TEST: Péřovka od The North Face nabízí lehké a sbalitelné teplo

aktualizováno 
Těžko byste hledali méně vhodný materiál pro intenzivní sportovní aktivitu, než je peří. Co se ovšem týče zateplení před a po výkonu, nacházejí naopak péřové bundy konkurenci jen velmi těžko. Lehká péřovka The North Face Quince Pro navíc přidává k vynikajícímu zateplení ještě jeden klíčový parametr: je sbalitelná do vlastní kapsy.

TEST: Lehká a sbalitelná péřová bunda The North Face Quince Pro | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Kvalitu péřových produktů určují především dva faktory. Prvním z nich je míra plnivosti, označovaná zkratkou cuin”. Za tou se skrývá hodnota, kolik krychlových palců (cube inches) zaplní jedna unce (asi 28 gramů) použitého peří. Čím více prostoru totiž peřím zaplníte, tím více vzduchu polapí a tím lepší izolační vlastnosti bude oblečení mít. Nejméně kvalitní péřovky se pohybují okolo hodnoty 300 cuin, zatímco ty nejkvalitnější dosahují až trojnásobných hodnot.

Kromě plnivosti záleží i na použitém peří. Za nejkvalitnější z běžně využívaných se považuje peří husí, které má oproti kachní alternativě lepší plnivost a především výrazně delší životnost.

Fotogalerie

Péřová bunda The North Face Quince Pro váží pouhých 366 gramů ve velikosti M a i přes perfektní izolační vlastnosti je stále neuvěřitelně lehká a dá se sbalit do vlastní kapsy. Za tyto parametry vděčí především použitému plnivu neboli loftu. Tím je husí peří s plnivostí 800 cuin, které zajišťuje, že i s menším objemem loftu poskytuje bunda zcela ideální poměr váha - izolace.

Klíčovou vlastností tohoto modelu je však možnost bundu kdykoliv sbalit do vlastní kapsy. Po sbalení bunda vytvoří kompaktní balíček, který se bez problémů vejde i do prostornějších běžeckých vest, jako jsou například Camelbak Ultra 10 nebo Salomon Adv Skin3 12 set.

Jak už jsme zmínili, tato ani žádná jiná peřím plněná bunda není vhodná pro sportovní aktivitu, při které se budete intenzivně potit. Voda a vodní páry totiž nepředstavují prostředí, ve kterém je peří schopné plnohodnotně fungovat. Jakmile zvlhne, ztrácí svou plnivost a přestává hřát.

O to více však člověk sbalitelnou péřovku, která je lehká doslova jako pírko, ocení v momentě, kdy se potřebuje okamžitě po doběhu nebo při čekání před závodem či tréninkem obléci do vrstvy, která ho stoprocentně udrží v teple. Neocenitelným společníkem je tato péřovka mimo jiné i při letních závodech v horách, při kterých bývá po ránu před startem a večer po doběhu velmi nepříjemná zima.

Osobně nejraději využívám tuto péřovku jako záložní vrstvu, která čeká v batohu na svou příležitost při dlouhém zimním běhu, na běžkách nebo při trávení volného času v přírodě. Kromě toho vypadá dostatečně civilně, takže se dá bez problémů používat i při běžném nošení po městě nebo při cestování.

Quince Pro se nemůže kvůli nižšímu obsahu peří rovnat expedičním péřovkám vhodným do extrémně mrazivých podmínek, ale i v teplotách pod bodem mrazu izoluje dostatečně na to, abyste pod ní mohli nosit bez obav pouze jednu další vrstvu oblečení.

TNF Quince Pro

Lehká a sbalitelná péřová bunda

Hmotnost: 366 gramů (M)

Cena: 5 890,-

Plnivost: 800 cuin

Klady:

  • extrémně lehká a sbalitelná konstrukce.
  • Přiléhavý střih neomezující pohyb.
  • Vzhledem k nízké hmotnosti vynikající zateplení.
Zápory:

  • Vysoká náchylnost peří k promoknutí a propocení.
  • Obtížnější údržba

Péřovka The North Face Quince Pro disponuje voděodpudivou úpravou použitého peří a proti vodě je zároveň ošetřen i svrchní materiál. Díky tomu se lehkého deštíku nebo mírného pocení bát nemusíte, ale při intenzivnějších srážkách je přece jen dobré přehodit přes bundu ještě jednu ochrannou voděodolnou vrstvu.

U péřových bund obecně musí člověk počítat s volným a nepříliš přiléhavým střihem. I tak sedí Quince Pro na těle velmi příjemně a nikde neodstává. Dá se proto bez problémů používat i při pohybově náročnějších aktivitách, pokud se při nich nebudete příliš potit.

Největší nevýhodou péřového oblečení je následná péče. Na rozdíl od produktů zateplených dutým vláknem se dá totiž peří prát pouze velmi opatrně a vždy musíte naprosto přesně dodržovat pokyny k údržbě. Alternativou je využít čistírnu.

Svrchní vrstva se u Quince Pro díky povrchové úpravě ovšem dá bez potíží opláchnout a lehce očistit, čímž nutnost praní částečně odpadá.

Celkově je Quince Pro do detailu propracovaný produkt s celoročním využitím, který si svou vyšší cenovku 5 890 korun zaslouží. Ve své třídě se totiž stále jedná o jednu z levnějších variant a po roce intenzivního používání musím podotknout, že to byla jedna z mých nejlepších investicí do sportovního vybavení za poslední roky.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz