Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Extrémně proti kocovině: syrové ovčí oko, sušený býčí penis, hovězí krev

Zavináč a dršťková polévka zní jako docela konvenční zbraně proti kocovině. Syrové ovčí oko, sušený býčí penis nebo nápoj z rybích zbytků jsou o moc větší výzvou. Seznamte se s extrémními tradičními způsoby, jak se údajně zbavit kocoviny.
Na boj proti kocovině je dobré myslet, ještě než se vydáte na party. (ilustrační snímek)

Na boj proti kocovině je dobré myslet, ještě než se vydáte na party. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Sicílie ordinuje sušený býčí penis

Lahodná nasládlá sicilská vína, která mají svůj původ na úpatích Etny, zaskočí neznalého turistu svými 13 procenty alkoholu, limoncello není navzdory svému názvu limonáda a bylinkový digestiv Amaro Averna vás při špatném dávkování snadno může položit na lopatky. Ano, sicilské popíjení může skončit bolestmi hlavy.

Sušený býčí penis

A pokud ho budete léčit tamními tradičními prostředky, možná se k ní přidá i bolest žaludku. Ne každý totiž po prohýřené noci zrovna docení sušený býčí penis. Přesto je tu užíván po celá staletí a místní na něj nedají dopustit. Sladko-slaná chuť vám prý pomůže se rychle vzpamatovat.

Z původního orgánu, který dosahuje půlmetrové délky, vám většinou nabídnou jen pár centimetrů. Stačí to. Vysušené maso zbavené žláz je totiž spíše ke žvýkání než k přímé konzumaci. Pokrmu v principu nelze upřít vysoký obsah proteinů, hormonů, vitaminů a minerálů. A pozor, produkt si můžete dopřát i v Česku. Běžně se totiž prodává ve zverimexech, jako kousací hračka pro pejsky.

Mongolsko sází na syrové ovčí oko

Bolor, Soyombo nebo Khar Suvd. Trojice slov, která zvukomalebně připomíná spíš prastarou kletbu ve skutečnosti značí tři nejoblíbenější druhy vodky v Mongolsku. 

Extrémní gastronomie

V našem seriálu jsme vám již představili například:

  • Cuy chactado - morče naplacato
  • Tong Za Din - vejce vařená v moči
  • Zmrzlina z prasečí krve - z vyhlášené kodaňské restaurace
  • Tamilok - mořští mlži se polykají i živí
  • Krvavé mušle - jídlo, které může zabít
  • Bule-bulyak oying - hlodavci na banánovníku
  • Sýr z lidského mléka - hodně vitaminu i bakterií
  • Shiokara - japonské fermentované mořské plody
  • Kohoutí hřebínek - recept starý půl tisíciletí
  • Živé krevetky - polechtají vás v puse
  • Lutefisk - mýdlová ryba, která vám rozleptá nádobí
  • Un, Kono Kuro - pivo ze sloního trusu
  • I když jejich objem alkoholu nepřesahuje 36 procent, fakt, že se často zapíjí nápojem arkhi, tedy destilátem z kvašeného zkyslého kravského jogurtu, jim vydatně přidává na síle.

    Následkem nestřídmého popíjení je druhého dne stav, do kterého nechcete procitnout. Zimní šero a průměrná teplota minus 25 stupňů nikomu na náladě v kombinaci s kocovinou nepřidá. Tradiční řešení na zdejší kocovinu je neméně drastické. Místní doporučují jedno dvě rozmačkaná rajčata ve sklenici, spolu s čerstvým ovčím okem. Čtete správně.

    V zásadě recept počítá se dvěma variantami: Buď nebudete schopni oko rozžvýkat a pozřít bez dávení. V tom případě se aspoň zbavíte toxického obsahu vlastního žaludku. A když to ustojíte? Sklivec a tekutý obsah celé bulvy je slaný, takže rozhodně doplníte minerály. Rajčata vám zase mírně zvýší koncentraci cukru v krvi. Teoreticky by vám tedy opravdu mělo být lépe.

    Peru doporučuje zbytky z ryb

    Už za časů říše Inků se v Peru popíjela chicha, většinou postavená na základu ovoce a kukuřice. S její výrobou se pojí jistá uživatelské kontroverze. K aktivaci fermentačního procesu jsou hojně využívány lidské sliny. Všechny suroviny je totiž před umístěním do kvasné nádoby zapotřebí rozmělnit, nejlépe tedy rozžvýkat.

    Dalším aspektem je, že výsledný produkt může obsahovat „nepředvídatelné“ množství alkoholu, které se skutečně liší láhev od láhve. Nikdy nevíte, jestli vás další sklenka „nesundá“, byť jste předtím ostatní ustáli bez problémů.

    Co na to věda

    Průvodním projevem kocoviny je dehydratace, molekuly alkoholu totiž milují molekuly vody. Základem záchrany je tedy svůj organismus znovu zavodnit. Nejlépe tak, abyste současně s tekutinami doplňovali hladinu elektrolytů. Ideálním řešením je vlažný zelený čaj nebo kokosová šťáva. Zázvor zase dokáže probrat vaše zažívání. Pravda, ne vždy úplně šetrně, jeho konzumace může mít vedlejší explozivní účinky. Jistý stupeň plynatosti však v soukromí nevadí, je cenou za to, že se váš žaludek probouzí k životu.

    Vajíčka jsou lehce stravitelná a pro alkoholem zmožený organismus přináší zásobu vitaminu B a cysteinu. Ať už syrová nebo tepelně upravená, rozhodně zvládnou „napravit ty nejhorší škody“.

    A na doladění formy? Rajčatová šťáva a banány. Vyrovnáte objem cukru v krevním řečišti, optimalizujete koncentraci draslíku. Výsledkem je snížení krevního tlaku a případná ztráta třesu rukou. Citronová nebo limetková šťáva pak urychlí tempo, jakým se váš metabolismus zbavuje alkoholu.

    Opatrnost je v Peru na místě i při protikocovinových opatřeních. Základem tradičního léčivého čaje jsou tu rybí pozůstatky, především oškrábané šupiny, zbytky kůže a odřezky ploutví. Ty se hojně pokapou šťávou vymačkanou z citronů a limetek, přidá se ještě strouhaný zázvor a česnek. 

    Miska těchto promíchaných surovin vám po odležení dá dvoudecovou skleničku tmavé tekutiny, ve které se mísí všechny vůně a pachy. Vědci však dávají receptu překvapivě zapravdu: kyselina citronová a fruktóza nakopnou zmožený metabolismus k rychlejšímu vylučování alkoholu.

    Německo volí dršťkovou a zavináče

    Ve starověkém Řecku rozháněli kocovinu silným vývarem z plic skotu, zahuštěným rozmíchanými vajíčky, údajně sovími. Dnešní Německo sází na dršťkovou polévku a oba postupy mají opodstatnění. Klíčem k úspěchu jsou v obou případech vnitřnosti, coby levný a dostupný zdroj proteinů. Například aminokyseliny cysteinu, která rozkládá acetaldehyd ve vašich játrech, kde se nastřádal v průběhu popíjení coby meziprodukt rozkladu alkoholu.

    Podobně funkční je i tradiční německé kocovinové pojídání Rollmöpse, zavináčů. Slaný roztok nálevu totiž doplňuje elektrolyty, nutí vás k pití většího objemu vody a sacharidy v tomto pokrmu snižují hypoglykémii. Dršťkové polévce ani zavináčům fandit nemusíte, ale jsou asi lepším řešením než třeba africký přístup. Tam se bílkoviny, soli, tekutiny i cukry doplňují jednoduše, pitím čerstvé hovězí krve, přímo z malé ranky na býčím krku.

    Autoři:
    • Nejčtenější

    Nekonečný cynismus. Boj s rakovinou předstírala deset let. Kvůli darům...

    Premium

    Měl to být inspirativní příběh o nezlomné lidské vůli, bojující se zákeřnou nemocí. Místo toho vešel ve známost coby cynický podvod na soucitných lidech. Amanda Rileyová si totiž svou diagnózu...

    29. října 2024

    Už jsem to vzdal, přiznává olympijský vítěz Dostál. Pomohla mu i láska

    Víc než dvoumetrový habán patří dlouhé roky k předním rychlostním kanoistům, na kajaku je pětinásobným mistrem světa, vyhrál desítky závodů, na olympiádách získal čtyři medaile. Jen ta zlatá mu...

    30. října 2024

    Nenáviděla muže. Drsná Jarka oběti bodala šídlem do tváře i sekala sekyrou

    Premium

    Drsná Jarka, Krvavá blondýna, Hospodská harpyje, Blonďatá bestie. To jsou některé z dlouhé řady přezdívek, jichž se dostalo jednomu z nejhorších vrahů české historie. Respektive vražedkyni, ačkoli...

    26. října 2024

    Riziková kancelář. Studie zjistila, jak moc škodí sedavá práce. A co s tím

    Již dávno nemá reputaci bezpečné aktivity. Naopak, hromadí se doklady o tom, jak nebezpečné, hazardérské, nezdravé sezení je. Aktuální výzkum dodává, jak přesně se prosté sezení v kanceláři...

    1. listopadu 2024

    Od Baltu po Jadran. Když Češi měli moře a hory v Alpách a Karpatech

    Premium

    Jak vypadal český stát za prvních knížat? A kdo z nich byl co do územních zisků nejúspěšnější? Mohl mít dnes český stát moře? A Československo kolonie v Africe? Přinášíme shrnutí toho, jaké strategie...

    27. října 2024

    OBRAZEM: 152 let před Kamalou. Paní Satan byla první prezidentskou kandidátkou

    První americká burziánka, ale též propagátorka Komunistického manifestu a představitelka První internacionály. Socialistka. Feministka, advokátka volné lásky. Rovněž praktikující spiritistka a...

    2. listopadu 2024

    Riziková kancelář. Studie zjistila, jak moc škodí sedavá práce. A co s tím

    Již dávno nemá reputaci bezpečné aktivity. Naopak, hromadí se doklady o tom, jak nebezpečné, hazardérské, nezdravé sezení je. Aktuální výzkum dodává, jak přesně se prosté sezení v kanceláři...

    1. listopadu 2024

    Místo plátna ocel, místo barev koroze. Metodu vyvíjel Martin Feri osm let

    Jeho díla vznikají několik měsíců, tvoří je několikanásobným leptáním, broušením. Hlavní roli hraje koroze, to ona vytváří struktury jeho obrazů. Svou metodu vyvíjel Martin Feri osm let. Něco ukápne...

    31. října 2024

    Už jsem to vzdal, přiznává olympijský vítěz Dostál. Pomohla mu i láska

    Víc než dvoumetrový habán patří dlouhé roky k předním rychlostním kanoistům, na kajaku je pětinásobným mistrem světa, vyhrál desítky závodů, na olympiádách získal čtyři medaile. Jen ta zlatá mu...

    30. října 2024

    Kate Winsletová se v novém filmu ukázala nahá, břicho zatahovat odmítla

    Kate Winsletová (49) 27 let po Titanicu opět ukázala poprsí ve filmu. Tentokrát to bylo kvůli roli americké válečné...

    Babišová řekla ano Bartošovi. Je skvělý, že dokáže měnit názory, pochvaluje si

    I když ho seriál Devadesátky vynesl na výsluní, jeho současnou televizní reprízu Kryštof Bartoš nesleduje. „Viděl jsem...

    Astronomická pokuta. Rusko žádá po Googlu už 2,1 kvintiliardy dolarů

    Rusko požaduje po americké společnosti Google uhrazení rekordní pokuty v souvislosti s blokací několika youtubových...

    Našli mezeru na trhu. O jejich netradiční výrobky je zájem a zákazníků přibývá

    Jitrnice, řízky, steaky, párky, salámy, výpečky, paštiky. Klasický sortiment každé masny, nic nového pod sluncem, nic...

    Tatínek mi dohazoval arabské nápadníky, vzpomíná Sára Donutilová

    Měla jiné dospívání než její vrstevníci. Otec se k ní choval příliš ochranitelsky. Jenomže jeho výchova byla...