Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 24. května 2022 Jana

Vláda zavřela restaurace a obchody, výjimku mají potraviny nebo lékárny

  3:14aktualizováno  9:43
Vláda zakázala provoz restaurací a obchodů s výjimkou potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic či prodejen zboží denní potřeby. Opatření platí od sobotních šesti ráno a potrvá deset dní. Výjimku provozovny zajišťující například jídlo pro zaměstnance. „Jsem přesvědčený, že to zvládneme. Zvládneme to, když budeme táhnout za jeden provaz,“ řekl premiér Andrej Babiš.

„Situace je dynamická, museli jsme rozhodnout rychle, aby se nám lidé nenastěhovali do nákupních center,“ řekl premiér a šéf ANO Andrej Babiš. „Co se týká hotelů, lidé by neměli sedět v restauracích,“ uvedl premiér. Restaurace mohou být otevřeny jen „take away“, tedy když si zákazník bere jídlo s sebou, což je typické pro některé fast foody.

„Měli jsme dvě možnosti. Zavřít to od rána, nebo to v poledne vyklízet policií,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček, proč vláda velká obchodní centra neuzavřela například až od poledne.

Dopravu vláda zastavovat nebude, řekl premiér

Podle předsedy vlády kabinet neuvažuje o zavření dopravy, včetně městské hromadné dopravy. „V žádném případě, potřebujeme, aby lidé chodili do práce,“ zdůraznil Babiš. Jediné, co připadá v úvahu, je podle něj určitá regulace.

„Co se týká bank, situace se nemění,“ uvedl na ranní tiskové konferenci předseda vlády. Babiš řekl, že vláda udělala rozhodnutí na jednání, které začalo o půlnoci a skončilo v půl třetí ráno. Vláda podle něj nebude uzavírat celé oblasti jako Rakousko, případně by vláda uvalila karanténu na celé Česko. „Víme, co děláme a děláme to rychle,“ prohlásil předseda vlády. Členové vlády všechna opatření přijímají na základě doporučení odborníků. Jaký bude schodek státního rozpočtu, ho v tuto chvíli nezajímá.

Spouštěčem pro případnou karanténu na celé Českou by bylo větší množství nekontrolovaných přenosů koronaviru. Ty jsou nyní podle něj jen dva, v případě pražského řidiče Uberu a u zdravotní sestry z Frýdku-Místku. 

Česku chybí stovky tisíc až milion respirátorů, přiznal ministr Vojtěch

„Řekněte, kde nemají respirátory a já jim to osobně rozvezu,“ řekl Babiš.

51 tisíc respirátorů podle něj v pátek rozvezla do nemocnic armáda. Slíbil, že to půjde ještě do některé z nemocnic prověřit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ovšem později přiznal, že Česku chybí stovky tisíc až milion repirátorů.

Jediné možné je omezit kontakt lidí na minimum, řekl Hamáček

Fotogalerie

„Snažíme se zpomalit nástup epidemie,“ uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

„Jediným možným opatřením je omezit na minimum kontakt mezi lidmi,“ uvedl Hamáček. I on zdůraznil, že lidé mají dál chodit do práce, ale pak hned zamířit domů a nikde se moc nezdržovat. Ministr vnitra také řekl, že režim kontroly na slovenských a polských hranicích upřesní do neděle.

„Už nyní myslíme na kompenzační opatření pro podnikatele,“ uvedl vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu i dopravy Karel Havlíček. Stát zřejmě přesune na podporu podnikatelů kvůli dopadům šíření koronaviru čtyři miliardy korun z evropských operačních programů.

Které obchody dostaly od vlády výjimku

Z obchodů mají od vlády výjimku ze zákazu prodejny: potravin, výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti, pohonných hmot, paliv, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, lékárny a výdejny zdravotnických prostředků, malých domácích zvířat, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží, novin a časopisů, tabákových výrobků, služeb prádelen a čistíren, prodeje přes internet a dalšími vzdálenými prostředky, přičemž uvedené zboží a služby se převážně prodávají nebo nabízejí v dané provozovně.

Policie kontroluje dodržování nařízení vlády:

Výjimku mají rovněž ty restaurace, které se starají o stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a které jsou ve věznicích, oznámila v sobotu vláda. 

Zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovny stravovacích služeb, například na provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo na prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny, a to bez časového omezení.

Souhlasíte s nynějším opatřením vlády?

celkem hlasů: 42950

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 21. března 2020. Anketa je uzavřena.

Ano 34127
Ne 7347
Nevím 1476

Desetidenní omezení se s platností od soboty dotýká i provozoven stravovacích služeb umístěných v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5000 metrů čtverečních. Tyto restaurace rychlého občerstvení byly zavřeny už dříve.

Lidi nesmí od sobotního rána rovněž do heren a kasin.

„Vidíme za současné situace jako příliš velké riziko shromažďování lidí ve velkých obchodních centrech a v restauracích. V žádném případě však nechceme omezit prodej potravin, léků, drogerie nebo pohonných hmot a dalších nejnutnějších potřeb. Občané se nemusí obávat, zásobování potravin totiž zůstává bez omezení, skutečně není nutné vykupovat obchody,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

„Jedině takto zásadní omezení mohou šíření infekce na našem území zastavit. Ačkoliv to pro nás všechny není příjemné, jde o ochranu našeho zdraví,“ doplnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Předchozí opatření

Vláda tak pokračuje s přitvrzováním opatření, která jsou namířená proti šíření nového koronaviru. V Česku jím jsou nakaženy desítky lidí a už tisíce jsou v karanténě.

Postupně se uzavírají hranice. Od sobotní půlnoci policie nepropustí autobusy, vlaky ani lodě s cestujícími přes hranici s Německem, Rakouskem a Polskem.

O víkendu je ještě možné cestovat auty a v omezené míře také letecky. Do neděle lze na hranicích s Německem a Rakouskem použít jedenáct vybraných přechodů, na nichž jsou však zavedeny již pravidelné kontroly.

O půlnoci z neděle na pondělí se nicméně české hranice zcela zavřou.

I v tomto případě jsou ovšem také výjimky. Přes hranice se pak dostanou například lidé, kteří pracují v Rakousku nebo Německu, nicméně ne dále než sto kilometrů od hranic. To se týká rovněž šoférů a strojvůdců v nákladní dopravě nebo posádek záchranné služby.

Z usnesení vlády o přijetí krizového opatření

Vláda
z a k a z u j e 

 1. 1. s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách, s výjimkou těchto prodejen:
 • − potravin,
 • − výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti,
 • − pohonných hmot,
 • − paliv,
 • − hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží,
 • − lékárny a výdejny zdravotnických prostředků,
 • − malých domácích zvířat,
 • − krmiva a dalších potřeb pro zvířata,
 • − brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží,
 • − novin a časopisů,
 • − tabákových výrobků,
 • − služeb prádelen a čistíren,
 • − prodeje přes Internet a dalšími vzdálenými prostředky,

přičemž uvedené zboží a služby se převážně prodávají nebo nabízejí v dané provozovně,

2. s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost (např. zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, vězeňských zařízení); tento zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb (např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny), který může probíhat bez časového omezení,

3. s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. činnost provozoven stravovacích služeb, umístěných v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5 000 m2,

4. s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. provoz heren a kasin podle zákona č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách, ve znění pozdějších předpisů.

Andrej Babiš, předseda vlády

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

 • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Ruský okultista oznámil přesné datum, kdy podle něho Putin zemře

Spekulace o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho fyzickém či duševním zdraví, nebo také o jeho mocenském...

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

 • Další z rubriky

Škoda Auto staví most přes D10, bude ho mít jen pro své zásobování

Přes dálnici D10 u Mladé Boleslavi vyroste most, který má netypického investora. Na míru své logistice ho staví přímo...

Gazdík odvolal ředitelku Cermatu. Je dlouhodobě nespokojený s fungováním

Ministr školství Petr Gazdík odvolal ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaelu Kleňhovou,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neexistují údaje, zda vakcína na pravé neštovice ochrání i před opičími

Neexistují údaje o tom, zda vakcíny proti pravým neštovicím chrání proti opičím neštovicím, které se začaly šířit i...

V Praze bude další stanové městečko pro uprchlíky, dohodli se Rakušan a Hřib

V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko, po úterním jednání s ministrem vnitra Vítem...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...