Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Covid je nebezpečný i mladým, rizikoví se mají víc chránit, říká Beneš

  18:40
Tisíce testů denně a s nimi tisíce pozitivních výsledků i rekordní přírůstky. Nejvíce nakažení jsou mladí lidé, u kterých je většinou mírnější průběh. „Chránit je třeba ale všechny, těžký průběh měl i devatenáctiletý mladík. Rizikové skupiny by mohly místo roušek nosit respirátory,“ říká přednosta Infekční kliniky 3. Lékařské fakulty UK Nemocnice Na Bulovce Jiří Beneš.

Odběrové místo na testování na onemocnění covid-19 v areálu Oblastní nemocnice Kladno. (15. září 2020) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Virus se chová zvláštně a dosud podle Beneše není úplně adaptovaný na člověka. Klasické viry mají zpravidla jeden typický klinický obraz nemoci, v tomto případě jich je možných několik. Dá se tedy říct, že virus v lidském organismu vyvolává takové změny, jaké mu imunitní systém dovolí.

Většina lidí, co u nás zemřela na covid, přišla po svých, říká primář

U vzniku nemoci hraje velkou roli zdatnost a stav imunity jedince, ale i velikost virové nálože, kterou dostane. Těžký průběh mohou mít i mladí a zdraví lidé. Typicky například zdravotníci, jejichž případy známe jak ze zahraničí, tak od nás. Rizikových faktorů je celá řada a hlavní není jen věk.

„Měli jsme devatenáctiletého pacienta, který neměl žádné rizikové faktory. Nebylo zřejmé, proč by měl mít závažnou formu onemocnění, pro kterou skončil na intenzivní péči. Pravděpodobně to bylo podle mého proto, že hrál hodně na klarinet a mechanika dýchání, která je s tím spojená, vedla k projevu těžší formy. Takže i takové věci hrají roli,“ upozornil Beneš na blokové přednášce pořádané Univerzitou Karlovou.

Podle něj není také správné označit rizikové obyvatele, kteří by se měli chránit, a ostatní nechat volně bez opatření a promořit ho.

„I u zdravých lidí může velká infekční dávka vyvolat závažné onemocnění. I ti zdraví musí být opatrní a nemůžou být nezodpovědní. Nošení roušek v tuto chvíli považuji za správné rozhodnutí. Musí se chránit všichni, ale starší lidé by se mohli chránit více. Například mít místo roušek respirátory, nechodit tolik mezi ostatní lidi a dodržovat sociální distanc,“ dodal.

Jde o intenzivní šíření

Největší komunitní přenos v Česku nyní probíhá v Praze a Středočeském kraji. Podle ředitele Ústav zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška jde narůstající a intenzivní šíření nemoci covid-19.

PŘEHLEDNĚ: Střídavá výuka, zavřená kina či zoo. Jaká jsou nová opatření?

„Nedaří se dotrasovávat a možná ani pojmenovávat všechny clustery, nálož v populaci tudíž začíná být nekontrolovaná. Celé září skončilo zhruba 46 tisíci pozitivně diagnostikovaných. To je ale ze scénářů, které jsme očekávali, ten ještě relativně dobrý. Nejlepší byl scénář do 30 tisíc pozitivně diagnostikovaných,“ říká ředitel ÚZIS Ladislav Dušek s tím, že situace je zvládnutelná, jen to není dobrý výhled na měsíc říjen.

Denně se počet testů pohybuje pod hranicí 20 tisíc. Na tak velký počet testů ale roste i množství pozitivních záchytů. To dokazuje, že se nemoc v populaci šíří a je potřeba to zbrzdit. Jinak by se mohly zahltit nemocnice, především lůžková péče.  

„Trend růstu je u nás jedním z největších, ne-li největší v Evropě. Narůstá také mortalita. Procenta jsou sice stále nízká, ale s narůstajícími přírůstky už se jedná o významné podíly. Zhruba 40 až 45 procent hospitalizací probíhá krátkou dobu, pacienti nemají vysoce intenzivní péči ani podporu dýchání. Stále ale do nemocnic proudí více lidí, než je z nich propouštěno,“ vysvětlil data biostatistik Dušek 

Zdravotnictví nebylo posledních 30 let vůbec připravované na sběr dat v reálném čase. Nebyl řetězec žádanka o odběr, odběr, výsledek a předání hygienickým stanicím a praktickým lékařům,“ vypočítává ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Další z možností pro dohledávání kontaktů je sebetrasování, které funguje teprve týden. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové je z toho ještě málo zpětné vazby, ale ukazuje se, že to zrychluje hovory s danými kontakty.

„Do elektronického formuláře může člověk předem vyplnit svoje další kontakty, což pomůže krajské hygienické stanici. Pracujeme na tom, aby se samotrasovací údaje automaticky přepisovali do ‚navolávacího’ systému a nemuseli je hygienici přepisovat ručně,“ upřesnila Rážová.

Modely se s předpovědí trefují

Nejvíce pozitivních je mezi věkovou skupinou 15-25, kdy jsou tam i žáci středních škol. Velmi rychle šla nákaza nahoru ve věku 15-19 let, vysoce riziková kohorta je to i v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Skoro 80 procent nově diagnostikovaných má mírný až bezpříznakový průběh. Hospitalizovaných jsou čtyři procenta, jedno procento má těžký průběh nemoci, což je zhruba čtvrtina z hospitalizovaných, úmrtí je méně než 0,7 procenta.

„Modely předpovídaly, že se na začátku září bude s příchodem školního roku nákaza šířit více a predikce se i poměrně přesně vyplnila. Čísla byla očekávaná, ale neznamená to, že jsou nezvratná. Modely ukazují, jak se s opatřeními sociálního distancu, ochranných prostředků a zvýšené hygieny nákaza zbrzdí, i tak ale budou denní nárůsty kolem pěti tisíc,“ vysvětlil Dušek. Proč se vláda s načasováním nařízení neřídila modelů více nevysvětloval. „Zásadní je dynamika. Pokud ji budeme kontrolovat, dá se s nemocí normálně žít i se zachováním fungující ekonomiky. Virus tady bude dál,“ dodal.

GRAF: Vývoj denního poměru (v %) počtu osob s nově prokázaným onemocněním a celkového počtu provedených testů (včetně opakovaných testů u stejné osoby)

Koordinátoři se snaží předpovědět, na co se mají nemocnice připravit v následujících 14 dnech. Předpovídá se více hospitalizovaných, což je důležité pro kapacity lůžek či kolik rizikovějších pacientů se dá očekávat. Počet hospitalizovaných roste rychleji, ale je méně vážných stavů.

Modernizace po 30 letech

„České zdravotnictví nebylo posledních 30 let vůbec připravováno na sběr dat v reálném čase. Neumělo sbírat data v řetězci žádanka o odběr, odběr, výsledek a předání hygienickým stanicím a praktickým lékařům. To všechno musí běžet v reálném čase a je to pro nás zcela nové,“ vypočítával postupy Ladislav Dušek.

Data o léčbě pacientů se sbírala se zpožděním šesti měsíců až devíti měsíců. Například onkologický registr je se zpožděním jednoho roku. 

„V této mašinérii, kdy nejsou ani jednotící standardy pro laboratoře, je sbírání dat úplně nový zážitek. Na systém jsou teď kompletně napojené záchranné služby, všechny relevantní nemocnice, a momentálně dokončujeme napojení všech sociálních zařízení. Současný systém se v budoucnu bude muset hodně dodělat. Mohlo se na něm dělat léta,“ uzavírá ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Johnson i Pelosiová. Fiala v Kongresu mluvil s vlivnými, uctil Havlův odkaz

16. dubna 2024  20:25,  aktualizováno  17.4

Od zvláštní zpravodajky ve Washingtonu Podpora Ukrajiny, Izraele a Tchaj-wanu, nutnost transatlantické spolupráce, ale také dodávky LNG -...

Ministr Bek si dává proplácet byt, je o desítky tisíc korun dražší než sousedů

17. dubna 2024

Premium Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) má nejen nejdražší služební bydlení v metropoli ze všech členů...

Piepergate sráží šance Leyenové získat znovu post. A kontroverzí přibývá

17. dubna 2024

Premium Šéfka evropské exekutivy Ursula von der Leyenová dává všem jednoznačně najevo, že najisto počítá i...

Nebyl bych objektivní, ošívají se vybíraní porotci nad Trumpem a pornoherečkou

16. dubna 2024  19:47,  aktualizováno  22:05

Do procesu s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem bylo dnes vybráno prvních šest z 12...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...