TEST: Péřovka od The North Face nabízí lehké a sbalitelné teplo

aktualizováno 
Těžko byste hledali méně vhodný materiál pro intenzivní sportovní aktivitu, než je peří. Co se ovšem týče zateplení před a po výkonu, nacházejí naopak péřové bundy konkurenci jen velmi těžko. Lehká péřovka The North Face Quince Pro navíc přidává k vynikajícímu zateplení ještě jeden klíčový parametr: je sbalitelná do vlastní kapsy.

TEST: Lehká a sbalitelná péřová bunda The North Face Quince Pro | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Kvalitu péřových produktů určují především dva faktory. Prvním z nich je míra plnivosti, označovaná zkratkou cuin”. Za tou se skrývá hodnota, kolik krychlových palců (cube inches) zaplní jedna unce (asi 28 gramů) použitého peří. Čím více prostoru totiž peřím zaplníte, tím více vzduchu polapí a tím lepší izolační vlastnosti bude oblečení mít. Nejméně kvalitní péřovky se pohybují okolo hodnoty 300 cuin, zatímco ty nejkvalitnější dosahují až trojnásobných hodnot.

Kromě plnivosti záleží i na použitém peří. Za nejkvalitnější z běžně využívaných se považuje peří husí, které má oproti kachní alternativě lepší plnivost a především výrazně delší životnost.

Fotogalerie

Péřová bunda The North Face Quince Pro váží pouhých 366 gramů ve velikosti M a i přes perfektní izolační vlastnosti je stále neuvěřitelně lehká a dá se sbalit do vlastní kapsy. Za tyto parametry vděčí především použitému plnivu neboli loftu. Tím je husí peří s plnivostí 800 cuin, které zajišťuje, že i s menším objemem loftu poskytuje bunda zcela ideální poměr váha - izolace.

Klíčovou vlastností tohoto modelu je však možnost bundu kdykoliv sbalit do vlastní kapsy. Po sbalení bunda vytvoří kompaktní balíček, který se bez problémů vejde i do prostornějších běžeckých vest, jako jsou například Camelbak Ultra 10 nebo Salomon Adv Skin3 12 set.

Jak už jsme zmínili, tato ani žádná jiná peřím plněná bunda není vhodná pro sportovní aktivitu, při které se budete intenzivně potit. Voda a vodní páry totiž nepředstavují prostředí, ve kterém je peří schopné plnohodnotně fungovat. Jakmile zvlhne, ztrácí svou plnivost a přestává hřát.

O to více však člověk sbalitelnou péřovku, která je lehká doslova jako pírko, ocení v momentě, kdy se potřebuje okamžitě po doběhu nebo při čekání před závodem či tréninkem obléci do vrstvy, která ho stoprocentně udrží v teple. Neocenitelným společníkem je tato péřovka mimo jiné i při letních závodech v horách, při kterých bývá po ránu před startem a večer po doběhu velmi nepříjemná zima.

Osobně nejraději využívám tuto péřovku jako záložní vrstvu, která čeká v batohu na svou příležitost při dlouhém zimním běhu, na běžkách nebo při trávení volného času v přírodě. Kromě toho vypadá dostatečně civilně, takže se dá bez problémů používat i při běžném nošení po městě nebo při cestování.

Quince Pro se nemůže kvůli nižšímu obsahu peří rovnat expedičním péřovkám vhodným do extrémně mrazivých podmínek, ale i v teplotách pod bodem mrazu izoluje dostatečně na to, abyste pod ní mohli nosit bez obav pouze jednu další vrstvu oblečení.

TNF Quince Pro

Lehká a sbalitelná péřová bunda

Hmotnost: 366 gramů (M)

Cena: 5 890,-

Plnivost: 800 cuin

Klady:

  • extrémně lehká a sbalitelná konstrukce.
  • Přiléhavý střih neomezující pohyb.
  • Vzhledem k nízké hmotnosti vynikající zateplení.
Zápory:

  • Vysoká náchylnost peří k promoknutí a propocení.
  • Obtížnější údržba

Péřovka The North Face Quince Pro disponuje voděodpudivou úpravou použitého peří a proti vodě je zároveň ošetřen i svrchní materiál. Díky tomu se lehkého deštíku nebo mírného pocení bát nemusíte, ale při intenzivnějších srážkách je přece jen dobré přehodit přes bundu ještě jednu ochrannou voděodolnou vrstvu.

U péřových bund obecně musí člověk počítat s volným a nepříliš přiléhavým střihem. I tak sedí Quince Pro na těle velmi příjemně a nikde neodstává. Dá se proto bez problémů používat i při pohybově náročnějších aktivitách, pokud se při nich nebudete příliš potit.

Největší nevýhodou péřového oblečení je následná péče. Na rozdíl od produktů zateplených dutým vláknem se dá totiž peří prát pouze velmi opatrně a vždy musíte naprosto přesně dodržovat pokyny k údržbě. Alternativou je využít čistírnu.

Svrchní vrstva se u Quince Pro díky povrchové úpravě ovšem dá bez potíží opláchnout a lehce očistit, čímž nutnost praní částečně odpadá.

Celkově je Quince Pro do detailu propracovaný produkt s celoročním využitím, který si svou vyšší cenovku 5 890 korun zaslouží. Ve své třídě se totiž stále jedná o jednu z levnějších variant a po roce intenzivního používání musím podotknout, že to byla jedna z mých nejlepších investicí do sportovního vybavení za poslední roky.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz