Horko, záchod a alkohol. Důvody, které nás v noci tahají z postele

  • 2
Proč se v noci budíme? Může za to velké teplo v ložnici či brouzdání na internetu před spaním. Jestli si chcete dopřát dlouhý a nerušený spánek, zaměřte se na důvody, které vám v něm brání. Postupně je můžete odstranit.
Kvalitní spánek je pro tělo velmi důležitý. Díky správným bylinkám se vám jej...

Spánek člověk potřebuje ke svému zdraví. Jeho chronický nedostatek může vést ke zdravotním potížím. „Zvyšuje se riziko srdečních chorob, snižuje se obranyschopnost organismu, objevují se bolesti hlavy, špatná nálada, úzkost, deprese nebo únava. Může také vzniknout závislost na lécích či stimulujících prostředcích,“ říká MUDr. Jiří Ondra z Lékařského domu na Praze 7.

Člověk se může „prospat“ například k cukrovce, obezitě, migrénám nebo bolestem zad. Dokonce se v některých případech objevuje i větší riziko mozkové mrtvice, vznik deprese či onemocnění srdce.

Spánek bez jediného probuzení

Podle odborníků nikdo nespí celou noc. Za normální se považuje, když se v noci až čtyřikrát či pětkrát probudíme. Děje se tak už od doby, kdy lidstvo žilo v jeskyních a člověk se v noci často probouzel, aby zkontroloval své okolí a ujistil se, že mu nehrozí nebezpečí. Poté zase usnul.

Právě klidné a rychlé usnutí je však klíčové. Po probuzení uprostřed noci bychom měli být schopni vrátit se bez problémů do spánku. Pokud se nám nedaří usnout, možná za to může některý ze zlodějů spánku, který brání nočnímu odpočinku.

Ilustrační fotografie

Potřebujete na záchod

Pokud se dvakrát až čtyřikrát za noc probudíte s nutkáním na malou, přestože omezíte pití před spaním, měli byste kupodivu zkusit asi půl hodiny před usnutím vypít sklenku vody, do které jste přidali trochu soli. Naše tělo se snaží udržet v rovnováze vodu a elektrolyty (neboli soli).

Příliš mnoho vody bez dostatečného množství soli může způsobit, že se tělo bude snažit vody zbavit, aby nastolilo rovnováhu mezi podílem elektrolytů a vodou. To se může projevit nočním nutkáním na toaletu.

Silné bolesti hlavy, nevolnost a vysoké teploty mohou signalizovat nebezpečná...

Jste přehřátí

Teplo v ložnici může nejen znesnadnit usínání, ale i způsobovat časté probouzení v noci. Podle MUDr. Ondry se ideální teplota pro kvalitní spánek pohybuje v rozmezí od 16 do 18 °C.

„Při vyšších teplotách než 21 °C se můžete budit horkem nebo žízní. V přetopených místnostech je suchý vzduch, hůře se dýchá a zároveň se vysušuje sliznice. Výsledkem může být i snížená obranyschopnost organismu. Kromě toho spánek není tak vydatný a tělo nemůže dostatečně regenerovat,“ vysvětluje lékař.

Žena v posteli s mobilem

Koukání do telefonu

Nemůžete usnout?

Vstaňte a deset minut dělejte něco jiného. Pak se vraťte zpátky na lůžko.

Čtete si před spaním na mobilu zprávy, odepisujete na esemesky, prohlížíte fotografie? Vystavení očí světlu během večera zabraňuje tělu vytvářet spánkový hormon melatonin. Elektronické přístroje, jako jsou tablety a chytré telefony, patří mezi rušitele spánku, jelikož vyzařují světlo blízko našeho obličeje.

Podle odborníků je pro spánek nejproblémovější modré světlo, které vychází z chytrých telefonů. Minimálně hodinu před spaním byste tedy měli mobil či tablet odložit.

Ilustrační snímek

Večerní sklenička

Je pravda, že dvě tři sklenky vína mohou přivodit ospalost a vy snáze usnete. Bohužel spánek bude alkoholem narušen a budete se v noci probouzet.

„Příliš mnoho alkoholu zatíží játra, navíc alkohol narušuje kvalitu spánku, protože tělo odbourává etanol,“ vysvětluje MUDr. Ondra. 

Zároveň dodává, že jedna sklenka vína nemůže uškodit, důležité je nekonzumovat povzbuzující prostředky, jako je káva, čaj a také některé léky včetně vitaminů.