Zkažené zuby ohrožují zdraví. Pozor na chyby, které chrupu škodí

Víte, že stav vašich zubů se následně odráží na vašem celkovém zdraví? Zubní kaz a jiné problémy není dobré nechat „vyhnívat“, neléčené infekce v ústech se totiž mohou šířit do celého těla.
Fotogalerie1

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Ruku na srdce, kolik času strávíte každý den vyčištěním zubů? Půl minuty, minutu, nebo snad déle? Většina z nás věnuje péči o chrup přibližně 40 sekund, což je žalostně málo. 

KVÍZ: Víte, jak si správně čistit zuby?

Možná vám stačí, že si zuby v rychlosti „přelíznete“ kartáčkem a bleskově si vypláchnete pusu ústní vodou. Následný pocit svěžesti je ale pouhý klam. Kdybyste si mohli svoje zuby po takové „rychlovce“ do detailu prohlédnout, nestačili byste se divit, co na nich zůstalo plaku, zbytků potravy a dalších nečistot. 

Základní rada tedy zní: Zuby čistíme tak dlouho, dokud nejsou čisté. K tomu je zapotřebí hlavně dostatek času, trpělivosti a také nezbytné dentální pomůcky, což zdaleka není jen kartáček.

Běžný kartáček nestačí

Každý zub má dohromady pět stran, zubním kartáčkem dosáhnete jenom na tři z nich. Takže si můžete zuby pucovat sebevíc, ale stejně ošetříte pouze 60 procent jejich povrchu. Co všechny ty mezizubní prostory, ve kterých tak rády ulpívají zbytky jídla? 

Jak vybrat vhodný kartáček

Volte takový, který se vám dobře drží, a tím pádem i ovládá. 

Hlavice kartáčku má být tak malá, abyste se dostali ke všem zubům ze všech stran. 

Zástřih vláken na kartáčku by měl být rovný, nebo ještě lépe prohnutý, aby kartáček kopíroval tvar zubů a přiléhal na ně bez nutnosti přitlačit.

Kromě zubního kartáčku byste tedy měli používat také jednosvazkový kartáček, ten umí vyčistit místa, na která je hlavice běžného kartáčku příliš velká, a dále mezizubní kartáček, případně dentální nit pro čištění mezizubních prostor. Jedině tak se můžete dokonale zbavit nežádoucího plaku.

Dnes je oblíbené používat co nejměkčí kartáčky (super a ultra měkké). Proč ne? Je to mnohem příjemnější než si dásně drásat tvrdými štětinami. Musíte však vzít v potaz následující fakt: Čím měkčí kartáček, tím je sice šetrnější, ale zároveň pomaleji odstraňuje zubní plak. 

Takže obecně doporučovaná dvouminutovka je v daném případě v podstatě o ničem. U těchto měkkých kartáčků počítejte nejméně s pětkrát delším časem čištění (u některých typů je zapotřebí dokonce až 15 minut).

Krvácení brzy ustane

Pokud jste dosud nepoužívali mezizubní kartáček, nechte první výběr na odborníkovi, který vám rovnou předvede i správnou techniku péče. Na úvod si pak pořiďte tzv. startovní sadu, která obsahuje několik po sobě jdoucích velikostí od té nejmenší vyráběné. Lidé bývají často překvapeni tím, jak velký kartáček jsou některé mezizubní prostory schopny pojmout. Nebo zjistí, že jim lépe vyhovuje větší kartáček, než si mysleli. Nejčastěji to končívá tím, že si vyberou dvě velikosti.

Nelekněte se, pokud vám po čištění mezizubním kartáčkem poteče z dásní krev. Tkáň pod nečištěným mezizubním prostorem je podrážděná a překrvená. Nejdéle po týdnu krvácení ustane (když se příčina podráždění odstraní a dáseň se zhojí).

Udělejte malý pokus

Stále nevěříte, že po běžném čištění zubů, tak jak ho provádíte dnes a denně, zůstane na chrupu tolik nežádoucích nánosů? Není nic snazšího než se o tom přesvědčit na vlastní oči, přesněji zuby. 

V lékárně si můžete zakoupit tablety na indikaci zubního plaku, které se používají po čištění chrupu. Stačí je rozkousat a následně si vypláchnout ústa vodou. A rázem budete mít jasno. Obsažené potravinářské barvivo vám bez milosti ukáže, kde všude jste zanechali zubní plak. 

A věřte, není to většinou moc hezký pohled. Na druhou stranu to ale má své výhody: O fialové fleky na zubech nikdo nestojí, takže pak budete čistit a čistit, dokud barva úplně nezmizí. Teprve potom člověk s údivem zjistí, kam všude musí dosáhnout a jak dlouho trvá pohyb na jednom místě.

Jak správně čistit zuby

1. Začněte vždy buď u jedničky, nebo u osmičky a zub po zubu postupujte dál ke konci oblouku. Snažte se čistit obě strany rovnoměrně a kartáčkem „nelítejte“ po ústech.

2. Čistěte od rozhraní zubu s dásní směrem k okraji zubu. Jemně se snažte kartáčkem vibrovat a povrch zubu postupně setřít. Neprovádějte čištění směrem k dásni ani dlouhé horizontální tahy. Znáte to: doleva, doprava, šup sem, šup tam, a je hotovo.

3. Nezapomínejte ani na vnitřní stranu zubů, ale věnujte jí péči.

4. Zadní úsek chrupu poté dočistěte speciálním jednosvazkovým kartáčkem. Ten použijte také v případě, že váš chrup není pravidelný a rovný, nebo v místech, kde se zuby kříží.

5. Na kartáček zbytečně netlačte, jeho rukojeť držte pouze v prstech jako příbor nebo tužku.

6. Stejnou pozornost při čištění věnujte horní i dolní čelisti, žádnou nešiďte. 

Autor:

Nejčtenější

Nehty mohou varovat před nemocí. Upozorní na rakovinu, cukrovku i infarkt

Nehty mohou napovědět o zdravotním stavu mnoho. Od nedostatku vitaminů a minerálů až po vážné zdravotní problémy, včetně rakoviny. Na co si dát pozor?

Slovník generace alfa nejen pro rodiče. Co znamená skibidi, aura nebo sigma?

Zdá se vám někdy, že vaše děti mluví cizí řečí? Pokud u vás doma padají výrazy jako „skibidi toilet“, „rizzovat“ nebo „aura points“, máte čest se slangem generace alfa. Náš slovníček vám pomůže se...

Bratr fotbalisty Horvátha shodil 61 kilo. Extrémní proměny ho změnily k nepoznání

Karel Horváth je milující táta čtyř dětí a velký bojovník. Býval náruživý sportovec, ale před více než čtvrtstoletím mu vážná autonehoda převrátila život naruby. Rapidně přibral na váze, dopracoval...

Žena zhubla sto devadesát kilo a stačily jen dva prosté „triky“

Jednatřicetiletá Tanya Santiago z Kalifornie vážila před hubnutím 272 kilogramů. „Jedla jsem porce jako pro šestičlennou rodinu,“ uvedla. Hubnout ale nechtěla, dokud nepotratila a lékaři jí...

Nejoblíbenější je tvar číslo 79. Plastický chirurg o „pipinotéce“ i uříznutých malíčcích

Premium

Celý život na své ruce spoléhá, přitom je vůbec nešetří. Nebojí se cirkulárky, soustruhu ani brusky, dá dohromady autoveterána, doma opraví, co se dá. Stejně jako na operačním sále, kde dokáže sedět...

I po padesátce můžete na seznamce uspět: věk není překážkou

Láska kvete v každém věku, ostatně na seznamkách je dnes většina lidí čtyřicet plus, říká Kristýna Mertlová, seznamovací koučka a ředitelka seznamovací agentury Date2K. Na co si dát při online...

22. března 2025

Jak přežít sedavé zaměstnání. Pomohou vám tyto jednoduché návyky

I když je sezení příjemná poloha, není pro lidské tělo přirozená. Pokud tak trávíte hodiny denně, zaděláváte si na velké zdravotní problémy. Jak s tím bojovat?

22. března 2025

Úspěch měly v šoubyznysu, ale chtěly víc. Celebrity, které podlehly politice

Byli slavní, ale zatoužili po slávě trochu jiného typu. Herci, herečky, hudebníci i podnikatelé. Podívejte se do naší galerie, které slavné osobnosti na čas skončily v politice a kdo z nich je zatím...

22. března 2025

Horoskop pro každé znamení na 13. týden roku 2025

Jaro je tady! Jak si užijeme následující dny a co nám radí hvězdy? Blíženci. zajděte na fyzioterapii, zacvičte si a uleví se vám i od problémů s trávením či s migrénami. Střelci. hlídejte si játra a...

22. března 2025

Ředkvičky, nebo chřest? Trendy jarní zelenina podle kulinárních influencerek

Sezonní zelenina je jedním z největších pokladů, které nám příroda nabízí. Mezi nejoblíbenější patří ředkvičky a chřest, jejichž sezona je tu coby dup. Podívejte se, jak si čerstvost a bohatství...

22. března 2025

Sekaná plněná vejci

Sekaná plněná vejci
Recept

Lehké

90 min

Domácí sekaná, která chutná jako od babičky.

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů

Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...

Žena zhubla sto devadesát kilo a stačily jen dva prosté „triky“

Jednatřicetiletá Tanya Santiago z Kalifornie vážila před hubnutím 272 kilogramů. „Jedla jsem porce jako pro šestičlennou rodinu,“ uvedla. Hubnout ale nechtěla, dokud nepotratila a lékaři jí...

21. března 2025  8:36

Pečujte o superhrdinku v sobě. Jen tak můžete dávat radost ostatním

Povinností, které ženy musí zvládat, je požehnaně. Starat se o rodinu i o kariéru, zařizovat praktické záležitosti v domácnosti... hrdinky všedního dne. Na jedno však zapomínají – udělat si čas i na...

21. března 2025

Noste směle květiny. K jaru patří a nikdy se neokoukají

Květinové vzory nemusí být vždycky spojené jen s romantickými volánky. Mohou být i exotické či sportovní. Máme pro vás dávku jarní inspirace.

21. března 2025

Akční, dynamický a netrpělivý Beran. Jaký je partner, kamarád i kolega?

Lidé narození ve znamení Berana jsou kombinací vnějšího živlu Ohně a vnitřního živlu Vody. Vládne jim planeta Mars, která v astrologii symbolizuje bojovnost, akčnost, dynamiku a mužskou energii...

21. března 2025

Postcovidový syndrom změnil Eleně život. Zapomněla i svoje jméno

Založila dvě lékárny a několik dalších vedla. Postcovidový syndrom však Elenu vyřadil ze života tak drasticky, že si nepamatovala ani vlastní jméno. Přečtěte si další díl seriálu Můj boj s nemocí.

21. března 2025

Botoxové rty a šaty s výstřihem. Bella z Krásky a zvířete dodnes inspiruje

Možná i vám při této scéně ukápla slzička. Bella schází po schodech, pod kterými už ji čeká Zvíře. Společně protancují střevíčky na plese, který si uspořádali sami pro sebe. Ikonická scéna z Disneyho...

21. března 2025