Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. října 2022 Igor

Karanténa měla na psychiku dětí vliv. Školy by na to neměly zapomínat

  15:42
Více než dvouměsíční izolace a s tím chybějící sociální kontakt se svými kamarády může mít na psychiku dětí vliv. Profesní sdružení Učitelská platforma proto vyzývá, aby školy věnovaly tomuto tématu po návratu žáků do lavic speciální pozornost. Pomoci by v tom podle platformy mělo i ministerstvo školství.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Žáci prvního stupně základních škol se po více než dvou měsících vrátili do lavic. Kromě toho, že donedávna museli zvládat výuku na dálku, skrývala situace také další aspekt – děti se nevídaly se svými spolužáky.

Právě to může mít spolu s izolací vliv na jejich psychiku. Učitelská platforma upozorňuje, že by se psychický stav dětí neměl po návratu do škol opomenout, ale naopak by se mu měla věnovat zvýšená pozornost.

S tím by podle profesního sdružení mohlo pomoci ministerstvo školství, a to v případech, kdy si s tím školy nevědí rady.

Měsíce mimo školu

Děti tráví ve škole významnou část života. Během dne se kromě učení také setkávají se svými kamarády a vrstevníky. Uzavření škol z vládního zařízení tento sociální aspekt vymazal.

Podle předsedkyně Učitelské platformy Petry Mazancové tím utrpí třídní kolektivy. Kromě toho, že se děti nevídají ve škole, také přijdou o školní výlety, které utužují vztahy. Ty se totiž konají zpravidla na konci školního roku.

Dalším negativem může být neúplné zakončení ročníku. Například pokud žáci dostanou od následujícího roku nového třídního učitele či učitelku nebo přechází na druhý stupeň nebo na střední školu. Nemohou se tak ve třídě řádně rozloučit.

Někde za asistence policie. Školy se obávají náporu žáků prvního stupně

Podle Učitelské platformy by se školy neměly okamžitě po návratu dohnat zameškanou látku. Dětem by se podle ní měl dát prostor na adaptaci. „Trochu se obáváme, aby učitelé neměli tendenci hned dohánět učivo. Já si myslím, že dobrý pocit těch dětí je důležitý proto, aby se vůbec mohly nějak efektivně učit,“ tvrdí Mazancová.

Pro děti, které se vrací až v září, bude navíc také komplikované znovu si zvyknout na školní režim, protože strávily posledních několik měsíců doma. O to větší skok to bude pro studenty nastupující na střední školu.

Pro některé žáky je zároveň škola bezpečným místem. Jde o děti, které mají problémy v rodině, jež karanténa mohla eskalovat. „Děti se z toho problematického prostředí pak nemají kam uchýlit,“ vysvětluje  školní psycholožka ze Základní školy Mohelnice, Mlýnská Jana Rozsypalová.

Školy musí být připravené

Přechod zpátky na standardní výuky by měl být plynulý, míní učitelé z platformy. Nemělo by se tedy stát, že se najede okamžitě na výuku, protože nejde o běžnou situaci. Školy by se na to podle sdružení měly připravit.

Platforma se zároveň domnívá, že by bylo dobré, kdyby se ve věci více angažovalo ministerstvo školství. „V České republice je dobrým zvykem, že se dává velká volnost školám. A nám by přišlo dobré, kdyby ministerstvo v tomto udávalo nějaký dobrý tón a třeba vyzvalo školy, aby to dělaly,“ říká předsedkyně platformy.

„Ne aby to školám bylo nařízeno, ale aby na to minimálně byly upozorněny. Aby měly nějaké metodické podněty, jak to mají udělat,“ dodává.

Zároveň apeluje na učitele a ředitele škol, aby po návratu nejdříve poskytovali třídnické hodiny. „Docela vhodně se to dá ošetřit tím, že se ten první týden školy ponechá učiteli více času s jeho třídou,“ vysvětluje Mazancová, která věří, že to ve výsledku dětem může pomoci dobře se adaptovat zpět na školní prostředí.

Jakmile se vrátí k výuce, měli by si látku probíranou v předchozích měsících zopakovat. Tím se zamezí, že přijdou o pevné základy nutné k dalším znalostem.

Nedostatek školních psychologů

Přechod z dlouhotrvající dálkové výuky na tu fyzickou může žákům značně ulehčit školní psycholog. Ten může učitelům poradit, jak k dětem přistupovat s ohledem na jejich momentální psychiku.

„Já si myslím, že školní psycholog může hodně ulevit učitelům, upozorňovat je třeba na některé věci, kterých si oni nemusí všimnout nebo na ně můžou v tom procesu zapomenout,“ vysvětluje školní psycholožka Rozsypalová.

Do škol se 8. června mohou vrátit i žáci druhého stupně základních škol

„Problémem je v tom, že na spoustě škol školní psycholog není a místo toho tuto agendu dělá výchovný poradce nebo metodik prevence, kteří toho sami mají hodně,“ dodává.

Školní psychologové jsou financováni skrze tzv. šablony. Zjednodušeně řečeno jde o dotace na podporu škol. Ne každá škola si ale musí vybrat financování zrovna této pozice. Ministerstvo ale nejspíše požadavky platformy nevyslyší. Stejně tak neplánuje větší podporu školních psychologů, ta momentální je podle resortu dostatečná.

„V českých školách je ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva školství financováno více než 2160 psychologů a sociálních pedagogů,“ uvedla mluvčí resortu Aneta Lednová.

„Dětským klientům je k dispozici síť školských poradenských zařízení zahrnující 51 pedagogicko-psychologických poraden se 160 odloučenými pracovišti v regionech pro zajištění dostupnosti. Ministerstvo školství zajišťuje jejich metodické vedení,“ dodala.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne 30. září a 1. října.

Ubráníme se srážce s asteroidem? Čeští vědci prozradili první výsledky mise DART

  • Nejčtenější

Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10....

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Visingr: Putin může padnout každým dnem, čelí obřímu tlaku nacionalistů

Rozstřel Rusové sice válku proti Ukrajině podporují, ale sami válčit nechtějí. Svědčí o tom problémy, s nimiž se potýká ruská...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Senátní volby: jasná výhra Spolu, ANO má klub, Vystrčil porazil Nagyovou

Sledujeme online Vládní koalice Spolu přesvědčivě porazila opoziční hnutí ANO v letošních senátních volbách, z nichž expremiér Andrej...

Byl to střet bezpráví s polistopadovým kartelem, řekl o volbách Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš pogratuloval vládní koalici k výhře v senátních volbách. Souboj mezi Janou Nagyovou a...

Putinův kritik Zubov opustil Rusko, bude učit na Masarykově univerzitě v Brně

Ruský historik Andrej Zubov, známý svým nesouhlasem se současnou vládou v Rusku, míří přes Finsko do Brna. Bude učit na...

Jednoznačný výsledek. Prohrál Babiš, vyhrála demokratická ČR, řekl Fiala

Nadšení zavládlo ve štábu SPOLU. V soubojích s opozičním ANO se prosadili kandidáti vládních stran s jedinou výjimkou...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...