Zbraň nemocnic proti zavlečení covidu-19? Termokamery. Jenže neměří všude

  19:58
Ministerstvo zdravotnictví v březnu objednalo 520 termokamer, které měly pomoci proti zavlečení covidu-19 do českých nemocnic. Kamery už sice do jednotlivých zařízení dorazily, ani po půl roce však nefungují zdaleka všude. Teplotu příchozím pacientům zatím měří u vchodů do čtyř z devíti fakultních nemocnic.
Kontrolní měření teploty za pomocí termokamery ve vstupu do Nemocnice Na...

Kontrolní měření teploty za pomocí termokamery ve vstupu do Nemocnice Na Homolce. (31. března 2020) | foto: Petr TopičMAFRA

Ministerstvo v březnu objednalo celkem 520 kamer. V uplynulých měsících byly průběžně distribuovány do všech fakultních nemocnic, krajů, poskytovatelům akutní a následné lůžkové péče a dalším organizacím v přímé působnosti státu, potvrdil iDNES.cz mluvčí resortu Kryštof Berka.

V nemocnicích mají pomáhat s oddělením potenciálně rizikových příchozích pacientů, kteří mají zvýšenou teplotou, od ostatních. „Nákazu mohou šířit i bezpříznakoví, nicméně termokamery mají význam při odhalování těch příznakových, kterých je víc,“ vysvětlil epidemiolog IKEMU Petr Smejkal.

Ani po půl roce od objednávky však v mnoha zařízeních stále nefungují. „V současnosti u nás probíhá studie, která má důkladně ověřit jejich použitelnost v klinické praxi (například z hlediska přesnosti měření),“ vysvětloval průtahy mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher. 

Hledáme personál, zajišťujeme studii

Systém termokamer teprve připravují také ve Fakultní nemocnici v Motole, kde mají monitorovat vstupy pro seniory v Centru následné péče, zaměstnance nemocnice a mediky, kteří mají učebny přímo v nemocnici. „Pokud se nám podaří vše zajistit i personálně, měl by systém fungovat na konci září,“ upřesnila mluvčí nemocnice Pavlína Danková. 

Kolaps. Hygiena nestíhá testy a trasování v Praze, byť se lidé snaží sami

Studii i instalaci kamer už dokončila Fakultní nemocnice Brno, ani tam však ještě nejsou v provozu. Jejich nasazení se podle mluvčího nemocnice Pavla Žáry plánuje teprve s možnou změnou vstupu do nemocnice, která se očekává v souvislosti s podzimním nárůstem případů koronaviru. Termokamery zatím nevyužívá ani Fakultní nemocnice Ostrava, která od resortu získala celkem čtyři kusy.

V průběhu září plánuje kamery z ministerstva zprovoznit pražská Nemocnice na Bulovce, kde se během jarní fáze epidemie léčilo nejvíce pacientů s covidem-19 v Česku. „Termokamery jsme testovali v pilotním provozu. Nyní již máme k dispozici potřebný hardware a personálně zajištěný dohled nad výstupy z termokamer,“ uvedl mluvčí nemocnice Filip Řepa.

Instalaci kamer v těchto dnech dokončují také ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde si od nich do budoucna slibují menší omezování návštěv na lůžkových odděleních.

Příchozí s teplotou čeká test

Termokamery z ministerstva tak zatím měří pouze ve čtyřech z devíti českých fakultních nemocnic. Už od června například jedna snímá příchozí pacienty na interním příjmu Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. 

„V případě, že termokamera odhalí u příchozího zvýšenou teplotu, odvede ho zdravotník do připraveného hygienického boxu, abychom minimalizovali riziko přenosu nákazy. Lékaři jej vyšetří, změří mu základní životní funkce a provedou test na covid-19,“ upřesnil postup mluvčí VFN Michal Schneider. 

S respirátorem se karanténě vyhnete, hrozí další omezení, řekl Vojtěch

Na základě výsledků a zdravotního stavu pak pacienta propustí do domácího ošetřování, případné karantény nebo ho hospitalizují přímo v nemocnici. V případě negativního výsledku samozřejmě vyšetří primární příčinu pacientova příchodu do nemocnice. 

Termokamery už několik týdnů úspěšně střeží vstup do brněnského Masarykova onkologického ústavu, na člověka s koronavirem ale zatím nenarazily. „Turniket s termokamerou u nás při vstupu zachytí se zvýšenou teplotou v průměru tři až pět lidí denně. Následně přichází lékař, který pacientovi přeměří teplotu,“ řekl mluvčí ústavu Pavel Kachlík. „Ale nevím o tom, že by u někoho následně odhalili covid-19,“ upřesnil.

S provozem kamer jsou spokojeni i ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně nebo Fakultní nemocnici v Plzni. „Pacient projde kolem termokamery a pokud má teplotu vyšší než 37,5 stupně Celsia, je detekován a zastaven zdravotníkem,“ uvedla mluvčí FN Plzeň Gabriela Levorová s tím, že ani u nich zatím kamery žádného nakaženého člověka neodhalily.

Většinu kamer dodala ministerstvu zdravotnictví firma ze Švýcarska. Hodnotu zakázky na 500 kusů ministerstvo nezveřejnilo, záloha byla podle seznamu faktur ministerstva vyplacených v dubnu 25,8 milionu korun. Inkasovala je firma Avestech ze švýcarského Lucernu. Nákup na jaře kritizovali opoziční politici, zakázku podle nich měla získat raději některá z českých firem. Dvacet kamer následně dodala i česká společnost Workswell. Pětašedesát kusů dohromady z obou zásilek ministerstvo uložilo pro případné budoucí využití ve skladech Správy státních hmotných rezerv.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Novým slovenským prezidentem je Pellegrini. Korčok mu vyčetl kampaň

6. dubna 2024,  aktualizováno  7.4 2:25

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica,...

Klaus závidí Slovákům, že zvolili svého člověka, a ne Aspen Institute

7. dubna 2024  11:20,  aktualizováno  12:29

Do zástupu gratulantů nového slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu se postavil i bývalý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Desítky lidí kolabovaly na pražském půlmaratonu, aktivoval se traumaplán

6. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  19:41

Při sobotním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

Stát dává Bekovi na byt 57 tisíc měsíčně. Jiní ministři dostávají i několikrát míň

13. dubna 2024

Premium Úsporám, kterých se snaží docílit vláda Petra Fialy (ODS), navzdory. Ministerstvo školství proplácí...

Spojenci až na Měsíc. Amerika leští svou letadlovou loď jménem Japonsko

13. dubna 2024

Premium Japonský premiér Fumio Kišida se ve Washingtonu dočkal veleváženého přijetí a nad vybranými...

Íránský útok se blíží. Nedělejte to, USA budou Izrael bránit, vzkázal Biden

12. dubna 2024  21:56

Prezident USA Joe Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Nechal se slyšet, že plánuje...

OBRAZEM: Rozlité chemikálie? S čínským solným jezerem kouzlí odpařování

12. dubna 2024  21:11

Obrazy jako z neuklizené chemické laboratoře nabízí čínské jezero Qinghai, které se rozléhá na...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...