Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

  18:50aktualizováno  21:45
Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se sešlo několik tisíc lidí. Akce začala sborovým pokřikem: „Jedině demisi“ a „ANO, ne“.

Už na začátku akce se na Václavském náměstí sešly tisíce lidí. Lidé skandovali „hanba“ a „jedině demisi“. Někteří z účastníků přišli vybaveni transparenty, na kterých je vyobrazený nejen Andrej Babiš, ale i doktorka Protopopová. „Uklidníme i vaše díte, to vám garantuji,“ stálo na nich.

„V každé normální zemi by premiérem být nemohl,“ rozeznívalo se náměstím. Mezi zástupy lidí se sešli studenti, rodiče s malými dětmi i senioři. 

„Nechceme vládu STB,“ pokřikovali účastníci demonstrace za zvuku píšťalek. „Hanba, tohle není právní stát,“ znělo davem. Někteří z demonstrantů přišli vybaveni vlajkami. K vidění byly české vlajky i vlajky EU. 

Fotogalerie

„Bez nás se takhle důležitá změna nikdy neuskuteční. Když jde o všechno, bojujeme spolu,“ pronesl Mikuláš Mynář ze spolku Milion chvilek pro demokracii. „Babiš manipuluje svědkem, namočil do toho svou rodinu. Je to ruská stopa a smrdí to tu z Kremlu,“ zaznělo z pódia. 

Jedním z hostů, kteří z pódia oslovili demonstranty, byl i podnikatel Bohumír Rada, jeden z premiérových nejhlasitějších kritiků. „Zlikvidoval naši úrodu a sebrali nám pozemky. Čerpá na ně dotaci stejně jako na Čapí hnízdo,“ řekl Rada.

Potleskem lidé přivítali i dalšího hosta, Miroslava Kalouska. „Předseda vlády má mnoho mocných spojenců, především na Pražském hradě. Buďte živým médiem, nevzdáme to,“ vyzval bývalý předseda TOP 09.  „Není nám to jedno,“ znělo z Václavského náměstí.

Děkujem Senátu, volali lidé

„Jako opoziční politici chceme, aby spravedlnost platila pro všechny. Andrej Babiš nám opakovaně lhal a přísahal na zdraví svých dětí. Pohrdá spravedlivým procesem,“ pronesl Marian Jurečka. Lidé v reakci na jeho slova skandovali na znamení souhlasu. „Máme toho dost,“ rezonovalo náměstím.

Kauza Babišova syna

Na pódiu vystoupil i Václav Hampl, který promluvil za Senát. Je podle něj nepřijatelné, aby byl Babiš do prošetření kauzy Čapího hnízda setrvával ve funkci premiéra. „Babiš je bezpečnostní hrozbou, když propašoval svého syna na Krym,“ pronesl Hampl. „Děkujem Senátu,“ skandoval několikatisícový dav. 

„Praha nemá hnutí ANO ve vládě,“ pronesl poté nadšeně Jiří Pospíšil. „Nechceme Babiše,“ vracelo se ze strany demonstrantů. „Neuhneme,“ dodal. 

K sjednocení přispěl svým hudebním vystoupením i aktivista a písničkář Ziggy Horváth. „Pravdu zas někdo znárodnil,“ zpíval. Lidé vykřikovali a pohybovali se do rytmu písně. U Ziggyho písniček pak rozsvěcovali telefony a vytvářeli tak o to silnější atmosféru. 

Jako další vystoupila před demonstranty Miroslava Němcová. „Jeden estébák za všechny, všichni za jednoho,“ pronesla. „Děkuju všem babičkám, dědečkům, maminkám, tatínkům, tetičkám a strýčkům, kteří neposílají svoje děti na Krym,“ dodala Němcová. „Mirka na hrad, Zeman ven,“ vrátilo se z davu. 

Demonstrace, kterou pořádá aktivistická skupina AUVA, začala v 19 hodin. Původně se měla konat na Malostranském náměstí. Vzhledem k velkému počtu lidí, kteří se k události přihlásili na Facebooku, pořadatelé akci přesunuli na prostornější Václavské náměstí. Němcovou na pódiu vystřídal bývalý politický vězeň Vladimír Hučín. „Jedině demisi,“ křičeli lidé poté, co pronesl svou řeč. 

„V roce 1989 jsem cinkala klíči za svobodu. A teď demonstruji zase, za svobodu musíme bojovat,“ řekla pro iDNES.cz jedna z účastnic protestu, paní Procházková.

Babiše do koše, skandovali demonstranti

„Běž si vládnout na Krym,“ skandovalo celé Václavské náměstí. „Jsme s váma,“ křičel vzápětí dav na znamení podpory reportérů Seznam Zpráv Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka. „Svobodu nedáme,“ ozývalo se ze všech koutů zaplněného náměstí. 

Je to hyenismus. Muž na záznamu je nejspíše duševně nemocný, řekl Zeman

Poté z pódia zazněla další děkovná slova směrem k českým novinářům. „Andrej Babiš plive na novináře. Svobodu médiím, Babiše do koše,“ zaznělo také na Václavském náměstí. 

Na konci protestu organizátoři vyzvali k účasti na plánované sobotní demonstraci na Hradčanském náměstí, kterou organizuje spolek Milion chvilek pro demokracii. 

„Demonstrace proběhla pokojně, nenastaly žádné komplikace,“ okomentoval situaci reportérce iDNES.cz jeden ze strážníků, kteří na protest dohlíželi.

Demonstrovalo se i v Českých Budějovicích

Před začátkem akce potvrdilo účast na Facebooku přes jedenáct tisíc lidí, o událost však na stejné platformě projevilo zájem okolo 57 tisíc lidí. 

Praha ale nebyla jediným místem v Česku, kde byly na protest proti premiérovi svolány demonstrace. V Českých Budějovicích se při této příležitosti sešly asi tři tisíce demonstrantů.

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Vlna protestů a požadavků na složení funkce se na premiéra Andreje Babiše snesla poté, co reportéři Seznam Zpráv ve Švýcarsku vypátrali Babišova syna zapleteného do kauzy Čapího hnízda a vyslechli si jeho verzi příběhu. Zatímco Babiš junior tvrdí, že ho unesli na Krym, aby v kauze nevypovídal, premiér jeho slova popírá s tím, že Babiš mladší trpí duševní poruchou a jeho výpověď tudíž nelze brát vážně. 

Kauzu poté opět označil za kampaň vedenou proti němu. Byla podle něj načasovaná na dobu, kdy je pracovně v zahraničí, zmínil také blížící se výročí 17. listopadu 1989. 

Další demonstrace, tentokrát nazvaná „Demisi!“ se má v Praze konat v sobotu 17. listopadu. Akci, která by se měla uskutečnit během sobotního odpoledne na Hradčanském náměstí, pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii. 

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Komunistický režim chtěl prolomit izolaci. Pomohlo to chartistům

Pomník v Praze 6 připomínající setkání Maxe van der Stoela a Jana Patočky (1....

Československý normalizační režim byl na začátku roku 1977 ve velké izolaci. O návštěvu nizozemského ministra...

Piráti navrhli zrušit autorské poplatky při nákupu médií i nižší daň na knihy

Poslanci Pirátů Jakub Michálek a Lenka Kozlová představili návrhy změn...

Zlevnit prázdná DVD a flash disky lidem, kteří si je kupují, zrušením autorského poplatku, a zároveň snížit daň z...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Najdete na iDNES.cz