Ideální podmínky v Olomouci pomohly skvělým časům

  15:34aktualizováno  15:34
V rychlém sledu po půlmaratónech v Karlových Varech a Českých Budějovicích následoval závod v Olomouci. Do krásného města na Hané se sjely nejen tisíce rekreačních běžců, ale hlavně světová špička.

Mattoni 1/2Maraton Olomouc | foto: Michal Hrabec

Pořadatelé se mohli již před startem pochlubit, že se na trati objeví špičkoví vytrvalci Stephen Kiprotich a Wilson Kipsang, mezi ženami pak byla hlavní favoritkou Mary Keitany. V podvečerní Olomouci však zářily jiné hvězdy.

Za hodinu a jedenadvacet vteřin trať prolétl Josphat Kiprop Kiptis z Keni. Běžel teprve druhý půlmaraton v životě (první na jaře v Praze), zlepšil si osobní rekord a za traťovým zaostal jen o čtyři vteřiny. Již nyní se těší na další závody, kde by se chtěl dále zlepšovat. Je mu teprve jednadvacet a to slibuje zajímavou budoucnost pro tohoto člena Runczech racing teamu.

O jedenáct vteřin později doběhl Jonathan Maiyo a na stupních vítězů je doplnil krajan Cosmas Jairus Kipchoge Birech. Tomu se povedl numericky líbivý čas 1:01:01. Největší hvězdy skončily za stupni vítězů - bývalý držitel maratonského rekordu Wilson Kipsang doběhl pátý a olympijský vítěz a mistr světa Stephen Kiprotich desátý.

„Já z toho mám dobrý pocit, protože o tom je atletika a sport, nikdo to nemá zaplacené dopředu a to je krásné, že se ukáže až v tu chvíli, kdo je na tom nejlépe a dnes všechny karty hrály pro Josepha. Je to jeho velký den,“ řekla manažerka elitních atletů Jana Moberly.

Nejrychlejší ženou pak byla Mary Keitany z Keni, která zaběhla čas 1:06:38. Fantastickým výkonem vylepšila dosavadní traťový rekord světové rekordmanky Florence Kiplagat o dvě a čtvrt minuty. Dosavadní traťový rekord zdolala i druhá Rose Chelimo, kterou vítězka porazila téměř o dvě minuty. Není divu, že si závod pochvalovala a na pozávodní konferenci prozradila, že jejím cílem jsou olympijské hry v Riu příští rok. Nyní se však už těší na pár dní odpočinku.

Vynikající výkony české špičky

Odpočinek nyní čeká i nejlepšího z českých běžců Jana Kreisingera. Spolu s Jiřím Homoláčem běželi skoro celý závod za Britem Matty Hynesem, bylo také ideální běžecké počasí a odměnou jim byly vynikající časy – vítěz české klasifikace bral čtrnácté místo celkově za 1:05:50, jen o pozici a 26 sekund za ním byl Homoláč, který ztratil kontakt až v závěrečné fázi závodu. Jeho výkon ale vzbuzuje obdiv už jen proto, že zvládl třetí půlmaraton Runczech běžecké ligy během měsíce. Třebaže v Českých Budějovicích vyhrál, nejlepší čas zaběhl až nyní.

Mattoni 1/2Maraton Olomouc

Výsledky a další informace o závodu najdete na stránkách pořadatele runczech.com.

„Pocity jsou fantastické – lidi byli všude,“ ocenil nejrychlejší Čech skvělou atmosféru.  Podobně jako Homoláč v poslední době hodně závodil, dle svých slov každý týden a naposledy byl minulý týden druhý v tropickém vedru na RunTour v Hradci Králové. Po zmiňovaných deseti volnějších dnech bude Kreisinger pokračovat v přípravě na Berlínský maraton. Chce se pokusit o čas 2:15, který by mu mohl zajistit letenku na OH v Riu, přestože atletický svaz zatím limity nevypsal.

Mezi ženami udělala divákům velkou radost domácí Petra Kamínková, která zvítězila ve velmi kvalitním čase 1:17:44 a o deset vteřin porazila svojí tradiční soupeřku Ivanu Sekyrovou. „Tenhle běh je pořád krásnější,“ neskrývala nadšení ze skvělého výsledku nejrychlejší domácí závodnice.

A nadšení bylo znát z tváří tisícovek dalších účastníků – na start půlmaratonu se postavilo 5 500 účastníků a další téměř tři tisícovky v rodinném běhu. Nejdelší den v roce si tak v Olomouci všichni parádně užili, k čemuž dopomohlo i slunce. Po odpolední vydatné dešťové spršce vyšlo a pomohlo vytvořit tu nejlepší atmosféru.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Snažíte se, ale nehubnete? Šest snadných kroků ke zdravému a krásnému tělu

Ilustrační snímek

Plavková sezona pomalu končí, ale vám se navzdory předsevzetím a úporné snaze nepodařilo získat vysněnou postavu?...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu.

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz