Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Azory, největší evropská exotika

Azorům se masová turistika zatím vyhnula. Nejvíc turistů se sem dostane vlastně omylem, když tu nouzově přistane letadlo, které má technické potíže při letu přes Atlantik. Ostrovy sopečného původu, jež někteří považují za pozůstatky bájné Atlantidy, tak zůstávají nejzápadnější exotickou výspou Evropy.

Ostrov Sao Miguel | foto: Dana Emingerová, pro iDNES.cz

Azory vznikly díky podmořským sopkám, zemětřesením a lávě. Souostroví totiž leží přímo na třaskavém předělu africké, euroasijské a severoamerické tektonické desky. Erupce, vyvolané jejich oddalováním, způsobily před miliony let v hlubinách moře vznik gigantického horského pásma, které na některých místech vyvrásnilo až nad hladinu oceánu.

Tip na dovolenou

Vybírejte z bohaté nabídky zájezdů na Azorských ostrovech na Dovolena.idnes.cz.

Naposledy vystoupil z mořských vln před 300 tisíci lety nejmladší ostrov Pico. Vévodí mu impozantní sopečný kužel Alto de Pico, který je zároveň nejvyšší horou Portugalska. Zdvihá se do výšky 2 351 metrů hned od moře, takže působí ještě vyšší, než je. Špice se většinou skrývá v mracích, ale komu se poštěstí za hezkého počasí čtyřhodinový výstup na vrchol zvládnout, dohlédne na všech pět centrálních ostrovů.

Jenže pozor! Vulkán s bílou sněhovou čepicí se čas od času probudí, takže z podzemí tryskají proudy lávy, dýmá kouř a létají balvany. Nyní dřímá už téměř padesát let. Poslední výbuch nastal v roce 1963 (předchozí erupce byly v letech 1562 a 1718), kdy láva tekla v desetikilometrové šíři. Její cesta je i přes bujnou vegetaci dodnes znatelná.

Přírodní bazénky Negrito na ostrově Terceira

Země lávy

Ostrované se už s trvalou přírodní hrozbou sžili a tvrdí, že sopky pracovat musí – lépe hodně drobných otřesů, než dlouho nic a pak kumulovaný výbuch.

Opravdu velkou explozi zažil v roce 1957 ostrov Faial. Sopečné erupce vytvořily nad mořskou hladinou nový vulkanický ostrov se sopkou, která téměř pohřbila pod vrstvou prachu a vyvěrající lávy stařičký maják na pobřeží. Místo se jmenuje  Vulcao dos Capelinhos a v jeho bývalém prvním patře, dodnes se nacházejícím pod úrovní černé vulkanické krajiny, je zajímavá expozice. Zachycuje nejen erupci z 50. let, ale i další informace o spících a probuzených světových vulkánech.

Sao Miguel

Azory, na nichž žije celkem čtvrt milionu lidí, nemají hlavní město, protože vláda, soudy a zastupitelské orgány sídlí na různých ostrovech. Tím největším je Sao Miguel (759 km²), jehož tvar připomíná na mapě tělo vorvaně. Tady sídlí azorská autonomní vláda, mají tu univerzitu a nádherný poutní klášter Nossa Senhora da Esperanca se sochou Ježíška, těšícího se podobné slávě jako pražské Jezulátko.

Vesnice a městečka se díky sopkám pyšní ojedinělou romantickou architekturou. Přestože je hlavním stavebním materiálem černá pórovitá láva, domky s bílými rámy kolem oken a dveří působí vesele. V každé obci jsou malebné kostelíky a pestrobarevné kaple Ducha svatého, sloužící věřícím k civilním setkáním.

Políčka, vinice a pastviny od sebe oddělují zídky z černého kamení nebo živý plot z modrých hortenzií, které jsou symbolem ostrovů.

Na ostrovech uvidíte stovky kráterů a také nádherná sopečná jezera. Třeba Lagoas das Furnas na ostrově Sao Miguel je proslulé nejen termálními prameny, ale i horkými vřídly, na nichž se speciálně upravuje jídlo. Zájemci si ráno přinesou hrnec naplněný masem, zeleninou a přílohami, který se dá na půl dne do země a když se vyndá, je uvařeno. Jídlo má neopakovatelnou originální "vulkanicko-podzemní" příchuť. A k němu se pije místní víno s příznačným názvem Terras de lava.

Ostrov Sao Miguel

Hortenzie jako živý plot podél cest

Na Azorech fouká silný vítr od moře, takže se tu rychle mění počasí. Ale jinak je klima mírné, díky Golfskému proudu se teploty celoročně pohybují mezi 14 až 25°C. Také tu často prší, takže ostrovy jsou díky dostatku vláhy a úrodné černé půdě nádherně zelené.

Subtropická příroda kolem stovek sopečných kráterů je panenská a divoká. Z hlubin země na mnoha místech vyvěrá sirný dým či prýští bohaté minerální prameny, napájející vulkanická jezera. Rostliny tu raší a pučí jako utržené ze řetězu.

Azory

Ostrov Terceira. Políčka pod horou Pico Alto
Ostrov Terceira. Angra do Heriosmo
Faya Vulkán Vulcao dos Capelinhos
Pico - nejvyšší hora Portugalska

Víc fotek si prohlédněte ve fotogalerii

Kytky, které u nás znáte coby dekoraci v květináčích či na záhonech, dorůstají v úrodné vulkanické půdě do neuvěřitelných rozměrů. Třeba z ibišků, azalek či červenozelených vánočních růží tu mají stromové aleje.

Krajinu pokrývají lesy z japonských kryptomerií či australských akácií, budící dojem, že tu rostly odjakživa. A něžné modré hortenzie tu pěstují jako křoví, tvořící živý plot podél silnic.

Vulkanický prach, který miliony let dopadal na ostrovy, učinil zdejší půdu tak plodnou, že se tu dá pěstovat téměř všechno. Jsou tu vinice, sady banánovníků, ananasy. Na ostrově Sao Miguel dokonce najdete jediné čajové plantáže v celé Evropě.

Plodiny je však třeba dobře chránit proti poryvům větru. Proto sem už první přistěhovalci dovezli japonské cedry, sloužící jako větrolamy. Stojí kolem ovocných sadů, zeleninových plantáží, vinic, obilných a čajových polí. I kolem pastvin, šplhajících se po svazích sopečných kráterů, kde se popásá zdejší zvláštní plemeno "divokých" horských krav. Jejich mléko je základem skvělých sýrů a hovězí maso, upravované na lávových kamenech, patří k největším pochoutkám.

Posedlost býky

Terceira

Hospodářsky nejvýznamnějším ostrovem je Terceira, což v překladu znamená třetí. Nejmenuje se tak jen proto, že byla objevena jako třetí, ale je i co do počtu obyvatel a rozlohy na třetím místě. Pod mohutnou horou Monte Brasil leží přístav Angra do Heroísmo, jehož historické centrum z poloviny 16. století je na seznamu UNESCO. Město bylo postiženo v roce 1980 silným zemětřesením, ale nádherné budovy z doby kolonialismu byly opraveny, mezi nimi i katedrála a aréna pro býčí zápasy. Za návštěvu stojí i pevnost Sao Sebastiăo z 16. století.

Adrenalinové slavnosti s divokými býky se konají na ostrově Terceira téměř každý víkend. Podobně jako ve španělské Pamploně i tady se vypouštějí do ulic vybuzení býci. Nejde o to s nimi bojovat a zabít je, ale "jen si pohrát".

Rozdíl oproti Pamploně je v tom, že azorská tourada a corda je zápas s býkem na provaze. Lano drží několik siláků, kteří mají (v rámci možností)rozparáděná zvířata pod kontrolou. Domorodci před agresí býků různě uskakují a ze žďuchanců rozběsněných rohatců si příliš nedělají.

Sem tam býk někoho nabere na rohy a odhodí, čemuž se lidé, popíjející víno, vesele smějí. Opravdu zranění bývají jen "hloupí turisté", neboť ti – na rozdíl od Terceiranů – vůbec nevědí, co tourada a corda obnáší. Všichni kluci na ostrově totiž s býčky vyrůstají a od útlého dětství se na telatech učí, jak si s divokými zvířaty bezpečně hrát.

Velrybáři bez korábů

V minulosti se Azory proslavily také lovem velryb. Už dvacet let je zakázaný. Přesto se s životem rybářů můžete velmi realisticky seznámit v přístavu Lajes na ostrově Pico, kde sídlí muzeum velrybářství. Uvidíte fotografie ulovených vorvaňů, porcovaných přímo v přístavu, stejně jako stroje na zpracování velrybího oleje, rybí moučky i masa. A prohlédnete si i velrybářské lodě.

Ráj potápěčů

Podle starých janovských map byly Azory objeveny na počátku 14. století. První obyvatelé si zvolili k životu ostrov Santa Maria, kde se zastavovali na svých cestách objevitelé nových kontinentů, válečníci i piráti. Proto také leží na dně oceánu v okolí ostrovů tisíce vraků, takže zdejší mořské dno je rájem potápěčů.

Ale pozor! Zapomeňte na koráb kapitána Achaba. Azorští velrybáři vůbec nebyli profesionály na plný úvazek. Lovili harpunami obrovské kytovce z malých dřevěných bárek jen tehdy, když se u ostrova objevili. Pak vesnický holič, řezník, vinař a hostinský všeho nechali, naskočili do tichých lodiček, aby daleko na moři získali kořist, která jim přinesla víc peněz, než jejich obvyklá každodenní dřina. Mnozí se však už domů nevrátili, protože poraněné velryby velmi často chatrné skořepinky v boji o život mohutnými ocasy rozmlátily na třísky.

Dnes je možné vorvaně už jen pozorovat. Tito mořští obři jsou schopni ponořit se na hodinu a půl pod vodu až do hloubky dvou kilometrů... Co by za takovou možnost dali potápěči, pátrající po potopených korábech.

Moderní domečky z lávového kamení na ostrově Terceira

Vzpomínka na staré časy

Dnešní ostrované nadšeně mluví o rozvoji turistiky. Ale po pravdě řečeno o výstavbu velkých hotelových komplexů tu nikdo nestojí. Lidé milují svůj klid a zajímavé atrakce, včetně koridy, tu organizují hlavně pro sebe.

Často tu vzpomenete na vidlácké časy v socialistických zemích, kdy lidem ve službách bylo jedno, zda se ještě cizinec vrátí či ne. Málokde si tady můžete vzít informační prospekty. V turistické kanceláři úřednice ani nezvednou oči od počítačů, když někdo vejde. Určitě to není schválně. Jen je prostě zvykem chovat se k návštěvníkům "normálně", což znamená stejně jako k místním. Jenže místní se – na rozdíl od hostů – vyznají. Ale v podstatě i ta vidlácká ignorance má pro lidi toužící po návratu k přírodě a přirozenému řádu věcí jistým způsobem své kouzlo.

Autoři: , Dana Emingerová

Související články

Nejsladší ananas na světě, termální jezera i obří hortenzie. Tak chutnají Azory

9. srpna 2022

Premium Vulkanická krajina Azorských ostrovů, portugalské exotiky v Atlantiku, lahodí nejen zraku, ale i...

Ohořelý vrak šel ke dnu i s luxusními vozy Lamborghini, Porsche a Audi

2. března 2022  10:30

Asi 400 kilometrů od Azorských ostrovů se potopila loď, která vezla na 4 000 automobilů zejména z...

Na lodi u Azor hoří baterie elektroaut. Uhasit je bude trvat dlouho

21. února 2022  15:14,  aktualizováno  22.2 13:59

Hasičům se nedaří uhasit požár nákladní lodi, která převáží tisíce luxusních automobilů. Oheň...

U Azor hoří obří nákladní loď, na palubě má tisíce aut koncernu Volkswagen

18. února 2022  12:18,  aktualizováno  18:15

Poblíž Azorských ostrovů začala ve středu odpoledne hořet nákladní loď Felicity Ace převážející...

Tělo muže, který chtěl na veslici překonat Atlantik, se nenašlo, tvrdí úřad

24. ledna 2022  5:57

Tělo pětasedmdesátiletého Francouze Jeana-Jacquesa Savina, který chtěl na veslici překonat...

Neočkovaní mají dál těžší návrat z Polska, Německa, Itálie či Francie

7. ledna 2022  17:09

Finsko, Lotyšsko a Azorské ostrovy budou od pondělí na takzvané mapě cestovatele tmavě červené, což...

Neočkovaným se ztíží návrat z Itálie, Rakouska i Maďarska. Polepší si Rumunsko

30. prosince 2021  18:27

Pro neočkované Čechy se od pondělí zpřísní podmínky návratu z některých evropských zemí. Do...

Slovensko zčervenalo. Neočkovaní navrátilci budou muset na test a do izolace

1. října 2021  13:33

Od pondělí 4. října se zpřísní podmínky návratu ze Slovenska, společně s Lucemburskem je nově...

Nákaza covidem na dovolené? Karanténu musíte strávit tam. Můžete se pojistit

1. července 2021

Premium Čtvrtkem začaly letní prázdniny a lidé tak zamířili na dovolené. Letos však mohou v souvislosti s...

Spouštíme nový cestovatelský web, řekl Kulhánek pro dovolenkáře

17. června 2021  14:17,  aktualizováno  15:18

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek představil nový informační web pro cesty do zahraničí, který má...

Na nádherné pláže zapomeňte. Přesto je Madeira skutečným klenotem Atlantiku

22. března 2021

Že nás na Madeiře čeká cokoli, jen ne dlouhá chvíle, je nám jasné už během přistání. Při pohledu na...

Mapy jako zbraň: mocnosti používají kartografickou propagandu i agresi

4. března 2021

Premium Mapy mají být odrazem reality. Jenže leckteří objevitelé nebo státníci si skutečnost potřebovali...

Skvělý život v oceánu. Objevte kouzlo slané i sladké vody na Madeiře

24. listopadu 2020

Co mají společného chilská poušť Atacama, vulkanické ostrovy v Havajském souostroví a portugalský...

Ostrovy kvetoucích serpentin. Po portugalských Azorech jedině autem

29. září 2020  19:30

Premium Uprostřed oceánu leží věčně zelené ostrovy. Jsou protkané černými silnicemi, které lemují miliony...

Vichry jsou rok od roku silnější. Na vině může být i globální oteplování

17. března 2020

Premium Orkány o síle přesahující 180­ kilometrů za hodinu bývaly v Česku výjimečné. Teď je tomu jinak. Vše...

VIDEO: Ke skokům do vody mě přiměla mamka, vzpomíná Michal Navrátil

27. července 2019

Je plný energie, dychtivý, trénuje víc než jiní a je silnější než kdokoli druhý. Legendy skoků do...

VIDEO: V Kalifornii našli vzácnou chobotnici s ušima jako Dumbo z animáku

7. listopadu 2018

Ohromujícího hlavonožce Grimpoteuthis našli američtí vědci ve vodách kolem Kalifornie při hlubinném...

Španělsko a Portugalsko zasáhne bouře, místy dosáhne síly hurikánu

13. října 2018  11:36

K území Španělska a Portugalska se v sobotu přiblíží hurikán Leslie. Meteorologové očekávají, že s...

VIDEO: Bouře Ophelia převrátila vodopád. Voda crčela vzhůru

19. října 2017  16:28

Bouře Ophelia na Britských ostrovech vyvracela stromy, ničila střechy i sloupy elektrického vedení....

Z Atlantiku míří k Evropě hurikán Ophelia, otře se o Azory

12. října 2017  15:17

K Evropě zvolna směřuje nejsilnější bouře od roku 2009. Původně tropická cyklóna Ophelia v noci na...

První přelet Atlantiku proběhl dříve, než to dokázal osamocený Lindbergh

19. května 2017

Když 20. května 1927 Charles Lindbergh přistál po svém triumfálním přeletu Atlantiku na letišti Le...

Vyzkoušel jsem hranici mezi odvahou a drzostí, píše pilot Jiří Pruša

5. června 2015  17:49

Známý český pilot tento týden ukončil expedici Azorské ostrovy. Cestou na nejzápadnější místo...

Pro nouzové přistání na moři Pruša pořídil pilu. Na Azory nedorazil

26. května 2015  15:06

V letecké expedici Azorské ostrovy došlo hned na začátku k zásadnímu zlomu. Počasí, zejména prudký...

Pruša letí k nejzápadnějšímu bodu Evropy, sám stovky kilometrů nad mořem

19. května 2015  10:42

Vlakem dojel na nejvýchodnější bod Euroasijské pevniny, teď doletí na její nejzápadnější výspu....

Manévry na metry. Superjachta Steva Jobse proplula kanálem v Karibiku

4. března 2015

Tahle krasavice je dlouhá 78 metrů a stojí v přepočtu skoro tři miliardy korun. Superjachta...

VIDEO: Podívejte se na úchvatné skoky do vody

30. července 2014

O vítězství soupeřilo čtrnáct skokanů, během čtyř kol se předvedli na třech místech portugalského...

Kde najdete jedny z nejkrásnějších pláží Evropy. Tipy z Portugalska

7. července 2014

Portugalsko má jedny z nejkrásnějších pláží v Evropě. Ne náhodou se často objevují i mezi TOP...

Exotika i bez Karibiku. Šest tipů na netradiční dovolenou v Evropě

12. května 2014

Dovolená v Evropě nejsou jen klasické pláže ve Středomoří, Alpy nebo města. I na našem kontinentě...

Jak doplachtit k nobelovce. Rozhovor s otcem digitálního fotoaparátu

6. prosince 2013,  aktualizováno  1:38

Na začátku prosince přijel do Brna nositel Nobelovy ceny za fyziku pro rok 2009, Američan George...

Lidé naše varování před vodou podcenili, říká Taťána Míková

17. června 2013  4:39

V době povodní prakticky bydlela v televizi, která o počasí informovala nepřetržitě dvakrát za...

Na pirátské lodi La Grace spadl přes palubu. Nyní ji pomáhá zachránit

10. listopadu 2012  15:59

Měsíc strávil jako kadet na palubě repliky české pirátské brigy La Grace, přežil i dramatický pád...

Vzkaz v lahvi od malého Američana vylovili až na Azorech

7. prosince 2011  11:51

O tom, že i v dnešním světě e-mailů a tweetů má smysl psát opravdový dopis, se přesvědčili američtí...

Nedoceněné Portugalsko: nádherná dovolená s úžasnými plážemi

1. září 2011

Každoročně Portugalsko láká tisíce Čechů na vůni pomerančů a chuť pravého portského. Jih země je...

Fantastický rodinný dům má úžasnou terasu s výhledem na celý ostrov

9. června 2011

Manželé Pedro a Graça z Portugalska se před deseti lety rozhodli žít na Azorských ostrovech....

Azory, největší evropská exotika

18. května 2011

Azorům se masová turistika zatím vyhnula. Nejvíc turistů se sem dostane vlastně omylem, když tu...

Boeing Travel Service poškodil značení letiště na Azorech

11. března 2011  8:27,  aktualizováno  15:06

Letadlo české společnosti Travel Service mělo ve čtvrtek problémy při mezipřistání na letu z...

Popel uzavřel letiště na Pyrenejském poloostrově, návštěvu papeže neohrozil

11. května 2010  10:22,  aktualizováno  14:11

Prach z islandské sopky uzavřel letiště na jihu Portugalska a Španělska. Letecký provoz ustal také...

Kde zažijete čtyři roční období za jeden den

20. října 2007  11:25

Tyhle ostrůvky najdete na obvyklých mapách jen stěží. Leží uprostřed Atlantiku, asi ve třetině...

Uprostřed Atlantiku s největším savcem planety

8. října 2006  16:14

Miguel Fonseca neustále popichuje a křikem se snaží přehlušit řev rychle se řítícího motorového...

Můj život s Barnabášem

19. července 2006

Mít němou tvář v městském bytě jsem vždycky považovala za znásilnění přírody a pražští ortodoxní...

Konec bájné Atlantidy: jak to vlastně bylo?

6. června 2005  7:42

První, kdo psal o překrásné Atlantidě, byl řecký filosof Platon, který žil v letech 347 – 427...

São Miguel: ostrov, kde se vaří pod zemí

16. června 2004  12:44

Azorské ostrovy uprostřed Atlantiku, ležící na půli cesty mezi Evropou a Amerikou, dodnes někteří...

Madeira: hýřící zahrada uprostřed Atlantiku

30. března 2004  12:22

Madeira je nejkrásnější, když se probouzí. Máte-li to štěstí a přilétáte sem s prvními paprsky...

Kvůli palivu letadlo nouzově přistálo na Azorách

24. srpna 2001  14:11

Kvůli úniku paliva muselo nouzově přistát kanadské letadlo na Azorských ostrovech. Devět...

Devět dní v moci oceánu

5. září 2000  16:23

Slavní mořeplavci budí úctu ještě několik set let po slavných objevných cestách, které výrazně...

První letenky do Ameriky

5. srpna 2000

velké cesty století (10.) seriál "Bylo osm hodin ráno, přesně dva dny po našem startu, a...

Může se hodit

Devět Azorských ostrovů, které od roku 1453 patří Portugalsku, leží 1 500 km západně od Lisabonu a 3 500 km od severoamerického pobřeží. Původně neobydlené souostroví sloužilo jako zásobovací zastávka na cestě přes Atlantik, později jako strategická základna Američanů. Dnes tu kotví spíš menší plachetnice při plavbách přes oceán. Jinak se sem davy dovolenkářů zatím nehrnou. Subtropická příroda kolem stovek sopečných kráterů na ostrovech s poetickými jmény Flores, Corvo, Terceira, Pico, Sao Jorge, Graciosa, Faial, Sao Miguel a Santa Maria tak zůstává stále panenská a divoká.

Jak se tam dostat
Nejlépe s portugalskými aerolinkami TAP přes Lisabon, odkud trvá let další dvě hodiny. Ubytování je v menších hotelech a apartmánech. Mezi ostrovy se dá cestovat letecky. Na bližší vzdálenosti fungují trajekty.

Fotogalerie