Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Poradna České onkologické společnosti ČLS JEP

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Skalpel, lékař, ilustrační foto

V boji s rakovinou je nejdůležitější prevence a včasný záchyt onemocnění. Na vaše dotazy odpovídali členové výboru České onkologické společnosti. Poradna je již uzvařena, další dotazy nepokládejte.

Nejvíce se ptáte

Leukemie
Dobrý den,můj tatínek nar.1941, .v r.2003 onemocněl CML,bcr/abl 3/2+2/2 pozit.,selhání léčby Litalirem,imatinibem,dasatinb netolerován pro opakovanou myelotoxicitu gr.IV i ve snížené dávce, nilotinib 1x400mg denně od r.23.5.08/s dosažením hematologické a par.cytogenetické remise 7/09,nyní pozvolná progrese leukocytosy,nilotinib navýšen na 2x400mg denně,od14.1.2010,nyní další progrese onemocnění,ke stávající terapii přidána hydroxyurea.Ošetřující lékařka( ÚH-KT) mi sdělila, že veškerá léčba byla vyčerpána a nelze pro něj nic udělat a v případě zhoršení stavu ať řeším v místě bydlište interní cestou. Tatínek trpí nechutenstvím,pohybové potíže, ranní teplota 37,2°C,večerní 38-39,5°C.přístup lékařky byl velmi chladný a neprofesionální(informace žádné).Sama jsem vyhledala nutriční amb.a tak získala pro tatínka alespoň výživu Resource.Cítím se bezradná a bezmocná.kde hledat pomoc?Děkuji za odpověď.
ivana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
ÚHKT je opravdu naše špičkové pracoviště na hematologické malignity. Pokuste se s nimi ještě jednou spojit a žadat o více informací a kontaktů. Taková dg nemůže zůstat jen v péči praktického lékaře, ale vyžaduje profesionální, specializovanou pomoc i ve stadiu, kdy se nedá onemocnění léčit cytostatiky. v ČR existuje jinak celkem 6 takových center, které najdete na www.linkos.cz.
Leukemie
Dobrý den, minulý týden mému bratrovi(33let) zjistiliAML podtypu M1, chtěla bych se zeptat na prognozu u toho typu leukemie.
Eva Hlodníková
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Bohužel k tomu je třeba řada dalších informací, proto se musí bratr informovat sám u svého onkologa.
Leukemie
Dobrý deň, prosím Vás, viete mi poradiť, kde liečili relaps AML M7? Prípadne transplantácia kostnej drene u DS? Ďakujem veľmi pekne.
daad
Skalpel, lékař, ilustrační foto
V ČR existuje 6 hematoonkologicých center - např. Praha, Plzen, Hradec, Brno. je třeba se obrátit přímo na jedno takové centrum.
Leukemie
Dobrý deň, prosím Vás možno hovoriť o relapse AML, ak hodnoty krvného obrazu sú v poriadku okrem trombocytov? Teda konkrétne sa jedná, že mesiac po ukončení liečby sa v genetickom vyšetrení KD vyjadrili, že absentuje úplne tvorba krvných doštičiek, pričom bol cca 1x za týždeň podávaný trombokoncentrát . Po mesiaci sa začali krvné doštičky sami bez akejkoľvej liečby tvoriť a ostatné hodnoty krvného obrazu sú v norme. Ďakujem. Prosím o urgentné vyjadrenie. Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
Daniela
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Relaps se netýká krevních hodnot, ale přítomnosti nádorových buněk v krevním obraze.
Leukemie
Dobrý večer pane doktore,synovi zjistili podle vzorku chronickou leukémii lymfatických uzlin je mu 21 let a jako matku mne to hodně zasáhlo, samozdřejmě jeho především a proto bych chtěla o této nemoci vědět více, zda se dá léčit a jak se při této nemoci chovat můžete mi odpovědět na otázku co dál předem Vám moc děkuji Vlaďka
Vladka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Umím si představit, že je to pro Vás velmi těžké, ale mohu říci, že onemocnění se v těchto letech dá velmi dobře léčit. Doufám, že je ĺéčen v jednom ze 6 hematoonkologických centrech v ČR, která se na danou problematiku specializují a na jejich webových stránkách se také ledacos dozvíte. Problematika je to široká a přesahuje rámec této poradny.
Leukemie
Vážený pane profesore mám na Vás také následující dotaz : Babičce byla diag.chron.B,lymf.leukémie r. 2002. Progrese v r.2008, dále chemoter.násl.plic.embólie, jinak bez kompl. 2009 hodn.kost.dřeně = lymfo inf.tvoří z hruba polovinu aktiv.slož.dřeně(rozbitý váleček) asi může jít o objem.nád.moduly.Nyní v remisi, krev.obr.dobrý. Při progr.násl.další chemo.neb kdy se prov.autolog.transpl.? Jaká je u této nemoci naděje na vyléčení neb přežití ?Babičce je 76 roků, je vysokého vzrůstu a astenický typ. Předem děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů v další Vaši práci. Ondra.
Ondra
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Onemocnění je nevylecitelne, ale dobře dlouhodobe lecitelne. Nicméně jsou individuální rozdíly a léčba závisí na momentalnim stavu onemocnění.
Leukemie
Dobrý deň prajem, prosím Vás o radu...Jedná sa o moju matku s diagnózou chronická lymfatická leukémia.Práve dnes absolvovala kontrolné vyšetrenie krvi, ktoré potvrdilo už nevyhnutnosť chemoterapeutickej liečby, nakoľko sa jej hodnoty bielych krviniek pohybujú okolo 70 000 a majú trvale stúpajúcu tendenciu.Mám obavy z toho ako jej telo prijme chemoterapiu, má oslabenú beztak imunitu a ani jej psychický stav nie je najlepší.Rád by som jej pomohol aspoň nejakou vitamínovou kúrou, liečbou, alebo podporou znášania dôsledkov chemoterapie, preto sa na Vás obraciam o radu.Veľa som počul o Beta-Glukane alebo Bio-Brane ako podpornej liečbe, zvýšenia odolnosti, imunity pri chemoterapii.Neviem ale či sa tieto tbl.môžu užívať súčasne s chemoterapiou, alebo radšej po, alebo už teraz pred (liečbu začne asi o dva týždne). Za skorú radu Vám veľmi pekne vopred ďakujem.S pozdravom..
Ernest
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Žádná jina možnost, než chemoterapie není. Metody tzv. imunomodulace, patřící do sféry, kterou uvádíte, jsou zcela bezvýznamné a pacientovi nepomohou.
Leukemie
Pane profesore, zajimalo by me jak dalece jsou ohroženy moje dvě vnoučata dědičností leukemie (lymfom), když toto onemocnení má jejich otec. Poprve zeď onemocnel, když dcera byla v pátém měsíci těhotenství, narodila se zdravá holčička, dnes je ji 6 let. Po roce dcera otehotnela podruhé, narodil se zdravý chlapec, zeť onemocnel za rok podruhé. Nyní je dětem 6 a 4 roky a jejich tatínek opět prodělává - již potřetí - tuto nemoc. Zajímala by mě rizika, popřípadě prevence, aby něco podobneho nepostihlo moje dvě vnoučata. Co všechno mohu pro to udělat. Momentálně je zet opět v léčení, čeká ho v dubnu transplantace kostní dřeně. Trápím se hned pochybnostmi a obavami, kdyz děti onemocni treba jen virozou, nebo jsou bledé apod. Velké díky za odpoved, A. Lukasova
Lukasova Alexandra
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Píšete o leukemi a lymfomu, ale je nutno přesně vědět o jaké onemocnění se jedná. Tohle řekne zeťovi přesně jeho onkolog a zároveň mu i řekne , zda se jedná o dědičné riziko či ne. I když některá onemocnění jsou dědičná, pak se jedná většinou hlavně o zvýšené riziko vzniku nádorového onemocnění. Neznamená to však jednoznačný vznik zhoubného nádorového onemocnění.
Leukemie
Dobrý den, pane profesore. Ráda bych se zeptala jak je to s uzlinami při leukémii. Jak vypadají, jestli jsou měkké, pohyblivé nebo bolestivé. Předem moc děkuji za odpověď a moc Vám děkuji za tuhle poradnu. Přeji pěkný den
Petra
Skalpel, lékař, ilustrační foto
U leukemii mohou být zvetšené uzliny a také nemusí. Leukemií je mnoho druhů, akutní a chronické a ty se dále dělí, každá je trochu jiná, jinak se léčí a má jinou prognozu. Můžete se podívat na www.linkos.cz stránky pro nemocné, leukemie. A děkuji za vaše hezká slova.
Leukemie
Važeny pane profesore,tatinek 70let,ma B CLL,dg.7/2008,KS Binet B,Rai ///,cytogenetika delece 11q a 13q,nemutovany stav,nyni progrese Lu perifernich i internich a sleziny,nyni prodelava chemotherapii,mužete mi prosim napsat jake ma vyhlidky do budoucna,co pro nej znamenaji tyto delece?Muže pri chemot.uživat laktobacilus,nebo nejaky jiny podpurny prostředek,nebo radeji až po chemot.?Předem dekuji za odpoved.
Anežka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Vzhledem k jeho věku nejsou vyhlídky tak špatné, uvidíte, jak mu pomůže chemoterapie, to napoví i prognozu. Jde o genetické vyšetření, které naznačuje prognozu. Podpůrné prostředky typu potravinových přídavků mu pomoci nemohou.
Leukemie
Dobrý den pane profesore, mám již 7 let diagnostikovanou chronickou lymfatickou leukemii (B-CLL, klin.st.O dle Raie), dostávám jen injekce imunoglobulinů na posílení imunity, kterou mám sníženou. Trpím častými infekcemi a v poslední době se mi leukocyty i lymfocyty zvyšují rychleji (Leu 53, Ly 86) ale bez dalších průvodních jevů rakoviny (tumor-markery Beta2 . mikro 4,O). Dle ošetřujícího lékaře není žádná další léčba nutná, spíše by stav zhoršila. Pane profesore prosím Vás mohl byste mi sdělit Váš názor? Není možná ani nějaká prevence nebo jiná léčba která by zastavila zhoršování ? Děkuji.
Helena Fiedlerová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Je nutné, aby vás vyšetřil odborník - hematolog a posoudil, zda je zapotřebí něco dělat. Je pravda, že v počátečním stadiu není nutnou chronickou lymfatickou lukemii léčit, ale odborník musí posoudit, zda a kdy je léčbě vhodná. Mimochodem, i léčba CLL v posledních 15 letech velice pokročila. Nevím proč píšete něco o rakovině, tu přece nemáte.
Leukemie
Dobrý den pane profesore, mám diagnozu B-CLL již 7 let a v poslední době se mi počet leuko a lymfo zvyšuje rychleji (nyní 53,5 a 86,3). Tumor markery 4,07. Trpím na časné infekce, mám sníženou imunitu (dostávám imunoglobuliny).Ošetřující lékař nedoporučuje zatím žádnou jinou léčbu. Prosím Vás o Váš názor, zda nelze již v této fázi aplikovat např. biologickou nebo i jinou preventivní léčbu. Mnohokrát děkuji.
Helena
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Musel bych vědět hodně podrobností, abych se k tomu mohl vyjádřit. Měla byste váš stav konzultovat v některém hematoonkologickém centru. Když mě pošlete standardní poštou vaše nálezy a telefonní číslo, tak se vám ozvu.
Leukemie
Pekný deň prajem.Mám 25 rokov a momentálne som po nepríbuzenskej transplantácii krvotvorných buniek.Mám Leukémiu :diagnóza C91 ALL včasného B fenotypu.Chcel by som sa Vás opýtať či je moje ochorenie dedičné.Pretože počul som rôzne odpovede.Za odpoveď vopred ďakujem.
Jozef
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Ne, dědičné není. Držím vám palce, abyste byl po transplantaci krvetvorných buněk v pořádku.
Leukemie
CLL:Pane docente,přejí dobrý den,mám chronickou lymfatickou leukemii od roku 2005 bez terapie,jen observace.Poslední nález z 20.4.2009 Le 204.0,Hemoglobin 118, MCH 27.9, MPV 7.1, Neutr.segment 0.04,Lymfocyt O.94,Eosin.abs.poc.0.000,Neutr.abs.poc.8.16,Lymf.abs.poc.191.76,Neutr.seg.mikr. 0.09,CRP 18.7,Potíže - silné pocení,někdy únava,jinak se cítím dobře.Vím,že mne chemoterapie nemine,ale chtěla bych vědět,kdy asi začne a co mne v podstatě čeká.Děkuji.
Alena T
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Chemoterapie začne, až změny krevního obrazu nebo celkové příznaky ukáží, že choroba se zhoršila do té míry, že je léčba užitečná. Můžete se podívat na www.linkos.cz stránky pro nemocné, chronická lymfatická leukemie.
Leukemie
Vazeny pane profesore, dcera byla v patem mesici tehotenstvi, kdyz u zete diagnostikovali v Bohunicke nemocnici v Brne leukemii. Narodila se zdrava holcicka, ktere je dnes temer 5 let. Po dvou letech se jim narodil chlapecek. Zet kratce pote znovu omenocnel, opet leukemii. Mam obavy, kdyz se vsude hovori o chorobach a dedicnosti, zda se u deti muze projevit stejne onemocneni jako u jejich otce. Jako babicka jsem uzkostliva a kdyz jsou deti blede, nemocne nebo unavene, zacnu mit strach? Zajimalo by me v tomto pripade, jestli dispozici k onemocneni leukemií mohou deti zdedit a jaka je pravdepodobnost. A take jestli se lze proti tomu vubec dopredu nejak branit - treba stravou, nepretezovanim deti, kontrolami u lekare a pod. Dekuji Alexandra Lukasova
Lukasova Alexandra
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Zeť neonemocněl znovu, prostě se jeho leukemie vrátila z remise do aktivní choroby. Pravděpodobnost dědičnosti leukemie je v tomto případě velice malá. Nelze proti tomu nic dělat, je třeba se chovat normálně a nepropadat zbytečným obavavám. Samozřejmě chápu, že situace v rodině je taková, že vzbuzuje u všech nejrůznější obavy, ale doufám, že jsem vás trochu uklidnil.
Leukemie
Dobrý den pane profesore,moje maminka má chronickou leukemii a již 4roky užívá Glivec,nyní mám vážné obavy o její zdraví jelikož začla hubnout aboli ji už měsíc zada nic ji nezabírá a ke všemu se ji udělaly 2červene fleky velikosti detské ruky maminka má jit na kontrolu až za měsíc mám ji donutit k dřívější návštěvě?děkuji velice za odpověd
Leona
Skalpel, lékař, ilustrační foto
U vaší maminky jde o chronickou myeloidní leukemii a je léčena nejmodernější možnou léčbou. Když neznám laboratorní výsledky ani podrobnější klinický stav, nemohu se blíže vyjádřit. Maminka by měla jít na kontolu co nejdříve, určitě ji k tomu donuťte. Držím ji palce, aby nešlo o vážnou komplikace stavu.
Leukemie
dobrý den pane doktore strýci (80) let byla nalezena laukémie jezdí do motola dávají mu krev nevím o jaký typ se jedná..myslíte že má určitou šanci nadtím zvítězit nebo to v tomto věku neni možné..: děkuji za odpověď...
frajer
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Abych mohl odpovědět, musel bych vědět o jakou leukemii jde, prognoza je velmi rozdílná.
Leukemie
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je u leukémie autologní transplantace méně účinná než alogenní. Děkuji za odpověď.
Adam
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jde o něco zcela jiného, podívejte se na www.linkos.cz stránky po nemocné, transplantace krvetvorných buněk. Ale zjednodušeně je to tak jak píšete, na druhé straně autologní transplantace je podstatně méně riziková, méně zatížená závažnými nežádoucími účinky. O tom, jaká transplantace bude použita musí rozhodut jedině hematoonkolog, který nemocného dobře zná.
Leukemie
Dobrý den, je mi 61 let a nedávno mi byla náhodně objevena CLL. Zatím bez potíží. Téměř každý den je u mne malý vnuk. Náš vztah je velmi vřelý, ale bojím se, abych dítěti nechtěně tu ošklivou nemoc nepředala. Někde jsem četla, že to není nakažlivé, ale přesto se vás pro jistotu chci zeptat, jestli je to pravda. děkuji. M.
Milena
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nemoc vnukovi předat nemůžete, nejde o nemoc přenosnou. A navíc CLL většinou dlouho probíhá tak, že nemocného neobtěžuje, takže vám zatím nic v radostech s vnukem nebrání.
Leukemie
Dobrý den, babička má akutní myeloidní leukémii, diagnóza v září 2008, teď po chemoterapiích v remisi, ale v nemocnici nám říkali, že prognóza v tomhle věku (67 let) nebývá dobrá a nemoc se pravděpodobně vrátí. Je to skutečně tak, dá se jí nějak pomoct?
Alena
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Je to skutečně tak, jde o to, aby babička měla co nejméně obtíží, nemoc se skoro jistě vrátí, délka život bud spíše dlouhé měsíce než roky, ale mohou nastat i akutní komplikace. Babička nemůže být vzhlem k věku transplantovaná a tak se vyléčit bohužel nemůže. Omlouvám se za špatné zprávy.
Leukemie
Pane profesore, nedokáži slovy vyjádřit vděčost za Vaši práci a za práci týmu ve FN Brno na hematoonkologické klinice. Moje maminka (diagnoza AML) je již více než rok po transplantaci kostní dřeně.Vím, že je to i otázka štěstí, ale bez práce vás všech kolem by ani naděje nebyla. Mockrát Vám i všem ostatním děkuji a přeji mnoho úspěchů ve vaši práci. Šárka Š.
Šárka Š.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Také moc děkuji.
Leukemie
Pane profesore, nedokáži slovy vyjádřit vděčost za Vaši práci a za práci týmu ve FN Brno na hematoonkologické klinice. Moje maminka (diagnoza AML) je již více než rok po transplantaci kostní dřeně.Vím, že je to i otázka štěstí, ale bez práce vás všech kolem by ani naděje nebyla. Mockrát Vám i všem ostatním děkuji a přeji mnoho úspěchů ve vaši práci. Šárka Š.
Šárka Š.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Udělala jste mě velkou radost, děkuji vám. Mamince společně držíme palce, aby byla trvale v pořádku.
Leukemie
Zdravím, léčím se na akutní promyleocytární leukemii. Jsem v udržovací terapii a mám problém s bílé krvinky - 0,30x10 9/1. Prosím poraďte jak tento stav zlepšit. Děkuji, Jarka 56let
jarka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Na to není jednoduchá ani jednoznačná dopověď, mohou vám poradit jen lékaři, kteří vás léčí a tedy dobře znají. Někdy je tento problém velký a těžko léčitelný, ale většinou se časem upraví. Zatím je důležité, že jste na udržovací léčbě. Držím vám palce, abyste se uzdravila.
Leukemie
chcela by som poprosiť o odpoveď na moju otázku, Moja 4.ročná dcérka - Leukémia ALL práve končí s udržiavacou liečbou chemoterapiu. Mám radosť a hlavne obavy ako telíčko zareaguje, a čo nás čaká, preto sa chcem spýtať či ja ako matka môžem dačo "nadštandartného" čokoľvek či sú to rôzne výživové doplnky ,kt. ste trefne označil v jednej odpovedi ako útok na peňaženku, ale chcem názor odborníka, životný štýl, strava čokoľvek - aby som eliminovala možný relaps???? Som mama a chcem jej strašne moc pomôcť poraďťe mi prosím. Za odpoveď veľmi pekne ďakujem
zdenka (Slovensko)
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Především bych chtěl napsat, že léčba ALL u dětí je v naprosté většině úspěšná. Mimo obvyklé zdravé výživy, kterou byste měla konzultovat s ošetřujícím lékařem, není nic zvláštního zapotřebí. Držím palce, aby se dcerka uzdravila.
Leukemie
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na Váš názor na diagnózu mého kamaráda, zatím má čekat: cytologia KD:lymfo45%,gumprechtove tiene,TBKD:nádorová infiltrace v rozsahu cca30%,imunohistochémie CD20+,CD23+,CD5+dg.B-CLLplazmocytoidný variant v vrastovo aktivní fázy,ZAP 70 pozit.,Závěr:BCLL O št.Rai.,dopor.zatím v sledování bez léčby, léčba se zahájí až v ev.pri progresii onemocnění do III-IVšt.ra.,/v plánu by byla Flu-cy.,resp.,R-Flu-Cy/pozit CD20/., kontrola naplánovaná cca v lednu Děkuji za Vaše doporučení
Katka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jde o chronickou lymfatickou leukemii ve stadiu, kdy se ještě nemusí léčit, ale jen sledovat. Doporučená léčba v budoucnosti je obvyklá, je dobře možné, že léčba nebude dlouho zapotřebí.
Leukemie
Dobrý deň.Bola by som rada ak by ste mi mohli poradiť.Pred dvoma mesiacmi mame diagnostikovali akútnu lymfoblastickú leukémiu.Má65 rokov.Počas tohto času absolvovala jednu kúru chemoterapie.Medzitým prekonala všetky možné vedľajšie účinky chemoterapie:vysokú hladinu cukru v krvi-dostávala inzulín-teraz v norme,opuchy končatín-mala lieky na odvodňovanie-teraz opuchy nemá.Čo nás však najviac zaráža je že už tri týždne trpí poruchou pečene.Najprv to začalo žltnutím očných bielok,potom postupne ožltla celá.Na základe vyšetrení sa lekári zhodli na tom,že je to asi vedľajší účinok chemoterapie,s ktorým sa doteraz nestretli.Podľa slov lekárky jej teraz liečia pečeň a leukémiu-druhú dávku chemoterapie ktorú by už mala mať za sebou nechávajú tak.Momentálne sa nevládze hýbať,leží na posteli,má zavedenú kanylu,nevládze rozprávať,má vysoké horúčky cca38-39,podávajú jej umelú výživu a celkovo dosť schudla.Chcem vedieť či existuje podporná liečba príp.nejaké lieky čo by pomohli pri liečbe.Ďakujem
Dagmar Handakova
Skalpel, lékař, ilustrační foto
To je jistě velmi vážná diagnoza i vážný stav. Doufám, že nemocná leží na specialisovaném hematoonkologickém pacovišti, potřebuje velmi komplexní léčbu, kterou ji mohou poskynout jen tam. Pokud na takovém pracovišti leží, určitě dostává co je potřeba, pokud ne, tak je zapotřebí jí na takové pracoviště přeložit nebo ho alespoň konzultovat.
Leukemie
Dobrý den, pane doktore prosím Vás o radu. Moje babička má leukémii, je ji 62 let. Konkrétně jde o akutní myeloidní leukémii kostní dřeně. Zjistlili jsme to před týdnem a už včera nám doktoři sdělili, že vzhledem k jejímu zdravotním stavu a nemocnému srdci by chemoterapii nepřežila a jiná léčba není možná. V nejbližší době ji pustí z nemocnice, aby dožila svůj zbytek života doma. Neexistuje něco, přírodní léčitelství, cokoliv, co by jí prodloužilo život o víc než jen pár týdnů? A také aby se moc netrápila.... Děkuji Vám.
Daniela K.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Myslím, že je to od lékařů rozumný a správný postup. Léčba akutní myeloidní leukemie je velice agresivní a pro nemocného obtížná a vyléčí se jen mladší lidé bez komplikujících onemocnění. Léčitelství jí nepomůže ani cokoliv jiného. Nejlépe bude, abyste se postarali o to, aby poslední týdny nebo měsíce babičky v kruhu rodiny byly co nejhezčí. Lékaři by se měli umět postarat o to, aby se netrápila, pokud bude mít nějaká větší obtíže, požádejte vašeho lékaře o radu a pomoc.
Leukemie
Vážený pane profesore, velmi Vás prosím o radu. Naše 5letá dcerka se od list.07 léčí s akut. lymfoblast. leukémií, riz. stand., nyní je před zahájením udrž.léčby. Přestože chemoter.snášela dobře, vyskytly se v posl. protokolu závažné komplikace - sepse, bakter. a plísňové ložisko na plicích, akutní pankreatitida, oběhová a dýchací nestabilita, hyperhydratace, po poslední lumb. punkci musela být opět léčena ATB kvůli zánětu v podkoží a hrozbě meningitidy. Zdržení v léčbě se tak nastřádalo na více než 2,5 měsíce, 2 ARA-C i.v. jí nemohly být podány kvůli zánětu. Může jí prodlení a chybějící chemot.ohrozit? Další dotaz se týká mě (40 let). Vloni mi gynekolog na zákl.krev.a sono vyš. diagnost.endometriózu a obj. mě k laparosk. Tu jsem odmítla, necítila jsem se dovyšetřena. Nyní opět velmi bolest.menzes i obd.ovulace, bol.podbříšku vlevo,beder.páteře,anemie, silně krvácím.Jsem po op. apend.,extraut.,UPT, spont. potratu a žluč.Je vhodné CT břicha,malé pánve?Velmi Vám děkuji za odpověď.Alena
Mgr. Alena Tesařová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Tyto komplikace nejsou bohužel vzácné, odklad léčby je v době komplikací samozřejmě nutný a z hlediska léčby základní nemoci to není moc dobré. Ale není to žádná tragedie, většinou se i přes odklad léčby u dětí podaří akutní lymfoblastickou leukemii zvládnout. A co se týká vás, je nutné co nejrychleji dovyšetření, postup musí stanovi váš gynekolog, vyjádřit se jen k jednomu vyšetření by nebylo správné.
Leukemie
Pane profesore, jaký je Váš názor na opakované podávání léku Fludara při paliativní léčbě leukémie AML? Maminka totiž po tomto léku úplně přestala jíst. Ošetřující lékař tvrdí, že se podařilo tímto lékem zatím udržet leukémické buňky pod kontrolou. Předem děkuji za odpověď.
Pavel
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Po této léčbě skutečně bývá dočasně horší chuť k jídlu. Obecně lze říci, že každá paliativní léčba by měla být vedena tak, aby dělala co nejméně obtíží, ale někdy se to zcela nepodaří. Doufám, že se jí chuť k jídlu vrátí, je to možné případně podpořit i léky po poradě s jejím lékařem.
Leukemie
Dobrý den pane profesore, moje maminka (61) má leukémii, AML, diagnoza 11/07, bohužel se nepodařilo dosáhnout remise ani po opakované indukční léčbě. Od února je léčena paliativně, transfůze a různé chemo v tabletách, snad už 4-tý druh. Po posledních přášcích (jméno si bohužel nepamatuji) má úplně rozhozené trávení a velké bolesti břícha. Zajímal by mně Váš názor na další postup, přece není možné aby neustále polykala další a další chemo, když úbytek bílých krvinek je vždy jen krátkodobý. Jakou zvolit léčbu, aby její konec byl co nejméně bolestivý? děkuji za odpověď
Pavel
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Bohužel, zřejmě už byly vyčerpány všechny léčebné možnosti AML. Léčba by se měla soustředit především na maminčiny obtíže, aby zbytek jejího života byl co nejlepší. Zkušený lékař by to měl umět.
Leukemie
Dobrý den pane profesore, vážím si možnosti vznést dotaz do Vaší poradny a promiňte, že Vás okrádám o čas se svým problémem. Jsem sledována již 5 let s diagn. B-CLL,leu 31,ly 81,HB zatím v normě, trpím v poslední době na časté infekce. Jsem ubezpečována, že v počátečním stavu není léčba vhodbá (dovídám se i z inf. publikací). Nemám na mysli však agresivní léčbu chemo a radioterapií ale dovoluji se zeptat zda by nebyly pro mne vhodné jiné léky které by nemoc zastavily, které jsou popsány v informaci ČLS JEP - pacienti, nebo zda musím čekat další roky až nemoc vystoupí vrcholu, pak podstoupit chemoterapii, nebo čekat např. na lék prof. Holého za 6 let. Děkuji mnohokrát za odpověď.
Jarka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
CLL je zvláštní tím, že se skutečně nemá léčit v počátečním stadiu. Musí to posoudit odborný lékař - hematolog. Pacienti z toho často bývají znepokojení a rozčarováni. Někdy už časté infekce mohou být indikací k zahájení léčby. Podívejte se také na www.linkos.cz stránky pro nemocné, CLL, kde jsou uvedené všechny možnosti. Také je tam vyvěšená brožura pro nemocné s CLL.
Leukemie
Dobry den, som zo Slovenska a mojej maminke prave diagnostikovali ALL - akutnu lymfoblasticku leukemiu. Chcela by som sa informovat, ktory z tychto liekov, ktore nam poradil lekar, ktory sa dlhodobo zaobera podpornou liecbou pri rakovinovych ochoreniach, by mala maminka uzivat, aby sa jej stav zacal zlepsovat. Tie lieky su : Aloe Vera Gel, Arctic-Sea Super Omega-3, Lycium, Fields of Greens (Polia zelene), Vceli pel (Forever Bee Pollen). Pripadne som Vas chcela poprosit, ci by ste nam nemohli poradit Vy nejaku podpornu liecbu pri tejto diagnoze. Vopred Vam chcem podakovat za odpoved
Soňa Bojnanská
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nic z toho co píšete, nemá pro maminku žádný zásadní význam. Jsou to potravinové přípravky, ne léky, je to hlavně otázka obchodu. Vaše maminka musí být léčena v renomovaném hematoonkologickém centru, například v Bratislavě, Košicích nebo Bánské Bystrici. Můžete se také podívat na www.linkos.cz stránky pro nemocné, akutní leukemie.
Leukemie
Vážený pane doktore, koncem února jsem Vám psala... Mám maminku nemocnou AML s multilineární dysplasií s komplexními změnami karyotypu... Lékaři nyní říkají, že transplantace nebude pravděpodobně nutná. Vy jste mi ale ve své odpovědi uvedl, že bez transplantace kostní dřeně se nemůže uzdravit. Proč se tedy doktoři rozhodli transplantaci neprovést, když se bez ní nemůže uzdravit? Je přece jen možné, že by se uzdravila i bez ní? Velmi děkuji za odpověď.
Petra
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud chcete, abych vám podrobně poradil, musela byste mě poslat kopie lékařských zpráv emailem, abych vše mohl podrobně posoudit. Transplantace může být za určitých situaci vysoce riziková a je pravda, že někteří nemocní se mohou vyjimečně uzdravit z této diagnozy i bez transplantace. Vzhledem k tomu, že se vaše maminka léčí na specializovaném pracovišti, lékaři jistě vědí, proč se tak rozhodli a měli by vám to vysvětlit.
Leukemie
Děkuji, na stránky jsem se podívala. Můžete mi, prosím, ještě upřesnit, co přesně znamená typ AML M4 s multilineární dysplasií s komplexními změnami karyotypu? Zkoušela jsem to hledat všude možně na internetu, ale marně. Nevím, jak moc je ten typ M4 nebezpečný. Děkuji.
Petra
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Na tuto otázku jsen již odpověděl.
Leukemie
Děkuji, na stránky jsem se podívala. Můžete mi, prosím, ještě upřesnit, co přesně znamená typ AML M4 s multilineární dysplasií s komplexními změnami karyotypu? Zkoušela jsem to hledat všude možně na internetu, ale marně. Nevím, jak moc je ten typ M4 nebezpečný. Děkuji.
Petra
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Je to z hlediska prognozy ne příliš dobrá varianta akutní myeloidní leukemie.
Leukemie
Vážený pane doktore, velmi Vám děkuji za Vaši odpověď, vážím si toho, že jste si našel chvilku a odepsal mi. Doktoři nám toho moc neřeknou, transplantaci jsou rozhodnuti provést, nyní hledají v registru vhodného dárce... O tom, že je pro ni transplantace vysoce riziková nikdo nemluvil... Máme o ni velký strach, je ještě tak mladá. Můžete mi, prosím, říci, proč je pro ni ta transplantace nebezpečná? Děkuji za Váš čas...
Petra
Skalpel, lékař, ilustrační foto
To je složité, podívejte se na www.linkos.cz stránky pro nemocné, transplantace krvetvorných buněk, je tam dost informací, pokud vám to nebude stačit, napište znovu konkretní dotaz.
Leukemie
Vážený pane doktore, moje maminka (46 let) onemocněla akutní myeloidní leukemií. Má za sebou první chemoterapii, po níž vše vypadalo nadějně. Bílé krvinky se začaly tvořit, špatné buňky byly na ústupu, tak jsme měli celá rodina obrovskou radost. Ale nyní stále trpí horečkami, má výpotek na plicích, včera jí dělali bronchoskopii, výsledky zatím nemáme, dnes jí dělali punkci plic, vytáhli jí prý litr vody. Také špatně fungují ledviny a je problém s játry. Přesná diagnóza na lékářské zprávě byla akutní myeloidní leukemie s multilineární dysplasií M4 s komplexními změnami karyotypu. Můžete mi, prosím, říci, jakou má šanci? Lékaři říkají, že určitě musí podstoupit transplantaci kostní dřeně... Velmi Vám děkuji za odpověď, jsem opravdu zoufalá.
Petra
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Bez transplantace kostní dřeně se nemůže uzdravit, na druhé straně je v jejím případě tato transplantace velice riziková. Probírejte vše s jejími lékaři, kteří by měli rozhodnout co pro ni bude nejlepší, samozřejmě také po domluvě s nemocnou. Ta situace je tak složitá, že se na dálku nedá nic víc říci.
Leukemie
Dobrý den pane profesore, matka zemžela na leukemii. Chtěla bych se zeptat, jestli je tato nemoc dědičná. Děkuji.
Marta
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Dědičná není. V některých rodinách se může leukemie vyskytovat častěji, ale nejde o přímou dědičnost.
Leukemie
Ráda bych znala Váš názor o tomto.Babička má od prázdnin AML. V loni prožila těžké trauma-pochovala manžela a krátce na to i 2.syna.Pár měsíců zpět se nám ji podařilo přimět, aby dostala zase chuť do života.Na hematoonkol.amb. ve FN,Br-Boh.se k babičce chovali dobře a lidsky. Vyšli nám vstříc, že po traumatu se jí toto nebude říkat.Děkuji lékařům a sestřičkám za jejich postoj a chování. Babička začala cvičit,věřit tomu, že se krvinky upraví a bude se radovat s pravnuka.Takto to bylo do včerejška než babičce natekla noha a jeli jsme na amb.pohotovost ve FN,Boh.Mudr.Dočkalová nelidsky babičce řekla.Chcete znát svoji nemoc?Babička se na ni usmála,protože hůř slyší a vidí a tak jsem p.doktorku žádala at jí to neříká.Odmmítla a řekla jí toto:Máte leukémii,která je nevyléčitelná,krvinky vás ničí,bude vám čím dál hůř a brzo zemřete.Chtěla bych říct že u babičky bylo podezření na infarkt a byla přijata. Je normální,aby lékařka z pohot.nelidsky sdělila takto závažnou diagnozu před infarktem?
TinaZ
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pracuji na Interní hematoonkologické klinice ve FN Brno Bohunice a děkuji, že jste ocenila náš lidský přístup. Zásadně platí, že diagnoza se sděluje jen když si to nemocný přeje, postup uvedené lékařky nebyl správný. Podotýkám, že nepracuje na naší klinice. Je mě líto, že to tak dopadlo.
Leukemie
Dobrý den pane profesore, ráda bych se zeptala jaké vyhlídky má teta u které byla zjištěna tato diagnoza z kostní dřeně-MYELOGRAM-infiltrace dřeně blasty neurčité morfologie, které z části pozitivní v POX, jedná se tedy o AML M2 v.s., dysplastické rysy nepřesahují 50procent. elementů jednotlivých řad. Nelze vyloučit příp. i bilineární leukémii. V posledním KO měla tyto hodnoty-WBC 35.6, RBC 3.65, HGB 102, HCT 0.310, MCV 83.5, PLT 259.0, MCH 28.0, MCHC 335.0, RDW 12.4proc., MPV 6.60, PCT 1.71, PDW 16.00proc., neu 34.70proc., lym 46.10proc., mono 18.80proc., eos 0.20proc., bas 0.20proc., neu 12.40, lym 16.40p,mono 6.68,eos 0.07.Dále se píše, že tato nemoc byla recentně zachycena, ale nevím co to znamená. Děkuji a s pozdravem Martina
Martina
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jde o určitý typ akutní leukemie. To že byla zachycena recentně znamená že byla diagnostikována nově, nyní. Vyhlídky zálěží na řadě okolností, také na věku a dalších nemocech, které případně teta má. Je zapotřebí, aby se léčila v některém specializovaném hematoonkologickém centru. Viz také www.linkos.cz (akutní leukemie, centra)
Leukemie
Dobrý den, u mojí babičky byla zjištěna AML M2. Nyní ji k tomu zlobí ledviny-má horečkya vv krvi 309 kreatin.Užívá nyní 2xdenně Litalir.Má 84let. Chtěla bych se zeptat jaká bývá prognoza podle statistik co se týká délky přežití a jaké komplikace můžeme u tohoto typu očekávat. Děkuji za odpověd.
TinaZ.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
V tomto případě bude délka života také vzhledem k věku babičky pravděpodobně krátká, spíše měsíce než roky. Dají se očekávat infekční nebo krvácivé komplikace a vzhledem ke kreatininu komplikace ze strany ledvin.
Leukemie
Dobrý den pane profesore, u mého příbuzného byla si před měsícem diagnostikována akutní leukémie až po té, co mu výrazně otekly končetiny. Je to 61-letý muž, jinak bez dalších onemocnění. Bohužel nevím, o kterou z forem AL se jedná. Ale podle informací, které mám, by mohlo jít o leukemii lymfoblastickou. Nyní je léčen intenzivní chemoterapií, ale došlo k ochrnutí spodní části těla. Může to být průvodní jev při léčbě, který se upraví? Děkuji vám za odpověď
Jitka Kyselová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
To je moc složitá otázka, neznám podrobnosti. Ochrnutí může být od leukemie i od léčby. Proberte to s ošetřujícími lékaři.
Leukemie
Pane profesore, četl jsem v novinách, že Arzen je sice jed, který může přivodit smrt, avšak může prý také významně prodloužit život či pomoci s léčbou pacientů se vzácnou formou leukemie. S odvoláním na americké vědce to v neděli uvedla agentura Reuters. "Je to mnohem menší dávka, než byste použili k otrávení lidí," uvedl Bayard Powell z Wake Forest University. Co vy na to? Díky za odpověď a hezký den!
zdeněk
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Ano, nyní je již několik let k dispozici lék obsahující arzen v určitě chemické podobě. Používáme ho i na naší klinice při léčení jedné vzácné formy leukemie. Takže vaše informace jsou správné.
Leukemie
Pane profesore, moje maminka se léčí s akutní leukemií od března tohoto roku,měsíc byla na Hematologii na Vinohradech kde dostávala chemoterapie, krevní destičky. Nyní dochází denně na ambulantní léčbu, krevní obraz i počet červených a bílých krvinek se tak nějak drží v normě. Potíže jsou s krevními destičkami, které sice dostává ale neudrží se. Má po těle spoustu modřin, lékaři tvrdí že to způsobuje právě nedostatek destiček. Co se dá dělat aby se držely a nemizely a jak se postupuje v těchto případech dál v léčbě? Bojím se moc, prosím poraďte jaké jsou aspoň přibližné šance na uzdravování. Děkuji
Kateřina
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nepíšete o jaký druh akutní leukemie jde ani jaký je dlouhodobý léčebný plán u vaší maminky, zda je například plánovaná trensplantace kostní dřeně nebo ne. Nemám tedy podorbné informace a tak se nemohu ani vyjadřovat k šanci na uzdravení. Obtíže s nedostatkem destiček jsou časté, naštěstí se destičky dají podávat v transfuzi podobně jako červené krvinky. Z vašeho dopisu nemohu také poznat, proč je destiček vlastně nedostatek, zda je to způsobené nemocí nebo léčbou.Bude nejlépe, když to všechno proberete s ošetřujícím lékařem.