Středa 25. května 2022, svátek má Viola
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 25. května 2022 Viola

Nákup bévépéček jde znovu na vládu. Obrana je bude splácet 7 let

  17:16
Nejdražší armádní zakázku na nákup 210 pásových obrněných vozidel za 50 miliard korun znovu projedná vláda. Ministerstvo obrany chce prodiskutovat změnu harmonogramu dodávek nových obrněnců a především prodloužení doby splátek. Přezbrojení novými vozidly chce splácet sedm let. Má to snížit zatížení obranného rozpočtu.

Obrněnce CV90, Lynx a ASCOD pro testování ve Vyškově (27. dubna 2021) | foto: Armáda ČR

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) je pro armádu a obranyschopnost České republiky nahrazení zastaralých sovětských bojových vozidel pěchoty klíčovým projektem.

„Pokračujeme v něm, přestože nás podobně jako celou společnost limituje koronavirová situace. A protože od začátku postupujeme maximálně transparentně, chci nyní vládu informovat o aktuálním stavu,“ uvedl Metnar.

Na jedné z nejbližších schůzí v květnu proto bude kabinet znovu o pořízení bojových vozidel pěchoty (BVP) jednat. Materiál má shrnout současný stav a především informovat o změně harmonogramu dodávek a plateb. Bezprostředně po schválení materiálu chce ministerstvo obrany oslovit všechny tři zbývající výrobce, aby podali finální nabídky na dodávky.

Ty by měly být oproti původnímu plánu prodlouženy o dva roky a měly by probíhat v letech 2023-2027. Upravený finanční model pak prodlužuje financování na 7 let, konkrétně na roky 2022-2028. Rozložení původně plánovaných plateb v delším čase má snížit zatížení rozpočtu ministerstva obrany v jednotlivých letech.

Česko spojencům z NATO slíbilo, že těžkou brigádu vyzbrojenou právě novými obrněnci, bude mít k dispozici v roce 2026.

Ascod, CV9O a Lynx jdou do boje. Obrana začne testovat pásové obrněnce

Současně tento týden začaly důkladné testy všech tří nabízených obrněnců. Zkoušky potrvají takřka šest týdnů a mají ověřit, zda nabízená vozidla splňují parametry, které vojáci požadují.

O zakázku se ucházejí britsko-švédský výrobce BAE Systems/Hägglunds AB s vozidlem CV90, americký General Dynamics European Land Systems (GDELS) s obrněncem ASCOD a německý koncern Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx.

Podpis smlouvy byl původně plánován již na rok 2019, nyní ministerstvo uvádí přelom třetího a čtvrtého čtvrtletí. Připadl by tak na období sněmovních voleb a změny vlády. O zakázce by tak mohl rozhodovat ministr v demisi či nový šéf resortu, což by ji mohlo ohrozit zcela. Armáda přitom nové obrněnce potřebuje.

Těžší bratránek kolového Panduru

General Dynamics European Land Systems (GDELS) nabízí obrněnec ASCOD 2. Stejně jako v případě kolových obrněnců Pandur tvrdí, že v případě úspěchu přenese do Česka technologie potřebné k výrobě špičkové vojenské techniky a zapojí do produkce český průmysl.

ASCOD

 • Výrobce: General Dynamics European Land Systems
 • Hmotnost: 26-45 t
 • Délka: 6,83 m
 • Šířka: 3,64 m
 • Výška: 2,43 m
 • Osádka: 3+8
 • Výzbroj: kanón 30 mm Mauser MK 30/2
 • Sek. výzbroj: kulomet 7,62mm, protitankové střely
 • Pohon: dieselové motory MTU 600-720 koní
 • Rychlost: 72 km/h (silnice)

GDELS už v roce 2015 uzavřel strategickou spolupráci s holdingem Czechoslovak Group (CSG), a díky tomu podnik Tatra Defence Vehicle získal licenci na výrobu, modernizaci i servisní podporu vozidel Pandur. Tím je zajištěna soběstačnost země ve výrobě i opravách kolových obrněnců a podobný scénář může nastat i při výběru pásových obrněnců.

Nový ASCOD už součástky vyrobené českým průmyslem obsahuje. Jedná se například o moderní přední i zadní světla.

Vývoj platformy ASCOD (zkratka: Austrian Spanish Cooperation Development) začal už na konci 80. let ve spolupráci rakouských a španělských firem.

Španělská armáda zavedla od roku 1998 do výzbroje 356 kusů. Rakouská armáda 112 kusů. Ascod 2 se stal také základem pro nová obrněná vozidla řady Ajax, která si vybrala britská vláda. Britská armáda má dostat 589 kusů, a to hned v devíti verzích.

K dispozici je vozidlo ve dvou váhových kategoriích – lehčí variantu představuje ASCOD 35, těžší ASCOD 42. Specialitou je oddělená podlaha prostoru pro výsadek ode dna korby. Řešení lépe chrání posádku před účinky výbuchů min než sendvičová konstrukce podlahy. Pěší výsadek nemusí mít při jízdě nohy na speciálních lištách. Konstrukce podlahy také utlumí výbuch natolik, že nehrozí zranění od výstroje ležící na podlaze.

Nová generace ověřeného bojovníka

Britsko-švédská BAE Systems//Hägglunds AB nabízí nejnovější pátou generaci bojem osvědčeného pásového obrněnce CV90 (Combat Vehicle), kterou má ve výzbroji sedm zemí. Dánsko, Finsko, Norsko, Švédsko, Švýcarsko, Nizozemsko a také Estonsko. Celkem jde o 1 280 kusů obrněnce v 15 variantách.

CV90

 • Výrobce: BAE Systems/Hägglunds AB
 • Hmotnost: 35-37 t
 • Délka: 6,55 m
 • Šířka: 3,1 m
 • Výška: 2,7 m
 • Osádka: 3+8
 • Výzbroj: kanón 40mm Bofors Autocannon, 30mm Bushmaster nebo 35mm/50 Bushmaster
 • Sek. výzbroj: kulomet 7,62mm Ksp m/39, granátomet 6×76mm, protitankové střely
 • Pohon: dieselové motory Scania V6 nebo V8, až 1000 koní
 • Operační dojezd: 320 km
 • Rychlost: 70 km/h

Samotná platforma je podle výrobce rychlejší, silnější a výkonnější, než předchozí generace. Vozidlo je vybaveno novým motorem Scania s výkonem 1 000 koní a nejnovější modernizovanou převodovkou pro vysoké zatížení. Jeho maximální hmotnost se zvýšila z 35 na 37 tun s prostorem pro další dvě tuny užitečného zatížení bez snížení agility vozidla.

Především však výrobce do stroje implementoval takzvaný systém „iFighting“, který společnost BAE Systems vyvíjí jako inteligentní řešení a podporu na moderním bojišti. Jde o nový systém rozšířené reality, který spojuje data z různých systémů ve vozidle, filtruje je a upřednostňuje ty nejdůležitější informace. To umožňuje posádce přijímat rychlejší rozhodnutí a zlepšit tak celkový výkon na bojišti.

I BAE Systems počítá s významným zapojením českých firem. Například Meopta bude vyrábět zaměřovací technologii pro bojová vozidla pěchoty.

Šelma s prvním zákazníkem

Německý výrobce Rheinmetall nabízí nový obrněnec Lynx. Jde o nejmladší platformu ze všech tří uchazečů. Modifikace KF31 byla poprvé představena v roce 2016, váží 38 tun a je určena pro tříčlennou posádku a šestičlenný výsadek. Těžší KF41 nabízí místo pro osmičlenný výsadek.

Výrobce v Česku otevřel svou pobočku, která má dojednat spolupráci s českým obranným průmyslem při úspěchu v tendru pro přezbrojení české armády.

Lynx

 • Výrobce: Rheinmetall Landsysteme GmbH
 • Hmotnost: 34-50 t
 • Délka: 7,22-7,73 m
 • Šířka: 3,6 m
 • Výška: 3,3 m
 • Osádka: 3+6/8
 • Výzbroj: kanón až 35mm
 • Sek. výzbroj: kulomet 7,62mm, kouřové granátomety, protitankové střely
 • Pohon: dieslové motory Liebherr, 750-1140 koní
 • Rychlost: 65-70 km/h

Vozidlo Lynx na rozdíl od ostatních tří hlavních konkurentů zatím není zavedeno v žádné armádě. Maďarské ministerstvo obrany však koncem loňského roku oznámilo, že si u Rheinmetallu objednalo celkem 218 vozidel Lynx KF41 za v přepočtu zhruba 53 miliard korun.

Lynx pro maďarskou armádu bude vybaven osádkovou věží Lance s 30mm kanónem, kterou Rheinmetall rovněž vyrábí. V průběhu první fáze do roku 2023 výroby obdrží Maďarsko 46 vozidel Lynx. Dalších 172 vozidel Lynx se v druhé fázi už bude vyrábět přímo v Maďarsku. Vláda se s výrobcem dohodla na vytvoření joint-venture společnosti, která bude zodpovědná za přípravu výrobního zařízení v Maďarsku.

Kromě České republiky se vozidlo Lynx uchází o mamutí tendr v Austrálii. Tam jde o dodávky až 450 obrněnců za 15 miliard australských dolarů (v přepočtu přes 244 miliard korun).

Autor: natoaktual.cz

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

 • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruský okultista oznámil přesné datum, kdy podle něho Putin zemře

Spekulace o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho fyzickém či duševním zdraví, nebo také o jeho mocenském...

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

 • Další z rubriky

Armáda poprvé do mise vyšle záložníky. Věřím jim, říká generál Kopecký

Bude to první masivní nasazení záložníků v zahraniční operaci. Armáda už na červen připravuje jejich vyslání do...

Ruské vylodění v Oděse nebo Budžaku? Zoufalý pokus o zvrat, tvrdí analytik

Pokud ruské jednotky zcela ovládnou Mariupol, bude následovat vylodění v přístavní Oděse nebo invaze do Budžaku? Šlo by...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolik stíhaček a jaké? Experti hledají možnosti pro české vzdušné síly

Vládu čeká brzy zásadní rozhodnutí o strategické armádní zakázce, která do jisté míry určí postavení Česka mezi...

Na letišti v Mošnově vznikne vojenské logistické centrum za dvě miliardy

Česká armáda vybuduje novou základnu na ostravském letišti v Mošnově, vyplývá z jednání vlády. Půjde o unikátní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...