REPORTÁŽ: Karlovarský půlmaraton – Honba za osobáky

  16:53
Závody seriálu RunCzech jsou zaprvé velmi hezké svou neopakovatelnou atmosférou a zadruhé motivují k zaběhnutí si třeba svého osobního rekordu. Když se jeden ze závodů seriálu konal kousek od Plzně, v Karlových Varech, spoustu lidí z našeho plzeňského Rungo týmu se okamžitě přihlásila a chystala velkou invazi do lázeňského města. Běhat po karlovarských kolonádách se nepoštěstí každým dnem, navíc jsme měli skvělé reference z předchozích dvou ročníků, tady není o čem přemýšlet

| foto: Tereza Maškovápro iDNES.cz

Cesta autem do Varů proběhla v poklidu, ač nálada byla bojová. Každý se snažil nastínit své představy o tom, jak závod pojme, v jakém tempu poběží a který čas by ho v cíli uspokojil. Ze své zkušenosti vím, že čas nejde nikdy moc předpovídat, a tak jsem všechny potěšil závěrečným slovem: „Věřte nebo ne, ale všichni si dneska zaběhnete osobní rekord … na to si mohu vsadit.“ Ostatní se sice pousmáli, ale i zamysleli. Téměř všichni totiž tento závod ze seriálu RunCzech běželi poprvé. Takže si nedovedli představit, co s nimi udělá ta báječná atmosféra na začátku. Plný koridor, skvělá motivační slova, minutový zvuk tlukoucího srdce, startovní výstřel a melodie Mé vlasti. To dostane každého, i člověka bez srdce, jak se říká.

Poslední chvilky před startem trávíme před hotelem Thermal a nervózně se protahujeme, poskakujeme a nedočkavě čekáme na další uplynulou minutu, která nás posune ke startu. Petr se snaží zavtipkovat a navrhuje, aby všichni dali své čipy mně, protože prý budu mít nejrychlejší čas, a tak si prý všichni určitě zlepší ten svůj čas. To by šlo, ale nevím, jak bychom vysvětlili, že čtyři běžci měli na setinu stejný čas. Přesto zajímavý nápad.

Z našeho předzávodního rozjímání, pokud se to tak dá říci, nás vyrušil člověk s kamerou a dotazem: „Vy běžíte společně?“ A na naše kývnutí pokračoval: „Můžete se postavit vedle sebe a udělat nějaký bojový pokřik nebo gesto? Budete na oficiálním videu ke karlovarskému půlmaratonu.“ „Super,“ odpovím a hned dodám: „Pokud ne, tak si vás za dva týdny v Budějovicích najdeme a bude zle!“ Samozřejmě, všichni jsme to brali s humorem a asi tří vteřinový záběr se povedl. Zajímavé zpestření.

Hodina startu nastala. Každý z nás se přesunul do svého přiděleného koridoru a úderem 18. hodiny jsme se vydali na trasu po karlovarských kolonádách, „bytelně“ si zazávodit. Už po prvním kilometru jsem věděl, že dnešní závod bude hodně rychlý. Počasí skvělé, zataženo a 18°C, prostě ideální prostředí pro běžce a třeba i rekordní časy. Kolonády mají velké kouzlo v tom, že se na nich stále pohybuje velké množství lidí, kteří neúnavně fandí a jsou v tom maximálně vynalézaví. Vidím kuchaře, kteří hrnce a vařečky používají místo bubínku. Některé servírky zase mají v rukou veliké podnosy, na kterých nosí hostům sklenice zlatavého moku a bušením do rytmu nám pomáhají se lépe držet běžeckého tempa. Každý si prostě najde nějaký ten vhodný prostředek k povzbuzení nás běžců.

Musím opět konstatovat, že Vary v tomhle nezklamaly. Diváci i atmosféra jsou úžasní, v tomto prostředí se ani nedá běžet pomalu. Možná nejhezčí a nejemotivnější je posledních šest set metrů před cílem, kdy probíháme tunelem pod hotelem Thermal a čeká na nás krátké asi stometrové strmější stoupání před samotným seběhem do cílové rovinky. Diváci tady tuší, že sil na rozdávání už moc není a dávají nám opravdu najevo, jak hlasitostí povzbuzování, tak i potleskem, jak moc si váží toho, že jsme zdolali další metu na cestě k vysněnému cíli. 

Výsledky

Samotné závody byly přehlídkou výtečných výkonů hlavně afrických běžců a běžkyň. 

  • Vítez muži: Tirop Serem z Keni - 1:01:01 
  • Vítězka ženy: Mulu Seboku - 1:09:10 
  • Nejlepší český běžec: Jan Kreisinger - 1:07:17
  • Nejlepší česká běžkyně: Petra Kamínková - 1:19:05

Kompletní výsledky najdete na runczech.com

Tady už totiž nejde nic vypustit. Nikdo si nedovolí povolit ze svého tempa, ba dokonce má tendenci ho vygradovat na ještě vyšší obrátky jako odměnu pro všechny fandící diváky. Cílová rovinka je nejen ve znamení vydání se z posledních sil, ale i velkých emocí, kdy vlastně i já dobíhám se slzami v očích, a to nejen z výkonu, který se opravdu povedl, ale i z báječné atmosféry, která k těmto závodům neodmyslitelně patří. Čas 1:35:39 hodin je vlastně odměnou za tuto nádhernou „dřinu“ v délce 21 kilometrů. A medaile? Letos opravdu skvělý bonus.

Chvilku za mnou dobíhá Pavel. Skromný kluk, který začal běhat až nedávno, ale díky fyzickým proporcím má ideální předpoklady běhat rychle, probíhá cílem a mačká stopky. 1:39:59 hodin. Nemůže dlouho uvěřit tomu, co vidí. Až SMS s časem potvrdí jeho velkou radost. Osobní rekord, co jiného. 

Petr, často neúspěšný ve snaze zlepšit si své časy to  dnes taky dokázal. Celý závod běžel v pohodě a rychlém tempu a k vytoužené odměně v podobě medaile přidal i čas 1:44:33 hodin, což je možná víc než čekal. V pozávodním EXPU neskrýval nadšení a zároveň i dojetí.

Pavla, už od začátku nadšená skvělou atmosférou a také do poslední chvíle nevěřící ve své běžecké schopnosti rovněž dobíhá a rychle spěchá k mobilu, aby zjistila svůj cílový čas. Zakoupila si totiž vyrytí času na medaili, tak chce, aby byl opravdu výjimečný. A byl. 1:56:04 hodin … to bude moc krásný pohled. Medaile se doma dostane na čestné místo.

Ani Martin nezahálel a oproti půlmaratonu v Plzni se posunul doslova o dvoumílový krok. 2:03:46 hodin je toho jen a jen důkazem. Také je velmi spokojen.

Postupně dobíhali i další kamarádi a kamarádky z naší Rungo party. Všichni si v cíli pochvalují báječnou atmosféru, velkou pohodu mezi běžci samotnými a hodně přátelské prostředí nasycené radostí, emocemi a také zážitky, jenž zůstanou na dlouhou dobu ve vzpomínkách na to lepší, co sport a běh přináší.

To, co jsem cestou do Varů prorokoval, se do puntíku splnilo. Téměř všichni si zlepšili osobní rekordy, navíc tyto časy jsou pro každého velkou inspirací a zároveň i motivací do dalšího běhání. I to je jeden z velkých přínosů tohoto běžeckého seriálu.

Autor:
  • Nejčtenější

V práci jsem si do kafe lila vodku, doma vypila i repelent, vypráví abstinentka

Premium

Nejdříve jí alkohol pomáhal zvládat úzkosti, pak jí ale způsoboval ještě větší. „Ve dvaceti sedmi letech jsem si uvědomila, že život už vůbec nemám pod kontrolou, a tak jsem nastoupila na léčbu,“...

10. července 2024

Jednapadesátiletá žena se proměnila z šedé myšky v sexy „šťabajznu“

Billie Steele je dvojnásobnou maminkou a toužila mít tělo, ze kterého bude mít radost. Kvůli kilům navíc totiž už na sebe nechtěla koukat ani do zrcadla. Rozhodla se tedy pro proměnu a zamířila do...

12. července 2024  8:28

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena zhubla téměř třicet kilo a stala se modelkou

Třicetiletá Aline Limasová z Brazílie dříve pracovala jako hlavní sestra na oddělení urgentního příjmu v nemocnici. Dnes se živí jako modelka a vděčí za to své velké proměně. Dříve měla o třicet kilo...

15. července 2024  8:45

Šaty jako důkaz. Sperma málem stálo Billa Clintona prezidentské křeslo

Kdyby byl jejím milencem kdokoliv jiný, nejspíš by je Monika Lewinská hodila do pračky. Šaty potřísněné spermatem prezidenta USA se však staly kouskem, který málem pohnul historií. Celý svět se díky...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na svatební cestu pojedu štíhlejší, říká Alena. Za tři měsíce zhubla 13 kilo

Alena začala přibírat v období menopauzy a to hlavně v oblasti břicha. Z relativně štíhlé ženy se stala baculka. S pomocí výživové poradkyně se jí ale podařilo shodit 13 kilogramů.

16. července 2024

Smaženky se zeleninou

Smaženky se zeleninou
Recept

Lehké

30 min

Snadná a rychlá večeře.

Není štětec jako štětec. Poradíme, jaký vzít na pudr a jaký na blending

Proč byste se měla spokojit s jedním, když jich existuje celá řada? Následující malý přehled kosmetických štětců vám ukáže, co všechno tyto zkrášlovací pomůcky nabízejí a k čemu se hodí.

18. července 2024

Zkouška vztahu, více pohody i sebevědomí. Dovolená bez partnera vám prospěje

Když někdo zmíní, že jezdí na dovolenou bez své polovičky, většinou máme za to, že dotyčný záměrně vyráží za nemravnostmi. Ovšem cesty bez partnera či partnerky mají mnohem více výhod než jen...

18. července 2024

Když se hlásí mrtvice, jde o čas. Nepodceňujte varovné příznaky

Je to věc, která straší stále víc Čechů. Každoročně postihne na 25 tisíc našinců, což je víc, než kolik jich utrpí infarkt. Přesto mnoho lidí stále neví, jak mrtvici poznat a co dělat.

18. července 2024

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...

Krach manželství fotbalového průšviháře Fenina. Rozvod trval 15 minut

Obvodní soud pro Prahu 5 v pondělí během čtvrt hodiny rozvedl manželství bývalého fotbalového reprezentanta Martina...