Deset rad, jak posílit imunitu a vyhnout se na podzim nemocem

  • 4
Léto už pomalu končí a spolu s klesajícími teplotami a s návratem dětí do škol a školek začíná období častějších virových onemocnění. Navíc i letos nás nejspíš bude ještě stále ohrožovat vysoce nakažlivá varianta koronaviru, která i přes mírnější průběh dokáže oslabit téměř každého. Je nejvyšší čas se dobře připravit.
Léčebný balíček Imunita v Hotelu Imperial

Co dělat, aby byl náš organismus vůči virům odolnější a uměl se jim účinně bránit? Ve většině případů stačí dodržovat několik jednoduchých kroků, jejichž cílem je posílení přirozené imunity. Které to jsou?

1. Dodávejte tělu vše, co potřebuje

Pro vybudování silné imunity by náš organismus měl mít k dispozici dostatek vitaminů, minerálů a antioxidantů, mezi které patří například vitaminy C a E, betakaroten, selen, zinek, resveratrol či astaxanthin. Poslední jmenovaný je přitom vůbec nejsilnějším přírodním antioxidantem: je například 6000krát silnější než vitamin C.

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

2. Nezapomeňte na déčko

I dostatečná hladina vitaminu D v krvi napomáhá tělu posilovat imunitní systém a tím se účinně chránit před různými viry, včetně těch způsobujících covid-19.

„Pokud chcete mít v těle dostatek vitaminu D, začněte s jeho užíváním minimálně 14 dní před začátkem období, kdy se očekává nápor na váš imunitní systém,“ radí lékárník Ondřej Pleskot. Doporučená denní dávka vitaminu D je nyní nově 1 000 – 2 000 IU.

Žena jí

3. Jezte zdravě

Vzhledem k tomu, že drtivá většina buněk našeho imunitního systému sídlí ve střevech a že ze stravy přijímáme většinu nutných živin, je zdravý a vyvážený jídelníček opravdovým základem silné obranyschopnosti.

Poradna praktické lékařky

Na jaké preventivní prohlídky máte ve vašem věku nárok? Co pomáhá při nachlazení a kdy už je třeba léčit vysoký krevní tlak? Ptejte se v poradně iDNES.cz lékařky Ludmily Mazylkinové z Moje ambulance.

Praktická lékařka Ludmila Mazylkinová ze společnosti Moje ambulance

Obecným základem je hodně čerstvé zeleniny a ovoce, obojí ideálně sezonní, luštěniny, ořechy a semena, celozrnné potraviny, tučné mořské ryby, dostatek probiotických a prebiotických potravin a naopak málo soli a málo cukru. Z tuků omezte hlavně nasycené a transmastné tuky.

4. Dodržujte pitný režim

Adekvátní přísun tekutin je pro náš organismus důležitý. Tekutiny jsou nezbytné během celého procesu trávení potravy, zejména pak v momentě, kdy dochází ke vstřebávání živin do krevního řečiště. Pravidelný pitný režim zároveň pomáhá tělo detoxikovat.

Nejvhodnější tekutinou je čistá kvalitní voda, dobře však poslouží i neslazené čaje nebo minerální vody.

Legíny na běhání mají pestrou škálu barev a vzorů. Díky funkčním materiálům, ze...

5. Buďte aktivní

Pohyb imunitnímu systému prospívá v mnoha ohledech: zvyšuje prokrvení, pomáhá dostat bakterie a viry z dýchacích cest, snižuje hladinu stresových hormonů. Tělesná aktivita má blahodárný vliv na kosti, svaly i klouby, zvyšuje výkonnost, zlepšuje okysličení, redukuje tukovou tkáň a vyplaví do organismu blahodárné hormony, které posílí psychiku.

Ideální je kombinace aerobního a silového cvičení, a to pravidelně, alespoň dvě hodiny každý týden.

Spánek skrývá mnohá tajemství. Souvisí s ním paměť i imunita, říká vědkyně

6. Dostatečně spěte

Kvalitní spánek je základem pro fungování celého našeho organismu. Jeho nedostatek přináší řadu negativních projevů. Mimo jiné může zvyšovat inzulinovou rezistenci a přispívat tak k rozvoji diabetu, zvyšuje riziko propuknutí infekcí, je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj nadváhy a také oslabuje imunitní odezvu.

Ve spánku totiž tělo mimo jiné produkuje důležité protilátky a studie dokazují, že ti, kdo nespí dostatečně, snáz podlehnou nejrůznějším virovým onemocněním a také léčení jim trvá déle. Ačkoli přesný počet hodin, které bychom měli spánku věnovat, je individuální, zkuste se držet jednoduchého pravidla: šest hodin je málo a devět hodin zase moc. Pozitivní výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

ilustrační snímek

7. Nekuřte a s alkoholem opatrně

Kouření a nadměrná konzumace alkoholu jsou jedněmi z nejnezdravějších zlozvyků, které s sebou nesou širokou škálu negativních dopadů na celkové zdraví a kondici.

Mimo jiné přispívá kouření i ke zvyšování oxidačního stresu v organismu.

Jídlo pro silnou imunitu. Zkuste křen, ořechy i kvašenou zeleninu

8. Relaxujte

Imunitu ovlivňuje i náš psychický stav, především dlouhodobý a chronický stres. Naučte se tedy stres odbourat, relaxujte, odpočívejte – ať už aktivně nebo pasivně.

Ideální je mít koníčky, jimiž dovolíte své mysli odpoutat se od každodenních záležitostí. Také můžete zkusit meditaci, jógu nebo aromaterapii.

Ilustrační snímek

9. Nechte se očkovat

Posílení imunity lze však dosáhnout i pomocí vakcinace. Princip většiny očkování je takový, že se lidské tělo vystaví velmi malé dávce konkrétního onemocnění, čímž se spustí obranná reakce.

Díky tomu se v těle vytvoří dostatek protilátek. Pokud je pak člověk vystaven reálné dávce nemoci, tělo už ví, jak s ní bojovat.

S otužováním začněte ranním cvičením na balkoně, radí odborníci

10. Otužujte se

Jedním z populárních způsobů zvyšování obranyschopnosti organismu se stalo také otužování. Jde o proces, kdy si lidské tělo postupně zvyká na nižší teploty. Díky tomu dochází k posílení kardiovaskulárního systému a imunity. Začátečníkům se doporučuje pár minut studenější vody při běžné sprše.

Studená sprcha prokrvuje tělo, snižuje riziko vysokého krevního tlaku, omezuje projevy alergií, léčí nechutenství a slouží jako skvělý stimulátor imunitního systému.

Zkusit můžete i bylinky

Imunitu si můžete posílit i používáním bylinek a léčivých rostlin. Nejlépe pomohou ve formě nejrůznějších čajů, odvarů nebo tinktur – nezapomeňte si ale pečlivě hlídat správné dávkování a poměr.

Mezi nejúčinnější bylinky patří například šalvěj lékařská, která má silné antibakteriální a antiseptické účinky, třapatka nachová neboli echinacea, která ničí viry a bakterie a posiluje obranyschopnost buněk, barbadoská třešeň (acerola), která vyniká obrovským množstvím vitaminu C, anebo méně známý, ale téměř zázračný číst krétský, který vyniká nejen svými antivirotickými vlastnostmi, ale je také významným antioxidantem, urychluje hojení a znatelně posiluje imunitní systém.

Nemáte čas míchat si doma bylinky sami? Bylinkové výtažky ze zmíněných rostlinek obsahují i některé léčivé přípravky nebo doplňky stravy, které vám může doporučit váš lékař nebo lékárník.

Článek vyšel v zářijovém vydání časopisu Zdraví.