Česku hrozí ztráta dotací kvůli Babišovi, míní dva europoslanci. Premiér to odmítá

  16:32aktualizováno  16:32
Pokud se potvrdí střet zájmů premiéra Andreje Babiše, hrozí podle europoslanců Stanislava Polačáka ze STAN a Jiřího Pospíšila z TOP 09, že bude Česku zastaveno čerpání evropských fondů. Babiš už dříve pochybení odmítl s odkazem na analýzu ministerstva spravedlnosti. Ta ale podle Pospíšila nemá váhu.

Premiér Andrej Babiš rozvíjí svůj plán, že by měla v Praze vzniknout jedna vládní čtvrť, kam by se přestěhovali ministři a úředníci. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Právníci Evropské komise soudí, že je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů kvůli čerpání fondů z Evropské unie. Podle uniklé zprávy má Babiš zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu, který vložil do svěřenského fondu, a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu.

Přestože to sám Babiš odmítá, stačí podle europoslance Stanislava Polčáka (STAN) pouhé podezření, že tomu tak je, aby to mohlo mít negativní dopad na Českou republiku.

Pokud by se střet zájmů potvrdil, hrozí podle něj a europoslance a předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila, že by Česku bylo zamezeno v čerpání evropských dotací.

Podle Polčáka má předseda vlády tři možnosti, jak současnou situaci řešit. „Definitivně odstřihne od společnostmi Agrofert a od svěřeneckých fondů a nebude tak příjemcem benefitů, které pro něj z toho plynou. Agrofert také může přestat přijímat dotace,“ popsal europoslanec. Třetí variantou je, aby Babiš odstoupil z čela Rady pro evropské strukturální a investiční fondy, která je konečným monitorovacím orgánem rozdělování příjmů z evropských fondů.

Pospíšil zároveň vyzval Babiše, aby zveřejnil konkrétní podobu zakladatelského statutu svých svěřenských fondů, aby bylo zřejmé, že není konečným příjemcem výhod ze svých svěřenských fondů. A zároveň také zveřejnil dopis, který mu kvůli možnému střetu zájmů měl za Evropskou komisi zaslat komisař pro rozpočet EU Günther Oettinger.

Andrej Babiš už o víkendu odmítl, že by byl ve střetu zájmů a zároveň v pondělí uvedl, že různí poslanci to jistě využijí k jeho napadení, přestože žádné oficiální stanovisko od Evropské komise vláda ani on jako premiér nedostal.

„Já jsem osobně Komisi zaslal svůj dopis, na devíti stránkách jsem odmítl tvrzení Transparency. Postupoval jsem podle českých zákonů,“ uvedl včera premiér s tím, že to dokládá i analýza ministerstva spravedlnosti.

Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) analýza ukazuje, že svěřenský fond jako záruka nestrannosti premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše dostačuje a předseda vlády postupoval podle českého práva. Evropskou legislativu dokument neřešil.

S využitím analýzy ministerstva pro argumentaci nesouhlasí bývalý ministr spravedlnosti Pospíšil. „Vyjádření ministra spravedlnosti má pouze politický charakter. Nemůže dělat posudky, zda někdo porušuje české a evropské právo. Ministr svému premiérovi poskytl alibi, ale ministerstvo nemá právo ani odborníky něco takového vydávat,“ míní Pospíšil. Jediným, kdo může říct, zda bylo porušeno české právo, je podle něj soud.

Předseda STAN Petr Gazdík k vystoupení obou europoslancům uvedl, že nejde o politický útok na premiéra, ale vyjádření obav z negativních finančních dopadů na Česko.

O víkendu unikla do médií zpráva právní služby Evropské komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů. Zpráva uvádí, že Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování. Podle zprávy hrozí, že Česko bude muset uhradit přinejmenším část z 82 milionů eur (2,1 miliardy Kč), které byly Agrofertu vyplaceny letos. Vrácení dotací už v pondělí odmítla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Exministr byl odsouzen k roční podmínce. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz