Kompresní návleky pomohou nejen na běh, ale i při dlouhém sezení

Kompresní doplňky jsou tématem mnoha diskuzí v běžeckých vytrvaleckých kruzích. Mají své zastánce i odpůrce. Vzali jsme si na mušku lýtkové návleky a připravili článek o tom, jak fungují. Napříč značkami od nich můžete čekat rozdíly.

Test kompresních návleků | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kompresní návleky, v hantýrce „kompresky“, jsou prý kromě běhu vhodné pro mnoho druhů sportů (triatlon, cyklistiku, fotbal, fitness atd.) a mají už ze svého názvu plnit funkci kompresní. Stahují tedy určitou svalovou skupinu v místech, kde je návlek aplikovaný, v našem případě jde o svaly mezi kotníkem a kolenem, hlavně o lýtka.

Výrobci tvrdí, že kompresní návleky:

Jak vybrat

Důležitý parametr při vybírání kompresních návleků je obvod lýtka v jeho nejširší části. Nikdy si nekupujte návlek menší, nejenže byste v něm dlouho nevydrželi, ale mohli byste si způsobit zranění. Větší návlek vám naopak bude k ničemu. Nebude ani pomáhat, ani držet. Návlek vám musí padnout přes lýtka, ale také pod kolenem a nad kotníkem. Vyzkoušejte vícero návleků před jeho koupí.

  • zvyšují účinnost průtoku krve
  • zvyšují množství kyslíku ve svalech
  • redukují množství kyseliny mléčné v krvi
  • snižují svalové vibrace

a tudíž snižují únavu svalstva, předcházejí zraněním a zrychlují regeneraci. Krom toho chrání před sluníčkem a za deště rychle schnou.

Nejvíce „kompreskářů“ jsem zaznamenala v řadách hobíků, kde zavládlo doslova nadšení. I největší chlapáci, kteří si ze školky vypěstovali punčoškový odpor a elasťáky by na sebe nevzali nikdy, nyní soukají chlupatá lýtka do uplých barevných kompresek. A že oblékání návleků není legrace, vám napoví jen letmý pohled na zmíněného chupáče. To je ovšem nic proti tomu, když se je dotyčný snaží svléknout. Běžel-li za deště a má-li promáčenou kůži, jde pak o celovečerní program se zapojením všech členů domácnosti.

Podívám-li se ale na závody a nohy elity, setkám se s kompreskami málokdy. Čím to? Jde takzvaně o starou školu, tedy názor „nejdůležitější je to, jak mám natrénováno - doplňky nebo lepší boty mi bednu nevyhrají“. Přesto i oni kompresky občas používají. Více si o jejich názoru přečtěte na konci článku.

K čemu slouží?

Kompresní návleky můžete použít preventivně při déletrvající zátěži ale též po zátěži k urychlení regenerace. Vhodné jsou proti otokům při dlouhém sezení nebo cestování.

Názory se různí, někomu pomáhají, někdo je na nohách nesnese. Stejně tak se různí zkušenosti s materiály a střihy výrobců. Kompresky jsou skutečně záležitost individuální. Každý má jiné proporce i vnímání tkanin či tlaku na sval. Proto zde nebudeme s kolegou Markem Odstrčilíkem kázat, jak moc které kompresky fungují a jaké jsou lepší, ale zaměříme se na to, co nám nabízí trh a jak na nás jednotlivé produkty zapůsobily.

Compressport R2

Jde o středně silné návleky s dolní i horní manžetou. Ačkoliv jsou elastické, manžety jsou lehce pevnější, a proto vám musí perfektně sednout zvláště pod koleny. Náš pocit z nich je spíše teplejší, ale vodu odvádí a schnou dobře. 

Vyrábí se ve čtyřech velikostech a osmi krásných barvách. Materiál: 60% polyamid, 25% elastan, 15% polyester a výrobce slibuje, že se vyrábí v Evropě.

Cena: 890 korun

Kompresní návleky Compressport.

Salomon Exo Calf

Středně silné návleky francouzské značky s menší pružností a tudíž vyšší pevností-kompresí. Tudíž vám musí více než jiné naprosto perfektně padnout. Kompresi napomáhají i reflexní barvou natisklé pravidelné šestiúhelníky. Spodní i horní lem je opatřen švem. Jelikož jsou návleky vlastně lepené, tak jsem při jejich navlékání měl občas strach, abych je nějak mechanicky nepoškodil. 

Vyrábí se v šesti velikostech a dvou barvách.

Materiál: 78% PA, 22% EL, potisk: 100% PU

Cena: 1390 korun

Kompresní návleky Salomon.

SLS3

Návleky německé značky, vyrábějící se na Taiwanu, působí teplejším dojmem, ale díky bezešvé struktuře úpletu jsou velmi pružné a dobře prodyšné. Při delších vzdálenostech o sobě tak nedávají vědět a přitom fungují. Materiálově nám přišly hodně podobné těm od značky CEP.

Vyrábí se ve třech velikostech a osmi barvách.

Materiál: 76% Micro-Nylon, 24% Spandex.

Cena: 990 korun

Kompresní návleky SL3S.

CEP

Též působí teplejším dojmem úpletu a stejně jako u SL3S jsou příjemně pružné i prodyšné. Na dolním konci se rýsuje šev, ale při nošení nijak nevadí. Výrobce slibuje odolnost díky chemickému hedvábí a zápach pohlcující stříbrné ionty. Pokud vyžadujete reflexní prvky, pořiďte si verzi NIGHT ve třech neonových barvách. Kompresky sedí jak ulité, nikde neškrtí, nesjíždí. Dobře odvádí vlhkost, což bylo poznat i právě při delším výběhu za deště, kdy po doběhu byly téměř suché. Vyrábí se v Německu.

Prodávají se ve čtyřech velikostech a pěti barvách.

Materiál: 79% polyamid a 21% spandex.

Cena: 748 korun

Kompresní návleky Cep.

Royal Bay

Tenčí pružné návleky domácí výroby (Česká republika) s dobrou kompresí a reflexními prvky. Přirovnali bychom je ke Compressportu, tyto jsou ale malinko materiálově jemnější, zesílené lemy jsou sotva znatelné a seděly nám příjemně. 

Vyrábí se v pěti velikostech a šesti barvách.

Materiál: 75% Polyamid a 25% Elastane LYCRA

Cena: 890 korun

Kompresní návleky Royal Bay.

Používá kompresní prvky naše elita?

Sto kilometrů je pro Dana Orálka takový fajn výklus.
Při tréninku poslouchám často muziku, hlavně potřebuji, aby byla rytmická a aby...
Závod Red Bull Steeplechase konaný 5. října 2014 v britském národním parku Peak...

Daniel Orálek, vicemistr ČR v běhu na 100 km: Kompresní návleky zrovna moc nepoužívám. Podkolenky mám a beru si je akorát na dlouhé cesty, aby mi neotekly nohy nebo v práci ze stejného důvodu. Mám jedno kompresní triko, které má větší kompresi, ale hlavní účinek pociťuji v tom, že mě škrtí pod pažema. :-) Také některé elasťáky mají kompresní prvky, ale nepoznal jsem, že by to mělo nějaké velké výhody.

Jiří Homoláč - druhý vicemistr ČR v maratonu: Ano, občas používám kompresní podkolenky na běhání i cestování a krátké kompresní elasťáky, která rád nosím, protože mi přijde, že zabraňují zbytečným pohybům stehen a běží se mi lépe. Kompresní podkolenky používám zejména na podzim a zimě, protože mě chrání i před chladem. Krátké kompresní elasťáky používám celoročně a zejména při náročných trénincích a dlouhých bězích.

Ondřej Fejfar, český vrchař: Letos na jaře jsem začal používat kompresní návleky, které mi naprosto vyhovují. Již z dřívějška jsem měl zkušenost s kompresními podkolenkami, ale ty jsem si tolik neoblíbil. Na návlecích oceňuji, že si můžu vzít ponožky, které mi padnou, což je důležité především na závod. Ty, které používám, jsou z chladivého rychleschnoucího materiálu a můžu v nich běhat za každého počasí. Návleky používám především na závod, kde věřím, že mi nejvíce pomáhají. Do jaké míry to je pouze pocit nedovedu určit. Jejich pozitivní účinek nejvíce cítím při horských bězích nebo třeba při přepáleném startu. Čím delší a náročnější profil běhu, tím jejich použití vidím jako více opodstatněné. Občasně používám nižší řadu těchto návleků pro regeneraci (vezmu si je klidně na noc) nebo na dlouhé cestování. 

Podkolenky využívám v zimě ve velmi mrazivých dnech, kdy si je vezmu pod elasťáky jako první vrstvu a chráním tak lýtka a achilovky od mokra a chladu.

Pokud už jste vyzkoušeli kompresní návleky, máte pocit, že na vás měly „pozitivní vliv“?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 24. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

ano
ano 1216
ne
ne 279
  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Nespoutaná Bella Thorne, která odhaluje dokonalé křivky

9. května 2024  10:32

Herečka Bella Thorne začínala jako nevinná dívka u Disneyho a dnes je z ní dračice, která už má i...

OBRAZEM: Krásné missky, které se vydaly jiným směrem, než je modeling

10. května 2024  12:36

Bodovaly v soutěži krásy, pak se věnovaly modelingu a mluvilo o nich celé Česko. Řeč je o kráskách,...

Plastický chirurg: Už děti přicházejí do styku s nereálnými vzory

10. května 2024

Rozstřel „Estetická chirurgie je psychochirurgie. Ať operuji cokoliv, vlastně operuji mozek,“ říká o své...

Žena chtěla dokonalé tělo, místo toho v nemocnici bojovala o život

10. května 2024  8:47

Třiadvacetiletá Chloe Quicková si po narození syna chtěla dopřát štíhlejší tělo a vsadila na...

Jedna z nejhloupějších otázek vůbec. Proč se neptat dětí, čím by chtěly být

10. května 2024

Pamatujeme si to všichni. Taky se nás na to ptali, když jsme byli malí a my tu otázku pokládáme...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...