Vyhrocené výročí. Kytice od Zemana, Babiše a Okamury skončily v koši

  7:00aktualizováno  14:08
Oslavy výročí sametové revoluce doprovází v Praze vyhrocená atmosféra. Kytice od prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše a poslance Tomia Okamury skončily v koši. Narušení pietního místa vyšetřuje policie. Dopoledne se na Národní třídě demonstrovalo, odpoledne tam však už panuje uvolněná atmosféra. Lidé zapalují svíčky či se fotí se známými osobnostmi.

Premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě už o půlnoci (jak to zdůvodnil odletem do Švýcarska za synem, čtěte zde). Jedna z přítomných žen na předsedu vlády a ANO křičela „Na co si to hraješ, ty estébáku“ (podívejte se ve videoreportáži dole). Podle reportéra iDNES.cz přišel v noci na Národní třídu i místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura. Položeny tam byly květiny, které poslal prezident Miloš Zeman. Ten se žádných vzpomínkových akcí v tento den neúčastní. První účastníci ohlášených akcí hodili jejich věnce do koše. Na místo přijel i policejní kordón.

Případem vyhozených květin se zabývá policie, která bude od majitelů zjišťovat, zda chtějí nahradit škodu. Vyhazování květin se nelíbí ani některým opozičním politikům, kteří s prezidentem či premiérem mají spory, podle jiných je to projev občanské nespokojenosti. 

Okolo osmé hodiny ráno pak přišel k pamětní desce i předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček spolu s dalšími představiteli strany. Za pískotu a křiku „Hanba!“ se prodíral davem. Někteří ho také k památníku nechtěli pustit. I přes to se Hamáček po chvíli u památníku poklonil. „Samozřejmě vnímám velmi vyhrocenou atmosféru, ale pokládám za svoji povinnost dnes tady uctít památku 17. listopadu,“ řekl.

Květiny, které Hamáček k památníku položil, se chystali lidé také vyhodit do koše, ale nakonec na pietním místě zůstaly. „Díky změnám v roce 1989 máme demokracii, jsme součástí EU, součástí NATO, máme svoji bezpečnost zajištěnou nejlépe v naší historii a máme demokracii,“ pronesl ministr vnitra Hamáček. Na dotaz novinářky, zda může být Babišovo počínání vnímáno tak, že se chce vyhýbat veřejnosti, Hamáček odpověděl, že to tak vnímáno být může. „My jsme přišli teď,“ dodal šéf ČSSD.  

Když pak okolo půl deváté pokládal květiny místopředseda Senátu Milan Štěch, setkal se s nadšeným potleskem. „Děkujeme Senátu,“ skandovali lidé.„Jsem rád, že se lidé snaží držet ideály listopadu 1989, ale jsem nešťastný z toho, jak je dnešní společnost rozdělená,“ nechal se slyšet Štěch. Potleskem přihlížející odměnili také amerického velvyslance Stephena Kinga. 

Uctít památku 17. listopadu přišel na Národní třídu i předseda ODS Petr Fiala spolu s dalšími představiteli strany. Podle svých slov považuje tento svátek za nejkrásnější. Lidé si ho podle něj spojují kromě událostí z roku 1989 vždy i s aktuálními událostmi. Rozhořčení lidí, kteří vyhodili kytice, Fiala chápe (více o vyhozených kyticích zde). 

Na Národní se od rána protestovalo

Na Národní třídě se vystřídali politici ANO, ČSSD, ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN. Od rána tam protestují desítky lidí, někteří přinesli transparenty. Stojí na nich například „Stop Zemanovi“ nebo „Přísahám na duševní zdraví svých dětí“, což naráží na aktuální kauzu údajného únosu Babišova syna. 

Fotogalerie

Premiér v posledních dnech čelil výzvám opozice k demisi kvůli informacím z rozhovoru svého syna, který novinářům Seznamu Zprávy řekl, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo unesen na Krym. Premiér jeho slova přičítá schizofrenii, kterou podle něj jeho syn trpí (k příznakům schizofrenie patří pocity ohrožení, říká psychiatr). Andrej Babiš opakovaně hovořil o tom, že aktuální kauza je od novinářů hyenismus a připravenou kampaní proti němu, která byla záměrně načasovaná na období před 17. listopadem. 

U Hlávkovy koleje vzpomínali pamětníci

Lidé si dnes také připomněli události roku 1939 spojené s uzavřením vysokým škol a smrtí studenta Jana Opletala na tradičním pietním aktu u Hlávkovy koleje. Výročí událostí z roku 1939 o 50 let později stálo na začátku sametové revoluce. Setkání se zúčastnili politici, studenti, pamětníci, zástupci vysokých škol, akademické sféry i církví. Zazněly především apely na to, aby lidé nezapomínali na oběť studentů i na to, aby se jediný mezinárodní svátek s českými kořeny vrátil do českých kalendářů. 

Vedle zástupců vysokých škol a studentů byli po deváté hodině u Hlávkovy koleje i nový senátor Jiří Drahoš, předseda SPD Tomio Okamura, předseda ODS Petr Fiala, zástupci vedení Prahy, ministr dopravy Dan Ťok nebo zástupci Svazu bojovníků za svobodu, který tradičně pietní akt s Hlávkovou nadaci pořádá. Setkání začalo zpěvem husitského chorálu. 

Po položení věnců před Hlávkovou kolejí se průvod vydal do Žitné ulice, kde byl 28. října při protinacistické demonstraci zraněn Jan Opletal, který svým zraněním podlehl 11. listopadu 1939. 

Díky, že můžem!

Uzavření vysokých škol nacisty v roce 1939 i studentské protirežimní demonstrace, které se odehrály o padesát let později, připomene v Praze hned několik akcí. Tou největší bude i letos Korzo Národní s podtitulem „Díky, že můžem!“. 

V rámci akce Korzo Národní projde ulicí průvod pojmenovaný Sametové posvícení. Během něj budou lidé poslouchat zvukové kulisy mapující průběh toho, co se na Národní třídě odehrálo 17. listopadu 1989. Přímo před památníkem na Národní třídě pak zazní tradiční píseň Modlitba pro Martu.

„Chceme společně s vámi vzdát hold všem, kteří nám dali svobodu a kteří ji brání i dnes,“ píšou na stránkách Korza jeho organizátoři. 

Diskuze, čtení i uzavírka

Na účastníky kromě divadelního programu, do kterého je zapojeno Národní divadlo, divadlo X10 nebo alternativní prostor DUP 39, čeká i bohatý hudební program. Vystoupí například kapela The Tap Tap nebo slovenská písničkářka Katarzia. V plánu jsou rovněž diskuze, výstavy nebo vzdělávací program, o který se postarají lektoři z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Organizátoři letos ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Národním divadlem pro účastníky připravili i takzvaný „Obývák Václava Havla“. „Příjemné posezení ve společnosti knih a čtenářů,“ charakterizují jej na svém webu. K veřejnému čtení se má přidat například Zdeněk Svěrák, Petra Procházková, Petr Pithart nebo Michael Žantovský. Na kompletní program letošního Korza Národní se můžete podívat zde

Událost připomínající výročí Sametové revoluce na celý den kompletně uzavře celou Národní třídu. Provoz tramvají bude v úseku Újezd–Lazarská obousměrně přerušen, většina jich namísto toho pojede přes Palackého náměstí. Ulicí neprojedou ani auta.

Korzo Národní pořádá již pátým rokem studentský spolek s názvem „Díky, že můžem“. I  letos je akce součástí Festivalu svobody, který zastřešuje akce pořádané různými iniciativami s cílem připomenout události spojené se 17. listopadem.

Loňských oslav 17. listopadu se na Národní třídě se podle údajů pořadatelů zúčastnilo celkem 76 tisíc lidí. 

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Mikroplasty máme také v českých řekách, ukázala analýza Greenpeace

Členové Greenpeace odebírají vzorky vody z Labe. Budou v nich hledat...

Že jsou mikroplasty přítomné také v tuzemských řekách, se předpokládalo už dříve. Organizace Greenpeace provedla první...

Nový vodní prvek, glosovali zastupitelé gejzír z potrubí u magistrátu

Pražské zastupitele překvapil při příchodu do práce gejzír před magistrátem....

Sociální sítě dopoledne „zaplavily“ fotografie pražských zastupitelů s gejzírem vody před magistrátem. Někteří havárii...

Napravte situaci s byty, vyzvalo ministerstvo zahraničí ruského velvyslance

Budova ruské ambasády v pražské Bubenči

Ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Upozornilo ho na problémy s využíváním...

Najdete na iDNES.cz