Květiny od Babiše a Okamury vyhodili kvůli demokracii. Neslušné, říkají politici

  9:43aktualizováno  13:51
Oslavy 17. listopadu už od ranních hodin provází vyhrocená atmosféra. Kytice od čelních státních představitelů už několikrát skončily v odpadkovém koši. Protestující je vyhodili, protože Babiš s Okamurou se podle jejich slov nechovají demokraticky. Gesto však vyvolalo smíšené reakce.

„Myslíme si, že je neslučitelné s naší demokracií, aby lidé jako je Andrej Babiš nebo Tomio Okamura položili věnce u památníku 17. listopadu, protože to má být symbolem naší demokracii,“ nastínil muž ze skupiny Kaputin a Rebelové, proč se rozhodl květiny v brzkých ranních hodinách vyhodit. „Tito pánové se vůbec podle pravidel demokracie nechovají,“ dodal.

K pamětní desce na Národní třídě položili květiny krátce po půlnoci premiér Andrej Babiš i místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura. Položeny tam byly květiny i od prezidenta Miloše Zemana, který se žádných vzpomínkových akcí v tento den neúčastní. Muž se ženou ze skupiny Kaputin a Rebelové pak několik kytic odnesli do odpadkového koše. Na místo následně přijela policie, která kytice z koše vyndala a odvezla, informoval reportér iDNES.cz z místa (více informací o oslavách 17. listopadu zde).

„V rámci řádného prověření a prošetření celé události běžně zajišťujeme různé stopy. V tomto případě tedy květiny,“ komentoval mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. 

Situace se však v ranních hodinách opakovala. V koších skončilo celkem pět kytic. Hulan naznačil, že v pozdějších případech existují stopy vedoucí k tomu, kdo se vandalství dopustil. „Taky je zachycen na různých videozáznamech. Disponujeme i záběry z veřejného prostředí, jak květiny někdo od památníku bere a jak s nimi nakládá. Takže tady ta důkazní nouze není,“ doplnil Hulan.  

Fotogalerie

Policisté celou situaci zatím právně neklasifikovali. „Samozřejmě v tomto směru jsme v kontaktu se státním zástupcem, protože jeho názor je stěžejní,“ uvedl Hulan. Nikoho policisté zatím nezadrželi. Zjišťují u majitelů kytic, zda budou chtít uplatnit škodu. 

Jan Hamáček redakci iDNES.cz uvedl, že náhradu škody uplatňovat nebude. „Považuji to za neetické a neslušné, ale určitě ne za něco, čím by se měla dále zabývat policie. Ta má na práci mnohem důležitější věci,“ řekl. Vyhození kytice je podle něj neuctivé a neslušné. „Ti, kteří tak učinili, tím vyjádřili mnohem více o sobě, než o těch, proti kterým protestují. Je mi to líto,“ dodal.

Mluvčí městského státního zastupitelství řekl, že záležitost prověřuje. 

17.listopadu 2018 v 07:28, příspěvek archivován: 17.listopadu 2018 v 09:11

Dosud neznámí vandalové v průběhu noci narušili pietu zničením květin u památníku na Národní třídě. Celou událost policie prověřuje.

Ohrožení demokracie

Vyhozené kytice vzbudily na sociálních sítích rozporuplné reakce, a to i mezi politiky. „Každý, kdo schvaluje házení pamětních květin na Národní třídě do koše, plive na památku 17. listopadu 1939 a 1989 a představuje reálné ohrožení demokracie v České republice,“ komentoval na svém Twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

17.listopadu 2018 v 10:30, příspěvek archivován: 17.listopadu 2018 v 10:32

Každý, kdo schvaluje házení pamětních květin na Národní třídě do koše, plive na památku 17. listopadu 1939 a 1989 a představuje reálné ohrožení demokracie v České republice.

Proti vyhazování květin se vymezuje i místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Domnívá se, že je to „zhovadilost“. „Máme svátek boje za svobodu a demokracii, tedy i za to, že můžeme vyjadřovat své rozdílné názory a přitom mít k sobě respekt a úctu,“ pokračuje.

17.listopadu 2018 v 10:27, příspěvek archivován: 17.listopadu 2018 v 10:35

Mohu mít tisíc a jednu výhrad k prezidentovi, premiérovi a některým dalším politikům, ale vyhazovat jejich květiny je zhovadilost! Máme svátek boje za svobodu a demokracii, tedy i za to, že můžeme vyjadřovat své rozdílné názory a přitom mít k sobě respekt a úctu. #17listopad

Nepodporuje to ani předseda TOP 09 Jiří Pospíšil či poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS), která to označila za primitivismus. 

Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska se však o vandalismus nejedná. „Z hlediska vyššího principu mravního: Vyhodit květiny, které StBák pohrdající demokratickými principy položil k památníku boje za demokracii a svobodu, není vandalismus,“ uvedl. 

17.listopadu 2018 v 08:21, příspěvek archivován: 17.listopadu 2018 v 10:47

Z hlediska vyššího principu mravního : Vyhodit květiny, které StBák pohrdající demokratickými principy položil k památníku boje za demokracii a svobodu, není vandalismus. https://t.co/R0kMBUjibl

Zástupci STAN označili vyhození květin za projev občanské nespokojenosti. Pochopení pro rozhořčení lidí přímo na Národní třídě vyjádřil pro agenturu ČTK například předseda ODS Petr Fiala, způsob vyjádření ale podle něj není „jeho šálek čaje“. „Ale rozhořčení lidí absolutně rozumím,“ řekl. 

„Já osobně bych je nevyhazovala, ale umím si představit, že jestli to byl někdo, kdo tady byl tehdy v tom devětaosmdesátém a mlátili ho tady obuškem, tak že se těžko smiřuje s tím, že ten, kdo tehdy s tou mocí spolupracoval a byl STB a byl komunista, že sem teď chodí,“ komentovala poslankyně Miroslava Němcová.

Květiny k pamětní desce na Národní třídě už položilo několik státních představitelů. A zatímco se někteří setkali s pískotem, jiným lidé tleskali. Příkladem je místopředseda senátu Milan Štěch, při jehož příchodu lidé skandovali „Děkujeme Senátu“. Pozitivně dav přivítal i amerického velvyslance Stephena Kinga. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Kdo je tady ministr? Šmarda se Staňkem se na selfie smáli teoriím novinářů

Ministr Antonín Staněk se na festivalu Colours of Ostrava setkal se svým možným...

Zatímco vládní ANO a ČSSD řeší už několik měsíců otázku výměny na postu ministra kultury, nynější ministr Antonín...

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

V Brně zjistili, jak lépe poznat typ rakoviny prsu. Může to urychlit léčbu

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Přesnější rozlišení mezi jednotlivými typy nádorů prsu si slibují brněnští vědci od nové metody, kterou nedávno...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz