Zeman jednal s Hamáčkem a Faltýnkem, prezident nevidí důvod k demisi vlády

  15:23aktualizováno  18:01
Na Hrad za prezidentem Milošem Zemanem zamířil předseda ČSSD Jan Hamáček, jehož strana váhá, zda zůstane ve vládě s ANO. Byl u Zemana více než dvě hodiny. Ještě před tím prezident přijal prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka. Nový vývoj kauzy Čapí hnízdo podle něj nezměnil podle něj názor prezidenta na vládu Andreje Babiše.

Prezident Miloš Zeman považuje zprávy o údajném únosu premiérova syna za dosti divokou konspiraci. | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Prezident nepovažuje tuto kauzu za důvod k odstoupení vlády nebo odvolávání vlády, spíš za mediální záležitost,“ uvedl Faltýnek. Řekl, že poslanecký klub ANO jednoznačně stojí za Babišem.

„Pana Babiše podporujeme. Na druhé straně věříme v nezávislost české policie, české justice a státních zástupců. Je to živá kauza a my věříme, že co nejdřív bude vyšetřena,“ uvedl Faltýnek.

Hamáček odjel z Hradu beze slova, aniž by se u novinářů zastavil. Sociální demokraté chtějí rozhodnout o tom, zda zůstanou ve vládě, příští týden, ještě před hlasováním o nedůvěře vládě Andreje Babiše, které chce vyvolat šest opozičních stran kvůli eskalujícímu skandálu kolem farmy Čapí hnízdo. Hlasování o vládě se uskuteční příští týden v pátek.

Pozici Babiše oslabuje, že proti němu vystupuje jeho syn z prvního manželství, který podle premiéra trpí schizofrenií.

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií vyšetřující jeho údajný únos na Krym. „Můj otec lže, chci vypovídat o svém únosu, přeji si být v kontaktu s policií,“ cituje Seznam Babiše mladšího. Česká policie už zveřejněné informace prověřuje.

Kauza Čapí hnízdo

Sociální demokracie v reakci na tvrzení Babišova syna, že byl proti své vůli nedobrovolně na Krymu, přišla s požadavkem, aby v čele vlády vystřídal Babiše jiný politik. „Je to jedna z možností,“ řekl již ve středu ve Sněmovně iDNES.cz šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Premiér Andrej Babiš v reakci na nové informace znovu kritizoval autory reportáže a vše označil za připravenou kampaň. Řekl, že jeho syn ve Švýcarsku studoval a nikdy nebyl českým občanem. (jeho vysvětlení toho, jak se syn dostal na Krym, čtěte zde)

Andrej Babiš mladší je významnou figurou v kauze Čapí hnízdo. Reportéři Seznam Zpráv s ním mluvili ve Švýcarsku, kde žije i se svou matkou, Babišovou první manželkou. Novinářům premiérův syn řekl, že byl držen na Krymu proti své vůli a že podepsal něco ke kauze Čapí hnízdo a neví co.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Další z rubriky

Na Brity se v Česku bude ještě dva roky pohlížet jako na občany EU

HRDÝ BEN. Jedna z hlavních dominant Londýna, věž se slavným zvonem Big Ben, se...

Britové zřejmě budou mít v Česku až do konce příštího roku stejná práva, jako by byli dál občany Evropské unie. Vyplývá...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Není možné, aby státní tajemník byl více než ministr, hájil Babiš změnu

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Právo odvolávat státní tajemníky na ministerstvech na podnět příslušných ministrů hájil ve Sněmovně premiér a šéf hnutí...

Najdete na iDNES.cz