Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česku hrozí ztráta dotací kvůli Babišovi, míní dva europoslanci. Premiér to odmítá

  16:32
Pokud se potvrdí střet zájmů premiéra Andreje Babiše, hrozí podle europoslanců Stanislava Polačáka ze STAN a Jiřího Pospíšila z TOP 09, že bude Česku zastaveno čerpání evropských fondů. Babiš už dříve pochybení odmítl s odkazem na analýzu ministerstva spravedlnosti. Ta ale podle Pospíšila nemá váhu.

Premiér Andrej Babiš rozvíjí svůj plán, že by měla v Praze vzniknout jedna vládní čtvrť, kam by se přestěhovali ministři a úředníci. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Právníci Evropské komise soudí, že je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů kvůli čerpání fondů z Evropské unie. Podle uniklé zprávy má Babiš zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu, který vložil do svěřenského fondu, a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu.

Přestože to sám Babiš odmítá, stačí podle europoslance Stanislava Polčáka (STAN) pouhé podezření, že tomu tak je, aby to mohlo mít negativní dopad na Českou republiku.

Pokud by se střet zájmů potvrdil, hrozí podle něj a europoslance a předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila, že by Česku bylo zamezeno v čerpání evropských dotací.

Podle Polčáka má předseda vlády tři možnosti, jak současnou situaci řešit. „Definitivně odstřihne od společnostmi Agrofert a od svěřeneckých fondů a nebude tak příjemcem benefitů, které pro něj z toho plynou. Agrofert také může přestat přijímat dotace,“ popsal europoslanec. Třetí variantou je, aby Babiš odstoupil z čela Rady pro evropské strukturální a investiční fondy, která je konečným monitorovacím orgánem rozdělování příjmů z evropských fondů.

Pospíšil zároveň vyzval Babiše, aby zveřejnil konkrétní podobu zakladatelského statutu svých svěřenských fondů, aby bylo zřejmé, že není konečným příjemcem výhod ze svých svěřenských fondů. A zároveň také zveřejnil dopis, který mu kvůli možnému střetu zájmů měl za Evropskou komisi zaslat komisař pro rozpočet EU Günther Oettinger.

Andrej Babiš už o víkendu odmítl, že by byl ve střetu zájmů a zároveň v pondělí uvedl, že různí poslanci to jistě využijí k jeho napadení, přestože žádné oficiální stanovisko od Evropské komise vláda ani on jako premiér nedostal.

„Já jsem osobně Komisi zaslal svůj dopis, na devíti stránkách jsem odmítl tvrzení Transparency. Postupoval jsem podle českých zákonů,“ uvedl včera premiér s tím, že to dokládá i analýza ministerstva spravedlnosti.

Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) analýza ukazuje, že svěřenský fond jako záruka nestrannosti premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše dostačuje a předseda vlády postupoval podle českého práva. Evropskou legislativu dokument neřešil.

S využitím analýzy ministerstva pro argumentaci nesouhlasí bývalý ministr spravedlnosti Pospíšil. „Vyjádření ministra spravedlnosti má pouze politický charakter. Nemůže dělat posudky, zda někdo porušuje české a evropské právo. Ministr svému premiérovi poskytl alibi, ale ministerstvo nemá právo ani odborníky něco takového vydávat,“ míní Pospíšil. Jediným, kdo může říct, zda bylo porušeno české právo, je podle něj soud.

Předseda STAN Petr Gazdík k vystoupení obou europoslancům uvedl, že nejde o politický útok na premiéra, ale vyjádření obav z negativních finančních dopadů na Česko.

O víkendu unikla do médií zpráva právní služby Evropské komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů. Zpráva uvádí, že Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování. Podle zprávy hrozí, že Česko bude muset uhradit přinejmenším část z 82 milionů eur (2,1 miliardy Kč), které byly Agrofertu vyplaceny letos. Vrácení dotací už v pondělí odmítla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

OBRAZEM: Tři tisíce naháčů oslavily zimní slunovrat plaváním v ledové řece

21. června 2024  13:16

Nepřemýšlejte, vezměte s sebou kamaráda a před a po si oblečte dva páry ponožek. Tak si navzájem...

Poslanci hlasují o korespondenční volbě, šanci vystoupit nemělo 56 poslanců

21. června 2024  5:23,  aktualizováno  13:15

Přímý přenos Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš při volbách dostanou šanci poslat svůj...

KOMENTÁŘ: Válka civilizací, kde jde o moc. Nechybí Západu pud sebezáchovy?

21. června 2024

Premium Liberální demokracie? Mír a pohoda? Tyto časy jsou pryč, svět se mění. Rusko dnes útočí na...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  12:47

Chorvatská policie vyšetřuje 46letého občana Česka v souvislosti se středečním výbuchem u města...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...