Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

VIDEO: Jak putuje krev od dárce k pacientovi

Je to tekutina, která zachraňuje život. Nemocným rakovinou či leukemií, pacientům při operaci srdce, ale třeba i rodičkám. Ti všichni potřebují krev. A mnoho dalších. Podívejte se, jak se krev odebírá a co se s ní dál děje.

Nejčastější dárci jsou studenti

V Ústavu hematologie a krevní transfuze na pražském Karlově náměstí často darují krev studenti a mladí lidé. Přicházejí ale také starší dárci. Darovat krev smí kdokoliv do šedesáti let, pokud ovšem netrpí závažnou chorobou.

To, zda je vaše případné onemocnění na závadu, ovšem posoudí lékař přímo na místě. V den naší návštěvy přišlo třicet osm dárců. Lékařka Jana Žlabová dodává, že nejvíce lidí chodí v pátek.

Transfuze krve

Každá krev se vyšetřuje

Každý odběr - bez ohledu na to, zda jde člověk darovat krev poprvé či poněkolikáté - musí být laboratorně vyšetřen. Krev určená pro laboratorní vyšetření se odebere do malého váčku.

Vyšetření má ověřit, zda krev neobsahuje známky infekcí HIV, hepatitidy B, C a syfilidy. Krev se samozřejmě může použít jen v případě, že jsou výsledky negativní.

“HIV pozitivní krev objevíme jen zřídkakdy. Tu a tam zaznamenáme v krvi aktivitu jaterních enzymů, což znamená dočasné vyřazení dárce z odběrů. Někdy také zachytíme hepatitidu B a C. Těmto lidem pak musíme zajistit přiměřenou léčbu, přípravky pochopitelně nemůžeme použít," vysvětluje Zdeňka Gašová, přednostka Transfuziologického úseku Ústavu hematologie a krevní transfuze.

Transfuze krve

Sterilita je nutností

Darovat krev je v dnešních podmínkách zcela bezpečné.

Veškeré jehly a odběrové soupravy jsou sterilní a určené k jednorázovému použití. Nespotřebovaný materiál se znehodnotí.

Transfuze krve

Odběr trvá pět až deset minut

Nejčastěji se odebírá takzvaná plná krev. Po celou dobu odběru se míchá s protisrážlivým roztokem, který je přítomný v odběrovém vaku. Má se tak zabránit vzniku sraženin.

Speciální odběrová váha ukazuje hmotnost odebrané krve a čas, po který se odebírá. Odběr nesmí trvat příliš dlouho, průměrně trvá kolem pěti až deseti minut. Obvykle se odebírá 450 ml krve. Tělo si dokáže odebrané složky nahradit během několika dnů, maximálně do tří týdnů.

Transfuze krve

Krev se musí hned zpracovat

Plná krev se nikde neskladuje, po odběru se musí dále zpracovat.

Z plné krve se připraví jednotlivé složky: červené krvinky, krevní destičky a plazma. Smyslem moderní terapie transfuzními přípravky je podat pacientovi tu část krve, které má nedostatek. Například ti pacienti, kteří jsou chudokrevní, dostanou jen červené krvinky.

Transfuze krve

Centrifuga odstředí krev

Plná krev se zpracovává v silné velkoobjemové centrifuze. Do jednotlivých objímek se vloží vaky s krví. Centrifuga poté za veliké rychlosti krev ve vaku odstředí. První odstředění trvá asi dvacet minut.

Po vyjmutí z centrifugy můžeme vidět, že se krev rozvrstvila na tři složky: nahoře ve vaku se nachází nejlehčí plazma, pak je mezivrstva, z níž se připraví krevní destičky, nejtěžší jsou červené krvinky, které leží na dně.

Transfuze krve

Každá složka krve do jiného vaku

Vak s oddělenými složkami se vloží na speciální přístroj, který každou složku krve vytlačí do jiného vaku.

Oranžová mezivrstva se pak na centrifuze odstřeďuje ještě jednou, aby se z ní připravil koncentrát krevních destiček.

Transfuze krve

Úschovna

Koncentráty červených krvinek se uchovávají v chladové komoře za teploty dva až šest stupňů Celsia.

Životnost červených krvinek je 35 až 49 dní. Podávají se při ztrátě krve nebo lidem, jejichž organismus si nedokáže sám červené krvinky vytvořit.

Transfuze krve

Krevní destičky musí do pěti dnů k pacientovi

Krevní destičky se zpracovávají v třepacích boxech za teploty přibližně dvacet stupňů Celsia.

Krevní destičky mají trvanlivost pouze pět dnů. Jde ale o posun, v dřívějších dobách vydržely kvůli horším skladovacím podmínkám pouze jeden den. Krevní destičky se podávají pacientům s onemocněním krve nebo například při protinádorové léčbě.

Poslední oddělená složka krve, plazma, se zmrazí na teplotu -25 stupňů Celsia. Při správných podmínkách je doba její trvanlivosti tři roky. Než se ale použije, leží v karanténě po dobu šesti měsíců. Poté se znovu zkontrolují u dárce známky infekcí. Pokud jsou výsledky vyšetření v pořádku, je možné následně plazmu podat jako transfuzi. Podává se například těm nemocným, kteří mají poruchu srážení krve.

Transfuze krve

Odběr krevních destiček a plazmy

Existuje i jiná forma odběru než odběr plné krve. Vedle odběrů plné krve se provádějí také přístrojové odběry pomocí separátorů krevních složek, a to nejčastěji odběr krevních destiček nebo plazmy. Tímto postupem lze připravit velkou dávku krevních destiček zpravidla pro konkrétního nemocného.

Funguje to tak, že se v průběhu odběru ze žíly dárce odebírá krev, vede se do přístroje, kde se oddělí a sbírá předem zvolená složka krve. Ostatní části krve se vracejí zpět do oběhu dárce. “Na tento odběr se požadují některá další  vyšetření, zpravidla vyhovují pouze dva lidé z deseti,” vysvětluje Gašová. Samotný přístroj je velmi drahý, stojí až jeden a půl milionu korun.

Transfuze krve

Dárci stárnou, chybí noví

Za uplynulý rok se v Česku uskutečnilo okolo 400 tisíc odběrů plné krve. “Dárcovská populace bohužel stárne. Vítáme proto každého nového dárce,” říká lékařka Zdeňka Gašová.

červené krvinky od osmi dárců zachránily chlapci život

"Na jednotku intenzivní péče přivezli chlapce, který trpěl genetickou nemocí, srpkovitou anémií, stručně řečeno měl závadný hemoglobin. Pokud ho červené krvinky obsahují, mění se jejich tvar do srpků a ucpávají cévy. Chlapec měl srpkovitého hemoglobinu přes 70 procent a nacházel se ve velmi těžkém stavu. Během jednoho sezení se mu odebraly dva litry červených krvinek. Během dvou hodin dostal osm jednotek krve od osmi různých dárců. Díky tomu mu klesl počet srpkovitého hemoglobinu na 20 procent a mohl jít domů. Přežil díky včasnému zásahu a zásobě krve," popisuje Gašová.

Transfuze krve

Autoři:
  • Nejčtenější

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Rozbila jsem jí držku a jemu rozsekala telefon, líčila náhradní manželka

Zatímco Barča (32) je především milující maminka a hospodyně, což ji naplňuje, Kristýna (29) se nechce své rodině...

Trojnásobná máma vydělává odhalenými snímky, ostatní matky ji šikanují

Měsíčně si čtyřiačtyřicetiletá maminka vydělá v přepočtu přes tři miliony korun. A to díky fotkám ve spodním prádle,...

Playmate není spokojená s velikostí ňader, chce je ještě zvětšit

Dvaatřicetiletá Nicole Angele z Floridy nikdy nesnila o ničem jiném než o bujném poprsí. Nyní mají její přednosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

S dědičnou hemofilií se dá žít, ale je třeba se jí přizpůsobit

Dřív to bylo onemocnění, které pacienty téměř paralyzovalo. Znemožňovalo jim pohyb i běžné činnosti. Díky moderní léčbě...

Nebezpečný mamograf, podprsenka či deodorant. Devět mýtů o rakovině prsu

Rakovina prsu je nejčastějším závažným nádorovým onemocněním u žen v Česku i ve světě. Přestože dnes už máme o nemoci...

Psychika v době pandemie. Negativní zprávy omezte a jděte na procházku

Je to rok, co se potýkáme s pandemií koronaviru, a s tím spojenými restrikcemi. Vzniklá situace s sebou nese mnoho...

Kmenové buňky, jídlo na míru a hormony. Čeká nás stáří bez stárnutí?

Premium Touha po elixíru mládí už není jen rozmařilost, jeho hledání se stává společenskou nutností. Moderní medicína věří, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...