Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přepad muničního skladu s Pandurem předvedla armáda na akci Bahna v Brdech

  23:58
Ukázka přepadu muničního skladu nepřítele s pomocí kolových bojových vozidel Pandur, výstřely protitankových střel nebo akce zásahové jednotky policie při přepadení transportu cenin. To vše bylo v sobotu na programu 31. ročníku akce Bahna neboli Dne pozemního vojska Armády České republiky, který patří k největším prezentacím armády na veřejnosti.

Pravidelně se Den pozemního vojska koná na tankodromu u Strašic v Brdech. Akce, kam pravidelně přijíždí kolem 50 tisíc diváků, se kvůli pandemii loni nekonala vůbec, letos tu bylo diváků jen několik desítek.

O ukázky bojové techniky, hasičů či policistů ale zájemci nepřišli, protože organizátoři zorganizovali on-line přenos. Ten mohli diváci sledovat od 10:00 do 15:30.

Ukázku bojových vozidel Pandur komentoval Kapitán Štěpán Malast ze 4. brigády rychlého nasazení. „Vidíte ukázku přepadení muničního skladu nepřítele, tedy násilného vniknutí do budovy. Mechanizovaná četa, kterou diváci vidí před sebou, dostala za úkol vniknout do muničního skladu, eliminovat nepřítele a muniční sklad vyhodit do povětří,“ popsal Malast. Diváci viděli i zraněné, které spolubojovníci ze muničního skladu odnášeli. Naštěstí to bylo jen jako.

Den pozemního vojska Bahna 2021 s ukázkami historické techniky se konal 26. června 2021 v obci Strašice na Rokycansku. Na snímku historický tank M4 Sherman.

„Vidíme simulaci výstřelů protitankových řízených střel Spike, je to jedna ze zbraní Panduru, a to vedle 30milimetrového kanonu a spřaženého kulometu ráže 7,62 mm krát 51,“ konstatoval Malast.

Připomněl, že 4. brigáda rychlého nasazení, hovorově Brnka, disponuje všemi osmi typy vozidel Pandur, které jsou v armádě ČR. V ukázce byly přítomné tři typy. „Zcela vlevo je průzkumný Pandur s lokátorem, dál je tam Pandur bojový a velitelský. Dalším typem je Pandur zdravotní, velitelsko-štábní, spojovací a ženijní, které jsme obdrželi minulý rok,“ sdělil Malast.

Přiblížil, že pevná osádka Panduru je tříčlenná. Skládá se z velitele, řidiče a střelce operátora. „Vzadu je roj vojáků, který sesedá, dohromady se do panduru vejde až 11 lidí,“ doplnil.

Den pozemního vojska Bahna 2021 s ukázkami historické techniky se konal 26. června 2021 v obci Strašice na Rokycansku. Na snímku je obrněný transportér Pandur II.

Hasiči divákům předvedli vyprošťování dvou zraněných z osobního vozidla, které narazilo zezadu do nákladního automobilu. Museli speciální technikou vypáčit dveře, ustřihnout střechu, až poté mohli zraněné předat záchranářům.

Policie ČR předvedla zásah při přepadení transportu cenin, kdy svůj um předvedla zásahová jednotka za podpory letecké služby, která přiletěla vrtulníkem střední kategorie Bell 412. Celou dobu přepadení, který začal přehrazením trasy konvoji převážejícího ceniny, byla slyšel střelba. Zásahová jednotka musela přivolat vrtulník, z kterého slanili další policisté.

Velitel zásahové jednotky major Vladislav Tyburec k akci, která připomínala záběry z akčního filmu, uvedl, že zásahová jednotka eviduje ročně na 150 výjezdů. „Používá samonabíjecí pušky, samopaly, samonabíjecí pistole, brokovnice, vrhače či imitující prostředky,“ konstatoval Tyburec, kterého bylo hůře slyšet, protože v pozadí na tankodromu zněla střelba slepými náboji.

Vězeňská služba zase předvedla zadržení uprchlého vězně s pomocí psa a zásah při vzpouře vězňů, při kterém se pes ukázal také jako výborný pomocník vedený psovodkyní.

Ujíždí nám vlak s protivníky i se spojenci, varoval generál Opata

Na akci se představilo i největší vojenské nestátní muzeum v Česku - Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, které se na pořádání akce Bahna spolupodílí a jehož historická technika byla v sobotu na tankodromu také k vidění.

V muzeu, které je v této době otevřené každý den, je k vidění technika československých jednotek ze západní fronty, vozy sovětské armády z východní fronty, vozidla německé branné moci či automobily, které používala Československá lidová armáda v době Varšavské smlouvy za minulého režimu. Pod přístřešky i na volném prostranství je zde zaparkováno na 190 kusů historické vojenské techniky.

Šéf muzea František Koch se s nadsázkou pochlubil, že o techniku měl zájem i někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. „Když zjistil, jak to tu funguje, řekl, pane Koch, kdyby někde něco šustlo, víme o vás,“ smál se Koch. Většina vozidel je totiž provozuschopných.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Nepoučíme se. Základem zdraví má být životní styl, ne léky, říká Špičák

27. května 2024  14:22

Pandemie plně odhalila křehkost a zranitelnost moderní civilizace, přesto se Češi zdravějšímu...

KOMENTÁŘ: Zachrání Zaorálek sociální demokracii?

27. května 2024  14:20

Je to překvapivé i paradoxní, když politická pravice a jí blízcí komentátoři volají po posílení...

Muže viní, že spolubydlícímu rozmlátil hlavu a bodal ho. Je to absurdní, tvrdí

27. května 2024  14:14

Třináct let vězení požaduje státní zástupce pro Martina Krutého obžalovaného z předloňské vraždy...

Nemáme na život, říkají zaměstnanci soudů a jdou do stávky. Co vše se omezí?

27. května 2024  14:10

Uzavření informačních center a podatelen soudů, odročení některých jednání, žádná možnost nahlížet...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...