Seriál pro začátečníky: jak na píchání v boku, křeče či natažení svalů

Patří mezi typické potíže, s nimiž se musejí začínající běžci potýkat. Proto se s nimi raději rovnou seznamme, abyste věděli, jak si při nich počínat.

S pícháním v boku se potká snad každý běžec. | foto: Profimedia.cz

Bolesti a namožení svalů

Asi vůbec nejčastější komplikace začátečníků. Nejde o nic tragického a berte je spíše jako přirozený důkaz, že jste skutečně sportovali a že si tělo na zatížení ještě nezvyklo. Nejlepší prevencí je důkladné rozcvičení, vhodná běžecká obuv a správná běžecká technika. K rychlejšímu odeznění potíží rozhodně přispívají regenerační masáže, vodní procedury a lehká protahovací cvičeni.

Svalové křeče

Je to akutní postižení konkrétní svalové skupiny, vyvolané nedostatečným zásobením elektrolyty a minerálními látkami (hořčík a vápník). Nejúčinnějším receptem proti křeči je postižený sval okamžitě protáhnout , uvolnit ho, protřepat a lehce promasírovat. Chceme-li dál pokračovat v běhu, musíme bezpodmínečně doplnit potřebné tekutiny.

Píchání v boku

K velice nepříjemné bolesti v pravém nebo levém podžebří dochází často při běhu jen s malým časovým odstupem po jídle. Odborníci nejsou zcela jednotní v otázce fyziologických příčin bolesti. Nejpravděpodobnější je, že při běhu dochází v důsledku otřesů při dokrocích k napínání vazivových pruhů, kterými jsou játra a slezina přirostlé k bránici.

Důležitou roli v tomto případě mají i dobře fungující břišní svaly. Zejména ty hluboké u trénovaných běžců zvyšuji nitrobřišní tlak, a tím omezují pohyb uvedených orgánů. To také vysvětluje fakt, proč je tato nepříjemná bolest mnohem častější u začátečníků bez potřebné kondice břišních svalů. (Více si o píchání v boku přečtěte tady)

Nevolnost v důsledku dehydratace nebo hypoglykemie

Pocením při běhu odchází z těla hodně tekutin, což se může projevit celkovou slabostí někdy i s pocity na zvracení a svalovými křečemi. Nejvhodnější prevencí je příjem vhodných tekutin, a to po malých dávkách i v průběhu delšího běhu. Pakliže na sobě při běhu zpozorujete popsané příznaky, ihned přerušte trénink a podle možností se posaďte nebo položte (nohy ve vyvýšené poloze) do chládku a začněte doplňovat tekutiny.

Podobné pocity nevolnosti a slabosti vznikají v důsledku výrazného poklesu hladiny krevního cukru. Když vám tedy „dojde“, pokud možno co nejdříve doplňte energii formou sacharidového nápoje, energetické tyčinky nebo gelu. V případě výraznějšího pocitu slabosti se nepřemáhejte a nepokračujte dál v běhu, opět si sedněte nebo lehněte.

Natažení nebo natržení svalů

Tyto svalové problémy většinou nastávají, když je po svalu rychle požadován výkon, na který momentálně není připraven. Nejčastěji k tomu dochází při rychlých pohybech (sprinty, výběhy kopců) s větším rozsahem bez dostatečného zahřátí a rozcvičení svalu.

Důsledkem je natažení nebo dokonce i natržení některých svalových vláken. Při natažení nedochází ke krevnímu výronu jako při natržení. V případě natržení je vhodné krevní výron omezit okamžitým ledováním postiženého místa. Svalová vlákna se hojí jizvou, která je pevná, ale ne tak pružná jako samotné svalové vlákno. Pokud je sval zatížen dříve, než se zcela zahojí, mohou se uvnitř tvořit zvápenatělé útvary, které vedou k dalšímu omezeni pohybu při zatíženi. To je typické například i pro achilovku.

Podvrtnutí kotníku (natažení, natržení vazů)

Je důsledkem špatného a nekoordinovaného dokroku se ztrátou rovnováhy většinou při dokroku na malíkovou stranu chodidla. K němu nejčastěji dochází při běhu v lese nebo kamenitých lesních či polních cestách. Podvrtnutí kotníku je často doprovázeno krevním výronem. Kotník oteče a zhorší se jeho pohyblivost.

Při drobném podvrtnutí si poradíme sami. V první řadě jde o to, co nejvíce snížit a omezit krevní výron. K tomu je potřeba postižené místo ochlazovat. Postačí velmi studená voda nebo ještě lepe led. Dále je potřeba nasadit tlakový obvaz a postiženou končetinu pokud možno umístit na vyvýšené místo. Při těžším podvrtnutí je postup stejný s tím rozdílem, že dále je zapotřebí lékařské péče. Na základě odborného vyšetření lékař určí rozsah poškození vazů a rozhodne, jakým způsobem kotník znehybní.

Velmi důležitá je rehabilitace následující bezprostředně po ukončení znehybnění. Cílem posilování a protahování příslušných svalů je získat opět původní kondici tak, aby nedošlo ke kompenzačnímu poškození sousedních kloubů a vazů, na které se často zátěž dočasně částečně přenáší. Podobným mechanismem, tedy nekoordinovaným dokrokem, může dojít i k poškození kolenních vazů. Nejčastěji dochází k natažení předních křížových vazů. V tomto případě nedochází ke krevnímu výronu. Po doléčení je vhodné pomocí cvičení zvýšit celkovou stabilitu kolena.

Mgr. Aleš Tvrzník a PhDr. David Gerych

jsou autory nové Velké knihy o běhání, ve které se o běhu dozvíte prakticky vše.

Další zajímavé informace najdete na našem Facebooku

Autor:
  • Nejčtenější

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

Příběh Ireny: Nevlastní dcera k nám jezdí jako do hotelu, nic nedělá

29. dubna 2024

S partnerem jsme se poznali až ve středním věku, kdy jsme za sebou měli oba nepovedená a dávno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

Zbavte se nafouklého břicha. Jednoduché triky, které vám pomohou

5. května 2024

Pocit nafouklého břicha trápí skoro čtvrtinu populace, u některých jde dokonce o pravidelný a...

OBRAZEM: České osobnosti, které bojovaly se závislostí

5. května 2024

Podívejte se do galerie na známé tváře z Česka, které za sebou mají boj se závislostí. Utkaly se s...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Cvičí pětkrát týdně. Kvůli věku musím makat dvakrát tolik, říká zpěvačka Cher

4. května 2024

Premium Při pohledu na americkou zpěvačku Cher se nabízí otázka, co stojí za jejím mladistvým vzhledem,...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....