Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

  18:50aktualizováno  21:45
Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se sešlo několik tisíc lidí. Akce začala sborovým pokřikem: „Jedině demisi“ a „ANO, ne“.

Už na začátku akce se na Václavském náměstí sešly tisíce lidí. Lidé skandovali „hanba“ a „jedině demisi“. Někteří z účastníků přišli vybaveni transparenty, na kterých je vyobrazený nejen Andrej Babiš, ale i doktorka Protopopová. „Uklidníme i vaše díte, to vám garantuji,“ stálo na nich.

„V každé normální zemi by premiérem být nemohl,“ rozeznívalo se náměstím. Mezi zástupy lidí se sešli studenti, rodiče s malými dětmi i senioři. 

„Nechceme vládu STB,“ pokřikovali účastníci demonstrace za zvuku píšťalek. „Hanba, tohle není právní stát,“ znělo davem. Někteří z demonstrantů přišli vybaveni vlajkami. K vidění byly české vlajky i vlajky EU. 

„Bez nás se takhle důležitá změna nikdy neuskuteční. Když jde o všechno, bojujeme spolu,“ pronesl Mikuláš Mynář ze spolku Milion chvilek pro demokracii. „Babiš manipuluje svědkem, namočil do toho svou rodinu. Je to ruská stopa a smrdí to tu z Kremlu,“ zaznělo z pódia. 

Jedním z hostů, kteří z pódia oslovili demonstranty, byl i podnikatel Bohumír Rada, jeden z premiérových nejhlasitějších kritiků. „Zlikvidoval naši úrodu a sebrali nám pozemky. Čerpá na ně dotaci stejně jako na Čapí hnízdo,“ řekl Rada.

Potleskem lidé přivítali i dalšího hosta, Miroslava Kalouska. „Předseda vlády má mnoho mocných spojenců, především na Pražském hradě. Buďte živým médiem, nevzdáme to,“ vyzval bývalý předseda TOP 09.  „Není nám to jedno,“ znělo z Václavského náměstí.

Děkujem Senátu, volali lidé

„Jako opoziční politici chceme, aby spravedlnost platila pro všechny. Andrej Babiš nám opakovaně lhal a přísahal na zdraví svých dětí. Pohrdá spravedlivým procesem,“ pronesl Marian Jurečka. Lidé v reakci na jeho slova skandovali na znamení souhlasu. „Máme toho dost,“ rezonovalo náměstím.

Kauza Babišova syna

Na pódiu vystoupil i Václav Hampl, který promluvil za Senát. Je podle něj nepřijatelné, aby byl Babiš do prošetření kauzy Čapího hnízda setrvával ve funkci premiéra. „Babiš je bezpečnostní hrozbou, když propašoval svého syna na Krym,“ pronesl Hampl. „Děkujem Senátu,“ skandoval několikatisícový dav. 

„Praha nemá hnutí ANO ve vládě,“ pronesl poté nadšeně Jiří Pospíšil. „Nechceme Babiše,“ vracelo se ze strany demonstrantů. „Neuhneme,“ dodal. 

K sjednocení přispěl svým hudebním vystoupením i aktivista a písničkář Ziggy Horváth. „Pravdu zas někdo znárodnil,“ zpíval. Lidé vykřikovali a pohybovali se do rytmu písně. U Ziggyho písniček pak rozsvěcovali telefony a vytvářeli tak o to silnější atmosféru. 

Jako další vystoupila před demonstranty Miroslava Němcová. „Jeden estébák za všechny, všichni za jednoho,“ pronesla. „Děkuju všem babičkám, dědečkům, maminkám, tatínkům, tetičkám a strýčkům, kteří neposílají svoje děti na Krym,“ dodala Němcová. „Mirka na hrad, Zeman ven,“ vrátilo se z davu. 

Demonstrace, kterou pořádá aktivistická skupina AUVA, začala v 19 hodin. Původně se měla konat na Malostranském náměstí. Vzhledem k velkému počtu lidí, kteří se k události přihlásili na Facebooku, pořadatelé akci přesunuli na prostornější Václavské náměstí. Němcovou na pódiu vystřídal bývalý politický vězeň Vladimír Hučín. „Jedině demisi,“ křičeli lidé poté, co pronesl svou řeč. 

„V roce 1989 jsem cinkala klíči za svobodu. A teď demonstruji zase, za svobodu musíme bojovat,“ řekla pro iDNES.cz jedna z účastnic protestu, paní Procházková.

Babiše do koše, skandovali demonstranti

„Běž si vládnout na Krym,“ skandovalo celé Václavské náměstí. „Jsme s váma,“ křičel vzápětí dav na znamení podpory reportérů Seznam Zpráv Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka. „Svobodu nedáme,“ ozývalo se ze všech koutů zaplněného náměstí. 

Je to hyenismus. Muž na záznamu je nejspíše duševně nemocný, řekl Zeman

Poté z pódia zazněla další děkovná slova směrem k českým novinářům. „Andrej Babiš plive na novináře. Svobodu médiím, Babiše do koše,“ zaznělo také na Václavském náměstí. 

Na konci protestu organizátoři vyzvali k účasti na plánované sobotní demonstraci na Hradčanském náměstí, kterou organizuje spolek Milion chvilek pro demokracii. 

„Demonstrace proběhla pokojně, nenastaly žádné komplikace,“ okomentoval situaci reportérce iDNES.cz jeden ze strážníků, kteří na protest dohlíželi.

Demonstrovalo se i v Českých Budějovicích

Před začátkem akce potvrdilo účast na Facebooku přes jedenáct tisíc lidí, o událost však na stejné platformě projevilo zájem okolo 57 tisíc lidí. 

Praha ale nebyla jediným místem v Česku, kde byly na protest proti premiérovi svolány demonstrace. V Českých Budějovicích se při této příležitosti sešly asi tři tisíce demonstrantů.

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Vlna protestů a požadavků na složení funkce se na premiéra Andreje Babiše snesla poté, co reportéři Seznam Zpráv ve Švýcarsku vypátrali Babišova syna zapleteného do kauzy Čapího hnízda a vyslechli si jeho verzi příběhu. Zatímco Babiš junior tvrdí, že ho unesli na Krym, aby v kauze nevypovídal, premiér jeho slova popírá s tím, že Babiš mladší trpí duševní poruchou a jeho výpověď tudíž nelze brát vážně. 

Kauzu poté opět označil za kampaň vedenou proti němu. Byla podle něj načasovaná na dobu, kdy je pracovně v zahraničí, zmínil také blížící se výročí 17. listopadu 1989. 

Další demonstrace, tentokrát nazvaná „Demisi!“ se má v Praze konat v sobotu 17. listopadu. Akci, která by se měla uskutečnit během sobotního odpoledne na Hradčanském náměstí, pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii. 

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Jedoucí auto zasáhl na Plzeňsku blesk, na místo museli přijet hasiči

27. května 2024  23:36

Málo vídaná situace se v sobotu odpoledne udála na Plzeňsku mezi obcemi Kožlany a Kralovicemi. V...

Potvrzeno, francouzští vojáci povedou výcvik na Ukrajině. Mají dorazit i F-16

27. května 2024  18:25,  aktualizováno  22:46

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj podepsal dokument umožňující...

V církvi jich je opravdu moc. Papež šokoval hanlivým výrazem pro gaye

27. května 2024  21:50

V katolické církvi je už příliš mnoho homosexuálů, a proto by další neměli vstupovat do kněžských...

Jak to Němcům vtlouct do hlavy. Macron rok trénoval, aby jim to řekl po jejich

27. května 2024  21:33

Když v pondělí Emmanuel Macron střídal francouzštinu a němčinu při projevu k evropské mládeži v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...