsku.

„Myslím, že jediné řešení je Evropský soud pro lidská práva. V každém případě by se na něj měla obrátit paní Michaláková, ale také český stát, který má instituce na ochranu dětí,“ tlumočil před tím Zemanův názor mluvčí Jiří Ovčáček (čtěte zde). „S velvyslankyní jsem mluvil a požádal jsem ji, aby mě informovala o vývoji této situace,“ citoval mluvčí prezidenta, který se už také spojil s velvyslankyní Norska v České republice.

Ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou rozhodnutí v Norsku o bratrech Michalákových také překvapilo. „Rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího z chlapců považuji za velmi tvrdé,“ uvedla Marksová.

Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský byl ten, kdo jako první navrhl vyhoštění norské velvyslankyně v Česku Sletnerové. Návrh Zdechovského během dne politici komentovali, i když ho hned jako chybný odmítl lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Vyhostěte norskou velvyslankyni, žádá europoslanec

„Jsem pro absolutně tvrdý a nekompromisní postup české vlády. Norský přístup nemá ve světě obdoby. Poté, co jsou děti čtyři roky oddělené od rodičů a nemohou se stýkat, Norové rozhodnou o adopci a zakážou mámě styk, protože případ bezpráví medializovala. To je postup, který osobně srovnávám s kauzami, které znám z českých dějin v období nacismu,“ uvedl před tím Zdechovský pro iDNES.cz.

V kauze se dlouhodobě angažuje v zájmu matky obou bratrů, Michalákových, podobně jako poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková. Rozhodnutí norského úřadu Barnevernet je podle ní pokusem vymazat dětem ze života jejich rodiče, matku i otce. „Norové se usvědčili ze lži a manipulace,“ tvrdí Chalánková. Argumentuje rozhodnutím o adopci mladšího z bratrů. Přitom tuto možnost podle ní Norsko dříve popíralo. Vyzvala vládu, ať kauzu řeší na mezivládní úrovni.

„Setkal jsem se s desítkami norských politiků a vždycky mi deklarovali, že k adopci nedojde. Stejnou věc tvrdila i norská velvyslankyně v České republice panu prezidentu Miloši Zemanovi. Je to bezprecedentní rozhodnutí a v Norsku jsou stovky podobných případů,“ řekl i Zdechovský.

„Pokud vím, Norové postupují v souladu se svým vnitrostátním právem,“ řekla iDNES.cz ministryně práce a sociálních věcí Marksová. „Očekávám, že Ministerstvo práce a sociálních věcí okamžitě ukončí spolupráci s Norskem. Byla by nehoráznost, kdyby tento resort s Norskem spolupracoval a dál čerpal peníze na zavádění tohoto systému Barnevernu v České republice,“ reagovala poslankyně TOP 09 Chalánková na tiskové konferenci.

„Stát nemůže bez zdůvodnění sebrat rodičům děti. Pokud se někdo dopustil trestného činu, ať je potrestán. Takto jsou potrestány děti,“ napsal na Twitteru předseda opoziční ODS Petr Fiala. Vyhošťování norské velvyslankyně, jak s tím přišel Zdechovský, je ale i podle něj špatný nápad. Stát se ale podle něj nijak nemůže míchat do rodinných záležitostí, pokud nedošlo k trestnému činu.

Takhle Eva Michaláková mluvila o svém případu v únoru:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Najdete na iDNES.cz