Abeceda komunistických zločinů: Gottwaldův první mrtvý

Doporučujeme   3:17aktualizováno  3:17
Vlastně ani neví, jak jeho otec přesně zemřel. Zato si dobře pamatuje, že otce zatkli v únoru 1948 a z vězení se už nevrátil. Otec Rostislava Sochorce byl jedním z těch, kteří tvrdě doplatili na Gottwaldovo převzetí moci, jeho první mrtvý.

"Přísahal jsem si, že se s tím něco musí udělat. Přece člověk nemůže jít jen tak do vězení a za dva měsíce být mrtvý," říká Rostislav Sochorec mladší.

Abeceda komunismu

Každý týden přináší MF DNES a iDNES.cz ve spolupráci s občanským sdružením PANT jeden díl seriálu Abeceda komunistických zločinů. Dobu minulou přibližují příběhy konkrétních lidí, kterým komunisté výrazně zasáhli do života. - více o seriálu a partnerech

Rostislavu Sochorcovi staršímu bylo v roce 1948 osmačtyřicet. Byl zemědělským inženýrem, hospodařil na statku a byl členem lidové strany. Za války byla na jeho majetek uvalena nucená správa, po válce se pustil do politiky. Stal se poslancem a později působil jako místopředseda Zemského národního výboru v Brně.

Jenže pak přišel komunistický převrat. Pečlivě připravený.

Komunisté měli už dlouho dopředu vypracované seznamy nepohodlných či potenciálně nebezpečných osob, které je třeba pozatýkat.

"Únorové události nebyly samy od sebe. Je za nimi důsledná příprava komunistické strany na ovládnutí politické situace a tyto přípravy probíhaly dlouho před Únorem. Konkrétně u pana Sochorce víme, že byl sledován a byly o něm psány zprávy ze 17. února 1947. Tedy rok před únorem 1948," říká historik Martin Tichý.

Je na seznamu

Na jednom z vypracovaných seznamů byl například novinář Pavel Tigrid, který byl náhodou v cizině, takže zatčení unikl.

Ale na seznamech se ocitl i Rostislav Sochorec. Ten byl zatčen ještě před samotným převzetím moci, již 23. února 1948.

Kdo byl Rostislav Sochorec starší

Byl zemědělským inženýrem, hospodařil na statku na jižní Moravě a byl členem lidové strany. Za války na jeho majetek uvalili nucenou správu. Po válce se stal poslancem, později místopředsedou Zemského národního výboru v Brně, byl kandidátem na funkci ministra zemědělství. Zemřel za nevyjasněných okolností 13. května 1948. Posmrtně byl rehabilitován a vyznamenán.

"On byl jakousi politickou zálohou na místo ministra zemědělství, kdyby lidová strana uspěla a tento post by jí byl nabídnut," vzpomíná Sochorec mladší.

Jenže místo nabídky jít na ministerstvo zatkla Sochorce staršího StB. Odvedli ho přímo z jednání výboru Jednotného svazu českých zemědělců.

"Otec měl zrovna slovo, když někdo zaklepal a řekl: pane poslanče, máte tady návštěvu. Na moment. A otec řekl: Promiňte, já se podívám. A vyšel ven. A jak vyšel ven, tak tam stála StB a okamžitě ho zatkla," popisuje syn.

Záminkou k Sochorcovu zatčení byla údajná finanční zpronevěra. Hlavním důvodem byl pravděpodobně fakt, že Sochorec byl schopný politik s vlastním zemědělským zázemím.

Rostislav Sochorec mladší

Po zatčení a smrti otce nesměl studovat, pracoval jako zemědělský dělník. Místo vojny sloužil u PTP. Vysokou školu stavební vystudoval při zaměstnání, potom pracoval jako technik. Opakovaně usiloval o objasnění smrti otce, ale pátrání nepřineslo jasné výsledky.

Když se otec k rodině nevrátil, jeho manželka začala pátrat. Jela do Prahy, zjistila, že je v Bartolomějské, a pokusila se ho navštívit.

Nepovedlo se.

Druhý den však už s ním mluvila a pak jej navštěvovala dokonce pravidelně. Přibližně každý týden.

Krvavé košile

Doma se tvářila, že je všechno tak, jak má být.

"Ona říkala, že je všechno v pořádku, že se tatínek usmívá, ptá se na děti," popisuje Sochorec mladší.

Nebyla to tak docela pravda.

"Později, po letech, nám prozradila, že z Prahy v kufříku vozila zakrvavené košile a prádlo, ale to nám nesměla říct," dodává syn.

Sochorec starší byl mezitím převezen do psychiatrické léčebny. Jeho příbuzní upozornili, že trpí depresemi. Jenže jej umístili ve střežené části Psychiatrické léčebny v Brně-Černovicích.

Nebyla to dobrá adresa.

Pak k nim jednou přišel domů vyšetřující soudce a vzkazoval, že otec všechny pozdravuje. Netušil, že za pár hodin bude všechno jinak. Že otec bude mrtvý.

Mýty a realita

Říká se, že: Až 25. únor 1948 znamenal začátek komunistického teroru. Do té doby vládl v zemi zákon a pořádek.
 
Skutečnost: Komunisté se na převrat připravovali už dlouho před 25. únorem. Například Rostislav Sochorec byl sledován už rok dopředu, zprávy o něm nesou datum 17. února 1947. Rovněž i zatýkání začalo dříve: Sochorec byl zatčen už 23. února, s podobným předstihem byli zatýkáni i další.

Co se vlastně stalo?

Nikdo už nejspíš nezjistí, co se za zdmi léčebny vlastně odehrálo. V knize přijatých pacientů je uvedeno datum úmrtí 13. května 1948. Sochorec byl prý toho dne nalezen oběšený na mokrém ručníku.

"Podle oficiální zprávy měl spáchat sebevraždu. Objevila se záhadná informace o mokrém ručníku. Ale v té léčebně nebyla tekoucí voda, nebyl tam tedy možná ani ručník. Jedná se o tak nejasné věci, že se můžeme dohadovat, zda nebyl zlikvidován. Nebo nevydržel nátlak či násilí na něm páchané," říká historik Tichý.

Rostislav Sochorec starší v dobovém tisku

Rostislav Sochorec starší v dobovém tisku.

Jeho manželce to přišel osobně říct vyšetřovatel. Ona to pak oznámila svým čtyřem dětem.

Zavolala si je a řekla: "Tatínek je mrtvý." Pohřeb ve Starém Městě u Uherského Hradiště, odkud Sochorcova rodina pochází, se změnil v manifestaci proti komunistickému převratu. Pohřební průvod byl asi dva kilometry dlouhý. Jenže i po smrti otce dopadaly na rodinu další rány. Byly jí zabaveny pozemky i statek. Sochorec mladší měl zakázáno studium, jeho starší sestru z vysoké školy rovnou vyhodili.

Chci vědět, jak to bylo!

Sochorec mladší se však snažil opakovaně zjistit pravdu o osudném otcově úmrtí. Nejdřív v roce 1968, ale případ se skutečně začal vyšetřovat až po pádu komunismu. V roce 1992.

Komunisté se na převrat připravili

Komunisté se na rozhodující střetnutí se svými protivníky důkladně připravovali prakticky od války. KSČ měla přehled o činnosti demokratických stran, měla vybudovánu síť agentů a provokatérů, díky nimž získala převahu ve všech důležitých sférách. Komunisté měli detailní přehled o všech potenciálních protivnících a významných osobnostech opozice. Řadu z nich se už dopředu pokusili očernit a vyřadit z politické činnosti křivými obviněními z kolaborace.

"Pátralo se v archivech a byly vyslechnuty jediné dvě žijící osoby, tehdejší zřízenci. Ti si vzpomínali, že tam byli nějací lidé v bílých pláštích, ale nebyli to zaměstnanci léčebny," popsal ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Bret.

Především však chybějí všechny důležité dokumenty.
Byly skartovány. Včetně soudního spisu a zdravotní dokumentace.

Verze sebevraždy nevypadá zrovna věrohodně. Ale Sochorec mladší se nevzdává. Šance na nález nových archivních dokumentů stále je, i když velmi malá. Jenže stojí to všechno za to?

"V životě zlem odplácet zlo je pochybné. Tím nic nenapravíte," říká Sochorec mladší, když přemýšlí o osudu své rodiny.

Výzva čtenářům

Redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů mapuje dosud nezveřejněné příběhy. Zažil někdo z Vás nebo Vašich blízkých podobný příběh jako ten uvedený výše? Máte k dispozici fotografie nebo jiné související materiály? Pošlete nám je na redakční e-mail, jako předmět napište "Abeceda komunistických zločinů". ÚSTR čtenáře, kteří poskytnou hodnotné informace umožňující odkrýt bílá místa v minulosti, odmění literaturou související s upevňováním moci komunistické diktatury.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Další z rubriky

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Leteckých incidentů loni v Česku přibylo. Ústav řešil téměř sto nehod

Piloti ze společnosti Herbst Aero musejí před vzlétnutím své stroje ručně...

Leteckých incidentů v Česku přibývá. Loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o devatenáct více. O život přišlo...

KOMENTÁŘ: Komunistická strana přerod na „cool“ levičáky promarnila

Miloš Jakeš na prvomájovém setkání KSČM (1. května 2019)

Levičáctví na Západě „frčí“, je „cool“. Zástupy mladých lidí plní fotbalové, baseballové i kriketové stadiony na...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz