Růže, popřípadě oheň svatého Antonína, odborně také erysipel, to všechno jsou názvy infekčního streptokokového onemocnění kůže a podkožního vaziva.
Nejčastěji postihuje děti a starší osoby, většinou po traumatu, podchlazení či s oslabenou imunitou. Zpravidla se objevuje na obličeji, vyskytnout se ovšem může i na rukou a nohou či pohlavních orgánech. Vstupní branou infekce bývají nejrůznější drobná poranění kůže a vředy na dolních končetinách.
Sedm varovných příznaků kůže, které vás mohou upozornit na vážnou nemoc |
Čím se projevuje
Onemocnění většinou začíná náhle. Hlásí se nevolností plus zvýšenou teplotou, bolestmi hlavy a zvracením. Záhy se na kůži objevují i zarudlé skvrnky, které se postupně rozšiřují a vytvářejí rozsáhlou zanícenou oblast s červenými vyvýšenými okraji (odtud zřejmě pochází název růže).
Uvnitř této zóny se dělají vřídky, které se mění v puchýře, postupně praskají a vytvářejí strupy.
Jak se léčí
Protože jde o onemocnění bakteriálního původu, léčí se převážně penicilinovými antibiotiky, která si s ním většinou poradí do týdne. Nutná je však i správná lokální péče, a to opět přípravky s obsahem antibiotik.
Organismu je důležité dopřávat i dostatek tekutin a odpočinku. Pokud vás růže trápí na končetinách, snažte se je při sezení a ve spánku udržet ve vyvýšené poloze, která často zmírňuje otok.
Babské rady
Věhlasná rakouská bylinkářka Maria Treben doporučovala obklady z podbělu lékařského. Čerstvé listy je třeba umýt, nakrájet, spařit horkou vodou, nechat je krátce vylouhovat a po vychladnutí do výluhu namáčet kus látky a přikládat na postižené místo.
Stejně dobře podle ní působí i rozmělněné listy zelí a kapusty, které se na kůži dávají přímo.
Pozor na komplikace
Pokud antibiotika nejsou nasazena včas, mohou nastat vážné komplikace, proto je nezbytné se na lékaře obrátit již v počátečních fázích nemoci. Léčba však může selhat i z důvodu odolnosti bakterií na konkrétní antibiotika.
V takovém případě je zapotřebí provést kultivaci přímo z rány a zjistit bakterii, která onemocnění vyvolala.
Myslete na prevenciV rámci prevence je namístě zabránit jakýmkoliv poraněním kůže, která se mohou stát potenciální vstupní branou pro bakterie. Když už přesto k poranění dojde, ránu pečlivě vyčistěte a vydezinfikujte. To platí i pro jakékoliv vřídky a prasklé pupínky, ať už po akné či projevech jiných onemocnění. Problematické ale může být i rozškrábané hmyzí štípnutí. Noste kompresní punčochyNesmírně důležité je i průběžné posilování imunitního systému se zaměřením na pohyb, a spánek a zdravou stravu s dostatkem vitaminů a dalších výživných látek. Jestli jste už erysipel prodělali, pamatujte, že onemocnění se často vrací. Opětovné nákaze spolu s výše uvedenými opatřeními pomáhají zabránit i kompresní punčochy. |