Seriál pro začátečníky: proč běhat a proč předtím zajít k lékaři?

aktualizováno 
Nejde jen o správné boty a oblečení, ale i o metodiku a skladbu tréninku, motivaci, určení správného tempa a optimální techniku běhu. Náš seriál vás provede vším, co by měl začátečník vědět, aby mu běh přinášel zdraví, kondici a radost. Mimo jiné poradíme, jak se například připravit na první závod.

Naučte se s námi správně běhat. | foto: Profimedia.cz

Změňte svůj život, začněte běhat

Ačkoliv patetické proklamace tohoto typu zrovna nemáme v oblibě, nadpis je pravdivý. Našima rukama prošlo hodně lidí, jimž běh doslova změnil život. Často jim pomohl v kritických životních situacích. Někteří ho vyměnili za alkohol, nabrali kondici, výrazně zhubli, někteří si i díky běhu našli nové přátele či dokonce životního partnera. Osobnostní proměny by se daly skutečně někdy nazvat téměř zázrakem.

Společným jmenovatelem je u běhajících lidí vitalita zdraví a životní optimismus. Na otázku, co jim běh dal a co naopak vzal, v jejich odpovědích jednoznačně převažují klady nad zápory. Běh se pro ně stává přirozenou součástí jejich života a zdraví prospěšnou drogou, bez které si už svůj život nedovedou představit.

Pro současného člověka je běh vynikající prevencí stále expandujících civilizačních onemocnění. Jejich hlavní příčinou je nedostatečné přirozené pohybové zatížení. Daní za civilizaci jsou v první řadě choroby srdce a krevního oběhu často podmíněné i nadváhou (infarkt myokardu, vysoký krevní tlak, mozková mrtvice) a další onemocnění jako například cukrovka. Běh je lékem dostupným prakticky všem.

Vedle tělesné schránky člověka blahodárně působí i na jeho psychiku. Běhající lidé mají častěji pocity štěstí. Běh uvolňuje napětí, odbourává stresy, působí pozitivně proti nervovým poruchám. Potažmo tak snižuje podrážděnost, nespavost, poruchy potence, zažívací obtíže a další.

Příklad toho, jak lékařská prohlídka zachránila život člověka

Místo na Salzkammergutu jsem skončil v IKEMu

Výzkumy mimo jiné potvrdily, že pokud se člověk alespoň jednou denně potí, vylučuje prostřednictvím potu z těla nežádoucí odpadní látky, čímž podstatně ulehčuje práci vnitřním orgánům, především játrům. U běhajících lidí je počet civilizačních onemocnění výrazně nižší.

Naše osobní zkušenosti i výzkumy uvedené argumenty jen potvrzují. Aby tomu tak ovšem skutečně v praxi bylo, je velmi důležitá správná metodika běhu, individuální řízení tréninku a eliminace přetěžování pohybového ústrojí. Právě těmto otázkám v našem seriálku budeme věnovat zvýšenou pozornost.

Zdraví na prvním místě

Pokud s během začínáte, je rozhodně na místě i lékařská prohlídka, abyste se vyhnuli nepříjemným zdravotním komplikacím. Platí to zejména, je-li vám více než 40 let, doposud jste nesportovali a v budoucnu se chcete zúčastňovat i běžeckých závodů. Je však potřeba rozlišovat mezi preventivními zdravotními prohlídkami, jejichž cílem je odhalit někdy i skrytá rizika poškození zdraví při sportu, a mezi zátěžovými vyšetřeními za účelem zjištění aktuálního stavu tělesné kondice a řízení tréninku.

Preventivní zdravotní prohlídka zahrnuje například zátěžové EKG, které může odhalit skryté srdeční vady, dále může zahrnovat vyšetření složení krve (krevní obraz), případně i biochemický krevní rozbor. Mezi zátěžová vyšetření pro řízení tréninku patří například spiroergometrické vyšetření na běžeckém (cyklistickém) trenažeru, ale především test laktátové křivky, který zejména v kombinaci s analýzou tělesné skladby a techniky běhu dává velice dobrou informaci o vaší aktuální tělesné zdatnosti a o optimálních tréninkových intenzitách pro efektivní rozvoj vaší kondice.

Mgr. Aleš Tvrzník a PhDr. David Gerych

jsou autory nové Velké knihy běhání, ve které se o běhu dozvíte prakticky vše.

Další fundované rady můžete najít právě u autorů našeho seriálu pro začátečníky  v centru Vital Praha.

Autoři:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Další z rubriky

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz