PŘEHLEDNĚ: Otázky a odpovědi v kauze, která ohrožuje Babišovu vládu

  0:04aktualizováno  0:04
„Puč Palermo“. Tak označil Andrej Babiš kauzu týkající se Čapího hnízda a nedávných výroků, které ve své reportáži odvysílaly Seznam Zprávy. V ní syn premiéra uvedl, že byl unesen na Krym a donucen podepsat „nějaký papír“ k Čapímu hnízdu. Zpravodajský portál iDNES.cz přináší odpovědi na otázky, které se v souvislosti s celou kauzou objevily.

Andrej Babiš ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva. (6. října 2018) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

1.Kdo je Petr Protopopov a Dita Protopopová?

Petr Protopopov měl proti jeho vůli držet syna českého premiéra Andreje Babiše mladšího na Krymu. Babiš mladší to uvedl v pondělní reportáži TV Seznam. 

Podle slov Protopopova Andreje Babiše neunesl. Na Krym jeli na dovolenou, aby unikli mediálnímu tlaku po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo. Popsal to v rozhovoru pro deník Právo. Více čtěte zde: Protopopov: O Andyho jsem se staral jako o bratra, neunesl jsem ho

Podařilo se zjistit, že je vášnivým cyklistou. Na kolech dříve závodil za Duklu Praha, pak s bicykly začal obchodovat a opravovat je. Podnikání před několika lety nechal a podle svého bývalého spolupracovníka se stal bodyguardem Babiše mladšího. Na něj měl i dohlížet, zda bere léky na svou psychickou nemoc.

Oficiálně Protopopov pracuje pro společnost Agrofert, jeho pozici však společnost nechce komentovat. Objevily se však informace, že ve firmě dělá řidiče. Protopopov je původem Rus, v Česku žije sedmnáct let.

Jeho manželkou je Dita Protopopová. S předsedou hnutí ANO Babišem se seznámila v Národním ústavu duševního zdraví (NÚDZ), kde začala pracovat před třemi lety a dosud tam částečně pracuje. Psychiatrička napsala lékařskou zprávu, podle které se nemůže Babišův syn účastnit trestního řízení v kauze Čapího hnízda.

Policie však závěrům plynoucím z dokumentu nevěří a chce udělat vlastní posouzení. Protopopová od loňského roku pracuje na ministerstvu zdravotnictví, v oddělení koncepcí a strategií. Podílí se na reformě psychiatrické péče.

Ještě předtím bezplatně dva roky pracovala jako poradkyně tehdejšího ministra financí Andreje Babiše. Loni byla na kandidátce ANO v Praze do voleb do Sněmovny, letos byla lídryní hnutí v Praze 8. Kvůli tvrzení Babiše mladšího se rozhodla v úterý na post v zastupitelstvu městské části rezignovat.

2.Existují důkazy, že Babiš junior byl na Krymu?

Středeční Právo zveřejnilo rozhovor s Protopopovem, který potvrdil, že na Krym skutečně s Babišem mladším odjeli, nicméně Babišův tamější pobyt doposud nepotvrdily žádné úřady (včetně těch krymských). 

Za tvrzením, že byl držen na území anektovaném Ruskem, stál syn premiéra dlouho sám. Andrej Babiš ve středu na tiskové konferenci uvedl, že jeho syn pobýval na Ukrajině a Krymu, vyloučil ovšem, že by na toto území byl dovezen proti své vůli. Premiér také dodal, že k pobytu svého syna v zahraniční má fotodokumentaci.

VIDEO: Babiš: Co se stalo, je puč Palermo (14. listopadu 2018):

Otázkou, zda byl Andrej Babiš mladší skutečně unesen na Krym, se zabývala i pražská policie, když ke konci loňského roku podle webu Neovlivni.cz dorazil na kriminalistický ústav mail odeslaný z telefonu Andreje Babiše juniora. Policie následně kontaktovala právníky Babišovy rodiny, aby ověřila, že je syn premiéra v pořádku. 

Jako odpověď dostali fotografii Babiše juniora s matkou, která byla pořízena v Bratislavě. Jako důkaz, že je fotka aktuální, sloužil na fotce aktuální deník Blesk. Právníci Andreje Babiše ujistili, že je syn premiéra v pořádku, policie případ uzavřela s tím, že nic nenasvědčovalo trestnému činu. Z oficiální úřední zprávy vyplývá, že policie věděla o tom, že Andrej Babiš mladší cestoval mezi Ukrajinou a Slovenskem. Mezi zeměmi cestoval na začátku letošního roku.

3.Jak se lze dostat na anektovaný Krym?

Krym je od roku 2014 součástí Ruské federace, která ho obsadila začátkem téhož roku. Ukrajina tak povoluje průjezd cizincům na poloostrov jen na základě speciálního povolení a přes speciální stanoviště. Hromadné prostředky na Krym z Ukrajiny nejezdí.

Kauza Babišova syna

„Držel mě v Moskvě. Do okupovaného Krymu měl vzal z Moskvy na ruské vízum v pasu,“ popsal Babišův syn. Vstup z území Ruska je podle ukrajinských zákonů uvedených na stránkách ministerstva zahraničních věcí zakázán.

Popsaná cesta podle Babiše juniora nicméně odpovídá ruské cestě na Krym, kdy si člověk musí požádat o ruské vízum. To lze vyřídit na několika místech v Česku včetně ruského konzulátu v Praze. Žadatel o vízum navíc musí uvést konkrétní město, kam cestuje. S vyřízením ruského víza se k návštěvě pojí i úřední záznam. Vzhledem k tomu, že z Česka neexistují žádné oficiální lety od doby, kdy byl Krym anektován, musí člověk přestoupit v Rusku. Podle Deníku N tak lze učinit například v Moskvě, Petrohradu, Kazani či v Jekatěrinburgu.

Varianta, že by se Babiš junior dostal na Krym autem přes most, naráží na skutečnost, že Rusko ho otevřelo až letos v květnu. Podle dostupných informací nicméně Babiš junior o svém únosu na Krym psal policistům loni.

4.Mohla policie vyslechnout Babiše juniora v zahraničí?

Policie ČR nemůže provádět úkony trestního řízení na území cizího státu. Podle tiskové zprávy, kterou v této souvislosti policie vydala, komunikovala a komunikuje se švýcarskými kolegy prostřednictvím Interpolu. Vzhledem k tomu, že Andrej Babiš mladší žije ve Švýcarsku a má i švýcarské občanství, tradiční cesta v takovém případě je žádost českého státního zástupce o právní pomoc zahraničních kolegů. Výslech pak povede cizí policie, česká se může výslechu pouze zúčastnit. Právě i o této variantě česká policie uvažuje (podrobnosti v článku Babiše mladšího by mohli vyslechnout Švýcaři, zamýšlí policisté).

Obviněného v kauze Čapí hnízdo mohou policisté také předvolat k výslechu do České republiky. V případě, že se dotyčný nedostaví, může policie požádat daný stát o jeho vydání. V takovém případě se musí trestně stíhaný člověk dostavit k výslechu osobně.

5.Jak lze získat švýcarské občanství?

Získat švýcarské občanství je velmi náročné a zdlouhavé. Jsou tři možnosti, jak se stát Švýcarem. Narodit se tam nebo si vzít švýcarského občana či občanku (i když to také neudělá automaticky z člověka Švýcara, to získá např. ženich-cizinec až po pěti letech manželství a po přezkoušení). 

Třetí možností je takzvaná naturalizace. V tomto případě mohou žádat o občanství lidé, kteří v zemi žijí alespoň 10 let. Léta mezi desátým a dvacátým rokem se počítají dvakrát. Švýcarsko zároveň požaduje, aby uchazeč uměl jeden z úředních jazyků, měl trvalý pobyt a znal švýcarské tradice a reálie.

6.Proč Andrej Babiš mladší skončil jako pilot?

Syn českého premiéra se většinu života věnoval letectví a živil se jako pilot pro společnost Travel Service. Z ní ho údajně vyhodili, protože se nedokázal podřídit autoritám, uvedl v roce 2016 týdeník Aha!. Kdy ke zmíněnému propuštění došlo, není jasné. Podle Úřadu civilního letectví však mohl létat Babiš mladší Boeingem 737 do jara roku 2015. Podle zjištění webu iRozhlas.cz mu poté už neplatila kvalifikace.

Od kdy je premiérův syn psychicky nemocný, není jasné. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v úterý uvedl, že má jeho syn schizofrenii bez dalších podrobností (více v článku Babiš: Můj syn trpí schizofrenií). Podle psychiatra Martina Anderse je možné, že se duševní nemoc u lidí projeví až během života, kdy ji spustí kupříkladu stres či drogy.

7.Mohou policisté vyslýchat lidi s duševní poruchou?

Policisté mohou při vyšetřování trestních kauz vyslýchat i lidi, kteří jsou psychicky nemocní. Jejich svědectví mohou použít i u soudu, uvedli pro ČTK mluvčí Unie státních zástupců Ondřej Šťastný a advokát Tomáš Sokol.

Znalci by ovšem podle nich měli pečlivě vyhodnotit, nakolik je výpověď věrohodná. U některých duševních poruch by také měli rozhodnout, v jaké fázi nemoci je možné výslech uskutečnit a kdy ho odložit.

8.Lze převést majetek na duševně nemocného?

Podle odborníků lze převést majetek na duševně nemocného, v případě, že není omezen ve svéprávnosti. To, že člověk trpí nějakou duševní nemocí, automaticky neznamená, že musí být omezen ve svéprávnosti.

9.Čí je teď Čapí hnízdo?

Rekonstrukce bývalého dvora Semtín začala v roce 2006 a trvala celkem čtyři roky. Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov spadající pod holding Agrofert. V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhodl o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Předseda ANO Andrej Babiš, v jehož svěřenském fondu nyní Agrofert je, v roce 2013 tvrdil, že s Čapím hnízdem nemá nic společného. „Farmu mají, myslím, nějací advokáti,“ uvedl tehdy pro Respekt.

Kauza Čapí hnízdo

V roce 2014 skončila pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se pak stala součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je firma SynBiol patřící do holdingu Agrofert.

Kvůli nejasnému vlastnictví a podezření z dotačního podvodu se v březnu roku 2016 sešla mimořádně Sněmovna. Tehdy Babiš řekl, že Farma Čapí hnízdo byla napsána na jeho děti z prvního manželství – syna Andreje Babiše mladšího a dceru Adrianu Bobekovou – a bratra jeho současné ženy Martina Herodese (podrobnosti v tomto článku).

VIDEO: Farmu Čapí hnízdo vlastnili mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky (23. března 2016):

10.Kdo je obviněný v kauze Čapí hnízdo?

Obviněných z podezření dotačního podvodu je několik. Premiér Andrej Babiš, u něhož se policie domnívá, že řídil celou operaci, jejímž cílem bylo získat padesátimilionovou dotaci. Babiš jakoukoli vinu či pochybení odmítá. 

Jana Mayerová byla místopředsedkyní představenstva farmy Čapí hnízdo a za společnost měla podepsat žádost o dotaci, na kterou však neměla podle vyšetřovatelů společnost nárok. Sama trestní stíhání vnímá jako účelové a vinu odmítá. 

Obviněný je i Josef Nenadál, jenž byl předsedou představenstva společnosti a Mayerovou zplnomocnil k podání žádosti o dotaci. Policie obvinila i premiérovy děti Andreje Babiše mladšíhoa Adrianu Bobekovou. Kriminalisté soudí, že se mohly dopustit podvodu, když se na ně převedla část akcií Farmy Čapí hnízdo. 

Stejného podvodu se měla dopustit i současná premiérova manželka Monika Babišová. V hledáčku policie je i švagr předsedy ANO Martin Herodes, na něhož byla také část akcií převedena a podle policie pomáhal krýt Babišův vliv na společnost.

11.Když Babiš skončí, může pokračovat vláda?

Podle dosavadních zvyklostí, v případě, že premiér odstoupí ze své funkce, padne i celý kabinet.

V konkrétním případě týkající se Andreje Babiše a jeho vlády, hraje prezident Miloš Zeman klíčovou roli. Volba návrhu nového premiéra v takovém případě připadá na něj. Podle politologů má prezident své dva pokusy, kdy může navrhnout „svého“ premiéra. 

Pokud by neuspěl a důvěru nezískal ani jeden z jeho vybraných kandidátů, navrhuje nového předsedu vlády předseda Poslanecké sněmovny ČR. Existuje zde také možnost, že vládu Andreje Babiše v demisi nechá prezident Zeman vládnout až několik měsíců, Ústava mluví pouze o „nezbytně vhodné době“, tedy do doby než bude jmenován premiér nový. V případě, že poslanci budou mít problém s navrhovanými kandidáty na premiéra (tedy například v situaci, kdy by Zeman opět navrhl Andreje Babiše), tak by si také mohli odhlasovat rozpuštění Sněmovny. Souhlasit by musely tři pětiny všech poslanců. Pak by následovaly předčasné volby.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Resuscitace v rytmu Rolniček. Naučte se zachránit zraněného

Ilustrační snímek

Záchranná služba provedla v minulém roce celkem 7 937 resuscitací, nepřímých srdečních masáží a umělých plicních...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz