Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Školy se chystají na návrat žáků, přísná pravidla splní s vypětím sil

  6:16
Do řady mateřských škol na jižní Moravě se po mnohatýdenní pauze vrátily děti. Příští pondělí je budou následovat i školáci, pro něž se otevřou první stupně základních škol. I když je nástup dobrovolný, podle informací od ředitelů dorazí do lavic někde až tři čtvrtiny žáků.
V pondělí zamíří na první stupeň brněnské základní školy v Antonínské ulici...

V pondělí zamíří na první stupeň brněnské základní školy v Antonínské ulici zhruba dvě třetiny žáků. Na otevření se nyní připravují. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Děti do školy nastoupí navzdory tomu, že je kvůli obavám z dalšího šíření koronaviru nutné dodržovat přísná hygienická opatření.

Radnice tak nyní do školních budov rozmisťují vše potřebné, aby nařízení vlády dodržely. „Zásadní bylo zajištění ochranných pomůcek, tedy roušek, štítů, teploměrů a rukavic, a také dezinfekce a stojanů. Všeho máme dostatek, a tak můžeme školy i školky s klidným svědomím otevřít,“ hlásí například starosta Znojma Jan Grois (ČSSD).

Brno pro své zhruba dvě stovky mateřských a základních škol muselo pořídit výbavu za víc než milion korun. „Do každé třídy v mateřinkách jsme poslali sto kusů roušek a rukavic. Na první stupeň základních škol připadne sto kusů roušek na třídu, k deváťákům polovina,“ upřesňuje náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Roušky musí školáci mít povinně jen ve společných prostorách. Ve třídě si je můžou sundat, tedy pokud dodrží předepsanou vzdálenost. To v praxi znamená, že každý bude sedět v jiné lavici. Ne všude je to však možné.

„V řadě místností nejsme schopní zajistit bezpečný rozestup žáků. Ostatně vyučovací metody, které na naší škole převažují, to často ani neumožňují,“ říká Rostislav Novotný, ředitel brněnské školy v Gajdošově ulici, kde uplatňují například Montessori výuku.

Děti si tady tak zřejmě budou muset zčásti nasadit roušky i při výuce. „Je nesmyslné, že ve stejný den, kdy se otevírají koupaliště, hotely a vlastně všechno, navíc lidé venku nemusí nosit roušky, tak my se ve školách budeme řídit přísnými pravidly vymyšlenými už před více než měsícem, kdy byl svět úplně jinde,“ prohlásil Novotný.

Přesto rodiče požádal, aby děti do školy poslali. Zapojit musí více než 50 pedagogických pracovníků. Další asi dvacítka – a jsou mezi nimi také ti, kteří patří do rizikové skupiny – povede dálkovou výuku z domu pro druhý stupeň.

Šachy s online výukou

Tu ale bude nutné omezit, což plánuje i břeclavská základní škola ve Slovácké ulici. Odučit plnohodnotně prezenční i online lekce je podle vedení školy se současným počtem kantorů nereálné.

To v Hustopečích v Nádražní ulici doufají, že stihnou obojí. První stupeň zde navštěvuje 190 dětí. „V průměru to znamená 23 na třídu. V každé z nich by se tak dětem mohli věnovat dva lidé,“ naznačuje ředitelka Ivana Matějíčková, že učitel by mohl mít k ruce i „asistenta“.

Škola chce zachovat online výuku také pro děti, které zůstanou doma. „Ideálně dvakrát denně bychom chtěli mít online vstupy,“ říká ředitelka. Pedagog podle plánu odučí část látky pro děti přítomné ve škole, pak program ve třídě přebere asistent a kantor se přes internet zaměří na „domácí“ děti.

Ředitelé potvrzují, že velkou roli při rozhodování rodičů, jestli poslat školáky zpět, sehrál i fakt, zda jejich skupinku povede třídní učitel, na kterého jsou zvyklí. To je ale zvláště na větších školách nereálné.

„Nastavené podmínky nasvědčují tomu, že se to zcela nepodaří. Uvažme, že ve škole neexistuje žádná třída, která má patnáct a méně žáků. To znamená, že třídu při vyšším zájmu musíme vždy rozdělit. Dále musí škola zajistit paralelní fungování prezenční výuky ve škole a distanční výuky na dálku,“ vysvětluje ředitel brněnské základní školy Antonínská Libor Tománek.

Podle něj v pondělí dorazí na první stupeň téměř dvě třetiny žáků, které rozdělí do třinácti dopoledních a sedmi odpoledních skupin.

Menší školy mají v tomto směru výhodu. Třeba v Ratíškovicích na Hodonínsku zůstane počet tříd zachován v podstatě na stejném počtu jako před koronavirovou epidemií. „Máme šťastné počty, o to je návrat do školy snazší,“ usmívá se zdejší ředitel Josef Hanák.

V každé třídě prvního stupně je totiž za normálního stavu pouze 16 až 20 žáků. Prezenčně se budou učit základní předměty – český jazyk, angličtinu a matematiku, u prvňáků a druháků pak také prvouku. Ostatní předměty zůstanou i nadále v režimu distančním, úkoly budou děti plnit doma.

Hotový už je také rozpis, v jakém pořadí budou konkrétní skupinky přicházet do budovy školy. „První skupinka dorazí v osm hodin, poslední v deset. V takovém pořadí se vydají i na obědy,“ poznamenává Hanák.

Nicméně také menší školy v kraji často řeší problém s nedostatkem kantorů. Třeba na základní školu v Hruškách na Břeclavsku má příští pondělí zamířit většina dětí. „Pokud bych měla rozdělit všechny třídy, vznikne devět skupinek, ale k dispozici mám pouze sedm pedagogů,“ vypočítává ředitelka Svatava Bradávková.

Opatření na základních školách od 25. května

  • Žáci prvního stupně mohou opět zamířit do lavic od příštího pondělí, návrat do škol je dobrovolný.
  • Budou rozděleni do skupin s maximálním počtem 15 žáků na každou z nich.
  • U větších škol musí žáci z jednotlivých skupin přicházet do školy postupně podle předem daného rozpisu.
  • Děti první den přinesou do školy vyplněné čestné prohlášení o bezinfekčnosti, jinak nebudou do budovy vpuštěny.
  • Ve společných prostorách musí všichni nosit roušky.
  • Každý žák si s sebou každý den přinese minimálně dvě roušky a sáček na jejich uložení. Roušku může ve třídě sundat, pokud je dodržen dvoumetrový odstup.
  • Nejčtenější

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dělníci se denně sápou do kopce, líčí záchranu Děviček jejich milovník

Děvičky jsou jeho celoživotní srdcová záležitost. Jako rodák z blízkých Starovic, kterého fascinuje historie, archeologie a genealogie, navštěvuje jihomoravskou ikonu od dětství. Přestože více než tu...

20. července 2024  12:15

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Brněnští lovci zatmění využili letoun NASA, vyfotili i oranžovou kometu

Nejen ze země, ale premiérově také ze vzduchu pozorovala dubnové zatmění Slunce ve Spojených státech a Mexiku skupina vědců z Vysokého učení technického v Brně. Letadlo podobné špionážnímu stroji...

23. července 2024  16:55

Po srážce dodávky se třemi auty je osm zraněných, mezi nimi tři děti

Silnice I/50 poblíž Slavkova u Brna na Vyškovsku byla několik hodin neprůjezdná poté, co se zde v kopci srazila dodávka se třemi osobními auty. Na místo nehody vyjeli policisté, hasiči i záchranáři...

23. července 2024  11:46,  aktualizováno  15:11

V Brně odchovali vzácné ptáky z barevných vajec, servírují jim i trus rodičů

Po dlouhých osmatřiceti letech se podařilo v Česku odchovat mláďata tinamy koroptví, což je nenápadný pták s velmi nápadně zbarvenými vejci. V brněnské zoo se mají k světu tři tato ptáčata, jejichž...

23. července 2024  14:06

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...