Úterý 2. března 2021, svátek má Anežka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 2. března 2021 Anežka

Vláda zavřela restaurace a obchody, výjimku mají potraviny nebo lékárny

  3:14aktualizováno  9:43
Vláda zakázala provoz restaurací a obchodů s výjimkou potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic či prodejen zboží denní potřeby. Opatření platí od sobotních šesti ráno a potrvá deset dní. Výjimku provozovny zajišťující například jídlo pro zaměstnance. „Jsem přesvědčený, že to zvládneme. Zvládneme to, když budeme táhnout za jeden provaz,“ řekl premiér Andrej Babiš.

„Situace je dynamická, museli jsme rozhodnout rychle, aby se nám lidé nenastěhovali do nákupních center,“ řekl premiér a šéf ANO Andrej Babiš. „Co se týká hotelů, lidé by neměli sedět v restauracích,“ uvedl premiér. Restaurace mohou být otevřeny jen „take away“, tedy když si zákazník bere jídlo s sebou, což je typické pro některé fast foody.

„Měli jsme dvě možnosti. Zavřít to od rána, nebo to v poledne vyklízet policií,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček, proč vláda velká obchodní centra neuzavřela například až od poledne.

Dopravu vláda zastavovat nebude, řekl premiér

Podle předsedy vlády kabinet neuvažuje o zavření dopravy, včetně městské hromadné dopravy. „V žádném případě, potřebujeme, aby lidé chodili do práce,“ zdůraznil Babiš. Jediné, co připadá v úvahu, je podle něj určitá regulace.

„Co se týká bank, situace se nemění,“ uvedl na ranní tiskové konferenci předseda vlády. Babiš řekl, že vláda udělala rozhodnutí na jednání, které začalo o půlnoci a skončilo v půl třetí ráno. Vláda podle něj nebude uzavírat celé oblasti jako Rakousko, případně by vláda uvalila karanténu na celé Česko. „Víme, co děláme a děláme to rychle,“ prohlásil předseda vlády. Členové vlády všechna opatření přijímají na základě doporučení odborníků. Jaký bude schodek státního rozpočtu, ho v tuto chvíli nezajímá.

Spouštěčem pro případnou karanténu na celé Českou by bylo větší množství nekontrolovaných přenosů koronaviru. Ty jsou nyní podle něj jen dva, v případě pražského řidiče Uberu a u zdravotní sestry z Frýdku-Místku. 

Česku chybí stovky tisíc až milion respirátorů, přiznal ministr Vojtěch

„Řekněte, kde nemají respirátory a já jim to osobně rozvezu,“ řekl Babiš.

51 tisíc respirátorů podle něj v pátek rozvezla do nemocnic armáda. Slíbil, že to půjde ještě do některé z nemocnic prověřit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ovšem později přiznal, že Česku chybí stovky tisíc až milion repirátorů.

Jediné možné je omezit kontakt lidí na minimum, řekl Hamáček

Fotogalerie

„Snažíme se zpomalit nástup epidemie,“ uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

„Jediným možným opatřením je omezit na minimum kontakt mezi lidmi,“ uvedl Hamáček. I on zdůraznil, že lidé mají dál chodit do práce, ale pak hned zamířit domů a nikde se moc nezdržovat. Ministr vnitra také řekl, že režim kontroly na slovenských a polských hranicích upřesní do neděle.

„Už nyní myslíme na kompenzační opatření pro podnikatele,“ uvedl vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu i dopravy Karel Havlíček. Stát zřejmě přesune na podporu podnikatelů kvůli dopadům šíření koronaviru čtyři miliardy korun z evropských operačních programů.

Které obchody dostaly od vlády výjimku

Z obchodů mají od vlády výjimku ze zákazu prodejny: potravin, výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti, pohonných hmot, paliv, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, lékárny a výdejny zdravotnických prostředků, malých domácích zvířat, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží, novin a časopisů, tabákových výrobků, služeb prádelen a čistíren, prodeje přes internet a dalšími vzdálenými prostředky, přičemž uvedené zboží a služby se převážně prodávají nebo nabízejí v dané provozovně.

Policie kontroluje dodržování nařízení vlády:

Výjimku mají rovněž ty restaurace, které se starají o stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a které jsou ve věznicích, oznámila v sobotu vláda. 

Zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovny stravovacích služeb, například na provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo na prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny, a to bez časového omezení.

Souhlasíte s nynějším opatřením vlády?

celkem hlasů: 42950

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 21. března 2020. Anketa je uzavřena.

Ano 34127
Ne 7347
Nevím 1476

Desetidenní omezení se s platností od soboty dotýká i provozoven stravovacích služeb umístěných v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5000 metrů čtverečních. Tyto restaurace rychlého občerstvení byly zavřeny už dříve.

Lidi nesmí od sobotního rána rovněž do heren a kasin.

„Vidíme za současné situace jako příliš velké riziko shromažďování lidí ve velkých obchodních centrech a v restauracích. V žádném případě však nechceme omezit prodej potravin, léků, drogerie nebo pohonných hmot a dalších nejnutnějších potřeb. Občané se nemusí obávat, zásobování potravin totiž zůstává bez omezení, skutečně není nutné vykupovat obchody,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

„Jedině takto zásadní omezení mohou šíření infekce na našem území zastavit. Ačkoliv to pro nás všechny není příjemné, jde o ochranu našeho zdraví,“ doplnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Předchozí opatření

Vláda tak pokračuje s přitvrzováním opatření, která jsou namířená proti šíření nového koronaviru. V Česku jím jsou nakaženy desítky lidí a už tisíce jsou v karanténě.

Postupně se uzavírají hranice. Od sobotní půlnoci policie nepropustí autobusy, vlaky ani lodě s cestujícími přes hranici s Německem, Rakouskem a Polskem.

O víkendu je ještě možné cestovat auty a v omezené míře také letecky. Do neděle lze na hranicích s Německem a Rakouskem použít jedenáct vybraných přechodů, na nichž jsou však zavedeny již pravidelné kontroly.

O půlnoci z neděle na pondělí se nicméně české hranice zcela zavřou.

I v tomto případě jsou ovšem také výjimky. Přes hranice se pak dostanou například lidé, kteří pracují v Rakousku nebo Německu, nicméně ne dále než sto kilometrů od hranic. To se týká rovněž šoférů a strojvůdců v nákladní dopravě nebo posádek záchranné služby.

Z usnesení vlády o přijetí krizového opatření

Vláda
z a k a z u j e 

 1. 1. s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách, s výjimkou těchto prodejen:
 • − potravin,
 • − výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti,
 • − pohonných hmot,
 • − paliv,
 • − hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží,
 • − lékárny a výdejny zdravotnických prostředků,
 • − malých domácích zvířat,
 • − krmiva a dalších potřeb pro zvířata,
 • − brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží,
 • − novin a časopisů,
 • − tabákových výrobků,
 • − služeb prádelen a čistíren,
 • − prodeje přes Internet a dalšími vzdálenými prostředky,

přičemž uvedené zboží a služby se převážně prodávají nebo nabízejí v dané provozovně,

2. s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost (např. zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, vězeňských zařízení); tento zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb (např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny), který může probíhat bez časového omezení,

3. s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. činnost provozoven stravovacích služeb, umístěných v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5 000 m2,

4. s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. provoz heren a kasin podle zákona č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách, ve znění pozdějších předpisů.

Andrej Babiš, předseda vlády

 • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Respirátory či dvě roušky povinně od čtvrtka. Odbory chtějí lockdown

Vláda rozhodla o povinnosti nosit respirátory či dvě chirurgické roušky položené na sobě od půlnoci ze středy na...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

 • Další z rubriky

Okamura chce hlasování o vládě a vznik nové po dohodě se Zemanem

Přímý přenos Šéf SPD Tomio Okamura bude chtít ve Sněmovně nasbírat potřebných 50 podpisů pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě,...

Demonstrovat se smí jen s respirátorem či rouškou a pouze ve svém okresu

Lidé, kteří se i při současných opatřeních budou chtít zúčastnit veřejných shromáždění či demonstrací budou muset mít...

K očkování se registrovalo 200 tisíc seniorů, každý patnáctý má i termín

K očkování proti nemoci covid-19 se v pondělí, v první den zaregistrovalo na 200 tisíc seniorů starších 70 let....

Resort zdravotnictví vybral ředitele komunikace. Kandidát si to rozmyslel

Ministerstvo zdravotnictví vybralo nového ředitele odboru komunikace, který měl nastoupit 1. března. Deník N upozornil,...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...