Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Abeceda komunistických zločinů: Gottwaldův první mrtvý

Doporučujeme   3:17
Vlastně ani neví, jak jeho otec přesně zemřel. Zato si dobře pamatuje, že otce zatkli v únoru 1948 a z vězení se už nevrátil. Otec Rostislava Sochorce byl jedním z těch, kteří tvrdě doplatili na Gottwaldovo převzetí moci, jeho první mrtvý.

"Přísahal jsem si, že se s tím něco musí udělat. Přece člověk nemůže jít jen tak do vězení a za dva měsíce být mrtvý," říká Rostislav Sochorec mladší.

Abeceda komunismu

Každý týden přináší MF DNES a iDNES.cz ve spolupráci s občanským sdružením PANT jeden díl seriálu Abeceda komunistických zločinů. Dobu minulou přibližují příběhy konkrétních lidí, kterým komunisté výrazně zasáhli do života. - více o seriálu a partnerech

Rostislavu Sochorcovi staršímu bylo v roce 1948 osmačtyřicet. Byl zemědělským inženýrem, hospodařil na statku a byl členem lidové strany. Za války byla na jeho majetek uvalena nucená správa, po válce se pustil do politiky. Stal se poslancem a později působil jako místopředseda Zemského národního výboru v Brně.

Jenže pak přišel komunistický převrat. Pečlivě připravený.

Komunisté měli už dlouho dopředu vypracované seznamy nepohodlných či potenciálně nebezpečných osob, které je třeba pozatýkat.

"Únorové události nebyly samy od sebe. Je za nimi důsledná příprava komunistické strany na ovládnutí politické situace a tyto přípravy probíhaly dlouho před Únorem. Konkrétně u pana Sochorce víme, že byl sledován a byly o něm psány zprávy ze 17. února 1947. Tedy rok před únorem 1948," říká historik Martin Tichý.

Je na seznamu

Na jednom z vypracovaných seznamů byl například novinář Pavel Tigrid, který byl náhodou v cizině, takže zatčení unikl.

Ale na seznamech se ocitl i Rostislav Sochorec. Ten byl zatčen ještě před samotným převzetím moci, již 23. února 1948.

Kdo byl Rostislav Sochorec starší

Byl zemědělským inženýrem, hospodařil na statku na jižní Moravě a byl členem lidové strany. Za války na jeho majetek uvalili nucenou správu. Po válce se stal poslancem, později místopředsedou Zemského národního výboru v Brně, byl kandidátem na funkci ministra zemědělství. Zemřel za nevyjasněných okolností 13. května 1948. Posmrtně byl rehabilitován a vyznamenán.

"On byl jakousi politickou zálohou na místo ministra zemědělství, kdyby lidová strana uspěla a tento post by jí byl nabídnut," vzpomíná Sochorec mladší.

Jenže místo nabídky jít na ministerstvo zatkla Sochorce staršího StB. Odvedli ho přímo z jednání výboru Jednotného svazu českých zemědělců.

"Otec měl zrovna slovo, když někdo zaklepal a řekl: pane poslanče, máte tady návštěvu. Na moment. A otec řekl: Promiňte, já se podívám. A vyšel ven. A jak vyšel ven, tak tam stála StB a okamžitě ho zatkla," popisuje syn.

Záminkou k Sochorcovu zatčení byla údajná finanční zpronevěra. Hlavním důvodem byl pravděpodobně fakt, že Sochorec byl schopný politik s vlastním zemědělským zázemím.

Rostislav Sochorec mladší

Po zatčení a smrti otce nesměl studovat, pracoval jako zemědělský dělník. Místo vojny sloužil u PTP. Vysokou školu stavební vystudoval při zaměstnání, potom pracoval jako technik. Opakovaně usiloval o objasnění smrti otce, ale pátrání nepřineslo jasné výsledky.

Když se otec k rodině nevrátil, jeho manželka začala pátrat. Jela do Prahy, zjistila, že je v Bartolomějské, a pokusila se ho navštívit.

Nepovedlo se.

Druhý den však už s ním mluvila a pak jej navštěvovala dokonce pravidelně. Přibližně každý týden.

Krvavé košile

Doma se tvářila, že je všechno tak, jak má být.

"Ona říkala, že je všechno v pořádku, že se tatínek usmívá, ptá se na děti," popisuje Sochorec mladší.

Nebyla to tak docela pravda.

"Později, po letech, nám prozradila, že z Prahy v kufříku vozila zakrvavené košile a prádlo, ale to nám nesměla říct," dodává syn.

Sochorec starší byl mezitím převezen do psychiatrické léčebny. Jeho příbuzní upozornili, že trpí depresemi. Jenže jej umístili ve střežené části Psychiatrické léčebny v Brně-Černovicích.

Nebyla to dobrá adresa.

Pak k nim jednou přišel domů vyšetřující soudce a vzkazoval, že otec všechny pozdravuje. Netušil, že za pár hodin bude všechno jinak. Že otec bude mrtvý.

Mýty a realita

Říká se, že: Až 25. únor 1948 znamenal začátek komunistického teroru. Do té doby vládl v zemi zákon a pořádek.
 
Skutečnost: Komunisté se na převrat připravovali už dlouho před 25. únorem. Například Rostislav Sochorec byl sledován už rok dopředu, zprávy o něm nesou datum 17. února 1947. Rovněž i zatýkání začalo dříve: Sochorec byl zatčen už 23. února, s podobným předstihem byli zatýkáni i další.

Co se vlastně stalo?

Nikdo už nejspíš nezjistí, co se za zdmi léčebny vlastně odehrálo. V knize přijatých pacientů je uvedeno datum úmrtí 13. května 1948. Sochorec byl prý toho dne nalezen oběšený na mokrém ručníku.

"Podle oficiální zprávy měl spáchat sebevraždu. Objevila se záhadná informace o mokrém ručníku. Ale v té léčebně nebyla tekoucí voda, nebyl tam tedy možná ani ručník. Jedná se o tak nejasné věci, že se můžeme dohadovat, zda nebyl zlikvidován. Nebo nevydržel nátlak či násilí na něm páchané," říká historik Tichý.

Rostislav Sochorec starší v dobovém tisku

Rostislav Sochorec starší v dobovém tisku.

Jeho manželce to přišel osobně říct vyšetřovatel. Ona to pak oznámila svým čtyřem dětem.

Zavolala si je a řekla: "Tatínek je mrtvý." Pohřeb ve Starém Městě u Uherského Hradiště, odkud Sochorcova rodina pochází, se změnil v manifestaci proti komunistickému převratu. Pohřební průvod byl asi dva kilometry dlouhý. Jenže i po smrti otce dopadaly na rodinu další rány. Byly jí zabaveny pozemky i statek. Sochorec mladší měl zakázáno studium, jeho starší sestru z vysoké školy rovnou vyhodili.

Chci vědět, jak to bylo!

Sochorec mladší se však snažil opakovaně zjistit pravdu o osudném otcově úmrtí. Nejdřív v roce 1968, ale případ se skutečně začal vyšetřovat až po pádu komunismu. V roce 1992.

Komunisté se na převrat připravili

Komunisté se na rozhodující střetnutí se svými protivníky důkladně připravovali prakticky od války. KSČ měla přehled o činnosti demokratických stran, měla vybudovánu síť agentů a provokatérů, díky nimž získala převahu ve všech důležitých sférách. Komunisté měli detailní přehled o všech potenciálních protivnících a významných osobnostech opozice. Řadu z nich se už dopředu pokusili očernit a vyřadit z politické činnosti křivými obviněními z kolaborace.

"Pátralo se v archivech a byly vyslechnuty jediné dvě žijící osoby, tehdejší zřízenci. Ti si vzpomínali, že tam byli nějací lidé v bílých pláštích, ale nebyli to zaměstnanci léčebny," popsal ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Bret.

Především však chybějí všechny důležité dokumenty.
Byly skartovány. Včetně soudního spisu a zdravotní dokumentace.

Verze sebevraždy nevypadá zrovna věrohodně. Ale Sochorec mladší se nevzdává. Šance na nález nových archivních dokumentů stále je, i když velmi malá. Jenže stojí to všechno za to?

"V životě zlem odplácet zlo je pochybné. Tím nic nenapravíte," říká Sochorec mladší, když přemýšlí o osudu své rodiny.

Výzva čtenářům

Redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů mapuje dosud nezveřejněné příběhy. Zažil někdo z Vás nebo Vašich blízkých podobný příběh jako ten uvedený výše? Máte k dispozici fotografie nebo jiné související materiály? Pošlete nám je na redakční e-mail, jako předmět napište "Abeceda komunistických zločinů". ÚSTR čtenáře, kteří poskytnou hodnotné informace umožňující odkrýt bílá místa v minulosti, odmění literaturou související s upevňováním moci komunistické diktatury.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Íránský prezident je po smrti, potvrdila televize. Našly se trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  7:07

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Bouřky, déšť i slunce. Teploty ke konci týdne vyšplhají až k 25 stupňům

20. května 2024  6:31

Počasí v Česku bude proměnlivé. Podle meteorologů během týdne se vyskytnou bouřky a déšť, vysvitne...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...