Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Školákům nebude mít kdo vařit, hrozí návrat k polotovarům, varuje expert

  11:39
Snaží se školním jídelnám vštípit nové postupy a dětem vhodnější stravovací návyky. Přirovnání ke Zdeňku Pohlreichovi se ale šéf Asociace školních jídelen Karel Jahoda brání. „Jen se snažíme poukázat na to, že systém školního stravování není marný a lidé v něm si zaslouží respekt,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz. Varuje, že až „dojdou“ kuchařky, kvalita jídel klesne.

Ukázka jídla na Dni mezinárodní kuchyně v českých školních jídelnách, který pořádá Asociace školních jídelen ČR. | foto: asjcr.cz

Proč Asociace školních jídelen před pěti lety vznikla?
Asociace propojuje školní jídelny, pro které připravujeme v rámci takzvaných projektových dnů různé workshopy, semináře, kurzy vaření. Snažíme se o jejich profesní růst a obohacení jejich práce. Také pomáháme dětem k tomu, aby získaly žádoucí stravovací návyky.

Neměly by mít stravovací návyky už z domova?
Ano, ale setkáváme se i s tím, že děti v první třídě neumí jíst příborem.

Ředitel Asociace školních jídelen Karel Jahoda

Ředitel Asociace školních jídelen Karel Jahoda

Co s tím? Měli by podle vás děti vychovávat učitelé? 
Nemám rád slovo vychovávat. Měli by je usměrňovat. Není primární rolí učitele, aby dítě učil jíst příborem. O jídle i ve spojitosti se školní jídelnou by se mělo daleko víc hovořit ve výuce. Také by se měla lépe propojit komunikace mezi školní jídelnou a pedagogy, aby děti věděly, co jí, z čeho je jídlo složené a podobně. To také ukazujeme na projektových dnech. Dítě se na to jídlo pak těší a byť do té doby odmítalo například rajskou, tam ji sní, protože ho ten pokrm zajímá, něco se o něm dopředu dozvědělo. Důležité také je, aby si děti mohly jídlo sníst v klidu a měly na něj dostatek času. Kdybych byl ředitel, o jídelnu bych se příkladně staral.

Cena oběda na základní škole může být až 34 korun, na střední až 37 korun. Je to podle vás nízká, nebo vysoká částka?
To je polemické. Cena oběda se odvíjí podle věku, pro někoho to je málo, pro někoho moc. Cenu potravin platí rodiče, ale celková cena oběda je okolo 90 korun. Zbytek tedy doplácí stát a zřizovatel. Umím si představit i vyšší cenu, ale ne všichni rodiče na to mají finance a jsou ochotni zaplatit za suroviny na jeden oběd 60 korun. 

Ceny potravin se ale mírně zvyšují a to se bude muset brzy reflektovat. Je otázkou, zda by si rodiče chtěli připlatit. Spousta dětí dnes nechodí na obědy, protože jim ho rodiče nezaplatí. Školní oběd je přitom často jediným teplým jídlem pro malého strávníka za den. Jí se polotovary, navštěvují fast foody. Někteří lidé říkají, že dodnes nejí třeba rajskou, protože jim ji ve škole zošklivili. Vždyť to je hloupost. Máme desítky typů rajských omáček. 

Je pravda, že když se řekne školní jídelna, spousta lidí si asi vybaví rajskou nebo univerzální hnědou omáčku UHO.  
Ano, to jsou zažitá klišé, která neprospívají našemu systému školních jídelen, který je dobrý. Navíc, co to vůbec je UHO? Kdo vaří, tak ví, že když se dusí maso, vznikne výpek. Tmavou barvu má podle toho, kolik cibule dám do základu nebo jaký typ masa dělám. Pokud ale škola vaří z polotovarů, tak je kritika na místě. Školy, se kterými spolupracujeme, ale vaří z čerstvých, sezónních surovin, polotovary nepoužívají. Některé jsou i zapojeny například do smysluplného projektu Státního zdravotního ústavu Zdravá školní jídelna.

Jde o to, jak velký počet škol to ale je...
Úroveň školního stravování stoupá. V kuchyních pracují fundované dámy. Jenže problém je, že to je těžká práce za mizerný plat. Obávám se, že pokud to tak půjde dál, v dohledné době nebude mít kdo vařit a schopné vedoucí školních jídelen a kuchařky může pohltit soukromý sektor. 

Den mezinárodní kuchyně v českých školních jídelnách

Asociace školních jídelen pořádá od loňského roku projekt zvaný Den mezinárodní kuchyně v českých školních jídelnách, v rámci kterého propojuje velvyslanectví zahraničních zemí s českými školními jídelnami. Jejich kuchařky se mohli zapojit například do norského dne, kdy se naučili vařit menu této severské země. V rámci akce se konaly na školách i workshopy, semináře a kurzy vaření pro děti. Nyní projekt pokračuje ve spolupráci se španělským velvyslanectvím. Menu připravené během projektu se dostává do jídelníčku školních jídelen.

Už teď je školních kuchařek nedostatek. Co se stane, až ty stávající odejdou do důchodu?
Systém může mít potíže, nastoupí firmy, které svařují jídla jak na běžícím pásu, používají polotovary. Bude to na úkor kvality. 

Čili nás čeká zhoršení kvality jídel ve školních jídelnách?
Nabízí se taková odpověď. Už dnes je um sehnat kvalitní kuchařku. Obory kuchař-číšník nejsou naplněny jako před 20 lety a projeví se to v dlouhodobém horizontu.  

Čím to je? Klesá zájem o obor?  
Tuto otázku by fundovaně zodpověděl člověk, který má k těmto oborům blíž než já. Když se bavím s kolegy ze středních škol, kteří produkují tyto studenty, tak slyším povzdechy nad tím, že není o obor kuchař-číšník až takový zájem. Možná je to proto, že obor není tolik atraktivní a není vůbec jednoduchý. Práce kuchaře je velice náročná a vyžaduje plné nasazení.

Děti jídlem plýtvají, některé pokrmy ani neznají

Co je podle vás klíčové pro to, aby jídelna byla kvalitní?
Základem je dobrý ředitel, který se stará o školní stravování, projevuje zájem, dozoruje ho, nechce vařit z polotovarů, hodnotí kvalitu potravin, stravuje se v jídelně spolu s žáky. Vážím si všech ředitelů, kteří chtějí mít stravování jako výkladní skříň svojí školy. Chtěl bych se dočkat toho, aby školní jídelny byly jedním z důvodů, proč rodiče danou školu zvolí. Aby to nebylo tak, že děti radši zamíří do fast foodu. Rodiče si musí uvědomit, že v rámci systému školního stravování je o jejich dítě postaráno v době, kdy oni nemají čas třeba kvůli zaměstnání.

Chutnalo/chutná vám ve školní jídelně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 10. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

ANO 2439
NE 1088

Jak moc se musí stravování řídit legislativou?
Stravování se řídí řadou různých předpisů. Je žádoucí, aby se stravovací systém řídil legislativními kroky. Jinak bychom z něj za chvíli měli fast food. Nebudu hodnotit, jak moc byrokratický ten systém je, ale regulace v podobě vyhlášky by měla být. Jídlo pak může někomu připadat třeba málo slané, ale tak se to prostě musí dodržovat. Jde o to umět udělat jídlo tak, aby dětem připadalo lákavé. Lze například obohatit pro děti leckdy fádní kukuřičnou polévku například popcornem a ukázat, že i takovou polévka lze udělat nevšedně (recept je na konci článku, pozn. red.).

Fotogalerie

Jsou dnešní děti vybíravější než dřív?
Pokud se na to podívám globálně, tak určitě ano a to z několika důvodů - útočí na ně reklama, která ovlivňuje každého. Děti žijí v přebytku, na svačinu se zaplácnou sladkostmi, pak jdou do jídelny a nejsou zdravě vyhladovělé. Dítě by se mělo seznámit s celou škálou potravin. Některé děti přitom neví, co je čočka nebo hrách, nesou si špatný základ z domácího prostředí, rodiče z takových surovin doma nevaří.

Jaké jsou další nešvary školáků při stravování?
Například problém sociální nápodoby. Vůdce tlupy prohlásí, že se něco nejí a ostatní se k němu přidají. To sice patří k věku, ale pro kuchařky je to velmi frustrující. Také mě zaráží, když přijdu do nějaké jídelny a vidím, že děti jídlo vyhodí, aniž by ho ochutnaly. Je to neúcta k potravině, vrchol plýtvání.

Kuchařky ze Základní a mateřské školy Petrohrad v Černčicích vyhrály klání o nejlepší školní oběd (srpen 2017):

Jaké jsou aktuálně trendy v kuchyních školních jídelen?
Některé školní jídelny jsou vybaveny shockery, což umožňuje menší plýtvání potravinami a lepší práci s čerstvými surovinami, vlastní výrobu vývarů a jejich zchlazení a uchování jako rozpracovaného polotovaru. Hezkým trendem je, že se jídelny začínají více orientovat na nákup čerstvých potravin. Příkladem jsou třeba čerstvé ryby.

Na druhou stranu hygienici nedávno uvedli, že většina jídelen nesplňuje kritéria, co se týče množství živin v obědech.
Slyšel jsem o tom, bavil jsem se o tom s lidmi ze Státního zdravotního ústavu a ti říkali, že je třeba zvýšit energetickou hodnotu jídla. Na jedné straně máte obézní děti, které se moc nehýbají, sedí u počítačů, pijí sladké limonády a tloustnou. Na druhou stranu tu máme druhý extrém, a to nesladit vůbec, nepoužívat tuky. Je třeba k tomu přistupovat se selským rozumem. Lidé nám volají, že jejich dítě chodí do školy, kde vaří špatně, ať tam přijedeme udělat pořádek. To není naše práce. My se snažíme jídelny vzdělávat, dělat pro ně workshopy, ale záleží na vůli ředitele školy, a tu neovlivním.

Takže jste trochu takový Pohlreich školních jídelen, ten přece také napravuje stravování.
To ne, s panem Pohlreichem bych se nechtěl srovnávat. Vážím si ho, ale jeho segment je jiný, náš edukační, jeho spíš komerční. My se jen snažíme poukázat na to, že systém školního stravování není marný a lidé v něm si zaslouží respekt a měli by si ho vážit i rodiče, protože díky němu je o jejich dítě postaráno.

Zdravé recepty od Karla Jahody

  • Kukuřičná polévka s černou čočkou a popcornem (10 porcí)

kukuřice cukrová mražená - zrno 1 000 g, kuřecí vývar 1 000 ml, máslo 30 g, sůl 15 g, olej řepkový 80 g, cibule bílá 110 g

Doplněk
čočka černá, mini 100 g, zeleninový vývar 200 ml, petržel listová 30 g, popcorn 50 g

Postup:
Očištěnou cibuli nakrájíme na plátky a na oleji ji orestujeme doměkka. Přidáme mraženou kukuřici, chvíli společně restujeme a zalijeme kuřecím vývarem. Ochutíme solí, případně cukrem a krátce povaříme. Změklou kukuřici rozmixujeme na hladké pyré. Pokud je hustá, zředíme kuřecím vývarem. Polévku přecedíme a zjemníme máslem.

Příprava doplňku:
Přebranou čočku uvaříme v zeleninovém vývaru doměkka. Při servírování vkládáme do polévky, ozdobíme petrželkou a popcornem.

  • Sumeček africký na tomatovém lůžku, bramborové noky s bazalkovým pestem (10 porcí)

sumeček africký 1 000 g, sůl 10 g, olej řepkový 50 g, bramborové těsto na noky 1 500 g, rajčatové lůžko, cibule žlutá 300 g, česnek čerstvý 50 g, rajčata drcená 800 g, sůl 10 g, tymián čerstvý 2 g, olej řepkový 50 g, cukr krupice 20 g, bazalkové pesto,bazalka čerstvá 50 g, olivový olej extra panenský 90 g, česnek čerstvý 10 g, sůl 5 g

Příprava ryby:
Filety osušíme, osolíme, nakrájíme na porce a přeložíme na gastro plechy potřené řepkovým olejem. Pečeme v konvektomatu nebo troubě na 145 ̊C cca 15 minut.

Příprava rajčatového lůžka:
Oloupanou cibuli nakrájíme nadrobno a zpěníme na řepkovém oleji. Přidáme nadrobno nasekaný česnek, čerstvý tymián a krátce restujeme. Poté přidáme drcená rajčata a vše dochutíme solí, cukrem a krátce povaříme.

Příprava pesta:
V mixéru umixujeme lístky bazalky s olejem a česnekem a trochou soli. Tímto jednoduchým pestem poléváme při servírování noky nebo rybu.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahou záchranu horolezců v Pákistánu odmítl platit stát i pojišťovna

Premium Ministerstvo zahraničí vyloučilo, že by stát uhradil náklady na záchranu dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Zeman dostal nealkoholické víno, tvrdí Ovčáček a vysvětlil, proč psal žalmy

Prezident Miloš Zeman se po pobytu v Ústřední vojenské nemocnici cítí lépe. Podle slov mluvčího Jiřího Ovčáčka na Rádiu...

Koho považuje za svého největšího rivala, poví v Rozstřelu Jana Maláčová

Rozstřel Dalším hostem pořadu Rozstřel a moderátora Vladimíra Vokála v rámci předvolební série rozhovorů bude v pátek od 12...

POLITICKÝ DIÁŘ: Jak Fiala plísnil Jurečku za devastaci země

Premium Předseda ODS Petr Fiala kriticky prohlásil, že je naší povinností sestavit vládu, která udělá tečku za politikou...

STALO SE DNES: Premiér Polska chyběl na summitu, EU chce jednotné nabíječky

Lékařka Martina Šípková vypovídala u soudu v souvislosti s kauzou Adama Vyčítala, který skončil po operaci mandlí v...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...