Ideální podmínky v Olomouci pomohly skvělým časům

  15:34aktualizováno  15:34
V rychlém sledu po půlmaratónech v Karlových Varech a Českých Budějovicích následoval závod v Olomouci. Do krásného města na Hané se sjely nejen tisíce rekreačních běžců, ale hlavně světová špička.

Mattoni 1/2Maraton Olomouc | foto: Michal Hrabec

Pořadatelé se mohli již před startem pochlubit, že se na trati objeví špičkoví vytrvalci Stephen Kiprotich a Wilson Kipsang, mezi ženami pak byla hlavní favoritkou Mary Keitany. V podvečerní Olomouci však zářily jiné hvězdy.

Za hodinu a jedenadvacet vteřin trať prolétl Josphat Kiprop Kiptis z Keni. Běžel teprve druhý půlmaraton v životě (první na jaře v Praze), zlepšil si osobní rekord a za traťovým zaostal jen o čtyři vteřiny. Již nyní se těší na další závody, kde by se chtěl dále zlepšovat. Je mu teprve jednadvacet a to slibuje zajímavou budoucnost pro tohoto člena Runczech racing teamu.

O jedenáct vteřin později doběhl Jonathan Maiyo a na stupních vítězů je doplnil krajan Cosmas Jairus Kipchoge Birech. Tomu se povedl numericky líbivý čas 1:01:01. Největší hvězdy skončily za stupni vítězů - bývalý držitel maratonského rekordu Wilson Kipsang doběhl pátý a olympijský vítěz a mistr světa Stephen Kiprotich desátý.

„Já z toho mám dobrý pocit, protože o tom je atletika a sport, nikdo to nemá zaplacené dopředu a to je krásné, že se ukáže až v tu chvíli, kdo je na tom nejlépe a dnes všechny karty hrály pro Josepha. Je to jeho velký den,“ řekla manažerka elitních atletů Jana Moberly.

Nejrychlejší ženou pak byla Mary Keitany z Keni, která zaběhla čas 1:06:38. Fantastickým výkonem vylepšila dosavadní traťový rekord světové rekordmanky Florence Kiplagat o dvě a čtvrt minuty. Dosavadní traťový rekord zdolala i druhá Rose Chelimo, kterou vítězka porazila téměř o dvě minuty. Není divu, že si závod pochvalovala a na pozávodní konferenci prozradila, že jejím cílem jsou olympijské hry v Riu příští rok. Nyní se však už těší na pár dní odpočinku.

Vynikající výkony české špičky

Odpočinek nyní čeká i nejlepšího z českých běžců Jana Kreisingera. Spolu s Jiřím Homoláčem běželi skoro celý závod za Britem Matty Hynesem, bylo také ideální běžecké počasí a odměnou jim byly vynikající časy – vítěz české klasifikace bral čtrnácté místo celkově za 1:05:50, jen o pozici a 26 sekund za ním byl Homoláč, který ztratil kontakt až v závěrečné fázi závodu. Jeho výkon ale vzbuzuje obdiv už jen proto, že zvládl třetí půlmaraton Runczech běžecké ligy během měsíce. Třebaže v Českých Budějovicích vyhrál, nejlepší čas zaběhl až nyní.

Mattoni 1/2Maraton Olomouc

Výsledky a další informace o závodu najdete na stránkách pořadatele runczech.com.

„Pocity jsou fantastické – lidi byli všude,“ ocenil nejrychlejší Čech skvělou atmosféru.  Podobně jako Homoláč v poslední době hodně závodil, dle svých slov každý týden a naposledy byl minulý týden druhý v tropickém vedru na RunTour v Hradci Králové. Po zmiňovaných deseti volnějších dnech bude Kreisinger pokračovat v přípravě na Berlínský maraton. Chce se pokusit o čas 2:15, který by mu mohl zajistit letenku na OH v Riu, přestože atletický svaz zatím limity nevypsal.

Mezi ženami udělala divákům velkou radost domácí Petra Kamínková, která zvítězila ve velmi kvalitním čase 1:17:44 a o deset vteřin porazila svojí tradiční soupeřku Ivanu Sekyrovou. „Tenhle běh je pořád krásnější,“ neskrývala nadšení ze skvělého výsledku nejrychlejší domácí závodnice.

A nadšení bylo znát z tváří tisícovek dalších účastníků – na start půlmaratonu se postavilo 5 500 účastníků a další téměř tři tisícovky v rodinném běhu. Nejdelší den v roce si tak v Olomouci všichni parádně užili, k čemuž dopomohlo i slunce. Po odpolední vydatné dešťové spršce vyšlo a pomohlo vytvořit tu nejlepší atmosféru.

Autor:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Co se slinivkou, když se zanítí? Čeká vás hladovka, dieta i infuze

Ilustrační snímek

Většina lidí ani netuší, ve kterých místech se slinivka v našem těle nachází a k čemu konkrétně slouží. Uvědomí si to...

Pravé neštovice zmizely až díky českému lékaři, je to čtyřicet let

ilustrační snímek

Jen málokdy se celé lidstvo spojilo v boji proti společnému nepříteli. V případě pravých neštovic, jedné z nejčastěji...

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz