Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nehorázné rozhodnutí, zlobí se vláda. Chystá nótu Norům kvůli dětem

  12:21aktualizováno  17:26
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chystá kvůli nesouhlasu s rozhodnutím o obou dětech rodiny Michalákových nótu norské vládě, odešle ji ve středu. „Rozhodnutí o dětech je nehorázné,“ prohlásil. Sešel se už se zástupkyní norské velvyslankyně. Česká vláda byla podle něj ujišťována, že v Norsku bude zohledněn zájem biologické rodiny o obě děti.

Podle Zaorálka norská strana porušila to, co slibovala: že zájem biologické rodiny o bratry Denise a Davida Michalákovy bude respektovat. Mladší David byl dán v Norsku k adopci a se starším Denisem se už matka nesmí stýkat (více zde). Může se ale ještě odvolat.

„Rozhodnutí norské komise, které pokládám za bezohledné jak k matce, tak k biologické rodině jako takové, je v rozporu s předchozími informacemi, které české straně poskytovaly v uplynulých měsících norské úřady. Pokud se toto rozhodnutí potvrdí, nepochybně to poškodí česko-norské vztahy,“ uvedl v prohlášení předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Potvrdil předvolání norské velvyslankyně na české ministerstvo zahraničí kvůli vyjádření nesouhlasu české vlády. Ale protože velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová byla mimo Prahu, sešel se Zaorálek jen s její zástupkyní. Sobotka také odpoledne svolal ministry, aby projednali další postup české vlády. Po schůzce premiér řekl, že ministerstvo práce a sociálních věcí bude žádat Norsko o vysvětlení a potvrdil i poslání nóty Norsku.

„Paní Michaláková nyní musí využít všech možností odvolání v rámci norského právního systému, česká vláda je připravena ji v tomto pomoci, a podpoří ji rovněž pokud jde o případné podání stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku,“ uvedl předseda vlády. I na těchto doporučeních Evě Michalákové se v úterý odpoledne premiér s ministry shodl. „Vyhoštění norské velvyslankyně není něco, co může pomoci k naplnění práv paní Michalákové,“ prohlásil premiér Sobotka.

Zeman: Mohl by být stažen náš velvyslanec v Norsku

Český prezident Miloš Zeman se domnívá, že o dětech Michalákových musí rozhodnout Evropský soud pro lidská práva a na rozdíl od Sobotky nejprve řekl, že by o vyhoštění norské velvyslankyně uvažoval. Pak to ale v rozhovoru pro ČTK označil za nadsázku a řekl, že by naopak mohl být stažen na konzultace do Prahy český velvyslanec v Norsku.

„Myslím, že jediné řešení je Evropský soud pro lidská práva. V každém případě by se na něj měla obrátit paní Michaláková, ale také český stát, který má instituce na ochranu dětí,“ tlumočil před tím Zemanův názor mluvčí Jiří Ovčáček (čtěte zde). „S velvyslankyní jsem mluvil a požádal jsem ji, aby mě informovala o vývoji této situace,“ citoval mluvčí prezidenta, který se už také spojil s velvyslankyní Norska v České republice.

Ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou rozhodnutí v Norsku o bratrech Michalákových také překvapilo. „Rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího z chlapců považuji za velmi tvrdé,“ uvedla Marksová.

Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský byl ten, kdo jako první navrhl vyhoštění norské velvyslankyně v Česku Sletnerové. Návrh Zdechovského během dne politici komentovali, i když ho hned jako chybný odmítl lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Vyhostěte norskou velvyslankyni, žádá europoslanec

„Jsem pro absolutně tvrdý a nekompromisní postup české vlády. Norský přístup nemá ve světě obdoby. Poté, co jsou děti čtyři roky oddělené od rodičů a nemohou se stýkat, Norové rozhodnou o adopci a zakážou mámě styk, protože případ bezpráví medializovala. To je postup, který osobně srovnávám s kauzami, které znám z českých dějin v období nacismu,“ uvedl před tím Zdechovský pro iDNES.cz.

V kauze se dlouhodobě angažuje v zájmu matky obou bratrů, Michalákových, podobně jako poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková. Rozhodnutí norského úřadu Barnevernet je podle ní pokusem vymazat dětem ze života jejich rodiče, matku i otce. „Norové se usvědčili ze lži a manipulace,“ tvrdí Chalánková. Argumentuje rozhodnutím o adopci mladšího z bratrů. Přitom tuto možnost podle ní Norsko dříve popíralo. Vyzvala vládu, ať kauzu řeší na mezivládní úrovni.

„Setkal jsem se s desítkami norských politiků a vždycky mi deklarovali, že k adopci nedojde. Stejnou věc tvrdila i norská velvyslankyně v České republice panu prezidentu Miloši Zemanovi. Je to bezprecedentní rozhodnutí a v Norsku jsou stovky podobných případů,“ řekl i Zdechovský.

„Pokud vím, Norové postupují v souladu se svým vnitrostátním právem,“ řekla iDNES.cz ministryně práce a sociálních věcí Marksová. „Očekávám, že Ministerstvo práce a sociálních věcí okamžitě ukončí spolupráci s Norskem. Byla by nehoráznost, kdyby tento resort s Norskem spolupracoval a dál čerpal peníze na zavádění tohoto systému Barnevernu v České republice,“ reagovala poslankyně TOP 09 Chalánková na tiskové konferenci.

„Stát nemůže bez zdůvodnění sebrat rodičům děti. Pokud se někdo dopustil trestného činu, ať je potrestán. Takto jsou potrestány děti,“ napsal na Twitteru předseda opoziční ODS Petr Fiala. Vyhošťování norské velvyslankyně, jak s tím přišel Zdechovský, je ale i podle něj špatný nápad. Stát se ale podle něj nijak nemůže míchat do rodinných záležitostí, pokud nedošlo k trestnému činu.

Takhle Eva Michaláková mluvila o svém případu v únoru:

10. února 2015

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Česko zažilo první letošní tropickou noc. Vysoké teploty přetrvají i přes den

19. června 2024  7:56,  aktualizováno  12:11

Noc na středu byla v Česku tropická, letos poprvé. Pod 20 stupňů Celsia teplota neklesla na 12...

Zakotvíte manželství jako svazek muže a ženy? Senát zpovídá adepty na ústavní soudce

19. června 2024  8:53,  aktualizováno  12:06

Přímý přenos Senátoři rozhodují o tom, zda se právník a sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z Nejvyššího...

Problém Filipa Turka: staví bez povolení, ukázala revize katastru

19. června 2024  12:05

Premium Hvězda českých eurovoleb Filip Turek, lídr kandidátky koalice Přísaha a Motoristé, má problém. Při...

Kim Čong-un přivítal Putina objetím, vůdci podepsali dohodu o partnerství

19. června 2024  7:06,  aktualizováno  12:01

Aktualizujeme Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un se dohodli na prohloubení vztahů...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...