Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Abeceda komunistických zločinů: Dusivá léta disidentky Jüptnerové

Doporučujeme   6:45
Disidentka Hana Jüptnerová žila i v komunistických 70. letech podle svého přesvědčení. Tajní ji za to vyslýchali i v šestinedělí. Disidentům je zasvěcen čtvrtý díl seriálu MF DNES, iDNES.cz a občanského sdružení PANT. Abeceda komunistických zločinů na lidských příbězích připomíná praktiky režimu, od jehož pádu letos uplyne dvacet let.

I obyčejný člověk má možnost volby, říká Jüptnerová. Když však byla bez místa, brečela.

"Přemýšlela jsem, že půjdu na psychiatrii," říká Hana Jüptnerová z Vrchlabí. Bylo to na jaře 1988 a ona, matka samoživitelka, byla bez zaměstnání.

Paradox v komunistickém Československu, v zemi, která do celého světa halasně deklaruje, že žádné nezaměstnané nemá. Šestatřicetiletá středoškolská učitelka češtiny a němčiny Hana Jüptnerová však opravdu nemůže žádné místo najít. Patří mezi ty, kterým se říká disidenti.

Kdo je disident

Označení disident se používá pro odpůrce režimu v sedmdesátých a osmdesátých letech, především pro chartisty. Oni sami se tak označovali neradi. Termín pochází z latinského dissidere, nesouhlasit. Slovo "disent" začali používat v šedesátých letech západní novináři v souvislosti s kritiky režimu v Sovětském svazu, později i v dalších zemích.

Podepsala totiž Chartu a navíc nedávno veřejně kriticky vystoupila proti režimu. Pronesla projev na pohřbu disidenta Pavla Wonky, který zahynul v komunistickém vězení.

To byla samozřejmě chyba. Tím spíš, že to byl hodně kritický projev. "Byl jsi příliš nepohodlný, příliš nekompromisní, příliš nebezpečný pro mocné této země..." řekla mimo jiné na smutečním rozloučení s Wonkou. Pohřeb se stal veřejnou manifestací proti komunistickému režimu. A "mocní této země“ se hned Jüptnerové začali mstít.

Místo je obsazené

"Přihlásila jsem se na inzerát, řekli, že mne vezmou. Pak jsem přišla druhý den vyřídit papíry a už to místo nebylo," popisuje. Odmítli ji dokonce v nemocnici, kde měla nastoupit jako uklízečka.

"Paní měla radost, že tam nastoupím. Ale pak už to také nešlo..." popisuje. "Kdybych nezískala místo, nedostala bych přídavky na dítě," vysvětluje. Nakonec jí pomohl kolega z evangelického sboru, kde byla členkou. Dostala místo v cukrářské výrobně.

Dusivá sedmdesátá

Jüptnerová však nevystoupila na Wonkově pohřbu náhodou, stejně jako nebylo náhodné, že už předtím podepsala Chartu. Tíživé časy sedmdesátých let ji totiž deptaly. "Když vznikla Charta, byla jsem ještě svobodná. A už za studií jsem se přátelila s mužem, který ji podepsal a jeho přítel byl dokonce ve vězení. Takže jsem tu situaci znala dobře. I podvědomě jsem Chartu uvítala, ta sedmdesátá léta byla opravdu dusivá," řekla.

CO ŘEKLA NA WONKOVĚ POHŘBU

"Milý Pavle, loučím se teď s Tebou za všechny Tvé přátele z Vrchlabí... Byl jsi příliš nepohodlný, příliš nekompromisní, příliš nebezpečný pro mocné této země. Ale především tohoto kraje, této periferie, kde jako by se stále ještě vznášel duch pohraničí, krutosti, bezohlednosti a tisíce jiných křivd. Ty jsi způsobil, že se nám rozměr smrti jako nejvyšší oběti stává znovu měřítkem hodnot. Pomohl jsi nám k tomu, že budeme jednat beze strachu."

V té době se však Jüptnerové tak trochu zamotal i osobní život. Čekala druhé dítě, ale tušila, že s manželem déle žít nebude. Rozváděla se. Ve chvíli, kdy už bylo jasné, že bude žít sama, Chartu podepsala. Bylo to v roce 1979. "Jinak bych to asi nemohla udělat, tím podpisem bych ohrožovala i jeho," říká.

Samozřejmě, že se o ni hned začala zajímat tajná policie. Jako o všechny disidenty. "Brali mne na výslechy. Byla jsem v šestinedělí a přijeli k nám domů, to nebylo moc příjemné," vzpomíná.

Nejhorší rozvrh

Měla smůlu samozřejmě v tom, že disidenti mimo hlavní město na tom byli kvůli izolaci většinou hůř. Ale mateřská dovolená jí na druhé straně nejspíš pomohla zbavit se nežádoucí pozornosti. Když skončila a měla nastoupit do zaměstnání, šlo to kupodivu hladce.

Byla překvapená, že ji na gymnáziu jako učitelku němčiny vůbec vzali. Ani s tím nepočítala. Ale výslechy pokračovaly. Při jednom z nich ji upozornili, že to řeknou ve škole. Rozhodla se je předejít.

Řekla to tedy sama. "Tak jsem sama řekla panu řediteli, že jsem podepsala Chartu, aby to věděl ode mne. Nebylo to moc příjemné, dávali mi ten nejhorší rozvrh, já jsem ještě dojížděla, to byl očistec," vzpomíná.

MÝTY A REALITA

Soudí se, že: Postavit se komunistickému režimu mohli jen ti, kteří měli známé jméno, kontakty na Západě a poutali pozornost světové veřejnosti. Pro ostatní to byl předem marný a především zbytečný boj.

Skutečnost: Příběh disidentky Jüptnerové ukazuje, že i obyčejná učitelka, navíc bez kontaktů a s bydlištěm mimo městská centra se mohla pokusit žít svůj život podle vlastního přesvědčení.

Ale stále ještě na tom nebyla tak špatně. Zatímco ostatní disidenti často končili ve vězení nebo byli nuceni k emigraci, ona ještě přežívala a mohla vlastně dělat i svou práci.

Roli v tom hrálo i to, že neměla prakticky žádné kontakty na ostatní chartisty. "Já jsem měla děti, já se chtěla jen solidarizovat, štvalo mne, jak s nimi zacházejí. Myslela jsme na lidi ve vězení, jak se tam asi mají...," popisuje.

Jenže pak přišly volby, ve kterých Wonka kandidoval jako nezávislý, a byl uvězněn. Jüptnerová držela protestní hladovku, když Wonka zemřel, rozhodla se promluvit na jeho pohřbu. Pak už to šlo všechno jaksi samo. Cítila, že ve škole už nevydrží, rozhodla se odejít.

Okamžitý vyhazov

Netušila, jak rychle to půjde. "Ve škole byly napjaté vztahy. Já si stejně říkala, že když tam jsem, tak tím říkám ano všemu tomu, co se děje kolem mne." Poslala výpověď a pak za ní přišel ředitel. "Chcete výpověď, nebo rozvázat pracovní poměr dohodou?" ptá se.

KDO JE HANA JÜPTNEROVÁ

Narodila se v roce 1952 v Trutnově, od roku 1976 učila na gymnáziu v Jilemnici. Po projevu na pohřbu Pavla Wonky pracovala jako pomocná síla v cukrářské výrobně a jako skladnice. Od roku 1990 znovu učila na střední škole, později působila jako pěstounka. Dnes je v důchodu, v pěstounské péči má ještě dvě děti.

"Odpověděla jsem, že dohodou. To byl pátek a on mi to ukončil od pondělí. Já přitom počítala, že budu učit do konce školního roku," popisuje. Touha zbavit se nepohodlné disidentky byla tak silná, že si tím vedení školy samo nadrobilo nemalé problémy. Jüptnerová byla totiž na gymnáziu jedinou němčinářkou, takže se po jejím odchodu musely složitě spojovat třídy.

A ji samotnou čekalo to nešťastné hledání zaměstnání, než zakotvila ve výrobně cukroví a později jako skladnice na stavbě čističky. K učení se bude moci vrátit až po pádu komunismu. "Samozřejmě nelituji, že jsem se řídila svým svědomím. Považuji se za obyčejného člověka, myslím, že i takový obyčejný člověk měl tehdy možnost volby," říká.

Výzva čtenářům

Redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů mapuje dosud nezveřejněné příběhy.

Zažil někdo z Vás nebo Vašich blízkých něco podobného jako lidé uvedení výše? Máte k dispozici fotografie nebo jiné související materiály?

Pošlete nám je na redakční e-mail. ÚSTR čtenáře, kteří poskytnou hodnotné informace umožňující odkrýt bílá místa v minulosti, odmění literaturou související s upevňováním moci komunistické diktatury.

Abeceda komunistických zločinů

Autor:
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....