Ona

Vlna, vzduch nebo gel. Čím tlumí vaše běžecké boty?

  • 2

Obsah článku:

Mizuno Wave

Dalším z legendárních tlumicích materiálů je vlnová deska neboli Wave od Mizuna. Je vyrobena z velmi tenké plastové vrstvy a je z obou stran obklopena klasickou tlumicí pěnou. Celý princip spočívá v tom, že při dopadu dokáže vlnová deska svým zploštěním pohltit a neutralizovat vzniklý náraz.

Ve srovnání s gelem nebo DNA jsou sice Mizuna pocitově výrazně tužší a tvrdší, zároveň jsou ale lehčí a můžeme očekávat i dynamičtější chování. Ve srovnání s konkurenčními modely váží Mizuna až o dvacet procent méně, čímž se dostáváme na velmi zajímavá čísla.

Díky těmto vlastnostem je Mizuno ideální volbou pro lehčí nebo zkušenější běžce, kteří hledají tréninkovou botu umožňující jak dlouhý volný běh, tak bezproblémový pohyb ve svižnějším tempu.

Nike Air Zoom

Tlumení vzduchem od Nike se proslavilo především díky lifestylovému modelu Air Max a basketbalovým botám. Své místo má však Air i u běžeckých bot, kde svou roli plní velmi dobře.

Navzdory názvu se nejedná o tlumení vzduchem. Použitý je jiný plyn s větší velikostí molekul, aby nedocházelo k jeho postupnému úniku z tlumicí kapsle, která je nejčastěji umístěná v přední části mezipodešve.

Podobně jako Asics Gel je i Nike Air prakticky nezničitelný a postupem času ošlapete pouze tlumicí pěnu Cushlon, která tvoří většinu tlumicí hmoty. Na rozdíl od Asicsu jsou však Nike pocitově přece jen o něco tužší, a i když tlumí velmi dobře, při odrazu v nich neztrácíte tak velké množství energie.

Alternativou k Nike Air Zoom je tlumicí pěna Nike Lunarlon charakteristická tvarovou pamětí. Díky tomu je Lunarlon velmi měkký při dopadu a následně vydrží krátký okamžik ve stlačeném stavu. Tento jev umožňuje dynamický odraz z tužší vrstvy, než do které dopadáte.

New Balance FreshFoam

Ze všech uvedených tlumicích materiálů je FreshFoam zdaleka nejmladší, což ovšem na jeho kvality nemá žádný negativní vliv. Inspirace u Boostu je více než patrná, když i tentokrát se vše točí okolo vysoké energetické návratnosti.

Na rozdíl od adidasu modely s materiálem FreshFoam efektivnějším způsobem kombinují hmotnost, měkkost a pružnost. Nečekejte extrémně měkkou a pružnou směs jako v případě Boostu. Místo toho by se dal FreshFoam popsat jako solidně měkká tlumicí vrstva, která je ovšem velmi lehká a stabilní i při rychlém běhu.

Na rozdíl od RevLite, jiné, lehčí pěny, kterou New Balance využívá rovněž, se v případě FreshFoamu povedlo výrazně zapracovat i na životnosti, která se dostává na poměrně slušnou úroveň.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

< Strana 1adidas, Asics, Brooks