Moderní wellness: zkuste medical spa, šetrné cestování, zen v mobilu

  • 0
Takový wellness víkend s meditací, saunou, jógou při západu slunce – kdo by tento malý závan luxusu nemiloval? Jenže doba pokročila a vypadá to, že k dosažení pohody potřebujeme ještě něco navíc.
ilustrační snímek

Slovo wellness zaplevelilo novodobou češtinu dalším otravným anglicismem, jenže tady to má zkrátka důvod. Je hodně těžké ho přeložit. „Dobrost“ nějak nefunguje. Pak jsou různé komplikovanější překlady jako duševní i fyzické zdraví, dobrá celková kondice a podobně. Všichni přesto víme, co wellness znamená.

Jde o stav, kdy nás nic netrápí víc, než je nutné, kdy se dokážeme soustředit na svoje zdraví, máme pod kontrolou hlavu a emoce, zkrátka cítíme se v rámci možností dobře.

Ono „v rámci možností“ je v poslední době něco jako zaříkadlo. Často ho používáme při odpovědi na otázku, jak se nám daří. „V rámci možností krásně,“ odpovídáme s vědomím všeho děsivého, co se děje v posledních letech. Udržet si duševní a tělesné zdraví je teď úkol i pro lidi, které dřív jen tak něco nerozhodilo.

Je jasné, že víkend v horském resortu nebo koupel ve vonných olejích nikomu zdraví nezachrání, ale kamínek ke kamínku a my si můžeme najít cestu, jak se zbavit nahromaděného stresu. Zkoušeli jsme hledat, co nového se v oblasti wellness v poslední době urodilo a mohlo by nám pomoci udržet se pohromadě.

Ilustrační snímek

Zen z mobilu

Zní to absurdně, protože většina z nás vidí vztah mobil – wellness spíš negativně. To určitě platí, pokud máme telefon pořád zapnutý (včetně cinkání všech možných upozornění). A také pokud pro neustálé brouzdání po webech a sítích nestíháme číst, mluvit s blízkými nebo chodit do přírody. Pokud se však naučíme mobil používat chytře, tedy nedovolit mu, aby náš den zanášel spoustou balastu, můžeme na něm najít spoustu chytrých aplikací, které nám pomůžou najít klid a zdraví.

Skvělou pověst má třeba české Calmio, což je aplikace pro každodenní meditaci, která zlepšuje usínání a pomáhá od strachu a stresu. Zvládnete-li meditace v pomalé a klidné angličtině, můžete se ponořit třeba i do košatého světa aplikace Insight Timer, v níž si můžete vytvořit i spoustu přátelství s dalšími meditujícími (pokud o ten kýžený klid zas tolik nestojíte). Trošku jiný přístup nabízí zajímavá aplikace Buddhify a další. Vyplatí se najít, co vám vyhovuje.

Určitě není potřeba dodávat, že existuje i spousta jiných wellness aplikací, ať jde o jógu, zdravé jídlo, dechová cvičení či chůzi. Zdá se to jako něco navíc, ale často je to právě ta maličkost, která dodá vaší snaze o lepší pohodu řád a pravidelnost.

ilustrační snímek

Obličejová jóga

Pokud jste ji nikdy nevnímali jako součást wellness, možná jste ji prostě ještě nevyzkoušeli. Zvlášť blahodárná je v době, kdy se na tvářích většiny z nás objevují úzkost a obavy. Ne, budoucnost se samozřejmě nezmění tím, že začnete cvičit obličejovou jógu. Ale změníte se vy. Stará čínská medicína tvrdí, že „výraz obličeje se promítá do vnitřních orgánů, a proto je blahodárné se mírně usmívat“. Stačí si vyzkoušet, o kolik lépe, klidněji a příjemněji se cítíte, když uvolníte obličej.

Obličejová jóga je dobrým prostředkem k redukci vrásek, vytvarování kontur obličeje a zmírnění všemožných otoků, například kolem očí. Ale její působení je hlubší. Obličej je odrazem toho, co se děje uvnitř nás – každá jsme si určitě všimla, že vypadáme naprosto jinak než zdeptané po náročném dni, když si užíváme čistého vzduchu někde mimo civilizační zátěž.

Funguje to i opačně. Když se naučíte praktikovat obličejovou jógu, zjistíte, že už bez ní nemůžete být. Je to totéž, jako když si ráno rozhýbeme několika lehkými cviky páteř. Hned je nám líp. Obličejovou jógu se snadno naučíte z různých videí přes nepěkný název Udrž ksicht). Pokud máte raději živý kontakt, najděte si na internetu třeba Simonu Rydlovou, ta totiž vede klasické kurzy.

ilustrační snímek

Šetrné cestování

A tím myslíme šetrné nejen k planetě, ale i k samotnému cestovateli. Ano, po dvou letech restrikcí se toto léto všichni ženeme do profláklých přímořských letovisek, ale budoucnost patří trochu jinému typu cestování. Jen si představte svou obvyklou přímořskou dovolenou. Vracíte se odpočatí? Nebo spíš unavení, spálení od sluníčka, vyčerpaní z přehršle lidí a neustálého horka?

Šetrné cestování znamená třeba jen zůstat ve svém obvyklém zeměpisném pásmu. Najít si místo na venkově, které vás nezničí, ale spíš nabije – klidem, čistým vzduchem, jídlem, které si najdete v lese, a tichými večery s knížkou, zatímco vedle vás zurčí potok. Kolikrát už jste pronesli povzdech typu „miluju Itálii, ale stejně si nejlíp odpočinu na Šumavě“?

Šetrné cestování sice předpokládá skromnější nastavení mysli, ale možná je právě toto způsob, jak si dopřát víc duševního i fyzického zdraví, a tím se i vyhnout známému bonmotu, že po dovolené je vždy potřeba ještě několik dní doma na zotavení.

Zajímavým trendem jsou také staycations, které frčí v celém západním světě a mnohé servery pro cestovatele se předhánějí v tipech (ostatně i u nás je najdete na oblíbeném portálu Kudy z nudy). Staycation zkrátka znamená, že zůstáváte doma a vyrážíte na jednodenní výlety. Samozřejmě se předpokládá, že máte v dojezdové vzdálenosti zajímavá a krásná místa (ale to máme u nás v Čechách a na Moravě všichni, ne?). A vyspat se ve vlastní posteli místo té hotelové, kde vám vždycky něco nevyhovuje, to je přece přesně ten způsob, jak si odpočinete nejlíp. Exotické cesty nechme těm, kdo se bez nich neobejdou a pak si po návratu dají pár dní na zotavenou.

Anglický server Tourism Teacher vypočítává řadu důvodů, proč zvolit domácí dovolenou. Některé jsou zkrátka výsledkem doby: ekonomická nejistota – radši šetříme; politická nejistota – je trochu risk cestovat po dalekých destinací, když se děje tolik nečekaných věcí; snížení zátěže naší těžce zkoušené planety, pro kterou nejsou hromadné letní přesuny lidstva zrovna neškodnou zábavou; bezpečnost a obavy z různých útoků.

Ale také pozitivní důvody: finanční podpora vaší lokální komunity, majitelů místních hospůdek, farem a pamětihodností, pořadatelů různých akcí; zdravotní i psychologické výhody pohybu v prostředí, které je pro vás přirozené; jednoduché cestování bez rizika dlouhých hodin v zácpách na dálnicích (tak typický obrázek při cestě do Středomoří) a také bez zrušených letů a nervů na letišti, které v současnosti zažívá snad každý druhý pasažér.

ilustrační snímek

Medical spa

Pokud milujete běžné „wellness pobyty“ a vyhlížíte, jakou cestou se budou ubírat, je to nejspíš právě tímto směrem. Medical spa znamená propojení oblíbené wellness a lázeňské péče s prací skutečných lékařů, tedy nejen „wellness specialistů“ (což může být v podstatě kdokoli). U nás patří mezi průkopníky tohoto trendu medical spa v Lázních Bohdaneč.

Jeho primářka Eva Korcová princip shrnuje slovy: „Je to možnost skloubit relaxaci v příjemném klidném prostředí s péčí o zdraví. Nabízíme totiž řadu screeningových vyšetření, zaměřených na odhalování nejčastějších civilizačních chorob. Výsledky vyšetření mohou klienti na místě konzultovat s lékařem a nechat si podle nich vytvořit individuální program pobytu.“

Můžete se tak zde koupat v minerálních vodách, dávat si slatinné zábaly a v přestávkách si nechat vyšetřit všechno možné, probrat svou kondici s nutriční terapeutkou, vychutnat si různé typy masáží a prozkoumat své tělo i pohybové stereotypy se zkušenou fyzioterapeutkou.

Toulat se v rozlehlém parku nebo si na recepci půjčit kolo či hole na nordic walking a udělat si výlet do blízké přírodní rezervace Bohdanečský rybník. Tam vás uchvátí obrovská kolonie vzácného vodního ptactva.

Medical spa však nenajdete jen v Lázních Bohdaneč. Je to celosvětová móda, která určitě souvisí i s událostmi posledních let a praktickým způsobem na ně odpovídá. V podstatě by takovou „generálku“ dnes potřeboval každý.