VIDEO: Jak putuje krev od dárce k pacientovi

Je to tekutina, která zachraňuje život. Nemocným rakovinou či leukemií, pacientům při operaci srdce, ale třeba i rodičkám. Ti všichni potřebují krev. A mnoho dalších. Podívejte se, jak se krev odebírá a co se s ní dál děje.

Nejčastější dárci jsou studenti

V Ústavu hematologie a krevní transfuze na pražském Karlově náměstí často darují krev studenti a mladí lidé. Přicházejí ale také starší dárci. Darovat krev smí kdokoliv do šedesáti let, pokud ovšem netrpí závažnou chorobou.

To, zda je vaše případné onemocnění na závadu, ovšem posoudí lékař přímo na místě. V den naší návštěvy přišlo třicet osm dárců. Lékařka Jana Žlabová dodává, že nejvíce lidí chodí v pátek.

Transfuze krve

Každá krev se vyšetřuje

Každý odběr - bez ohledu na to, zda jde člověk darovat krev poprvé či poněkolikáté - musí být laboratorně vyšetřen. Krev určená pro laboratorní vyšetření se odebere do malého váčku.

Vyšetření má ověřit, zda krev neobsahuje známky infekcí HIV, hepatitidy B, C a syfilidy. Krev se samozřejmě může použít jen v případě, že jsou výsledky negativní.

“HIV pozitivní krev objevíme jen zřídkakdy. Tu a tam zaznamenáme v krvi aktivitu jaterních enzymů, což znamená dočasné vyřazení dárce z odběrů. Někdy také zachytíme hepatitidu B a C. Těmto lidem pak musíme zajistit přiměřenou léčbu, přípravky pochopitelně nemůžeme použít," vysvětluje Zdeňka Gašová, přednostka Transfuziologického úseku Ústavu hematologie a krevní transfuze.

Transfuze krve

Sterilita je nutností

Darovat krev je v dnešních podmínkách zcela bezpečné.

Veškeré jehly a odběrové soupravy jsou sterilní a určené k jednorázovému použití. Nespotřebovaný materiál se znehodnotí.

Transfuze krve

Odběr trvá pět až deset minut

Nejčastěji se odebírá takzvaná plná krev. Po celou dobu odběru se míchá s protisrážlivým roztokem, který je přítomný v odběrovém vaku. Má se tak zabránit vzniku sraženin.

Speciální odběrová váha ukazuje hmotnost odebrané krve a čas, po který se odebírá. Odběr nesmí trvat příliš dlouho, průměrně trvá kolem pěti až deseti minut. Obvykle se odebírá 450 ml krve. Tělo si dokáže odebrané složky nahradit během několika dnů, maximálně do tří týdnů.

Transfuze krve

Krev se musí hned zpracovat

Plná krev se nikde neskladuje, po odběru se musí dále zpracovat.

Z plné krve se připraví jednotlivé složky: červené krvinky, krevní destičky a plazma. Smyslem moderní terapie transfuzními přípravky je podat pacientovi tu část krve, které má nedostatek. Například ti pacienti, kteří jsou chudokrevní, dostanou jen červené krvinky.

Transfuze krve

Centrifuga odstředí krev

Plná krev se zpracovává v silné velkoobjemové centrifuze. Do jednotlivých objímek se vloží vaky s krví. Centrifuga poté za veliké rychlosti krev ve vaku odstředí. První odstředění trvá asi dvacet minut.

Po vyjmutí z centrifugy můžeme vidět, že se krev rozvrstvila na tři složky: nahoře ve vaku se nachází nejlehčí plazma, pak je mezivrstva, z níž se připraví krevní destičky, nejtěžší jsou červené krvinky, které leží na dně.

Transfuze krve

Každá složka krve do jiného vaku

Vak s oddělenými složkami se vloží na speciální přístroj, který každou složku krve vytlačí do jiného vaku.

Oranžová mezivrstva se pak na centrifuze odstřeďuje ještě jednou, aby se z ní připravil koncentrát krevních destiček.

Transfuze krve

Úschovna

Koncentráty červených krvinek se uchovávají v chladové komoře za teploty dva až šest stupňů Celsia.

Životnost červených krvinek je 35 až 49 dní. Podávají se při ztrátě krve nebo lidem, jejichž organismus si nedokáže sám červené krvinky vytvořit.

Transfuze krve

Krevní destičky musí do pěti dnů k pacientovi

Krevní destičky se zpracovávají v třepacích boxech za teploty přibližně dvacet stupňů Celsia.

Krevní destičky mají trvanlivost pouze pět dnů. Jde ale o posun, v dřívějších dobách vydržely kvůli horším skladovacím podmínkám pouze jeden den. Krevní destičky se podávají pacientům s onemocněním krve nebo například při protinádorové léčbě.

Poslední oddělená složka krve, plazma, se zmrazí na teplotu -25 stupňů Celsia. Při správných podmínkách je doba její trvanlivosti tři roky. Než se ale použije, leží v karanténě po dobu šesti měsíců. Poté se znovu zkontrolují u dárce známky infekcí. Pokud jsou výsledky vyšetření v pořádku, je možné následně plazmu podat jako transfuzi. Podává se například těm nemocným, kteří mají poruchu srážení krve.

Transfuze krve

Odběr krevních destiček a plazmy

Existuje i jiná forma odběru než odběr plné krve. Vedle odběrů plné krve se provádějí také přístrojové odběry pomocí separátorů krevních složek, a to nejčastěji odběr krevních destiček nebo plazmy. Tímto postupem lze připravit velkou dávku krevních destiček zpravidla pro konkrétního nemocného.

Funguje to tak, že se v průběhu odběru ze žíly dárce odebírá krev, vede se do přístroje, kde se oddělí a sbírá předem zvolená složka krve. Ostatní části krve se vracejí zpět do oběhu dárce. “Na tento odběr se požadují některá další  vyšetření, zpravidla vyhovují pouze dva lidé z deseti,” vysvětluje Gašová. Samotný přístroj je velmi drahý, stojí až jeden a půl milionu korun.

Transfuze krve

Dárci stárnou, chybí noví

Za uplynulý rok se v Česku uskutečnilo okolo 400 tisíc odběrů plné krve. “Dárcovská populace bohužel stárne. Vítáme proto každého nového dárce,” říká lékařka Zdeňka Gašová.

červené krvinky od osmi dárců zachránily chlapci život

"Na jednotku intenzivní péče přivezli chlapce, který trpěl genetickou nemocí, srpkovitou anémií, stručně řečeno měl závadný hemoglobin. Pokud ho červené krvinky obsahují, mění se jejich tvar do srpků a ucpávají cévy. Chlapec měl srpkovitého hemoglobinu přes 70 procent a nacházel se ve velmi těžkém stavu. Během jednoho sezení se mu odebraly dva litry červených krvinek. Během dvou hodin dostal osm jednotek krve od osmi různých dárců. Díky tomu mu klesl počet srpkovitého hemoglobinu na 20 procent a mohl jít domů. Přežil díky včasnému zásahu a zásobě krve," popisuje Gašová.

Transfuze krve

Autoři:
  • Nejčtenější

Ikonický tanec. Princezna Diana v modrých šatech okouzlila USA i Travoltu

Princezna Diana a John Travolta ve víru tance na bílé mramorové podlaze Bílého domu. Všichni ten snímek dobře známe – jde o jednu z nejikoničtějších fotografií tragicky zesnulé princezny. Možná je to...

19. července 2024

Žena zhubla téměř třicet kilo a stala se modelkou

Třicetiletá Aline Limasová z Brazílie dříve pracovala jako hlavní sestra na oddělení urgentního příjmu v nemocnici. Dnes se živí jako modelka a vděčí za to své velké proměně. Dříve měla o třicet kilo...

15. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena má obří poprsí, ale není spokojená. Ňadra chce ještě větší

Jednačtyřicetiletá modelka Mayra Hillsová z Německa má tak obří poprsí, že sotva chodí, natož aby například vyrazila běhat. I přesto však touží po ještě větším poprsí. Ačkoli lékaři už ji operovat...

21. července 2024

Když se hlásí mrtvice, jde o čas. Nepodceňujte varovné příznaky

Je to věc, která straší stále víc Čechů. Každoročně postihne na 25 tisíc našinců, což je víc, než kolik jich utrpí infarkt. Přesto mnoho lidí stále neví, jak mrtvici poznat a co dělat.

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na svatební cestu pojedu štíhlejší, říká Alena. Za tři měsíce zhubla 13 kilo

Alena začala přibírat v období menopauzy a to hlavně v oblasti břicha. Z relativně štíhlé ženy se stala baculka. S pomocí výživové poradkyně se jí ale podařilo shodit 13 kilogramů.

16. července 2024

Vepřová pečeně s červenou řepou

Vepřová pečeně s červenou řepou
Recept

Střední

80 min

Na této české klasice si pochutná celá rodina.

Oblékněte si pastely, květy a hlavně šaty. Letní romantika volá

Každá žena se chce občas cítit jako princezna, a pokud touží, aby ji tak vnímali i ostatní, patřičně se podle toho oblékne. Nemusí to být jen růžové šaty, romantika má přece mnoho podob. Vsaďte na ni...

23. července 2024

Dodejte rtům šmrnc. Se správnou péčí na nich vynikne každá rtěnka

Výrazná rtěnka přitáhne pohledy okolí, působí šťavnatě a sofistikovaně. Je ale třeba mít krásné a zdravé rty i vybrat to pravé líčidlo. Máme pár tipů, jak na to.

23. července 2024

Metrák jsem vážit nechtěla, říká Pavla. Změnila jídelníček a zhubla 15 kilo

Pavle k hubnutí pomohla kolegyně z práce, která jí na rovinu řekla, že nějak přibrala. Změnila způsob stravování, začala se hýbat a za sedm měsíců se jí podařilo shodit 15 kilogramů.

23. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...