Abeceda komunistických zločinů: Gottwaldův první mrtvý

Doporučujeme   3:17aktualizováno  3:17
Vlastně ani neví, jak jeho otec přesně zemřel. Zato si dobře pamatuje, že otce zatkli v únoru 1948 a z vězení se už nevrátil. Otec Rostislava Sochorce byl jedním z těch, kteří tvrdě doplatili na Gottwaldovo převzetí moci, jeho první mrtvý.

"Přísahal jsem si, že se s tím něco musí udělat. Přece člověk nemůže jít jen tak do vězení a za dva měsíce být mrtvý," říká Rostislav Sochorec mladší.

Abeceda komunismu

Každý týden přináší MF DNES a iDNES.cz ve spolupráci s občanským sdružením PANT jeden díl seriálu Abeceda komunistických zločinů. Dobu minulou přibližují příběhy konkrétních lidí, kterým komunisté výrazně zasáhli do života. - více o seriálu a partnerech

Rostislavu Sochorcovi staršímu bylo v roce 1948 osmačtyřicet. Byl zemědělským inženýrem, hospodařil na statku a byl členem lidové strany. Za války byla na jeho majetek uvalena nucená správa, po válce se pustil do politiky. Stal se poslancem a později působil jako místopředseda Zemského národního výboru v Brně.

Jenže pak přišel komunistický převrat. Pečlivě připravený.

Komunisté měli už dlouho dopředu vypracované seznamy nepohodlných či potenciálně nebezpečných osob, které je třeba pozatýkat.

"Únorové události nebyly samy od sebe. Je za nimi důsledná příprava komunistické strany na ovládnutí politické situace a tyto přípravy probíhaly dlouho před Únorem. Konkrétně u pana Sochorce víme, že byl sledován a byly o něm psány zprávy ze 17. února 1947. Tedy rok před únorem 1948," říká historik Martin Tichý.

Je na seznamu

Na jednom z vypracovaných seznamů byl například novinář Pavel Tigrid, který byl náhodou v cizině, takže zatčení unikl.

Ale na seznamech se ocitl i Rostislav Sochorec. Ten byl zatčen ještě před samotným převzetím moci, již 23. února 1948.

Kdo byl Rostislav Sochorec starší

Byl zemědělským inženýrem, hospodařil na statku na jižní Moravě a byl členem lidové strany. Za války na jeho majetek uvalili nucenou správu. Po válce se stal poslancem, později místopředsedou Zemského národního výboru v Brně, byl kandidátem na funkci ministra zemědělství. Zemřel za nevyjasněných okolností 13. května 1948. Posmrtně byl rehabilitován a vyznamenán.

"On byl jakousi politickou zálohou na místo ministra zemědělství, kdyby lidová strana uspěla a tento post by jí byl nabídnut," vzpomíná Sochorec mladší.

Jenže místo nabídky jít na ministerstvo zatkla Sochorce staršího StB. Odvedli ho přímo z jednání výboru Jednotného svazu českých zemědělců.

"Otec měl zrovna slovo, když někdo zaklepal a řekl: pane poslanče, máte tady návštěvu. Na moment. A otec řekl: Promiňte, já se podívám. A vyšel ven. A jak vyšel ven, tak tam stála StB a okamžitě ho zatkla," popisuje syn.

Záminkou k Sochorcovu zatčení byla údajná finanční zpronevěra. Hlavním důvodem byl pravděpodobně fakt, že Sochorec byl schopný politik s vlastním zemědělským zázemím.

Rostislav Sochorec mladší

Po zatčení a smrti otce nesměl studovat, pracoval jako zemědělský dělník. Místo vojny sloužil u PTP. Vysokou školu stavební vystudoval při zaměstnání, potom pracoval jako technik. Opakovaně usiloval o objasnění smrti otce, ale pátrání nepřineslo jasné výsledky.

Když se otec k rodině nevrátil, jeho manželka začala pátrat. Jela do Prahy, zjistila, že je v Bartolomějské, a pokusila se ho navštívit.

Nepovedlo se.

Druhý den však už s ním mluvila a pak jej navštěvovala dokonce pravidelně. Přibližně každý týden.

Krvavé košile

Doma se tvářila, že je všechno tak, jak má být.

"Ona říkala, že je všechno v pořádku, že se tatínek usmívá, ptá se na děti," popisuje Sochorec mladší.

Nebyla to tak docela pravda.

"Později, po letech, nám prozradila, že z Prahy v kufříku vozila zakrvavené košile a prádlo, ale to nám nesměla říct," dodává syn.

Sochorec starší byl mezitím převezen do psychiatrické léčebny. Jeho příbuzní upozornili, že trpí depresemi. Jenže jej umístili ve střežené části Psychiatrické léčebny v Brně-Černovicích.

Nebyla to dobrá adresa.

Pak k nim jednou přišel domů vyšetřující soudce a vzkazoval, že otec všechny pozdravuje. Netušil, že za pár hodin bude všechno jinak. Že otec bude mrtvý.

Mýty a realita

Říká se, že: Až 25. únor 1948 znamenal začátek komunistického teroru. Do té doby vládl v zemi zákon a pořádek.
 
Skutečnost: Komunisté se na převrat připravovali už dlouho před 25. únorem. Například Rostislav Sochorec byl sledován už rok dopředu, zprávy o něm nesou datum 17. února 1947. Rovněž i zatýkání začalo dříve: Sochorec byl zatčen už 23. února, s podobným předstihem byli zatýkáni i další.

Co se vlastně stalo?

Nikdo už nejspíš nezjistí, co se za zdmi léčebny vlastně odehrálo. V knize přijatých pacientů je uvedeno datum úmrtí 13. května 1948. Sochorec byl prý toho dne nalezen oběšený na mokrém ručníku.

"Podle oficiální zprávy měl spáchat sebevraždu. Objevila se záhadná informace o mokrém ručníku. Ale v té léčebně nebyla tekoucí voda, nebyl tam tedy možná ani ručník. Jedná se o tak nejasné věci, že se můžeme dohadovat, zda nebyl zlikvidován. Nebo nevydržel nátlak či násilí na něm páchané," říká historik Tichý.

Rostislav Sochorec starší v dobovém tisku

Rostislav Sochorec starší v dobovém tisku.

Jeho manželce to přišel osobně říct vyšetřovatel. Ona to pak oznámila svým čtyřem dětem.

Zavolala si je a řekla: "Tatínek je mrtvý." Pohřeb ve Starém Městě u Uherského Hradiště, odkud Sochorcova rodina pochází, se změnil v manifestaci proti komunistickému převratu. Pohřební průvod byl asi dva kilometry dlouhý. Jenže i po smrti otce dopadaly na rodinu další rány. Byly jí zabaveny pozemky i statek. Sochorec mladší měl zakázáno studium, jeho starší sestru z vysoké školy rovnou vyhodili.

Chci vědět, jak to bylo!

Sochorec mladší se však snažil opakovaně zjistit pravdu o osudném otcově úmrtí. Nejdřív v roce 1968, ale případ se skutečně začal vyšetřovat až po pádu komunismu. V roce 1992.

Komunisté se na převrat připravili

Komunisté se na rozhodující střetnutí se svými protivníky důkladně připravovali prakticky od války. KSČ měla přehled o činnosti demokratických stran, měla vybudovánu síť agentů a provokatérů, díky nimž získala převahu ve všech důležitých sférách. Komunisté měli detailní přehled o všech potenciálních protivnících a významných osobnostech opozice. Řadu z nich se už dopředu pokusili očernit a vyřadit z politické činnosti křivými obviněními z kolaborace.

"Pátralo se v archivech a byly vyslechnuty jediné dvě žijící osoby, tehdejší zřízenci. Ti si vzpomínali, že tam byli nějací lidé v bílých pláštích, ale nebyli to zaměstnanci léčebny," popsal ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Bret.

Především však chybějí všechny důležité dokumenty.
Byly skartovány. Včetně soudního spisu a zdravotní dokumentace.

Verze sebevraždy nevypadá zrovna věrohodně. Ale Sochorec mladší se nevzdává. Šance na nález nových archivních dokumentů stále je, i když velmi malá. Jenže stojí to všechno za to?

"V životě zlem odplácet zlo je pochybné. Tím nic nenapravíte," říká Sochorec mladší, když přemýšlí o osudu své rodiny.

Výzva čtenářům

Redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů mapuje dosud nezveřejněné příběhy. Zažil někdo z Vás nebo Vašich blízkých podobný příběh jako ten uvedený výše? Máte k dispozici fotografie nebo jiné související materiály? Pošlete nám je na redakční e-mail, jako předmět napište "Abeceda komunistických zločinů". ÚSTR čtenáře, kteří poskytnou hodnotné informace umožňující odkrýt bílá místa v minulosti, odmění literaturou související s upevňováním moci komunistické diktatury.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Skandál kolem české firmy v Rize. Kvůli úplatkům rezignoval i primátor

Vizualizace vlaku pro lotyšské státní dráhy.

Celkem sedm lidí zatkla loni v prosinci při společné akci lotyšská a polská protikorupční jednotka. Skandál, kvůli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz