Vlna, vzduch nebo gel. Čím tlumí vaše běžecké boty?

aktualizováno 

Obsah článku:

Mizuno Wave

Dalším z legendárních tlumicích materiálů je vlnová deska neboli Wave od Mizuna. Je vyrobena z velmi tenké plastové vrstvy a je z obou stran obklopena klasickou tlumicí pěnou. Celý princip spočívá v tom, že při dopadu dokáže vlnová deska svým zploštěním pohltit a neutralizovat vzniklý náraz.

Ve srovnání s gelem nebo DNA jsou sice Mizuna pocitově výrazně tužší a tvrdší, zároveň jsou ale lehčí a můžeme očekávat i dynamičtější chování. Ve srovnání s konkurenčními modely váží Mizuna až o dvacet procent méně, čímž se dostáváme na velmi zajímavá čísla.

Díky těmto vlastnostem je Mizuno ideální volbou pro lehčí nebo zkušenější běžce, kteří hledají tréninkovou botu umožňující jak dlouhý volný běh, tak bezproblémový pohyb ve svižnějším tempu.

Nike Air Zoom

Tlumení vzduchem od Nike se proslavilo především díky lifestylovému modelu Air Max a basketbalovým botám. Své místo má však Air i u běžeckých bot, kde svou roli plní velmi dobře.

Navzdory názvu se nejedná o tlumení vzduchem. Použitý je jiný plyn s větší velikostí molekul, aby nedocházelo k jeho postupnému úniku z tlumicí kapsle, která je nejčastěji umístěná v přední části mezipodešve.

Podobně jako Asics Gel je i Nike Air prakticky nezničitelný a postupem času ošlapete pouze tlumicí pěnu Cushlon, která tvoří většinu tlumicí hmoty. Na rozdíl od Asicsu jsou však Nike pocitově přece jen o něco tužší, a i když tlumí velmi dobře, při odrazu v nich neztrácíte tak velké množství energie.

Alternativou k Nike Air Zoom je tlumicí pěna Nike Lunarlon charakteristická tvarovou pamětí. Díky tomu je Lunarlon velmi měkký při dopadu a následně vydrží krátký okamžik ve stlačeném stavu. Tento jev umožňuje dynamický odraz z tužší vrstvy, než do které dopadáte.

New Balance FreshFoam

Ze všech uvedených tlumicích materiálů je FreshFoam zdaleka nejmladší, což ovšem na jeho kvality nemá žádný negativní vliv. Inspirace u Boostu je více než patrná, když i tentokrát se vše točí okolo vysoké energetické návratnosti.

Na rozdíl od adidasu modely s materiálem FreshFoam efektivnějším způsobem kombinují hmotnost, měkkost a pružnost. Nečekejte extrémně měkkou a pružnou směs jako v případě Boostu. Místo toho by se dal FreshFoam popsat jako solidně měkká tlumicí vrstva, která je ovšem velmi lehká a stabilní i při rychlém běhu.

Na rozdíl od RevLite, jiné, lehčí pěny, kterou New Balance využívá rovněž, se v případě FreshFoamu povedlo výrazně zapracovat i na životnosti, která se dostává na poměrně slušnou úroveň.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

< Strana 1adidas, Asics, Brooks


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PRODEJE s AJ Zdiby

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 26 000 - 36 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz